Polska i Świat

Polska i Świat

Mija rok i skończyło się na obietnicach. Po zaostrzeniu w Polsce prawa aborcyjnego, miała być pomoc dla rodzin, które decydują się urodzić dzieci z niepełnosprawnością. Dla rodziców tych dzieci obecne przepisy oznaczają zamknięcie w domach. Karolina Bałuc.

Molestowanie seksualne na uczelniach to temat tabu, a problem istnieje i to w wielkiej skali. Pokazuje to raport Rzecznika Praw Obywatelskich. Według niego ponad 40 procent badanych doświadczyło różnych form molestowania, w większości właśnie w murach uczelni, a sprawcami 1/3 przypadków byli pracownicy naukowi. Monika Celej. 

Lekarze z grupy "Medycy na Granicy" pomogli znalezionemu w lesie przy granicy polsko-białoruskiej mężczyźnie z Beninu. Zbadali go, dali ciepłą herbatę i ciepłe ubranie - to taka pomoc jest teraz najbardziej potrzebna. Szpital w Hajnówce został poproszony o przetrzymanie migrantów, bo Straż Graniczna nie miała dla nich innego miejsca. Na migrantów czekają radni z Michałowa i mieszkańcy, którzy na domach zapalają charakterystyczne zielone światło. Sylwia Piestrzyńska.

Marian Banaś w poniedziałek zwołuje konferencję i mówi o szokujących informacjach w swojej sprawie - przedstawiciele prokuratury i służb mieli namawiać różne osoby do składania fałszywych zeznań obciążających go i jego rodzinę. W tej sprawie jest pomysł powołania komisji śledczej, ale Prawo i Sprawiedliwość takiej potrzeby nie widzi. Barbara Sobska.

Panie w szpilkach, panowie w garniturach - szybka rozgrzewka na korytarzu. Władze Rybnika proponują ćwiczenia na razie na próbę. Taka przerwa w pracy ma zmniejszyć stres i dodać energii. Łukasz Wieczorek.

Pies przyjacielem i przewodnikiem człowieka niewidomego. Ale by ta relacja była pełna, trzeba na nią zapracować. Dopiero po skończeniu dwóch lat w pełni wyszkolony psiak zaczyna zawodową pracę. Choć nie zawsze to się udaje - szkolenie psa trwa długo. Brakuje systemowych rozwiązań i pieniędzy, dlatego na każde sto osób niewidomych lub słabowidzących, w Polsce psa przewodnika mają tylko dwie. Karolina Bałuc.

Zmęczenie, spłycenie oddechu, bóle w klatce piersiowej, osłabienie, zaburzenia smaku i węchu albo kołatanie serca - to wszystko objawy tak zwanego długiego covidu. Przypadłość ta została pficjalnie zdefiniowana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Monika Celej.

Wysoka i nieustępująca gorączka - nie pomogło nawet okładanie lodem. Tak było w przypadku 10-letniego Antka. U chłopca stwierdzono wieloukładowy zespół zapalny. Pojawia się kilka tygodni po zakażeniu koronawirusem. Zakażenie można przeoczyć, ale powikłań już nie. Anna Wilczyńska.

Sejm przegłosował zmiany w programie Rodzina 500 plus. Parlamentarzyści chcą, by wnioski można było składać tylko online, a wypłata była dokonywana jedynie na konto bankowe. Aleksandra Kąkol.

Spora lista zarzutów i ciekawa lista nazwisk - to zawiadomienie do prokuratury w sprawie afery mailowej w rządzie. Premier Mateusz Morawiecki, minister Michał Dworczyk, prezes Julia Przyłębska i ojciec Tadeusz Rydzyk. Zdaniem posła Nowoczesnej to miedzy innymi oni złamali prawo. Barbara Sobska.

Centralny Port Komunikacyjny rośnie w oczach. Spółka działa od trzech lat i przez te trzy lata są efekty. Nie na polu co prawda, gdzie wielkie lotnisko ma powstać, ale na polu personalnym. W ciągu tych trzech lat trzykrotnie wzrosła liczba zatrudnionych tam osób. Adrianna Otręba. 

Polacy nie chcą opuszczać Unii Europejskiej i dlatego premier Mateusz Morawiecki zapewnia, że rząd też nie chce. Co prawda co innego sugerowali niedawno ważni politycy PiS. Sugerowali tak bardzo, że kierownictwo partii podjęło specjalna uchwałę zaprzeczającą wychodzeniu. Ale teraz Mateusz Morawiecki twierdzi, że polexit to wymysł opozycji, fake news i wiatraki Don Kichota. Jacek Tacik.

24-letni Syryjczyk to kolejna ofiara śmiertelna kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. Ciało mężczyzny znaleźli policjanci na polu, w strefie wciąż obowiązującego stanu wyjątkowego. Według dokumentów na Białorusi miał przebywać od połowy września. Od początku obowiązywania stanu wyjątkowego - ani dziennikarze, ani wolontariusze do tej strefy nie mają wstępu. Migranci coraz częściej potrzebują pomocy. Są wyczerpani po długiej tułaczce i koczowaniu w lesie. Sylwia Piestrzyńska.

Sejm przegłosował rządowy projekt specustawy o budowie zabezpieczenia na granicy Polski z Białorusią - teraz czas na Senat. Szacowany koszt budowy "zapory" to 1,6 miliarda złotych. Za ustawą byli posłowie PiS, PSL, Porozumienia, Kukiz'15, Konfederacji i koła Polskie Sprawy. Przeciw była Koalicja Obywatelska, Lewica i Polska 2050. Jacek Tacik.

W Bałtyku jest już sześć morskich koszy na śmieci - będą kolejne dwa. Każdy może zebrać nawet 1,5 tony odpadów rocznie. A jest co zbierać, tym bardziej, że do Bałtyku może trafić nawet butelka wyrzucona na południu Polski. Patryk Rabiega.

Influencerzy już nie raz udowodnili, że za odpowiednią stawkę są w stanie zareklamować wszystko. Część z nich zapomina oznaczać posty sprzedażowe jako reklamę. Interwencję w tej sprawie rozpoczął Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Monika Celej sprawdziła, czy to będzie koniec kryptoreklamy w mediach społecznościowych.

Ratownik medyczny Marcin Borkowski znany jako Borkoś spieszył z pomocą. Był pierwszy, by udzielać jej na miejscu wypadku - wczoraj sam został ranny. Jest po drugiej już operacji i dobrą wiadomością jest to, że żyje. Motoratownik doznał ciężkich obrażeń po zderzeniu z samochodem osobowym. Prowadzona jest też zbiórka na jego rehabilitację. Maria Mikołajewska.

W czwartek obchodziliśmy dzień nauczyciela, ale powodów do świętowania jest niewiele. Minister Przemysław Czarnek obiecuje podwyżki i przywrócenie prestiżu zawodu, ale na razie brakuje nauczycieli, program jest przeładowany, lista lektur zmieniona i polska szkoła często jest miejscem indoktrynacji. Adrianna Otręba.