Polska i Świat

Polska i Świat

Gminy z najwyższą frekwencją w czasie pierwszej tury wyborów prezydenckich dostaną pieniądze na wozy strażackie. Jedni myśleli, że to żart, inni widzieli w tym dość nieetyczny, kampanijny doping. Ostatecznie zyskały gminy, które właśnie odbierają promesy na wspomniane wozy. Łukasz Wieczorek.

Piątek Andrzeja Dudy minął pod znakiem dwóch ról - prezydenta i kandydata na prezydenta. Jako prezydent spotkał się z liderami państw Grupy Wyszehradzkiej, w tym z Viktorem Orbanem. Jako kandydat apelował o zmiany Prawa oświatowego i ponownie cytował definicję małżeństwa. Maciej Warsiński.

Wszystkie dzieci mogą zachorować na COVID-19, ale większość nie przechodzi choroby tak poważnie jak dorośli. Wiele może w ogóle nie mieć objawów. U najmłodszych zdarzają się jednak przypadki Pediatrycznego Wieloukładowego Zespołu Zapalnego (PIMS). To, co do tej pory nam się wydawało, teraz zostało potwierdzone przez amerykańskich naukowców. Anna Wilczyńska.

Chcieliśmy pojechać na wakacje, wpłaciliśmy pieniądze, ale z powodu pandemii przepadły? Właśnie tym problemem zajmuje się teraz Komisja Europejska i bierze pod lupę między innymi Polskę. Staje w obronie klientów, podkreślając, że nawet mimo pandemii ich prawa nie mogą ucierpieć. Monika Celej.

Andrzej Duda zastosował prawo łaski wobec osoby skazanej za czyny pedofilskie. O sprawie jako pierwsza napisała "Rzeczpospolita". "Sprawa dotyczyła jedynie zakazu zbliżania się. Inne kary były dawno wykonane" – bronił decyzji w internecie Andrzej Duda. Materiał Sebastiana Wasilewskiego.

Autokar zderzył się z dwoma ciężarówkami. Niezbędne było wysłanie na miejsce śmigłowców ratunkowych. Jakub Loska.

Obok dobrego programu trzeba mieć pieniądze i doskonałe pomysły: komunikacyjne oraz wizerunkowe. Co pod tym względem tym razem proponują wyborcom kandydaci, ustalił Dawid Rydzek.

Niedawno z Donaldem Trumpem spotkał się Andrzej Duda, a wczoraj - z Barackiem Obamą - rozmawiał Rafał Trzaskowski. Jacek Tacik.

Jeszcze w kwietniu minister zdrowia Łukasz Szumowski mówił, że rekomenduje wybory tradycyjne najwcześniej za dwa lata. Teraz przekaz z obozu władzy jest inny. - Wirus jest w odwrocie. Już teraz nie trzeba się jego bać. Trzeba pójść na wybory. Tłumnie. - mówi premier Mateusz Morawiecki. Sylwia Piestrzyńska.

Trwa kampania wyborcza, ludzie bardzo często głosują portfelami. Chodzi o podatek VAT - co potanieje i co podrożeje? Paula Praszkiewicz.

Jak podróżować, gdy koronawirus jest wszechobecny właściwie na całym świecie? Odpowiedź tkwi w śpiworach, namiotach i odkrywaniu miejsc, które kiedyś niektórym nie przyszłyby do głowy. Sylwia Piestrzyńska.

To najważniejsza informacja, na którą teraz czeka świat - kiedy będzie szczepionka na koronawirusa. W zgodnej opinii świata medycznego to nasza jedyna nadzieja w walce z pandemią COVID-19 i na powrót do dawnego życia. Prace trwają w kilkunastu ośrodkach na świecie i toczą się w trybie ekspresowym. I okazuje się, że właśnie tempo prac odstrasza potencjalnych pacjentów.

Od środy można latać z Polski do kolejnych państw, między innymi do Zjednoczonego Królestwa. Jednocześnie rośnie liczba państw, z których można podróżować do Unii Europejskiej. Co ciekawe, nie ma na tej liście Stanów Zjednoczonych. To z powodu panującej tam bardzo poważnej sytuacji epidemiologicznej. Monika Celej.

Wśród branż, które najmocniej ucierpiały z powodu pandemii, jest transport. Z tego powodu właściciele firm autokarowych i ich kierowcy wyjechali na ulice największych polskich miast. Nie chcieli ich blokować, chcieli się pokazać i o sobie przypomnieć. Ich działalność pozostaje prawie zupełnie zamrożona, a opłaty naglą. Potrzeba pilnej pomocy. Paula Praszkiewicz.

Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski są niebywale aktywni przed drugą turą. Aktywny jest też premier Mateusz Morawiecki, który wspiera walczącego o reelekcję prezydenta i przy okazji w terenie wręcza lokalnym władzom czeki na wielomilionowe inwestycje. Na razie jednak te miliony nie zostały nawet zatwierdzone przez parlament. Maciej Warsiński.

Zagłosowało prawie 20 milionów osób. Uprawnionych w niedzielę było 30 milionów. I choć frekwencja była wysoka, to ciągle oznacza to, że 10 milionów osób do urn nie poszło. Dlaczego? Kim są nieuczestniczący w wyborach i czy da się ich przekonać do udziału w drugiej turze? To sprawdza Barbara Sobska.

Szymon Hołownia, który w niedzielę zdobył ponad 2,5 miliona głosów, pytał na wirtualnym spotkaniu kandydata Koalicji Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego o jego wizję ponadpartyjnej prezydentury. O nowe poparcie walczył też dziś prezydent Andrzej Duda, kolejny raz podkreślając, że małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny. Michał Tracz.