Polska i Świat

Polska i Świat

Jest ciąg dalszy sprawy maseczek, które - jak informuje "Gazeta Wyborcza" - Ministerstwo Zdrowia kupiło, przepłacając i nie sprawdzając ich jakości. Teraz okazuje się, że faktycznie nie spełniały one norm. Sprawa trafiła do prokuratury. Te produkty miały kosztować pięć milionów złotych, wydanych bez przetargu i w efekcie powiązań, które - jak pisze dziennik - obejmują ministra, jego brata i człowieka, z którym Łukasz Szumowski jeździł na nartach. Materiał Macieja Warsińskiego.

Co z powrotem względnej normalności do żłobków i przedszkoli? Tutaj samorządy podejmują własne decyzje. Kto już te placówki otworzył, a kto ciągle czeka i co to wszystko znaczy dla rodziców, ustaliła Paula Praszkiewicz.

Sejm znowu ekspresowo przyjął ustawę o wyborach prezydenckich. Teraz PiS pyta opozycję, czy Senat znowu będzie złośliwie długo pracował nad przepisami, a opozycja znowu odpowiada, że jeśli ustawa jest napisana wadliwie i na kolanie, to nie można tego wykluczyć. Adrianna Otręba.

Są dane o nowych zakażeniach i znowu najwięcej z nich jest na Śląsku. Szczególnie poważna sytuacja jest wśród górników. Masowe testy wykazały, że prawie 20 procent przebadanych górników jest zakażonych. Materiał Jacka Tacika.

Czy to koniec testów na własny rachunek? Resort zdrowia chce wprowadzić limity dotyczące prywatnego testowania, aby laboratoria nie skupiały się tylko na działalności komercyjnej. Przedstawiciele laboratoriów odpowiadają, że w obecnej sytuacji każdy test jest na wagę złota. Materiał Dawida Rydzka.

WWF pokazuje, jak w przyszłości możemy uniknąć pandemii. Prezentuje film "Połączeni", a w nim widzimy, jak bardzo jesteśmy uzależnieni od natury. Organizacja chce skłonić nas do refleksji, dlatego przestrzega - nie zabijajmy dzikiej przyrody. Materiał Justyny Zuber.

Zakończył się trzeci dzień burzliwych obrad Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego. Wybrało kandydatów na pierwszego prezesa sądu. Emocji nie brakowało, bo Kamil Zaradkiewicz, pełniący obowiązku pierwszego prezesa ogłosił, że wyłoniono członków komisji, która będzie nadzorowała wybór kandydatów na prezesa według zasad, których nie przedstawił. Materiał Sebastiana Wasilewskiego.

Politycy i publicyści zastanawiają się, czy Koalicja Obywatelska postawi na nowego kandydata w wyborach prezydenckich. Małgorzata Kidawa- Błońska nie zamierza zrezygnować, choć część Platformy Obywatelskiej nie jest już za nią. Materiał Jacka Tacika.

Sejm w ekspresowym tempie pracuje nad zmianami w prawie wyborczym. Teraz ustawa trafi do Senatu, który będzie miał 30 dni na zajęcie się nowymi przepisami. Materiał Adrianny Otręby.

Prawo i Sprawiedliwość przedstawia nowy projekt w sprawie wyborów prezydenckich - będzie można głosować w lokalach i korespondencyjnie. Zostanie też przywrócona rola Państwowej Komisji Wyborczej. Komitety będą mogły zgłosić swoich kandydatów ponownie bez zbierania podpisów. Materiał Macieja Warsińskiego.

Jak rozliczyć wybory, które się nie odbyły? Czegoś takiego jeszcze w Polsce nie było. Rządzący zrzucają winę na samorządy i opozycję, ale zrzucanie winy dalej nie jest odpowiedzią na pytanie, na jakiej podstawie prawnej nie przeprowadzono głosowania. Materiał Jacka Tacika.

Pandemia zmieniła życie nas wszystkich, zmienia także telewizję. My też zostajemy w domu i też pracujemy zdalnie i coraz częściej do domu zapraszamy widzów. Jak w pandemii pracuje redakcja "Polski i Świata"? Materiał Michała Tracza.

W szpitalach przybywa wolnych łóżek, ale Ministerstwo Zdrowia nie myśli o zamykaniu szpitali przeznaczonych do walki z koronawirusem. Epidemia trwa - wzrost zachorowań może nastąpić w każdej chwili. Na razie trudna sytuacja jest na Śląsku. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Kandydaci na prezydenta czekają na informacje dotyczące kampanii wyborczej. Znają oświadczenie Państwowej Komisji Wyborczej, że wybory 10 maja się nie odbędą i nie będzie ciszy wyborczej, ale ten komunikat nie daje im odpowiedzi na to, co się dalej wydarzy. Materiał Barbary Sobskiej.

Nie wiadomo, kiedy zagłosujemy - nie wiadomo też, ile kosztowały wybory 10 maja, które się nie odbędą. Jak ustalili dziennikarze tvn24.pl, sam druk kart wyborczych to koszt około czterech milionów złotych, oficjalnie nikt jednak konkretnych sum nie podaje. Tak jak nikt nie chce wziąć odpowiedzialności za organizację tych wyborów. Materiał Jacka Tacika.

Kto odpowie za wybory, które się nie odbędą? Minister Sasin obiecywał, że wybory będą, a jeśli nie, to poda się do dymisji. Dziś milczy, ale opozycja chce rozliczenia politycznego i karnego. Eksperci pytają, na jakiej podstawie prawnej wybory się nie odbędą. Materiał Dawida Rydzka.

Maleje liczba zakażeń wśród pielęgniarek i położnych, ale są takie, które wciąż walczą o życie. Po śmierci drugiej pielęgniarki w Polsce inne boją się pracować. Zwłaszcza, kiedy dostają zakaz chodzenia w przyłbicach, żeby nie straszyć pacjentów. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.