Polska i Świat

Polska i Świat

Zdjęcie starszego pana, na pustym placu, składającego kwiaty przed pomnikiem smoleńskim, byłoby niesłychanie wymowne. I w kontekście pamięci o ofiarach katastrofy i trwającej walki z epidemią. Takiego zdjęcia jednak nie ma, bo politycy, mimo że apelują, by pozostawać w domach, sami nie widzą przeszkód, by brać udział w uroczystościach z udziałem wielu osób. Materiał Patryka Rabiegi.

Pracowali trzy tygodnie - dziś świętują sukces. Naukowcy z Poznania stworzyli polski test na koronawirusa. Już wiemy, że jest skuteczny i po świętach ruszy jego produkcja. Będzie niedrogi, a jego dostępność może się stać bezcenną pomocą w walce z epidemią. Materiał Adrianny Otręby.

Ponad pół miliona wniosków o pomoc trafiło do ZUS-u. Zdecydowana większość dotyczy zwolnienia ze składek. Przedsiębiorcy liczą straty i na to, że kolejna pomoc od rządu przyjdzie szybciej, bo ta pierwsza jest spóźniona. Materiał Barbary Sobskiej.

To będzie kalkulacja, czy dla pieniędzy zaryzykować życie lub zdrowie - mówią listonosze, choć wciąż nie wiemy, kiedy ani na jakich zasadach odbędą się wybory prezydenckie. Władza chce, by były to wybory w pełni korespondencyjne - ale to metoda bardzo krucha, bo wystarczy jedno wydarzenie, by zachwiać całym systemem. Materiał Michała Tracza.

Limity osób w sklepach, godziny dla seniorów oraz zamknięte punkty usługowe. Premier Mateusz Morawiecki przedłużył obowiązujące ograniczenia do 19 kwietnia. Wprowadził też nowy obowiązek. Od przyszłego czwartku będziemy musieli zakrywać usta i nos w miejscach publicznych.

O tydzień dłużej, do 26 kwietnia, ma potrwać zamknięcie szkół, przedszkoli oraz uczelni. Przesunięte zostały też terminy matur oraz egzaminów ósmoklasisty. Nie odbędą się one wcześniej niż w czerwcu. Premier prosi o zrozumienie i cierpliwość, ale maturzyści nie kryją rozczarowania, czują się pozostawieni.

W Polsce przybywa domów pomocy społecznej, które w związku z zakażeniami koronawirusem są odcięte od świata. Opiekunowie i dyrektorzy placówek apelują o działanie, bo są przemęczeni, brakuje im środków ochronnych i rąk do pracy. Sytuacja jest tak trudna, że o wsparcie dla domów pomocy społecznej prosi też Rzecznik Praw Obywatelskich. Materiał Anny Wilczyńskiej.

Mamy 357 kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem. W środę zmarło 30 osób. Od początku pandemii w naszym kraju mamy 5205 zakażonych i 159 zmarłych. Szczyt zachorowań dopiero przed nami, choć z koronawirusem mierzymy się ponad miesiąc. W środę obowiązują nas obostrzenia, ale nie od początku podejście władzy było tak restrykcyjne. Jak zmieniało się stanowisko polskich władz i podejście do walki z pandemią ustaliła Barbara Sobska.

Pomysły w czasie załamania na rynku pracy są na wagę złota. Przedsiębiorcy jak mogą, ratują miejsca pracy. Niektórzy, żeby nie zamknąć interesu, zajęli się czymś, czego nigdy nie robili – w związku z tym warzywniak trafił do Internetu, a firma szyjąca bieliznę produkuje maseczki. Materiał Łukasza Wieczorka.

Prawo i Sprawiedliwość forsuje wybory korespondencyjne i ani myśli o ich przesunięciu. Partia rządząca nie widzi problemu z ich organizacją, ale wątpliwości mają konstytucjonaliści i kandydaci na prezydenta, którzy twierdzą, że to farsa. Materiał Adrianny Otręby.

Politycy partii rządzącej uchwalili dwie ważne zmiany - marszałek Sejmu będzie mógł w czasie epidemii zmienić termin wyborów. Druga zmiana dotyczy formy wyłącznie korespondencyjnych majowych wyborów prezydenckich. Ustawa już trafiła do Senatu i już wywołuje polityczną burzę. Głos zabierają też eksperci, którzy twierdzą, że wybory korespondencyjne są niedopuszczalne. Materiał Adrianny Otręby.

W Polsce nigdy nie szykowaliśmy się do powszechnych wyborów korespondencyjnych, stąd wiele pytań i obaw. Jak miałyby wyglądać, czy mogą być tajne, skoro na kartach mielibyśmy podać swój PESEL i czy karty na pewno trafiłyby do wszystkich? Materiał Łukasza Wieczorka.

Polscy przedsiębiorcy czekali na rewolucję w pomocy, ale zmiany w rozwiązaniach dla gospodarki to ich zdaniem jedynie poprawki. W czasie, gdy polscy przedsiębiorcy składają wnioski i czekają na odpowiedź urzędników - ich odpowiednicy w innych krajach pomoc mają już dziś. To między innymi nawet 10 tysięcy funtów na start, znacząca dopłata do pensji i płatne postojowe - tak wygląda tarcza antykryzysowa u naszych europejskich sąsiadów. Materiał Michała Tracza.

Samorządy wzięły sprawy w swoje ręce i pomagają biznesowi lokalnemu. Każdy gest się liczy, bo każda złotówka jest na wagę złota. Samorządowcy wiedzą, że pomóc muszą, bo bez lokalnych usług miasto nie będzie później tak atrakcyjne i prężne jak kiedyś. Materiał Macieja Cnoty.

Minister Łukasz Szumowski apeluje o rozwagę i przestrzeganie obowiązujących zasad, bo wzrost zachorowań ma być dopiero przed nami. We wtorek po południu poinformowano o 435 nowych zakażeniach i śmierci 22 pacjentów. Łącznie do tej pory w naszym kraju zdiagnozowano 4848 przypadków zakażenia koronawirusem, 129 osób zmarło. Tysiące Polaków z okien i balkonów biło we wtorek brawa dla medyków. Jest za co im dziękować, bo codziennie walczą o nasze zdrowie, pracując po kilkanaście godzin dziennie, w trudnych warunkach. Materiał Anny Wilczyńskiej.

Jarosław Gowin podaje się do dymisji - nie oznacza to jednak, że jego partia wyjdzie z rządu. Porozumienie pozostaje w Zjednoczonej Prawicy, a funkcję po Jarosławie Gowinie, ma zająć polityk z jego partii. Materiał Dawida Rydzka.

W kontekście walki z koronawirusem dużo mówi się o personelu medycznym, ale na froncie jest też inna grupa - to pracownicy domów pomocy społecznej. Są bezbronni, a ich zadaniem jest opieka nad ludźmi najstarszymi i najsłabszymi - czyli potencjalnie najbardziej narażonymi na koronawirusa. Sytuacja w tych placówkach jest coraz gorsza. Materiał Moniki Gawrońskiej.