Polska i Świat

Polska i Świat

Przystanek Woodstock już się zakończył, ale nadal jest o nim głośno, nie tylko wśród polityków. Jurek Owsiak ze sceny namawiał posłankę Pawłowicz, by spróbowała seksu, czym wywołał burzę. Odpowiedź przyszła szybko, z samego PiS. Partia stanęła w obronie koleżanki, zapowiadając podjęcie kroków prawnych. Owsiak w poniedziałek Krystynę Pawłowicz przeprosił. Pytanie, czy to pomoże.

Największe i najpiękniejsze żaglowce świata zawitały do Szczecina. To ponad 70 jednostek, i to z kilkunastu krajów. Prawdziwe giganty morskie można już podziwiać.

Czy to już międzynarodowy skandal? Na pewno polska dyplomacja ma kłopot. Władze Litwy i Ukrainy są oburzone projektem nowych polskich paszportów na 100-lecie odzyskania niepodległości. Konkurs na projekt ogłosiło polskie MSWiA, ale wyłonione prace nie spodobały się naszym sąsiadom. Ambasador Polski na Litwie już został wezwany na dywanik.

Przystankowi Woodstock towarzyszy Przystanek Jezus, który w tym roku znalazł się bezpośrednio przy polu woodstockowym. Organizatorzy chcą być jak najbliżej tych, którzy będą potrzebować rozmowy, wspólnej modlitwy i pojednania z Bogiem. Przystanek Jezus organizowany jest po raz 18., przyciąga wielu cudzoziemców.

Fundacja Otwarty Dialog pod lupą MSZ. Zrobiło się o niej głośno, kiedy publicznie skrytykowała reformę sądownictwa w wykonaniu Prawa i Sprawiedliwości. Pod jej adresem posypało się sporo zarzutów jak: upolitycznienie, handel bronią i rosyjskie wpływy. Dla fundacji cała ta sytuacja to jeden wielki absurd i nic innego jak atak na społeczeństwo obywatelskie.

Od połowy wakacji o połowę taniej pociągiem. Ośmiu przewoźników kolejowych wprowadziło do sprzedaży "wspólny bilet". Oznacza to, że z jednym biletem będziemy mogli wsiąść do kilku różnych pociągów. Takiej oferty w polskiej kolei nigdy nie było.

To przesłuchanie było krótsze od poprzedniego. Donald Tusk w prokuraturze spędził osiem godzin. Zeznawał jako świadek w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości przy sekcjach zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej. Przewodniczący Rady Europejskiej powiedział, że nie ma się czego bać, i tym samym odpowiedział na słowa prezesa PiS, który przed przesłuchaniem stwierdził zupełnie coś innego.

Nielegalne wysypisko na obszarze chronionym. Dotarł do niego reporter Faktów TVN, zdjęcia robią wrażenie, bo kilka ciężarówek codziennie przywozi i wyrzuca tony śmieci do dawnej kopalni odkrywkowej w powiecie hrubieszowskim. Władze samorządowe najpierw twierdziły, że o niczym nie wiedzą, teraz zalecają kontrolę.

Była jedna miejska droga, ale to nie wystarczyło, gmina dobudowała obok drugą, swoją. I tak są dwie równoległe ulice. Mogła być jedna wspólna droga, ale urzędnicy się nie dogadali. Granice absurdu na granicy Wrocławia.

Od jej śmierci minie niedługo 20 lat, a mimo to księżna Diana wciąż żyje w sercach Brytyjczyków. Nie dała o sobie zapomnieć, a niebawem znów będzie o niej głośno, bo światło dzienne ujrzą niepublikowane dotąd nagrania o jej życiu z księciem Karolem.

Taka impreza jak Przystanek Woodstock wymaga odpowiednich środków bezpieczeństwa. Oprócz ochrony i policji jest też silna grupa wolontariuszy, i to właśnie oni tworzą znany woodstockowiczom Pokojowy Patrol.

To miał być towarzyski mecz, a zrobiło się o nim głośno na świecie. Wszystko przez atak na izraelskich piłkarzy pod Warszawą. Grupa zamaskowanych napastników czekała aż odjedzie policja zabezpieczająca mecz. Dopiero wtedy wkroczyła na boisko i pobiła ekipę.

Anna Lewandowska jednym zdjęciem na Instagramie wywołuje dyskusję o tym, jak ważne dla dziecka jest karmienie piersią. Ważne, ale nie zawsze jest łatwe, a kobiety nie zawsze otrzymują wsparcie. Dlatego trzeba o tym rozmawiać, a klimat ku temu sprzyja, bo mamy Międzynarodowy Tydzień Karmienia Piersią, o czym donosi Maria Mikołajewska.

Niezwykły projekt - wystawa objazdowa, która będzie uczyć o historii Auschwitz na dwóch kontynentach. Eksponaty zostaną pokazane w Europie i Ameryce Północnej. Miliony osób dowiedzą się, jaki ludzie ludziom zgotowali los - informuje Magdalena Raczkowska-Kazek.

Prezydent Wenezueli jak zapowiada, tak robi. Nie minęły trzy doby od wyborów do parlamentu, a z domów znikają opozycjoniści zabierani przez policję. Nie wiadomo, gdzie są. Świat apeluje o opamiętanie, wybory uznaje za sfałszowane i nie godzi się na dyktaturę, o czym informuje Witold Tabaka.

Mają być prysznice i woda pitna dla migrantów w okolicach Calais. Taką decyzję wydaje francuski rząd i zapewnia: nie chcemy powtarzać błędów z przeszłości, nie dążymy do odbudowania nielegalnego obozowiska migrantów, musimy ich traktować z godnością - informuje Karolina Bałuc.

Afrykański pomór świń znów atakuje. Kolejne dwa ogniska wykryto na Podlasiu. Na chorobę nie ma lekarstwa i jeśli zaatakuje, trzeba wybić całe stado. W miejsce, gdzie choroba rozprzestrzenia się błyskawicznie, pojechał reporter Igor Sokołowski.

Lekarze podają rękę kobietom. Wypisują recepty na pigułkę "dzień po" za darmo lub za symboliczną złotówkę. Do ogólnopolskiej inicjatywy przyłączyło się już sporo medyków. To reakcja na zmianę przepisów i wycofanie antykoncepcji awaryjnej z aptek bez recepty - informuje Anna Wilczyńska.