Polska i Świat

Polska i Świat

Najważniejsze pytanie weekendu? Oczywiście Argentyna czy Niemcy. Brazylijski mundial pełen był niespodzianek i zaskakujących zwrotów akcji, ale w sumie doprowadził do dosyć przewidywalnego finału.

Błąd pilota, kontrolera, albo awaria. To trzy hipotezy dotyczące wypadku pod Radomiem. W zderzeniu dwóch awionetek zginęły dwie osoby, a dwie zostały ranne. Co dokładnie się stało? Odpowiedź na to pytanie powinniśmy poznać w ciągu miesiąca. Ale to nie jedyna katastrofa, na której wyjaśnienie czekamy. W tym roku w wypadkach lotniczych zginęły już 22 osoby.

Co jedli podsłuchani politycy? Ośmiornicę i wołowe policzki. Tymczasem szef rządu demonstruje przywiązanie do stołówek. Kotlet mielony, ziemniaki i mizeria - taki niewyszukany zestaw obiadowy ma być ulubionym daniem premiera Tuska. Jarosław Kaczyński, jak na opozycję przystało, ma w tym temacie inne zdanie.

Najpierw otumanił kobietę, potem okradł bar. Złodzieja jeszcze nie złapano, ale pracownicę zwolniono, bo nie powinna ulegać namowom klienta. Ale od jej zachowania bardziej niebezpieczne są podane w drinku specyfiki użyte do jej odurzenia.

Obok szkoły w Lisowie (woj. śląskie) powstał wielofunkcyjny obiekt sportowy. Nie można jednak z niego korzystać, ponieważ znajduje się pod linią wysokiego napięcia. Wójt problem bagatelizuje, a sprawę bada nadzór budowlany.

Marek Falenta odzyskuje milion złotych i paszport. Prokuratura musi mu je oddać, bo sąd uchylił postanowienie o poręczeniu majątkowym, zakazie opuszczania kraju i dozorze policyjnym. Decyzja ta sprawy nie kończy. Biznesmen nadal jest podejrzany o nagrywanie polityków. Ale warto zapytać czy oskarżenia rzeczywiście są tak mocne jak je prezentowano.

W przeddzień głosowania o odwołanie ministra Bartłomieja Sienkiewicza do biura szefa klubu PSL wchodzi CBA. Jan Bury zapewnia, że nie wie czego śledczy szukają. Portalowi tvn24.pl udało się jednak ustalić, że CBA szuka śladów powoływania się na wpływy w ministerstwie infrastruktury.

Przenośny fotoradar znika sprzed nosa strażnika miejskiego. Pikanterii tej sprawie dodaje fakt, że funkcjonariusze z Krosna Odrzańskiego zostają bez możliwości pomiaru prędkości, bo to jedyny sprzęt, jaki mieli. Sprzęt warty 65 tysięcy złotych. Jak do tego doszło i kto kogo powinien pilnować?

Skróty myślowe i ćwiczenie analityczne - tak minister Bartłomiej Sienkiewicz tłumaczył posłom, dlaczego pytał o to, jak NBP może wspomóc tracący poparcie przed wyborami rząd Platformy Obywatelskiej. Wniosek o wotum nieufności dla ministra spraw wewnętrznych zmusił go do złożenia wyjaśnień, ale przeprosiny padły już wyłącznie za język. Bo nagrany przez kelnerów zwierzchnik służb utrzymuje, że rozmawiał dla dobra państwa.

Burza w Sejmie, czyli polityczny ping pong podczas debaty nad wnioskiem PiS o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu. Jarosław Kaczyński atakuje Donalda Tuska, Donald Tusk zarzuty odpiera i wylicza błędy PiS. dyskusja jest tak ożywiona, że przenosi się poza sale plenarną i dotyczy już nie polityki, a dosłownie politycznej kuchni.

Dwa popularne małe samoloty typu Cessna spadły w pobliżu aeroklubowego lotniska pod Radomiem. Maszyny najprawdopodobniej zderzyły się w powietrzu i próbowały potem lądować. Obie przewróciły się do góry kołami. W jednej zginęły dwie osoby, z drugiej pilot-instruktor i jego kursant wydostali się o własnych siłach.

Jest raport, jest decyzja. Prezydent Warszawy zwalnia profesora Chazana. Dyrektor szpitala świętej rodziny traci stanowisko, bo jak wynika z kontroli, przekroczył klauzulę sumienia, a w dokumentacji medycznej były  nieprawidłowości. Profesora w obronę bierze kardynał Nycz i pisze w oświadczeniu, że taka decyzja uderza nie tylko w katolików, ale i w pozostałych ludzi.

Minister Bartłomiej Sienkiewicz, główny antybohater taśm, pozytywnie oceniony. Sejmowa Komisja Spraw Wewnętrznych opowiedziała się przeciwko odwołaniu szefa MSW. Wniosek złożyło Prawo i Sprawiedliwość. Bartłomiej Sienkiewicz decyzji nie komentuje i czeka na najważniejszą rozgrywkę. Wynik wydaje się przesądzony, bo za ministrem stanie koalicja. PSL stanie też murem za rządem Donalda Tuska.

Nie tylko pogoda krzyżuje wakacyjne plany. Zapewne zupełnie inaczej miała wyglądać wycieczka ojca z pięcioletnim synem w góry. Mężczyzna wybrał się z dzieckiem na Orlą Perć, czyli jeden z najtrudniejszych polskich szlaków. Dziecku zabrakło sił, aby zejść, ojciec nie do końca wiedział, gdzie jest - z pomocą przyszli ratownicy TOPR. My pytamy, z kim i gdzie można się wybrać i na co zwracać uwagę, by nie narażać najmłodszych na niebezpieczeństwo.

Amerykańska armia zwraca się do Hollywood - chce wyposażyć żołnierzy elitarnych. To, co kiedyś było zarezerwowane dla filmu, dziś staje się rzeczywistością. Amerykanie chcą mieć Iron Menów, a dokładnie ich zbroje. "Polska i Świat" o broni przyszłości.

Upada wrocławska spółka giełdowa Gant Development. Nie ma ani grosza, ani majątku - ma za to setki klientów, którzy albo zostaną bez mieszkań, albo będą musieli spłacać jej długi. "Polska i Świat" o największej upadłości w branży deweloperskiej.

Koalicja jest zjednoczona, o jedność walczy teraz opozycja. Pierwsze spotkanie na prawicy nie przyniosło porozumienia. Kolejna runda rozmów już jutro. Prezes Solidarnej Polski stawia warunki, prezes PiS niczego nie obiecuje. Polityczny godowy taniec trwa więc nadal. Jak długo? I kto jaki ma plan awaryjny?

Upomnienie dla kierowcy, czyli czerwona kartka za przekroczenie prędkości. Do akcji wkracza zarządca autostrady A1 i wręcza ulotki. Ostrzeżenia dostaną ci, którzy zbyt szybko będą chcieli dotrzeć nad morze. Nowe metody walki z drogowymi piratami nie wyeliminują jednak tradycyjnych sposobów radzenia sobie z brawurowymi kierowcami. Policja - jak co roku - stawia na kontrole i mandaty.

Od katastrofy samolotu pod Częstochową, gdzie zginęło jedenaście osób, mijają dwie doby. Eksperci analizują sytuację, a śledczy przesłuchują mężczyznę, który jako jedyny ocalał. Z jego zeznań można wnioskować, że samolot spadł, bo miał problemy z silnikiem.