Polska i Świat

Polska i Świat

Deweloper nowego osiedla we Wrocławiu na plac zabaw przeznaczył ledwie kilka metrów. Mieści się na nim tylko ławka i dwa bujaki. Inwestor tłumaczy się, że taki plac "jest na dzień dzisiejszy wystarczający".

Nowy marszałek Senatu Tomasz Grodzki poinformował o umieszczeniu flag Unii Europejskiej w holu Senatu. Na odpowiedź jego poprzednika nie trzeba było długo czekać - Stanisław Karczewski zapewnił, że unijne flagi były w Senacie przez całą jego kadencję.

Czy Marian Banaś odpowie przed Senatem na pytania o ciążące na nim oskarżenia? Chce tego nowy marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Na razie sprawdza, czy izba ma do tego uprawnienia. Szef Najwyższej Izby Kontroli do dymisji nie zamierza się podać.

Po wyborach wraca temat ustawy prądowej - ceny energii zamrożono w ekspresowym tempie, ale teraz nie ma już ministerstwa energii, a odchodzący minister finansów Jerzy Kwieciński nie ma złudzeń, że podwyżki będą.

Temat likwidacji 30-krotności stawki na ZUS podzielił obóz rządzący. PiS jest za jej zniesieniem, ale ich koalicjant - Porozumienie Jarosława Gowina - sprzeciwia się temu rozwiązaniu. Pytanie, czy PiS obroni ustawę, dzięki której do budżetu państwa miałyby wpłynąć dodatkowe pieniądze.

Nauczycielka szkoły podstawowej jedną lekcją — rozmową i działaniem — przerwała molestowanie, którego wobec dziewięciolatek miał dopuszczać się ksiądz. Kiedy prowadząca lekcję opowiadała dzieciom o tajemnicach, nie spodziewała się, jaką tajemnicę mogą skrywać jej podopieczni. Mariusz W. dopiero przed sądem miał przyznać się do winy.

Uwagi w dzienniku będą już nie tylko za złe zachowanie w czasie lekcji, ale też za pomaganie, czy za aktywność - w ponad 300 szkołach w całym kraju ruszyła akcja "pozytywna uwaga". Ma zwrócić uwagę na to, że uczniowie słyszą w szkole za mało pochwał.

Troje niezależnych senatorów tworzy nowe koło - w sprawach personalnych każdy członek ma głosować zgodnie ze swoim sumieniem. Biorąc pod uwagę, że w izbie wyższej trzy głosy mogą zdecydować o wszystkim, wiele wskazuje na to, że nowe koło senatorów może wysoko licytować.

Od teraz drzwi będą otwarte dla przyzwoitości i poszanowania Konstytucji, a zamknięte dla obłudy i kłamstwa — mówi nowy marszałek Senatu, zgłoszony przez opozycję Tomasz Grodzki. Były marszałek Stanisław Karczewski z Prawa i Sprawiedliwości mówi, że poczuł się urażony, bo starała się, aby w izbie wyższej odbywała się swobodna debata.

Parlament wybrał nowe składy ważnych komisji w sejmie. PiS, które ma większość, obsadził wszystkie najważniejsze - bez dyskusji i konsultacji zabiera opozycji nawet stanowisko przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych, które do tej port zajmował Grzegorz Schetyna.

We Wrocławiu marsz narodowców rozwiązano, ale zebrani na miejscu nie zamierzali spokojnie się rozejść i w związku z tym interweniowała policja. W Warszawie było spokojnie - policja mówi nawet, że tegoroczny marsz był najbezpieczniejszym od lat, choć bez interwencji policji też się nie obyło.

Na pierwszym posiedzeniu Sejmu nowej kadencji swoje orędzie wygłosił prezydent. Andrzej Duda apelował o używanie "języka parlamentarnego" w debacie publicznej. Były też gratulacje dla nowo wybranych posłów, uścisk dłoni i wiele słów bezpośrednio skierowanych do Polaków.

Na pierwszym inauguracyjnym posiedzeniu Sejmu na fotel marszałka została ponownie wybrana Elżbieta Witek z Prawa i Sprawiedliwości. Wieczorem poznaliśmy też wicemarszałków Sejmu: Małgorzata Gosiewska, Ryszard Terlecki, Małgorzata Kidawa-Błońska, Włodzimierz Czarzasty i Piotr Zgorzelski.

Marszałkiem Senatu został kandydat opozycji Tomasz Grodzki. Nerwowo było do samego końca - liczył się każdy głos poparcia, szczególnie senatorów niezależnych. Tomasz Grodzki z polityką związany jest od lat, ale dopiero teraz stał się postacią pierwszoplanową.

Kandydat opozycji Tomasz Grodzki został nowym marszałkiem Senatu. Były spore emocje, bo PiS do samego końca próbował przekonać senatorów opozycji i niezależnych do przejścia na stronę obozu władzy.

64 lata po swojej śmierci, James Dean może wrócić w nowym filmie - takie plany zdradzili producenci filmowi, którzy chcą go wskrzesić za pomocą nowoczesnej technologii. Część Hollywood protestuje, ale granica między fikcją a rzeczywistością coraz bardziej się zamazuje.

Po śmiertelnym wypadku na warszawskich Bielanach władze stolicy planują nie tylko przebudowę ulicy na Sokratesa, ale wprowadzenie ograniczenia prędkości do 30 kilometrów na godzinę na większości ulic. Taki ruch zrobiły już kilka lat temu Katowice - początki były trudne, przez kierowców nieakceptowalne, ale ostatecznie strefa się sprawdziła.

Trwa składanie podpisów przeciwko składowi orzekającemu w sprawie kasacji odszkodowania od Towarzystwa Chrystusowego. Zakon ma wypłacić milion złotych kobiecie, bo jeden z księży gwałcił i więził dziewczynę, kiedy ta miała 13 lat. Rozprawa zaplanowana jest na grudzień - poszkodowana i osoby ją wspierające martwią się, że sędziowie orzekający w tej sprawie nie będą bezstronni.