Polska i Świat

Polska i Świat

Zakaz aborcji, małżeństw homoseksualnych i ścisły związek państwa z kościołem katolickim proponuje Tomasz Adamek - najnowsza gwiazda polskiej polityki. Bokser, który kandyduje do europarlamentu z Solidarnej Polski nigdy nie ukrywał swoich konserwatywnych poglądów, ale teraz zamierza o nie zawalczyć. Zaczął już nawet wymierzać pierwsze ciosy, na tyle silne, że partia Zbigniewa Ziobry nieco się przestraszyła.

Były wiceminister w piżamie i kapciach strzela na drodze – w dodatku pod wpływem alkoholu. Zbigniew R. – policjant, prawnik i podsekretarz stanu w MSWiA za czasów rządu Jarosława Kaczyńskiego użył broni po kłótni na drodze – broń miał legalnie, ale cała reszta tego zdarzenia to już sprawa kryminalna.

Wybuchu na pokładzie nie było, a wrak musi wrócić do Polski, choć według Naczelnej Prokuratury Wojskowej wcale niekoniecznie po to, by zakończyć śledztwo, bo o jego zakończeniu prokuratorzy na razie nie mówią. Mówią za to wiele o politycznych naciskach, a nawet groźbach, jakie odżyły w ostatnich dniach wokół smoleńskiego śledztwa.

Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu nowe banknoty o nominałach od 10 do 100 złotych - zmiany mają polepszyć zabezpieczenie banknotów przed fałszerstwami. W najbliższym czasie mają się też pojawić monety groszowe - ale w tym przypadku chodzi tylko o to, by były tańsze w produkcji.

Od początku rządowego programu in vitro mija 9 miesięcy - i na świat przychodzą pierwsze narodzone dzieci. Za chwilę będzie ich jeszcze więcej, bo w Polsce dzięki tej metodzie jest 1600 kobiet w ciąży.

"Wings for life" to jedyny taki bieg na świecie - dla chorych z urazami rdzenia kręgowego. Równo za miesiąc, w tym samym czasie, na całym świecie, na 35 trasach wystartują tysiące zawodników. Jaki pokonają dystans? To zależy tylko od nich, bo każdy może mieć własne tempo. Wszystko pokażemy w TVN24.

Po 20 latach prowadzenia operacji głównie z powietrza, NATO dochodzi do wniosku, że czołgi i piechota nadal są ważne. Dlaczego? Odpowiadają czołgiści z podwarszawskiej 1. Brygady Pancernej.

Pierwsze takie referendum w stolicy Małopolski. Władze Krakowa zamierzają pytać mieszkańców nie tylko o Zimowe Igrzyska w 2022 roku, ale też o budowę metra. Metro w Krakowie to wcale nie nowy pomysł, ale kilka poprzednich podejść skończyło się na planach. Czy referendum przesądzi o inwestycji?

Teraz o dzielnej dziewczynce, która mimo zaledwie 11 lat, w opanowany i konkretny sposób potrafiła wezwać pomoc. Dziewczynka, choć przerażona po potrąceniu mamy, zachowała się wzorowo – wybrała nr 112 i wezwała do rannych karetkę. Jej dojrzałość nagrodzono w szkole.

Wirus Ebola szaleje i rozprzestrzenia się w zachodniej Afryce. W Gwinei zabił już kilkadziesiąt osób i, prawdopodobnie, wydostał się poza granice tego kraju. Kolejne przypadki gorączki krwotocznej odnotowano w Mali, gdzie trwa wojskowa operacja Unii Europejskiej. Biorą w niej udział między innymi polscy żołnierze. Czy są bezpieczni?

Tomasz Adamek wchodzi na polityczny ring. Prawdopodbnie wystąpi on w kadrze Solidarnej Polski. Bokser swoje plany ogłasza, ale Zbigniew Ziobro na razie ich nie potwierdza. W europarlamencie Adamek, jak sam mówi, chciałby zająć się prawem bożym, ochroną życia nienarodzonych dzieci i sprawami kobiet i mężczyzn. Czy w tej kategorii może zdobyć mistrzowski pas?

Polityczny spór w Polsce też o obronę. Część opozycji nie chce, by przed zagrożeniem ze Wschodu pomogli nam bronić się Niemcy. Ale to właśnie ten kraj dysponuje największym potencjałem lądowym w Europie i mógłby najszybciej pospieszyć z pomocą. Szczegółowe plany NATO przygotować ma do połowy kwietnia, a Rosja już teraz żąda od Sojuszu wyjaśnień.

W Kraśniku wycięto drzewa. Nie kilka, a dokładnie 231. Powstaną z nich rzeźby Jana Pawła II, a konkretnie 12 takich figur. Mieszkańcy miasta są podzieleni. Urzędnicy przekonują, że cel jest szczytny, a lipy do parku przecież wrócą - tyle, że już w innej postaci.

Na tydzień przed czwartą rocznicą katastrofy smoleńskiej PiS rozpoczyna nową polityczną kampanię, tym razem o specjalne prawne uregulowania mające zrównać kwestię rozbicia prezydenckiego samolotu ze zbrodniami przeciwko ludzkości czy wojennymi. PiS chce przede wszystkim znieść przedawnienie czynów, które mogą być objęte śledztwem w sprawie katastrofy, ale to tylko pierwszy krok, bo prawdziwe wyjaśnianie katastrofy zaczęłoby się dopiero po przejęciu władzy.

Wcześniej pokazywaliśmy Państwu zdjęcia 21-latka, którego ratowali lekarze, bo w jego ciele utknęło ostrze piły. Jak się okazuje, takich przypadków jest znacznie więcej. Historie różnią się przedmiotami, ale na szczęście zazwyczaj jest jeden, wspólny mianownik - szczęście.

Kolejny obowiązek i kolejne wydatki szykuje rząd dla kierowców. Coroczne badanie techniczne samochodu może być od przyszłego roku droższe, a na auto trzeba będzie nakleić specjalną nalepkę. Ministerstwo twierdzi, że wszystko w trosce o bezpieczeństwo na drogach. Kierowcy mają jednak swoje zdanie.

Śmiertelnie groźny wirus Ebola atakuje jak nigdy dotąd - na razie tylko w Afryce, ale lekarze biją na alarm, bo rozprzestrzenia się w błyskawicznym tempie. To już epidemia. Objawy - na początku podobne do grypy - nie powinny zatem uśpić czujności tych, którzy wybierają się w zagrożony region albo z niego wrócili.

Jak wygląda wyciskanie brukselki? Tym określeniem do tej pory - także polskie władze - żartobliwie nazywały korzystanie z unijnych funduszy. W przeddzień eurowyborów prawda jednak wychodzi na jaw - brukselkę wyciskają też posłowie do Parlamentu Europejskiego, choć mówić o tym zbytnio nie chcą. Jeden się zdecydował i wszystko opisał w książce, a czy to szczerość do bólu, czy akt skruchy, czy też desperacja?

Szefowa General Motors staje przed Kongresem i tłumaczy się za błędy poprzedników, a konkretnie za zatajenie informacji o usterkach samochodów, które kosztowały życie 13 osób. Nowa prezes zapewnia, że koncern, którym teraz kieruje, nie ma nic wspólnego ze starą firma, ale rodziny ofiar nie chcą tego słyszeć. My pytamy - ile samochodów może być jeszcze wadliwych i czy ten problem dotyczy też polskich aut?

Jarosław Kaczyński porównuje katastrofę smoleńską do zamachów na World Trade Center i żąda specustawy, bo jego zdaniem wiarygodność polskiego wymiaru sprawiedliwości jest zerowa, a ekspertyzy wykluczające wybuch - niewiarygodne. Ustawa miałaby dać śledczym specjalne możliwości - ale to nie wszystko. PIS chce też sejmowej uchwały, by uczcić pamięć generała Andrzeja Błasika, pamięć, która według posłów została "brutalnie zbezczeszczona".