Polska i Świat

Polska i Świat

Dopiero gdy trafiają do szpitala, pytają czy mogą się zaszczepić - wtedy mówią, że żałują, że nie zrobili tego wcześniej. Czwarta fala jest widoczna na oddziałach. Szykowane są kolejne łóżka i sprzęt, wracają zakazy odwiedzin, odwoływane są porody rodzinne. Gdy w zeszłym roku przyszła jesienna fala, nie było jeszcze szczepionek. Dziś jest wybór. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Żyje się inaczej, są ciągłe kontrole i samoloty nad głową — mówią mieszkańcy strefy objętej stanem wyjątkowym. Więcej służb jest też poza tym obszarem, tam też prowadzone są kontrole. Mieszkańcy skarżą się na kryzys w biznesach i coraz częściej myślą o ludziach na granicy, o dzieciach, które koczują w zimnie w lasach. Stan wyjątkowy jest przedłużony do początku grudnia. Monika Celej.

Polscy biskupi na audiencji u papieża Franciszka. Były rozmowy o odchodzeniu młodych od Kościoła, ale było też o pedofilii w Kościele - zwłaszcza że kilka dni temu we Francji opublikowano raport w tej sprawie. Jacek Tacik.

Psychiatria dziecięca jest w agonii — pisze Rzecznik Praw Obywatelskich do ministra zdrowia. Apeluje o pilne działania, bo lekarze odchodzą, a dzieci i młodzieży na oddziałach jest więcej niż kiedykolwiek - to efekt pandemii i nauki zdalnej. System się sypie, a cierpią najmłodsi. Anna Wilczyńska.

W stronę polskich funkcjonariuszy i żołnierzy miały paść strzały ze strony białoruskich służb, prawdopodobnie z użyciem ślepej amunicji. Polskie władze mówią, że są na to dowody. Zdaniem białoruskiej dyplomacji, żadne strzały nie padły. Media nie mogą tego zweryfikować, bo mają zakaz wstępu na teren przygraniczny - ich obecność w miejscach kryzysów jest ważna, co pokazują wyniki międzynarodowego śledztwa dziennikarskiego dotyczącego straży granicznej z Grecji i Chorwacji. Sylwia Piestrzyńska.

Unijne traktaty są jasne, a wszystkie orzeczenia TSUE są wiążące - mówi wprost szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen po wyroku Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej. Trybunał orzekł, że wybrane przepisy Traktatu o UE są niezgodne z polską konstytucją. W Brukseli słychać o wyrazach niepokoju, padają pytania, czy Polska dostanie pieniądze z Funduszu Odbudowy, a z ust polskich rządzących słychać o prawnej agresji i utracie suwerenności. Barbara Sobska.

W piątek polscy biskupi spotkają się z papieżem Franciszkiem. Czeka ich trudna rozmowa, bo Kościół katolicki - także ten polski - jest w trudnym momencie. Trzy dni temu poznaliśmy raport niezależnej komisji dotyczący molestowań seksualnych w Kościele we Francji. Kościół w Polsce też ma co wyjaśniać. Jacek Tacik.

By uniknąć dyskryminacji dzieci i młodzieży LGBT, Gdańsk organizuje szkolenia dla nauczycieli i dyrektorów szkół. Szkolenia są dobrowolne, ale dla radnych Prawa i Sprawiedliwości niedopuszczalne - dlatego donoszą na gdańskie władze do ministra edukacji i chcą kontroli kuratorium. Sylwia Piestrzyńska.

Rząd chwali Trybunał Konstytucyjny, bo Trybunał pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej orzekł po myśli władzy, że niektóre przepisy Traktatu o Unii Europejskiej są niezgodne z konstytucją. Innymi słowy, prawo krajowe jest ponad prawem Unii Europejskiej. Zdanie odrębne wygłosił sędzia Piotr Pszczółkowski, który uważa, że Trybunał przekroczył swoje kompetencje. Michał Gołębiowski.

Bez porozumienia - a nawet gorzej - z jeszcze większym konfliktem na linii ratownicy medyczni i ich dyrekcja w Warszawie. Z punktu widzenia pacjentów sytuacja jest trudna, podobnie jak negocjacje. Karolina Bałuc.

Według Światowej Organizacji Zdrowia autyzm występuje u 1 na 100 osób, co oznacza, że w naszym kraju życie 400 tysięcy osób z autyzmem. Każda z nich prowadzi codzienne życie, jak każdy z nas. Korzysta z miejsc publicznych, robi zakupy - dlatego pojawił się pomysł "cichych godzin". Sylwia Piestrzyńska. 

Uzależniający, toksyczny, niebezpieczny dla dzieci, manipulacyjny i pozbawiony jakiejkolwiek kontroli - tak w skrócie scharakteryzowany został Instagram, jeden z najpopularniejszych serwisów społecznościowych na świecie. Dowodem mają być między innymi zeznania byłej menadżerki Facebooka. Karolina Bałuc.

Prąd podrożeje o ponad 60 procent - to już nie prognozy, ale konkretne oferty. Prezydenci miast mówią o propozycjach nowych cen za energię, które dostali na przyszły rok. Skok cen jest tak duży, że może odbić się na mieszkańcach. Łukasz Wieczorek.

Za posłanie uczniów na lekcje o konstytucji organizowane w ramach ogólnopolskiej akcji "Tour de Konstytucja" zawieszona została dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 1 w Dobczycach. Wnioskował o to między innymi rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak oraz małopolska kurator oświaty Barbara Nowak. Adrianna Otręba pyta, dlaczego rozmowa o prawie i wartościach jest tak kontrowersyjna?

Według jakiego prawa i jakich przepisów Polska postępuje wobec migrantów i jakie przepisy łamie? Rozporządzenie, wedle którego zapadają decyzje, jest według prawników sprzeczne z Konwencją Genewską, Powszechną Deklaracją Praw Człowieka, dyrektywą unijną, kodeksem granicznym Schengen, Kartą Praw Podstawowych i Konwencją Praw Dziecka - to tylko niektóre łamane umowy. Barbara Sobska.

Na nagraniach wyraźnie słychać, że mężczyzna, który jest migrantem, prosi o azyl w naszym kraju. Straż Graniczna przekonuje, że te azylowe deklaracje z Michałowa były tylko na pokaz. Patryk Rabiega o azylu, zasadach jego przyznawania i prawach do niego.

Na tę decyzję długo czekały rynki - stopy procentowe idą w górę, a z nimi raty kredytów milionów Polaków. Wszystko po to, by wyhamowała inflacja, która w ostatnich miesiącach biła kolejne rekordy. Jan Piotrowski sprawdził, kto na tym zyska, a kto straci.