Polska i Świat

Polska i Świat

O możliwość udziału w wyborach pyta również Polonia. Na kilka dni przed wyborami zawsze wszystko wiedzieli - teraz nie wiedzą nic. Zastanawiają się, czy jeśli wyjdą z domu, żeby zagłosować w kraju objętym restrykcjami, nie dostaną mandatu. Materiał Dawida Rydzka.

Szef PKW mówi wprost: jeśli procedura legislacyjna ma zakończyć się 7 maja, a wybory odbyć 10 maja, będzie to niewykonalne. Za nami już pierwsza afera z kartami do głosowania – okazuje się, że wyciekły. Zaprezentował je jeden z kandydatów na prezydenta na konferencji prasowej. Sprawę bada ABW, a prawnicy mówią - to pokazuje, jak łatwo wybory sfałszować. Materiał Magdaleny Gwóźdź.

Zbigniew Ziobro jest pod wrażeniem decyzji prezydenta - opozycja krytykuje nie tylko sędziego Kamila Zaradkiewicza ale i prezydenta Andrzeja Dudę - twierdząc, że dokonując takiego wyboru, nie dorósł do prezydentury. Materiał Barbary Sobskiej.

Małgorzata Gersdorf zakończyła kadencję pierwszej prezes Sądu Najwyższego. Procedura wyboru kandydatów na jej następcę przez Zgromadzenie Ogólnego Sędziów została wstrzymana ze względu na stan epidemii. Dlatego do czasu wyboru, kto będzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Sądu Najwyższego, decyzję podjął prezydent Andrzej Duda - wyznaczył kontrowersyjnego sędziego Kamila Zaradkiewicza - człowieka Zbigniewa Ziobry. Materiał Michała Tracza.

Egzaminy wkrótce, a polscy uczniowie nie mogą dokończyć nauki w niemieckiej szkole. Przez pandemię przekroczenie granicy stało się problemem. Jest apel rodziców do rządzących: znieście obowiązek dwutygodniowej kwarantanny. Taki obowiązek został zniesiony dla maturzystów ze Szczecina i Polic. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Rodzice z decyzji o otwarciu żłobków i przedszkoli się cieszą i jednocześnie zastanawiają: jak placówka zadba o bezpieczeństwo ich dzieci, które nie widzą zagrożeń? Ministerstwo pracy podaje wytyczne, co trzeba spełnić, by otwarcie placówki było możliwe. Materiał Pauli Praszkiewicz.

Czy na pewno wszyscy dostaną pakiety wyborcze? Gdzie będą skrzynki na głosy? Pytania się mnożą, a odpowiedzi - tak jak ustawy - wciąż nie ma. Do wyborów, jeśli się odbędą, czasu coraz mniej. Politycy PiS mówią, że jeżeli Szwajcaria dała radę, to nie będziemy gorsi. Tyle, że tam głosowanie korespondencyjne testowano 30 lat. Materiał Michała Tracza.

Prawo i Sprawiedliwość prze do wyborów - nie uznaje głosu PKW, opozycji czy zagranicznych instytucji. Premier Mateusz Morawiecki ponagla Senat, dopuszcza inne majowe terminy, ale nie dopuszcza ogłoszenia jednego z trzech stanów nadzwyczajnych. Materiał Barbary Sobskiej.

Przewodnicy bez granic - przez pandemię stracili pracę, ale nie załamują rąk, wierzą że jeszcze wrócą na ulice pełne turystów i z bliska będą im pokazywać obiekty warte zobaczenia, pełne historii. Na czas koronawirusa przenieśli się do wirtualnego świata. Materiał Patryka Rabiegi.

W tym roku do internetu przenosi się Pol’and’Rock - trudno sobie wyobrazić, że nie zobaczymy tłumów w Kostrzynie nad Odrą, ale bezpieczeństwo i zdrowie jest najważniejsze. Materiał Adrianny Otręby.

Zakład Gospodarki Komunalnej w Zawierciu oznaczył dużym napisem "COVID-19" kosze osób z koronawirusem. Władze miasta powołują się na wytyczne z ministerstwa, ale w wytycznych mowa jest o literze C tylko na workach. Mieszkańcy obawiają się stygmatyzacji. Justyna Zuber.

Na drogach mniejszy ruch, a policja zatrzymała więcej dokumentów prawa jazdy niż w zeszłym roku w pierwszych miesiącach. Niektórzy kierowcy widząc, jak jest pusto nie mają ograniczeń i w terenie zabudowanym wciskają gaz do dechy. Sylwia Piestrzyńska.

Do bojkotu wyborów w takiej formie stanowczo wzywa Donald Tusk. Pytanie, jak w tej sytuacji zachowa się Jarosław Gowin, wcześniej w wypowiedziach stanowczy, mówiący wprost, że wybory 10 maja nie mogą się odbyć, teraz nie składa już tak jasnych deklaracji. A to od głosów Porozumienia Gowina będzie zależało, czy Prawo i Sprawiedliwość zyska formalne poparcie w Sejmie do głosowania korespondencyjnego. Barbara Sobska.

W magazynie "Polska i Świat" miażdżąca ocena OBWE dotycząca przeprowadzenia wyborów prezydenckich w Polsce. Wybory prezydenckie w obecnej formie nie będą demokratyczne - tak sytuację ocenia OBWE - i podkreśla, że tak ważne zmiany w prawie wyborczym przeprowadzone na miesiąc przed wyborami są niedopuszczalne. Głos zabiera też szef Państwowej Komisji Wyborczej, po raz pierwszy tak jednoznacznie. Michał Tracz.

Do walki z koronawirusem stworzono specjalną aplikację. Korzystają z niej między innymi mieszkańcy Australii. Jedni aplikację chwalą, drudzy pytają, czy to nie zbyt duża ingerencja w naszą prywatność. Czemu i jak służy? Materiał Justyny Zuber.

Za chwilę powinien się rozpocząć sezon turystyczny na Mazurach. Turystów nie ma - jest za to obawa, czy sezon uda się przetrwać. Właściciele obiektów i władze miasta z niecierpliwością czekają na kolejny etap odmrożenia gospodarki. Materiał Barbary Sobskiej.

Medyków widzimy ostatnio w kombinezonach i maskach, ale pod szczelnymi skafandrami kryją się ludzkie istoty, które nie są z pancerza. Chcą być traktowani jak ludzie, a nie jak zaraza, którą omija się szerokim łukiem. Proszą, aby okazać im wsparcie, bo taka jest ich praca. Materiał Łukasza Wieczorka.

Kiedy odbędą się wybory prezydenckie i czy PiS zdoła przeprowadzić głosowanie korespondencyjne? Senat konsultuje projekt ustawy - pyta ekspertów i dostaje odpowiedzi nieprzychylne władzy. W Porozumieniu dochodzi do rozłamu, a Jarosław Gowin spotyka się z opozycją i prezydentem. Materiał Adrianny Otręby.

Włosi mają powód do radości, jest więcej wyzdrowień niż zakażeń. Teraz kolejny sprawdzian przed nimi - kiedy otworzyć kraj, jak poluzować restrykcję i ożywić gospodarkę. Materiał Marii Mikołajewskiej.