Polska i Świat

Polska i Świat

Na północy Rosji doszło do wypadku. Na terenie miało zaś pojawić się promieniotwórcze skażenie. Rosjanie zaczynają szukać jodu w aptekach i informacji, bo media kontrolowane przez Kreml wyjaśniają niewiele.

Prawo i Sprawiedliwość podkreśla, że od tygodni rozmawia z Polakami, a opozycja udowadnia, że wciąż ma trudności z dogadaniem się ze sobą. Liderzy lewicy przedstawiają dziś propozycje nazwisk w wyborach do Senatu i odpowiada im głucha cisza. Politycy Platformy Obywatelskiej uspokajają, że rozmowy w tej sprawie trwają.

To już siódme spotkanie austriackiego biznesmena ze śledczymi - tym razem w Wiedniu. Gerard Birgfellner oskarża Jarosława Kaczyńskiego o oszustwo przy przygotowaniu inwestycji dla powiązanej z Prawem i Sprawiedliwością spółki Srebrna. Łącznie zeznawał już ponad 60 godzin – z drugiej strony prezes partii nie musiał ani minuty.

Ślady na szyi są małe, ale spowodowały wielkie wątpliwości o to, czy Dawid Kostecki rzeczywiście odebrał sobie życie. - Ludzie przed samobójstwem nie wbijają sobie igły w kark — twierdzi pełnomocnik rodziny boksera, Roman Giertych. Rodzina zwróci chce przeprowadzenia ponownej sekcji zwłok. Prokuratura odpowiada, że ślady zbadano i wątpliwości nie ma.

Po awansie Elżbiety Witek na stanowisko Marszałka Sejmu, jej miejsce w fotelu szefa MSWiA zajął Mariusz Kamiński, który jednocześnie wciąż będzie koordynatorem służb specjalnych. Czasu do wyborów niewiele, ale wielka władza w rękach człowieka nieprawomocnie skazanego za jej nadużywanie i ułaskawionego przez prezydenta Andrzeja Dudę, niepokoi opozycję.

Gdy w weekend w Płocku uczestnicy pierwszego w tym mieście marszu równości prosili o szacunek, w Krakowie wierni ponownie oklaskiwali słowa biskupa o tęczowej zarazie. Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński swoim wyborcom wprost mówił, że chętnie zakazałby takich marszów i jasno wskazywał wroga.

Ręce precz od naszych dzieci — słyszeli uczestnicy marszów pod tęczowymi flagami. Teraz mogli te dzieci poznać. Naprzeciw płockiego marszu równości stanęli narodowcy, którzy przyszli na kontrmanifestację razem ze swoimi pociechami. Najmłodsi uczestnicy protestu wzrost mają jeszcze niewielki, ale głos doniosły. Więc w świat poszły ich gromkie słowa - takie, że uszy więdną i ręce opadają.

Elżbieta Witek znów w nowej roli. Tym razem będzie pełnić funkcję marszałka Sejmu. Objęła stanowisko po Marku Kuchcińskim, który złożył rezygnację po informacjach o lotach jego i jego rodziny rządowym samolotem.

Ojciec Paweł Gużyński stanowczo potępił słowa arcybiskupa Marka Jędraszewskiego o "tęczowej zarazie". Teraz musi to odpokutować. Dominikanin przez trzy tygodnie nie zabierze medialnie głosu. To kara za zbyt odważne wypowiedzi o Kościele, który - jak mówi teolożka Halina Bortnowska - bywa podobny do korporacji.

Najdłuższa rzeka w Polsce coraz bardziej wysycha i zbliża się do rekordowo niskiego poziomu wody. To problem nie tylko Wisły, ale także innych rzek i wód podziemnych.

W karetkach brakuje lekarzy. Ci nie chcą, bo płace za wykonywanie tej pracy są zbyt niskie. Problem sam jednak nie zniknie, a wręcz będzie narastał, bo braki w obsadach mogą niebawem dotyczyć również ratowników medycznych.

Prokuratura ma kolejne pytania do Geralda Birgfellnera, który chce od Jarosława Kaczyńskiego zwrotu ponad miliona euro za pracę jaka włożył na rzecz spółki Srebrna. Dlatego Austriak będzie musiał już po raz siódmy zeznawać, ale tym razem jednak nie będzie musiał przyjeżdżać do Polski.

Flis Obojga Narodów - czyli flisacy i miłośnicy rzek tradycyjnym stylem na ogromnej tratwie chcą pokonać ponad 500 kilometrów trasy.

To, czy marszałek złamał prawo, czy nie, ma sprawdzić prokuratura. Lista pasażerów jest długa, bo na jaw wychodziły koleje loty i kolejne osoby. Wśród nich znajduje się nie tylko rodzina Marka Kuchcińskiego, ale też posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

Marek Kuchciński ogłasza, że rezygnuje z funkcji marszałka, ale zastrzega: "Nie złamałem prawa". Na konferencji pojawił się w towarzystwie samego prezesa Prawa i Sprawiedliwości, który potwierdza jego słowa i dodaje, że "nie doszło nawet do złamania dobrego obyczaju", co jeszcze bardziej wzburza opozycję.

Ministerstwo Infrastruktury publikuje nowy projekt ustawy o ruchu drogowym, a w w nim mowa o hulajnogach elektrycznych - kto będzie mógł nią jeździć, na jakich zasadach i gdzie. Projekt jest ważny, bo brak doprecyzowania przepisów w tej sprawie od miesięcy sprawiał wiele problemów.

Milionowe straty, złe warunki chowu zwierząt - tak wynika z kontroli stadniny w Janowie. Stadniny, która jeszcze cztery lata temu cieszyła się zupełnie inną renomą. Wyniki kontroli pojawiają się tuż przed kolejną ważną aukcją co niepokoi jej organizatorów.