Polska i Świat

Polska i Świat

To było pierwsze takie zadanie w historii. System łączności satelitarnej Inmarsat wykorzystano do wyśledzenia trasy zaginionego malezyjskiego samolotu. System, mimo wyłączenia urządzeń łączności samolotu, nadal odbierał z niego co godzinę sygnały o położeniu. Te dane umożliwiły władzom Malezji ogłoszenie, że samolot rozbił się w oceanie na południowy zachód od Australii, a wszyscy pasażerowie i załoga zginęli.

Na Krymie coraz bardziej niebezpiecznie, Rosjanie przejęli jedną z ostatnich ukraińskich baz, a pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow podpisuje dekret o wyprowadzeniu z Krymu ukraińskiego wojska. Są jednak i tacy, którzy się nie poddają. Rosjanom postawił się pułkownik Julij Mamczur z bazy lotniczej w Belbek, za co został aresztowany i wywieziony do Sewastopola, gdzie ślad po nim zaginął. Gdzie jest pułkownik - od kilku dni najbardziej znany żołnierz Ukrainy i bohater narodowy?

Protest rodziców w Sejmie to najnowszy test dla Donalda Tuska, test któremu w dodatku musiał stawić czoła samodzielnie - a nawet samotnie. Okazało się, że inni politycy PO, którzy próbowali rozmawiać z protestującymi wyłącznie ich denerwowali - a kryzysowej sytuacji nie potrafili też rozwiązać ministrowie rządu. Dlaczego premier został sam?

Nagranie z posiedzenia klubu Twój Ruch robi furorę, bo przewodniczący partii szczerze mówił, że protest rodziców niepełnosprawnych dzieci w Sejmie był przegapioną szansą na - jak to ujął - "zrobienie kampanii". Polityczni konkurenci się oburzają, ale przecież sami takie okazje wykorzystują i przyłączając się do protestu rodziców. Gdzie jest szczerość, a gdzie cynizm?

Czy jeden z powszechnie używanych antybiotyków może pomóc w zwalczaniu takich wirusów, jak polio czy HIV. Badania naukowców z Wrocławia pokazują że prawdopodobnie tak, bo choć są na wstępnym etapie, to wyniki są obiecujące. Czy entuzjazm wrocławskich naukowców podzielają lekarze?

Rosja zachowuje się jak przeciwnik, a nie partner - mówi głównodowodzący sił NATO w Europie i rozważa przesunięcie wojsk Sojuszu na Wschód, do krajów NATO - bezpośrednio zagrożonych rosyjskim atakiem. Generał Bridlaw wymienił kraje nadbałtyckie, ale mógł też mieć na myśli Polskę. Co to oznacza, czy będzie więcej żołnierzy i ćwiczeń?

Zaginiony Boeing 777 spadł do Oceanu Indyjskiego, doszło do katastrofy - mówi premier Malezji. Takie wnioski płyną dzięki nowatorskiej analizie Brytyjczyków. Nowe fakty jednak nie kończą sprawy, bo nadal nie wiadomo dlaczego malezyjski samolot znalazł się ponad pięć tysięcy km od swojej wyznaczonej trasy.

"Czterdziestolatek" dostał rondo przy Dworcu Centralnym. Po kilku miesiącach sporów stołeczni radni zdecydowali, że rondo dostanie za patrona głównego bohatera serialu. Przeciwnikami tej decyzji są radni PiS. Jak na zmianę reagują mieszkańcy - czy postać sympatycznego inżyniera z PRL-owskiego serialu tu pasuje?

Wszystkie jednostki poszukiwawcze koncentrują swoje siły w rejonie południowego Oceanu Indyjskiego. Wysyłają swoje jednostki, bo tam znaleziono dwa obiekty, które mogą być elementami zaginionego malezyjskiego boeinga. Ale od środowych rewelacji Australijczyków - do dziś nie udało się ich odnaleźć.

Spojrzenie na rosyjsko-ukraiński kryzys z Zachodu, to często spojrzenie znacznie odmienne od tego, co mówi się choćby w Polsce. Media i społeczeństwa zachodniej Europy owszem - o rosyjskiej agresji mówią - ale mniej i mniej stanowczo, czasem próbują ją wręcz usprawiedliwiać. O radykalnych krokach odwetowych mówić raczej nie chcą.

Raport jak z frontu - czyli ukraińska armia w okopach przy granicy z Rosją. Stanowiska bojowe zajmują tam czołgi i transportery opancerzone, a żołnierze montują działka w kluczowych punktach przy drogach, mostach i skrzyżowaniach. Wszystko to, by być gotowym na ewentualną rosyjską agresję.

Jak zmniejszyć uzależnienie od Rosji? Bruksela szuka rozwiązania problemu, premier Donald Tusk uspokaja i zapewnia, że Polska jest energetycznie bezpieczna, a za rok popłynie do nas gaz z Kataru. Na ile inwestycja jest gotowa i czy port w Świnoujściu będzie najważniejszym punktem na naszej gazowej mapie? Odpowiedzi szuka Paulina Chacińska.

Rodzice, drugi dzień w Sejmie, walczą o swoje niepełnosprawne dzieci i o siebie. Domagają się od rządu realizacji obietnic sprzed pięciu lat. Mają pretensje i żal, że państwo skazuje ich na wegetację i wyliczają, że na życie i opiekę nad dziećmi dostają 800 złotych. Jak opiekować się chorym dzieckiem za taką kwotę? Reportaż Anny Wilczyńskiej.

Szkolenia po seksistowskich życzeniach. Burmistrz Pyrzyc z okazji Dnia Kobiet wręczył swoim urzędniczkom kartkę, która wywołała skandal. Panie tupnęły nogą, a w urzędzie zorganizowano szkolenie z dobrych manier. Dobre i to. Łukasz Wieczorek.

Na morzu, lądzie i w powietrzu trwa eskalacja działań zbrojnych po zajęciu przez Rosjan i przyłączeniu Krymu. Ukraiński okręt "Hetman Zahajdaczny" na Morzu Czarnym przepędził cztery mniejsze jednostki rosyjskie, ale wieczorem po szturmie udało się Rosjanom przejąć korwetę "Tarnopol". Z kolei rosyjskie lotnictwo intensywnie ćwiczy u granic Ukrainy i krajów nadbałtyckich. W odpowiedzi na wysłanie do Polski i na Litwę amerykańskich myśliwców. Piotr Świerczek.

Australijczycy ogłosili sensację i od nocy siły morskie i lotnicze kilku krajów zmierzają na południe Oceanu Indyjskiego. Ponad 2 tys. kilometrów od wybrzeży Australii komercyjne satelity sfotografowały coś, co może być szczątkami zaginionego 12 dni temu malezyjskiego Boeinga. Dwa duże obiekty, jeden 24-, drugi 5-metrowy dryfują na powierzchni Oceanu, ale by potwierdzić ich pochodzenie, trzeba je z bliska obejrzeć, a najlepiej wyłowić. Michał Sznajder.

Polska polityka zaczyna żyć Europą, bo za nieco ponad dwa miesiące wybory do Parlamentu Europejskiego. Partie domykają i zatwierdzają listy kandydatów, a na nich zaskakujące postaci spoza polityki i zaskakujące przesunięcia na politycznej mapie. Najbliższy weekend będzie czasem oficjalnej prezentacji kandydatów największych partii.

Mimo wysokiej gorączki karetka dwukrotnie odmówiła przyjazdu do chorego dziecka, trzylatka nie została także przyjęta na oddział szpitalny. Dopiero po kolejnej wizycie u lekarza stwierdzono u mniej posocznicę, ale było już za późno. Dziecko zmarło. Sprawę bada prokuratora.

Przemówienie Władimira Putina transmitowane w ukraińskiej państwowej telewizji rozwścieczyło przedstawicieli nacjonalistycznej partii Swoboda. Nie kryjąc złości wtargnęli do siedziby telewizji i, oskarżając jej prezesa o złą linię programową stacji, najpierw go pobili, a potem zmusili do rezygnacji. Sprawą ma zająć się prokuratura, na której czele stoi przedstawiciel Swobody. Czy to polityczny wybryk czy metoda działania?