Polska i Świat

Polska i Świat

Feminatywy w gdańskich urzędach

Już nie prezydent, inspektor, kierownik, tylko prezydentka, inspektorka, kierowniczka. Gdańsk wprowadza od najbliższego poniedziałku feminatywy, czyli możliwość stosowania żeńskich form nazw stanowisk. Panie ze stołecznego ratusza już od półtora roku mogą nazywać się specjalistkami, czy burmistrzyniami. Łukasz Wieczorek.

Komisja Europejska nie dała się nabrać na "zmiany" w polskim sądownictwie

Prezydencka ustawa o Sądzie Najwyższym rozwiązuje nieuznawaną Izbę Dyscyplinarną, ale nie jest rozwiązaniem wszystkich problemów polskiej praworządności - to opinia szefowej Komisji Europejskiej i jednoznaczny sygnał, że unijnych pieniędzy dla Polski szybko nie będzie. To, co mówi się w Brukseli, w Warszawie próbują komentować lekko. Dawid Rydzek.

Z kim godzina W?

Wojewoda mazowiecki chciał, by w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego marsz cyklicznie robili narodowcy Roberta Bąkiewicza, ale sąd właśnie stwierdził, że o cykliczności nie ma mowy. To jednak nie oznacza, że marszu narodowców nie będzie. Adrianna Otręba.

Maile Dworczyka i spotkania ministra z szefową CBOS-u

Maile ministra Michała Dworczyka i potwierdzenie. Chodzi o spotkania szefowej Centrum Badania Opinii Społecznej z szefem kancelarii premiera. Spotkania się odbyły i przyznała sama dyrektorka CBOS-u. Osobnym, ale nie mniej ważnym wątkiem, jest to, po co takie narady się odbyły. Barbara Sobska.

Brakuje krwi w polskich szpitalach

W Gdańsku brakuje prawie wszystkich grup krwi. Nie tylko tam z krwią są dramatyczne problemy - tak jest w całym kraju. Stąd do krwiodawców w całym kraju płyną apele o pomoc. Katarzyna Rosiewicz.

Prokuratura sprawdza wydatki prokuratury

Prokuratura Krajowa przygląda się prokuraturze wrocławskiej - patrzy na jej nowe, luksusowe meble. Wydano na nie grubo ponad 800 tysięcy złotych. Załatwienie sprawy bez przetargu miała zasugerować pani architekt z rodzinnymi koligacjami. Monika Celej.

Prezes w podróży

Jarosław Kaczyński jeździ po kraju, by przekonywać Polaków, że w sumie jest dobrze, ale kolejne odwiedzane miasto to wizerunkowy problem - zarówno z powodu tego, co prezes mówi, ale i jak, a nawet w jakich okolicznościach to robi. Polacy, którzy wchodzą na spotkania, są starannie wybrani, a ci, którzy nie wchodzą, izolowani przez policję. Maciej Warsiński.

Niski stan wody, zawieszona praca promów

Stan wody w rzekach jest tak niski, że drogowcy zawieszają kursowanie promów - tak jest między innymi na Podkarpaciu, czy w Lubuskiem. Kierowcy nadrabiają kilometry, żeby dojechać do najbliższego mostu, a hydrolodzy nie pozostawiają złudzeń - do suszy musimy się przyzwyczaić. Łukasz Wieczorek.

Jest szansa na podwyżki dla nauczycieli

Senat przyjął szereg poprawek do nowelizacji ustawy Karty Nauczyciela. Jedna z nich dotyczy wysokości wynagrodzenia. Nauczycieli brakuje i niestety kolejni też odchodzą, nie tylko z powodu niskich pensji. Adrianna Otręba.

Nie ma 30 lat, został profesorem

Najmłodszy profesor w Polsce ma 29 lat. Tytuł profesora uzyskał z medycyny, doktorat zrobił od razu po maturze, bez skończonych wtedy studiów. Prof. Mateusz Hołda każdą wolną chwilę poświęca pracy i nauce. Katarzyna Rosiewicz.

Szokujący raport państwo-Kościół

Kalkulacja polityczna, załatwianie spraw pod stołem, łamanie prawa - raport na temat relacji państwo - Kościół zatrważa i daje do myślenia i duchownym, i wiernym. Zarzuty dotyczą też polityków. Autor raportu ojciec Paweł Gużyński zauważa, że zależność pomiędzy Kościołem a władzą nigdy nie była tak duża jak teraz. Barbara Sobska.

Plaże przyjazne osobom z niepełnosprawnościami

Jastarnia, Gdynia i Sopot górą w zestawieniu plaż najbardziej dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami. Projekt "Plaże dla Wszystkich" realizuje Fundacja Machina Zmian, która od dekady zmienia polskie plaże, edukując i pokazując, co można zrobić, by były bardziej przyjazne dla tych, którzy w życiu mają trudniej. Katarzyna Rosiewicz.

Brakuje pieniędzy na prowadzenie DPS-ów

Drożyzna uderza szczególnie w najsłabszych i najbardziej potrzebujących. Rosnąca inflacja prowadzi do drastycznego wzrostu kosztów, które samorząd musi ponosić między innymi na opiekę społeczną. Dyrektorzy DPS-ów alarmują, że może im zabraknąć pieniędzy na wyżywienie albo ogrzewanie - nie mają już na czym oszczędzać. Monika Celej.

Seniorzy z prawem do czwartej dawki szczepionki na COVID-19

Od piątku czwarta dawka szczepienia przeciw COVID-19 dla osób w wieku od 60. roku życia i dodatkowe szczepienia dla osób z upośledzoną odpornością. Trzeba się przygotować na szczyt letniej fali, który nastąpi w połowie sierpnia, wtedy możemy mieć nawet 10 tysięcy zakażeń dziennie. Przebieg choroby jest teraz inny niż w poprzednich falach, ale lekarze ostrzegają, że powikłania ciągle się zdarzają i lekceważenie koronawirusa może być niebezpieczne. Anna Wilczyńska.