Polska i Świat

Polska i Świat

Kara ma być nieunikniona - kolejne miasta szykują się do wprowadzenia e-kontroli. Samochody naszpikowane elektroniką i kamerami na dachu będą sprawdzać, kto nie zapłacił za parkowanie. Materiał Łukasza Wieczorka.

Demograficzne równanie, które nie napawa optymizmem. Nie dość, że jesteśmy społeczeństwem najszybciej starzejącym się w Europie, to mamy też bardzo dużo zgonów. Liczba tych wywołanych koronawirusem przekroczyła właśnie 50 tysięcy. Niektórzy mieli nadzieję, że pandemia spowoduje wzrost narodzin, ale już wiadomo, że założenia były mylne. Materiał Moniki Celej.

Niejedna partia w polskim Sejmie przekonała się na własnej skórze, że brak przejrzystości finansowej się nie opłaca. Politycy to pamiętają, a jednak do przekazania dokumentów czasami nie dochodzi. Tym razem mówimy o Wiośnie, którą kontroluje Sieć Obywatelska Watchdog Polska i wysyła do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Materiał Barbary Sobskiej.

Nieoczekiwany zwrot akcji - Daniel Obajtek jednak ujawnia oświadczenia majątkowe, ale pokazuje je tylko wybranym. W oświadczeniach pokazuje pokaźne inwestycje na kilka milionów złotych, których broni marszałek Karczewski, bo to inwestycje polskie, nie zagraniczne. Opozycja dokładnie wszystko liczy, Cezary Tomczyk podaje, że prezes Orlenu musi zarabiać 5 tysięcy złotych dziennie. Materiał Jacka Tacika.

Pandemia zmusiła nas do zmiany trybu pracy - wiele osób opuściło biura i zaczęło pracować w domu. Niektórzy pracują tak już rok. Kiedy to się skończy? Eksperci odpowiadają krótko: po pandemii nie wszyscy wrócą do biur w pełnym wymiarze. Stąd pomysł, by pracę zdalną uregulować prawnie. Materiał Marii Mikołajewskiej.

Jakie płyną wnioski po wzięciu pod lupę podręczników przez ministra Przemysława Czarnka? Nauczyciele nie dowierzali, że w czasie pandemii i roku zdalnej edukacji to główny problem ministra. Zaskoczeni wnioskami jednak nie są, bo trudno spodziewać się różnorodnych opinii, kiedy zespół oddelegowany do zbadania podręczników składa się z ludzi światopoglądowo związanych z ministrem. Adrianna Otręba.

Zgromadzenie opublikowało listę księży, którzy przez lata wykorzystywali seksualnie nieletnich. Skala jest zatrważająca. Pokazuje, jak duże było przyzwolenie Kościoła, najpierw na seksualne przestępstwa, potem na tuszowanie spraw. Barbara Sobska o raporcie i jawnym rozliczeniu Kościoła.

Kiedy obrażano prezydenta Bronisława Komorowskiego, PiS stał murem za tym, co obrażał. Kiedy obrażono Andrzeja Dudę, partia rządząca puszcza wcześniejsze reakcje w niepamięć i żąda ukarania sprawcy. O znieważenie prezydenta oskarżony jest pisarz Jakub Żulczyk. Materiał Dawida Rydzka.

Najpierw telefon, potem test - po wyniku dodatnim obserwacja i czujność. Co robić w razie podejrzenia zakażenia? ABC pacjenta przygotował Łukasz Wieczorek. Reporter rozmawiał nie tylko z lekarzami, ale też pacjentami, którzy wciąż walczą z chorobą. Jeden z nich ma 25 lat.

Liczba zakażeń rośnie, stąd pytanie o ponowny lockdown całego kraju - w jakiej formie i kiedy można się go spodziewać? Premier Mateusz Morawiecki zapowiada, że restrykcje zaostrzy. Eksperci badają modele matematyczne i nie mają wątpliwości, że wzrost zachorowań jest jeszcze przed nami. Materiał Macieja Warsińskiego.

Każda para rąk do pracy się przyda - tak od kilku dni mówią lekarze. Tylko w poniedziałek doszło 16 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem, a prawie półtora tysiąca chorych trafiło do szpitali ostatniej doby. Placówki pękają w szwach, zaczyna brakować już nie tylko łóżek, ale i personelu medycznego. Sytuacja jest tak trudna, że wojewoda wielkopolski o pomoc prosi strażaków, a szpital w Toruniu ozdrowieńców i zaszczepionych. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Sąd orzekł, że rząd nie miał prawa udostępnić Poczcie Polskiej naszych danych z bazy PESEL, a właśnie te dane miały być potrzebne poczcie, by zorganizować wybory prezydenckie. Wybory kosztowały miliony, ale ostatecznie się nie odbyły. Teraz okazuje się, że działania ministra były bezprawne. Michał Tracz dotarł do uzasadnienia wyroku.

Samo wyjście z COVID-19 to nie wszystko, do pełnej sprawności można dochodzić tygodniami. Koronawirus atakuje wiele narządów, w tym płuca. Bardzo ważna jest rehabilitacja. A żeby dobrze ją przejść, trzeba wiedzieć, jakimi ćwiczeniami można sobie pomóc. Anna Wilczyńska.

Gdyby chodziło o jedną sprawę, można to uznać za zbieg okoliczności, ale na jaw wychodzą kolejne i coraz trudniej tłumaczyć je zrządzeniem losu. "Gazeta Wyborcza" ujawnia, dlaczego oświadczenia majątkowe Daniela Obajtka nie budziły zastrzeżeń CBA i wskazuje na bliskie powiązanie byłej agentki CBA z szefem Orlenu. Jacek Tacik.

Prokurator też ma prawo do prywatności i gwarancję wolności słowa - tak orzekł właśnie Europejski Trybunał Praw Człowieka. I choć skarga dotyczyła przeniesionego karnie prokuratora z Turcji, to wyraźnie widać podobieństwo do dobrze znanej polskiej historii. Michał Tracz.

Opozycja musi być zjednoczona, tylko tak jest w stanie wygrać wybory - słyszymy od polityków w każdej kampanii wyborczej. O ile zjednoczenie tuż przed wyborami udaje się, to po wyborach dochodzi do pęknięć i emocji, które trudno potem wyborcom wytłumaczyć. Tym razem upust emocjom dał przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka. Barbara Sobska.

Pandemia mocno zweryfikowała jakość życia. Tak bardzo, że młodzi ludzie popadli w długi. Stracili pracę, ale zobowiązania zostały, co pokazuje w liczbach Krajowy Rejestr Długów. Karolina Bałuc.

Cena za śmieci w Warszawie i Łodzi uzależniona będzie od zużycia wody. W stolicy dla wszystkich już od 1 kwietnia. Łukasz Wieczorek przejrzał nowe wyliczenia dla mieszkańców jednej z warszawskich spółdzielni. Cena skoczy tam średnio o 40 procent. Rekordzista zapłaci za miesiąc ponad tysiąc złotych.

Kilka działek dali mi rodzice - twierdzi Daniel Obajtek w rozmowie z "Faktem", pytany o źródła pochodzenia majątku. Wille, dworek, ziemia, mieszkania - to wszystko budzi wątpliwość i nie ze wszystkich prezes Orlenu potrafi się wytłumaczyć. Sprawę badało CBA i ma zbadać ponownie, ale finanse to jedno. Inna kwestia to łączenie pracy samorządowca z biznesem, na co nie zezwala prawo. Jacek Tacik.