Polska i Świat

Polska i Świat

Badając odwołanie od jednego z wyroków, sprawdził, czy ten wyrok był wydany przez niezależny sąd. Chodziło o werdykt sędziego awansowanego przez upolitycznioną KRS. Magdalena Gwóźdź.

Znakomici artyści z Polski i Europy apelują o obronę polskich mniejszości. Pod apelem do przewodniczącej Komisji Ursuli von der Leyen podpisali się między innymi Pedro Almodovar, Margaret Atwood, Timothy Snyder i Olga Tokarczuk.

Ozdrowieli, ale wcale zdrowi nie są. W Łodzi lekarze badają tych, którzy COVID-19 mają już za sobą. Objawy choroby minęły, ale pojawiły się inne symptomy i dowody, że młody wiek nie chroni przed chorobą, a jej skutki mogą zmienić nasze życie. Łukasz Wieczorek.

Ustawa o bezkarności władzy - tak opozycja mówi o projekcie, który znosi odpowiedzialność za polityczne decyzje w czasie pandemii. Trafił do Sejmu, ale jeszcze nie stał się prawem, bo rządzącym zabrakło głosów albo pewności, że prezydent podpisze się pod taką ustawą. Adrianna Otręba.

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź kończy 75 lat i zaczyna emeryturę. Choć papież mógłby pozostawić go jeszcze na stanowisku, zdecydował, że metropolita musi odejść. Na taką decyzję Franciszka mogły mieć zarzuty, jakie podnosili ostatnio podwładni hierarchy, ale także wierni gdańskiego kościoła. Magdalena Gwóźdź.

Ramię w ramię ze Zjednoczoną Prawicą - w czasie, gdy gospodarka ma się najgorzej od ćwierć wieku, w chwili, gdy wszyscy walczą z kryzysem, opozycja niemal jednogłośnie podnosi ręce za dużymi podwyżkami poselskich pensji. Dawid Rydzek.

Stało się wiele złego, ale to nie policjanci są temu winni - tak ich zwierzchnik w Senacie bronił tego, co wydarzyło się na Krakowskim Przedmieściu. Aresztowanie aktywistki LGBT za uszkodzenie furgonetki z homofobicznymi hasłami i bójkę z jej kierowcą doprowadziło do protestów. Dawid Rydzek.

Europoseł Ryszard Czarnecki miał jeździć zezłomowanym dekadę temu kabrioletem, na dodatek z Jasła, w którym nie mieszkał. Polityk Prawa i Sprawiedliwości oskarżany jest o finansowe nadużycia. Od ponad roku sprawę kilometrówek europosła bada prokuratura, ale nie sposób się dowiedzieć, jak to badanie wygląda. Śledczy milczą, poseł też jest w tej sprawie mało rozmowny. Barbara Sobska.

Osoby starsze koniecznie powinny zaszczepić się na grypę - lekarze uważają, że tylko tak możemy uniknąć poważnych kłopotów jesienią. Tyle, że w apelu tym przeszkadza koszt szczepionki, bo choć wysoki nie jest, to dla części seniorów stanowi barierę nie do przejścia. Anna Wilczyńska.

Kończąc pięcioletnią kadencję Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar mówił, jak w tym czasie zmieniła się Polska. Dostrzegał plusy, ale ostrzegał głośniej - bo konstytucja to drogowskaz, a nie przeszkoda, a jej łamanie jest drogą donikąd. Adrianna Otręba.

Policja mówi o zatrzymanym mężczyźnie. Margot prosi, aby zwracać się do niej jak do kobiety. Zatrzymanie aktywistki LGBT wywołało dyskusję o osobach niebinarnych, które nie czują się ani kobietami, ani mężczyznami. Patryk Rabiega.

To jedna z najważniejszych bitew świata - i choć nazywana cudem, wcale takim nie była. Przede wszystkim była dowodem nieprawdopodobnego patriotyzmu Polaków, geniuszu ich dowódców i przebiegłości ówczesnego radiowywiadu. Mija sto lat od Bitwy Warszawskiej. Karolina Bałuc.