Polska i Świat

Polska i Świat

Polacy tłumnie wyszli na ulice

Kim są ci, którzy wyszli w niedzielę manifestować swoje poparcie dla obecności Polski w Unii Europejskiej? Polacy tłumnie wyszli na ulice z hasłem "Zostajemy w Unii" łącznie w 120 miastach i miasteczkach całej Polski. Mocno wybrzmiewały słowa o potrzebie wspólnoty europejskiej. Adrianna Otręba.

"Rozbój w biały dzień". Ogromny wzrost cen gazu, mieszkańcy w szoku

O 170 procent podrożał gaz pod Poznaniem - w Jarocinie i okolicy prawie o 200 procent. To tylko dwa przykłady, bo gigantyczne podwyżki dotyczą przynajmniej kilkudziesięciu gmin. Mieszkańcy, którzy dostali nowe wyliczenia, są w szoku i piszą skargę do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Gminy skrzykują się i tworzą ogólnopolski komitet protestacyjny. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Czwartą falę widać na oddziałach. "Pytają, czy mogą być zaszczepieni, kiedy trafiają do szpitala"

Dopiero gdy trafiają do szpitala, pytają czy mogą się zaszczepić - wtedy mówią, że żałują, że nie zrobili tego wcześniej. Czwarta fala jest widoczna na oddziałach. Szykowane są kolejne łóżka i sprzęt, wracają zakazy odwiedzin, odwoływane są porody rodzinne. Gdy w zeszłym roku przyszła jesienna fala, nie było jeszcze szczepionek. Dziś jest wybór. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Trudne życie na obszarze stanu wyjątkowego

Żyje się inaczej, są ciągłe kontrole i samoloty nad głową — mówią mieszkańcy strefy objętej stanem wyjątkowym. Więcej służb jest też poza tym obszarem, tam też prowadzone są kontrole. Mieszkańcy skarżą się na kryzys w biznesach i coraz częściej myślą o ludziach na granicy, o dzieciach, które koczują w zimnie w lasach. Stan wyjątkowy jest przedłużony do początku grudnia. Monika Celej.

RPO apeluje w sprawie psychiatrii dzieci

Psychiatria dziecięca jest w agonii — pisze Rzecznik Praw Obywatelskich do ministra zdrowia. Apeluje o pilne działania, bo lekarze odchodzą, a dzieci i młodzieży na oddziałach jest więcej niż kiedykolwiek - to efekt pandemii i nauki zdalnej. System się sypie, a cierpią najmłodsi. Anna Wilczyńska.

Bruksela reaguje na wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Unijne traktaty są jasne, a wszystkie orzeczenia TSUE są wiążące - mówi wprost szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen po wyroku Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej. Trybunał orzekł, że wybrane przepisy Traktatu o UE są niezgodne z polską konstytucją. W Brukseli słychać o wyrazach niepokoju, padają pytania, czy Polska dostanie pieniądze z Funduszu Odbudowy, a z ust polskich rządzących słychać o prawnej agresji i utracie suwerenności. Barbara Sobska.

Gdańsk szkoli nauczycieli, radnym PiS szkolenia się nie podobają

By uniknąć dyskryminacji dzieci i młodzieży LGBT, Gdańsk organizuje szkolenia dla nauczycieli i dyrektorów szkół. Szkolenia są dobrowolne, ale dla radnych Prawa i Sprawiedliwości niedopuszczalne - dlatego donoszą na gdańskie władze do ministra edukacji i chcą kontroli kuratorium. Sylwia Piestrzyńska.

Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie ws. prawa krajowego i prawa unijnego

Rząd chwali Trybunał Konstytucyjny, bo Trybunał pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej orzekł po myśli władzy, że niektóre przepisy Traktatu o Unii Europejskiej są niezgodne z konstytucją. Innymi słowy, prawo krajowe jest ponad prawem Unii Europejskiej. Zdanie odrębne wygłosił sędzia Piotr Pszczółkowski, który uważa, że Trybunał przekroczył swoje kompetencje. Michał Gołębiowski.

Kolejne rozmowy bez porozumienia

Bez porozumienia - a nawet gorzej - z jeszcze większym konfliktem na linii ratownicy medyczni i ich dyrekcja w Warszawie. Z punktu widzenia pacjentów sytuacja jest trudna, podobnie jak negocjacje. Karolina Bałuc.

"Ciche godziny" wsparciem dla osób z autyzmem

Według Światowej Organizacji Zdrowia autyzm występuje u 1 na 100 osób, co oznacza, że w naszym kraju życie 400 tysięcy osób z autyzmem. Każda z nich prowadzi codzienne życie, jak każdy z nas. Korzysta z miejsc publicznych, robi zakupy - dlatego pojawił się pomysł "cichych godzin". Sylwia Piestrzyńska. 

Rosnące ceny prądu

Prąd podrożeje o ponad 60 procent - to już nie prognozy, ale konkretne oferty. Prezydenci miast mówią o propozycjach nowych cen za energię, które dostali na przyszły rok. Skok cen jest tak duży, że może odbić się na mieszkańcach. Łukasz Wieczorek.

Rozmowy o prawie i wartościach na cenzurowanym

Za posłanie uczniów na lekcje o konstytucji organizowane w ramach ogólnopolskiej akcji "Tour de Konstytucja" zawieszona została dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 1 w Dobczycach. Wnioskował o to między innymi rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak oraz małopolska kurator oświaty Barbara Nowak. Adrianna Otręba pyta, dlaczego rozmowa o prawie i wartościach jest tak kontrowersyjna?

Rozporządzenie w sprawie stanu wyjątkowego a prawo międzynarodowe

Według jakiego prawa i jakich przepisów Polska postępuje wobec migrantów i jakie przepisy łamie? Rozporządzenie, wedle którego zapadają decyzje, jest według prawników sprzeczne z Konwencją Genewską, Powszechną Deklaracją Praw Człowieka, dyrektywą unijną, kodeksem granicznym Schengen, Kartą Praw Podstawowych i Konwencją Praw Dziecka - to tylko niektóre łamane umowy. Barbara Sobska.

Azylowe deklaracje na pokaz?

Na nagraniach wyraźnie słychać, że mężczyzna, który jest migrantem, prosi o azyl w naszym kraju. Straż Graniczna przekonuje, że te azylowe deklaracje z Michałowa były tylko na pokaz. Patryk Rabiega o azylu, zasadach jego przyznawania i prawach do niego.

Narodowy Bank Polski podnosi stopy procentowe

Na tę decyzję długo czekały rynki - stopy procentowe idą w górę, a z nimi raty kredytów milionów Polaków. Wszystko po to, by wyhamowała inflacja, która w ostatnich miesiącach biła kolejne rekordy. Jan Piotrowski sprawdził, kto na tym zyska, a kto straci.