Polska i Świat

Polska i Świat

Nauczyciele w przyłbicach, uczniowie w maseczkach - problem zdawania matury w czasie pandemii dotyczy prawie 400 tysięcy uczniów. Choć pewności nie ma, że wszyscy egzamin napiszą w czerwcu. Niektórych może obowiązywać kwarantanna. Łukasz Wieczorek.

Pozostałości po II wojnie światowej dają o sobie znać, ale od siedemdziesięciu lat państwo nic z tym nie robi - ocenia Najwyższa Izba Kontroli. W najnowszym raporcie nie zostawia suchej nitki na organach władzy.

Czy będą w tym roku pielgrzymki? Już wiadomo, że wiele się nie odbędzie. Część przeniesie się do Internetu. Planowane są też sztafety i pielgrzymki tylko z udziałem księży. W Częstochowie czekają na oficjalne dane, bo wielu przedsiębiorców żyje z pątników. O wsparcie prosi sama Jasna Góra. Łukasz Wieczorek.

Czarnogóra wpuści obywateli ze 131 państw, ale nie z Polski. Nadal mamy zbyt dużą liczbę zakażeń. Możemy za to pojechać do Grecji czy Włoch. Które kraje się otwierają i kogo chętnie zobaczą u siebie ustalił Patryk Rabiega.

Śmierć piętnastu pensjonariuszy w warszawskim ośrodku opieki pod lupą prokuratury. Przez koronawirusa, wykrytego w placówce, pensjonariusze zostali praktycznie bez opieki. To nie jedyny dom pomocy społecznej, który jest obecnie sprawdzany. W całym kraju toczy się kilka śledztw. Sylwia Piestrzyńska.

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłaszają sukces w walce z koronawirusem. Twierdzą, że mamy jedną z lepszych sytuacji w Europie, ale ich słów nie potwierdzają lekarze. Pokazują wykresy, a na nich widać, że wcale nie jesteśmy w fazie wygaszania epidemii. Maciej Cnota.

Kolejne przesłuchania studentów Uniwersytetu Śląskiego w głośnej sprawie profesor Ewy Budzyńskiej. Chodzi o grupę studentów, którzy w marcu minionego roku zarzucili wykładowczyni nietolerancję i homofobię. Sprawą zajmuje się specjalna komisja uczelni. Do akcji wkroczyła też prokuratura i to budzi spore zastrzeżenie studentów i wykładowców. Padają pytania o autonomiczność uczelni. Łukasz Karusta.

Przepisy, które pod hasłem walki z koronawirusem zostały zmienione w ramach tarcz antykryzysowych budzą wątpliwości. Eksperci zauważają, że wiele zmian stwarza pole do nadużyć. Szczególnie dotyczy to kodeksu karnego. Maria Mikołajewska.

Większość kluczowych dla opozycji poprawek Senatu w sprawie ustawy wyborczej została odrzucona. Wśród nich ta, o którą senatorowie opozycji zabiegali, czyli zagwarantowany czas zbierania podpisów dla nowego kandydata na prezydenta. Adrianna Otręba.

Opublikowano uchwały PKW w sprawie wyborów z 10 maja. Teraz ruch należy do marszałek Sejmu - Elżbieta Witek ma na decyzję 14 dni, choć większość mówi o jednej dacie, czyli 28 czerwca. Czas na Senat i na ustawę o wyborach prezydenckich. Adrianna Otręba.

Coraz głośniej robi się wokół powiązań ministra Łukasza Szumowskiego z rodzinnymi interesami. Posłowie Koalicji Obywatelskiej ujawniają nowy wątek - Jarosław Gowin cztery lata temu zawiadomił CBA, bo przy przyznawaniu pieniędzy spółkom związanym z Szumowskimi mogło dojść do korupcji. Pół roku później powierzył Łukaszowi Szumowskiemu stanowisko wiceministra. Opozycja żąda dymisji ministra zdrowia. Jacek Tacik.

Szpitale, które do tej pory miały wyłącznie przyjmować pacjentów zakażonych koronawirusem, powoli wracają do swojej normalnej pracy. Lista na razie jest krótka i dotyczy głównie tych placówek, gdzie zakażeń w regionie jest niewiele. Na pewno na razie taka sytuacja nie będzie miała miejsca w województwie mazowieckim i śląskim. Anna Wilczyńska.

W związku z odmrażaniem gospodarki Polacy mogą planować wakacje. Mają być obozy, kolonie, ale nie tak jak wcześniej - tylko z większym reżimem i mniejszymi atrakcjami. Ale czy będą? Strach przed zakażeniem wielu zniechęca do takiego wypoczynku. Łukasz Karusta.

Niektórzy nie rezygnują z wyjazdów - nadal je planują, ale samolot zamieniają na camper. Taka forma wypoczynku znana jest od dawna. Teraz staje się znów modna. W dobie pandemii nabiera nowego znaczenia. Justyna Zuber.

Koniec z wyprzedzaniem się ciężarówek na autostradzie. To plan na A2, na razie na jednym odcinku. Kamery już nagrywają kierowców ciężarówek, które w niedozwolonym miejscu zajmują lewy pas. O walce z drogowymi "słoniami" Łukasz Wieczorek.

Śnieg i temperatura grubo poniżej zera. Choć nie w całej Syberii, stały się jednak wizytówką tego regionu. - W tym roku już w maju, w Nowosybirsku, temperatury przekroczyły 30 stopni, co jest absolutnym ewenementem. Naukowcy potwierdzają, że na mapie światowych zmian klimatycznych, Syberia znacząco się wyróżnia. Patryk Rabiega.

Hiszpańska Pampeluna zawiesza słynne gonitwy byków. Obrońcy praw zwierząt, którzy z zerwaniem tej tradycji walczą od lat, cieszą się, że w tym roku korrida się nie odbędzie. Branża odpowiedzialna za organizowanie widowiska już liczy straty, bo tradycyjnie święto przyciąga co roku do stolicy Nawarry ponad milion ludzi. Paula Praszkiewicz.

Rosyjscy lekarze walczą o zdrowie pacjentów, a władza walczy z nimi. Głosy krytyczne nie są mile widziane, do tego stopnia, że personel medyczny boi się o swoje życie i miejsce pracy. A to, że jest o kogo walczyć, choć warunki pracy są trudne, świadczy rosnąca liczba zachorowań. Justyna Zuber.

Wracają loty krajowe, ale nie zasady latania sprzed pandemii. Będzie mierzenie temperatury, wolne miejsca w samolocie i obowiązkowe maski na pokładzie. Łukasz Wieczorek przeszedł ścieżkę pasażera na nowych zasadach.

Czy państwo przejmie kontrolę nad wybranymi sklepami? Rząd zapowiada stworzenie polskiego holdingu spożywczego, którym miałoby kierować Ministerstwo Aktywów Państwowych na czele którego stoi Jacek Sasin. Pojawiają się już pytania, czy rząd będzie współpracować z wybraną siecią sklepów czy wybraną wykupi. Adrianna Otręba.