Polska i Świat

Polska i Świat

Groźba kryzysu energetycznego w Polsce

Czy w związku z agresją Rosji na Ukrainę, Polska nie będzie na energetycznym minusie? Obecną sytuację na rynku najlepiej odzwierciedlają ceny - na ich wysoki poziom wpływa wojna i niedawna pandemia COVID-19. Maria Mikołajewska.

Kadrowa karuzela chirurgów w polskich szpitalach

Chirurdzy odchodzą ze szpitali, zatrudniają się w innych, po czym wracają tam, skąd się zwolnili. - To jest kadrowa wojna wszystkich ze wszystkimi - mówi jeden z ekspertów. Anna Wilczyńska ustaliła, o co ta wojna się toczy.

Ruszyła kampania społeczna "EkoTurysta"

W tym roku na szczycie rankingu wakacyjnego obciachu nie jest niemodny strój albo zbyt głośno puszczana muzyka, lecz śmiecenie. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku przypomina, że nad Bałtykiem jesteśmy tylko gośćmi. Magdalena Śleziak.

Czterodniowy tydzień pracy. Komentarze ekspertów

Czterodniowy tydzień pracy. Brzmi dobrze, a doświadczenia innych krajów - programy pilotażowe wdrożyły na przykład Wielka Brytania i Belgia - pokazują, że może też dobrze działać. Rynek pracy zmienia się dynamicznie, a cztery zamiast pięciu dni w pracy, to jedna z odpowiedzi. Aleksandra Kąkol.

Polacy zaciskają pasa. Co trzeci nie wyjedzie na wakacje

Nie będzie wakacji, wie to co trzeci Polak. Rejestr Dłużników BIG sprawdził, czy po pandemicznych latach Polki i Polacy wyjadą na urlop, a branża turystyczna szybko nadrobi straty. Wynik tych badań to raczej "przykra niespodzianka". Łukasz Wieczorek.

Rośnie liczba zakażeń koronawirusem

Dawno nie było takiej konferencji ministra zdrowia i dawno nie było tak złych danych związanych z pandemią COVID-19. Liczba zakażeń wzrosła i to wyraźnie. Polska nie jest wyjątkiem. Maria Mikołajewska.

Wojna od kuchni

Symboliczne zwycięstwo Ukrainy w wojnie z Rosją, a dokładnie ukraińskiego barszczu, o którego pochodzenie z Rosją spór trwał od lat. Ostateczne rozstrzygnięcie jest takie, że barszcz ukraiński został wpisany na listę UNESCO. Aleksandra Kąkol.

Sądy pobłażliwe dla oprawców zwierząt

Kota dusił kablem, podpalał mu wąsy, wszystko nagrywał i wrzucał do sieci. Oprawcę zatrzymano. To 22-latek, który za znęcanie się nad kotem swojej dziewczyny na trzy miesiące trafił do aresztu. W więzieniu może posiedzieć za to nawet pięć lat. Ale tak wysokie wyroki w podobnie oburzających sprawach, choć mogą, nie zapadają. Łukasz Łubian.

Tarcia w rządzie, znaki zapytania w Sejmie

Na Wiejską trafia projekt ustawy, która jeśli przejdzie, zmniejszy władzę Zbigniewa Ziobry w prokuraturze - tak przynajmniej tłumaczy to lider Solidarnej Polski. Opozycja jednak czyta między wierszami i w "mniej" widzi "więcej" wpływów koalicjanta Prawa i Sprawiedliwości. Dawid Rydzek.

Problemy z przestrzeganiem pierwszeństwa pieszych na pasach

Pieszy na pasach z absolutnym pierwszeństwem - te przepisy obowiązują w Polsce od roku. Przez pierwsze pięć miesięcy tego roku na pasach zginęło aż 60 osób. W całym 2021 roku zginęło 131 osób. To oznacza, że przewidywania na kolejne miesiące nie są dobre. Paulina Florys.

Warszawska straż miejska z nową komendantką

Na czele tej stołecznej służby stanęła Magdalena Ejsmont. Warto ją pytać o przyszłość straży, ale warto też znać przeszłość jej samej. Pani komendant była łowczynią szpiegów. Adrianna Otręba.

Polacy szukają sposobu na rosnące ceny gazu i węgla

W dobie drożyzny i drogich surowców może warto zadać sobie pytanie, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Można wyprzedzić swoje czasy, jak wspólnota mieszkaniowa w Szczytnie, która solary i pompy ciepła ma już od kilku lat. Aleksandra Kąkol sprawdziła, jaka jest alternatywa dla gazu i węgla oraz, jak Polacy zmieniają swoje domy i mieszkania na bardziej eko.

Kurczą się budżety domowe Polaków

Nie ma znaczenia, czy kredyt jest w złotówkach czy we franku szwajcarskim. Raty znów mogą pójść w górę. Kto zadłużył się w złotówkach, z niepokojem czeka na czwartkową decyzję w sprawie kolejnej podwyżki stóp procentowych. Frankowicze już liczą wyższe raty, bo złoty szybko traci na wartości. Łukasz Wieczorek.

Wygrany spór sędziego z Polską i brak odszkodowania

Lubelski sędzia Artur Ozimek, który wygrał z Polską przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka, rozważa skierowanie sprawy do komornika. Państwo polskie do dziś nie wypłaciło mu odszkodowania zasądzonego przez Trybunał w Strasburgu. Polski wymiar sprawiedliwości odpowiada, że ETPCz nie miał kompetencji do oceny statusu sędziów w Polsce oraz Krajowej Rady Sądownictwa. Maria Mikołajewska.