Polska i Świat

Polska i Świat

Najpierw, w radiu, namawiał do sporządzania anonimów z informacjami, które mogłyby być niewygodne dla Bożeny Kamińskiej. Teraz komendant wojewódzki z Białegostoku miał nakazać inwigilację tych funkcjonariuszy, którzy pisali do posłanki Platformy o nieprawidłowościach w podlaskiej policji. Swojego podwładnego broni wiceminister MSWiA.

Choć wszystkie kraje podpisały porozumienie i szczyt klimatyczny w Katowicach ogłoszono sukcesem, to jednocześnie te same kraje odpowiedzialne są za emisję dwutlenku węgla, która w tym roku wzrosła do rekordowego poziomu. I to tyle, jeśli chodzi o mobilizację ludzkości w walce o przyszłość planety. Polska też nie ma się czym chwalić i za kilka lat, niestety, też nie będzie miała.

Przez całe wieki był postrachem, a teraz może być zbawieniem w dokuczliwym bólu. Jad skorpiona coraz powszechniej uznawany jest za skuteczne remedium dla chorych na nowotwory czy pacjentów cierpiących na reumatyzm. Choć kuracja nie jest najprzyjemniejsza, to ulga - niemal pewna. Niemal, bo na pewno nie może odbywać się bez udziału lekarza.

Chcieli wygrać z przyrodą i w rekordowym czasie pokonać Antarktydę. Udało się Polakowi, który w rekordowym czasie wygrał Lodowy Maraton. Tyle, że nieco później to natura udowodniła swoją wyższość. Uczestnicy imprezy od zeszłego czwartku uwięzieni są na najbardziej lodowym i zimnym rejonie Bieguna Południowego. Pomoc nie może do nich dotrzeć, warunki są fatalne.

Ratują ludzi, często od ich własnej niefrasobliwości. Tym razem jednak pomocy potrzebował pies, który brak ludzkiej wyobraźni niemal przypłacił życiem. Udało mu się pomóc. Niestety mała jest szansa, że uda się przekonać ludzi, że nie każdy zwierzak powinien być zdobywcą szczytów.

Lekarze przez kilka dni walczyli o jego życie, niestety, nie udało się. Zmarł 36-letni Polak Bartosz Niedzielski, piąta ofiara zamachu w Strasburgu. Po strzelaninie Francja zwiększa kontrolę nad miejscami, gdzie przed świętami gromadzą się ludzie, a brytyjska policja uczy, jak się zachować w czasie zamachu.

W akcie oskarżenia jest mowa o przynajmniej kilku uderzeniach, o czterech ranach tłuczonych głowy i złamaniu kości ciemieniowej. Jego żona była przekonana, że nie przeżył ataku. Wojciech Kwaśniak miał być bity dwie minuty. Dwa miesiące spędził w szpitalu. Sprawa brutalnego ataku na byłego wiceszefa KNF rusza od nowa. Po niemal pięciu latach od pobicia.

Decyzja odwlekana niemal do końca konstytucyjnego terminu. Decyzja niewygodna, bo całkiem niedawno prezydent podpisał ustawę o całkowicie innej treści. Tyle, że Prawo i Sprawiedliwość pod wpływem nacisku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej swoją decyzję zmieniło, więc i Andrzej Duda nie miał innego wyjścia. Decyzję zmienił, nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym podpisał. Kolejny raz.

- Trzeba szukać pieniędzy - mówi prezydent Warszawy, a radni zmieniają uchwałę. Za zmianę użytkowania wieczystego w prawo własności trzeba będzie zapłacić więcej. Rafał Trzaskowski mówi, że trzeba szukać w miejskiej kasie pieniędzy, a jego zastępca kończy z polityką rozdawnictwa.

W tych miastach za kilka lat ma skończyć się problem ze smogiem. Ministerstwo Środowiska wytypowało 10 miejscowości, w których woda spod ziemi ma ogrzać wodę w kaloryferach. Odwierty w poszukiwaniu wód termalnych już ruszyły.

Onkolodzy ostrzegają: nie wierzcie, że witaminą C wyleczycie nowotwór. Kobiety dopytują o taką metodę leczenia, bo słyszały o niej w internecie. Witaminowe kroplówki są coraz bardziej popularne, a chory chwyta się wszystkiego.

Co czternasty polski nastolatek był wykorzystywany seksualnie, co szósty okaleczał się. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę publikuje raport, a w nim przerażające wnioski: młodzi bardzo często doznają różnego rodzaju krzywd. Traumy są tak duże, że funkcjonowanie w dorosłym życiu bywa potem trudne.

Nowoczesna jednak zostanie klubem. Wypożyczenie posła z PSL-UED udało się. Szeregi Katarzyny Lubnauer zasili Jacek Protasiewicz. Szef PSL mówi o akcie solidarności. Pytanie, czy zrozumieją to wyborcy.

Chaos informacyjny w sprawie cen prądu. Premier Mateusz Morawiecki zapewnia, że rachunki w domach nie wzrosną, ale spółki energetyczne nie wycofują wniosków o podwyżki. Minister energii najpierw mówił, że muszą to zrobić, dziś twierdzi, że wcale nie.