Polska i Świat

Polska i Świat

Debata ws. podważania praw podstawowych w Polsce

W Parlamencie Europejskim odbyła się debata w sprawie "planów podważenia dalszych praw podstawowych w Polsce, w szczególności w zakresie standardów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka oraz Zdrowia i Praw Seksualnych i Reprodukcyjnych".

Polska wciąż bez zatwierdzonego KPO

Komisja Europejska wciąż prowadzi dyskusje z Polską i Węgrami na temat krajowych planów odbudowy - mówił w środę w Parlamencie Europejskim wiceprzewodniczący Komisji. Środki z funduszy odbudowy są niezbędne i potrzebne, ale nie wyrzekniemy się suwerenności - odpowiadają europosłowie z Prawa i Sprawiedliwości. Maciej Warsiński.

Przybywa przypadków zakażenia wariantem omikron koronawirusa

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób w środę ostrzegło, że istnieje "bardzo wysokie" ryzyko, iż nowy wariant koronawirusa omikron stanie się dominujący w Europie na początku przyszłego roku i doprowadzi do rosnącej liczby ciężkich zachorowań na COVID-19. Michał Gołębiowski.

Nowy dyrektor Zachęty w ogniu krytyki

Nie było konkursu, była nominacja. Od nowego roku funkcję dyrektora Zachęty ma pełnić wskazany przez ministra kultury Janusz Janowski - malarz, teoretyk sztuki, muzyk. Krytycy nie pozostawiają na nim suchej nitki. Ma on zastąpić Hannę Wróblewską, która jest dyrektorką najważniejszej galerii w Polsce od 2010 roku. Adrianna Otręba.

Profesor oskarżony o molestowanie. Sprawa trafiła do ministerialnej komisji

Wraca temat molestowania i seksizmu na polskich uczelniach. Skala tego problemu widoczna była w reportażu Moniki Celej i Piotra Jeziorowskiego "To nie są żarty". Teraz sprawa ma ciąg dalszy - dotyczy Collegium Medicum w Bydgoszczy i jednego z wykładowców. Profesor oskarżony o molestowanie został zawieszony, a władze uczelni uznały, że sprawa jest na tyle poważna, że trzeba przekazać ją Komisji Dyscyplinarnej. Monika Celej.

Protest w ośrodku dla cudzoziemców

Pozbawia się nas podstawowych praw - mówią protestujący Irakijczycy w zamkniętym ośrodku w Białej Podlaskiej. Strajk głodowy podjęło kilkadziesiąt osób. Nie zgadzają się na to, jak są traktowani. Odcięcie od świata, brak kontaktu, brak prawa do informacji - czasami nawet spacery są zakazane. Sylwia Piestrzyńska.

Sejm pracuje nad budżetem na przyszły rok

Losy kolejnego budżetu ważą się w Sejmie. PiS zapewnia o doskonałej sytuacji finansowej państwa i skutecznej tarczy, która ma uchronić obywateli przed wzrostem cen. Opozycja i eksperci nie podzielają optymizmu rządzącej partii. Jan Piotrowski.

Ogromny problem ze smogiem. Polskie miasta w światowej czołówce

Polskie duże miasta w czołówce najbardziej zanieczyszczonych na świecie. W Krakowie smog był tak gęsty, że miasto zaapelowało do mieszkańców, by ograniczyli wychodzenie z domu. Do północy za darmo można było jeździć komunikacją miejską, by ograniczyć ruch samochodów. Normy poważnie były przekroczone też w wielu innych regionach południowej Polski. Łukasz Wieczorek.

Bezdomność w czasie pandemii

Bezdomny mężczyzna z wysoką gorączką spędził noc w parku na mrozie. Był zakażony koronawirusem i - jak twierdzi - w związku z tym nikt w schronisku i szpitalu nie chciał mu pomóc. Dyrektor szpitala twierdzi, że mężczyzna samowolnie opuścił poczekalnię, zanim przyszła jego kolej na badania. 30 tysięcy osób zmaga się z bezdomnością w naszym kraju, pandemia te kłopoty pogłębia. Aleksandra Kąkol.

Spory w NIK

Czy pracy NIK grozi paraliż? Niektórzy członkowie kolegium Najwyższej Izby Kontroli nie chcą zajmować się tym, co może zaszkodzić rządzącej partii. Marian Banaś stracił pewność, że większość będzie chciała realizować jego plan kontroli. Barbara Sobska.

Lampedusa z Orłem Jana Karskiego. Rozmowa z burmistrzem wyspy

Mieszkańcy Lampedusy zostali wyróżnieni za pomoc uchodźcom. Nagroda Orła Jana Karskiego trafia na ręce burmistrza tej włoskiej wyspy, ale jest przecież dla wszystkich, którzy byli ludzcy dla ludzi w potrzebie. Z burmistrzem Salvatore Martello rozmawiała Maria Mikołajewska. Cała rozmowa w TVN 24 GO.

Walka o niedziele niehandlowe

Coraz mniej sklepów nie pracuje w niedziele niehandlowe. W związku z tym władze zapowiadają radykalne zmiany i zaostrzone przepisy. Ustawa ma już podpis prezydenta. Do tej pory handlowcy mieli niemało inwencji, jak zakazy omijać. Czy teraz się poddadzą? Łukasz Wieczorek.

Koszty leczenia chorych na COVID-19

Od północy można rejestrować do szczepień przeciwko COVID-19 już nawet pięciolatki. W walce z pandemią to kolejny ważny krok - ci, którzy go nie robią, ryzykują, ale i kosztują. Leczenie zakażonych w szpitalach jest bardzo drogie, ale i przez wiele miesięcy po wyzdrowieniu, bo wielu wymaga rehabilitacji. To są konkretne pieniądze, konkretnie wyliczone i bardzo konkretnie mogłyby się przydać także innym chorym, gdyby zaszczepionych było więcej. Michał Gołębiowski.

Spory o Mejzę w cieniu prac nad budżetem

Sprawa wiceministra Łukasza Mejzy sprawą wagi państwowej? Tak próbuje to przedstawiać sam zainteresowany, ale w Sejmie niebawem będzie można sprawdzić, czy rzeczywiście tak jest. Głosowanie nad budżetem państwa będzie sprawdzianem dla rządowej większości. Barbara Sobska.