Pomostówki ograniczone Prezydencki projekt przepadł

Aktualizacja:
 
Nowe przepisy ograniczają prawo do wcześniejszych emerytur m.in. dla nauczycieli i kolejarzyPAP

Prawo to emerytur pomostowych straci większość nauczycieli, część kolejarzy, dziennikarze. Późno wieczorem Sejm uchwalił ustawę o emeryturach pomostowych. Zgodnie z nią prawo do wcześniejszego przechodzenia na emeryturę utrzyma niecałe 250 tys. osób z ok. miliona, które obecnie mają taką możliwość. Posłowie odrzucili prezydenckiego projekt przedłużenia na 2009 rok wypłaty "pomostówek" na dotychczasowych zasadach.

Według ustawy, "pomostówki" mają przysługiwać jedynie osobom urodzonym po 1 stycznia 1948 r., które do 1 stycznia 1999 r. przepracowały co najmniej 15 lat w szczególnych warunkach albo wykonywały przez ten czas pracę o szczególnym charakterze.

Ustawa stanowi jednocześnie, że osoby, które rozpoczęły pracę przed 1 stycznia 1999 r. i co najmniej 15 lat przepracowały w szczególnych warunkach, otrzymają rekompensaty za utratę prawa do wcześniejszej emerytury.

Za uchwaleniem ustawy głosowało 235 posłów, 183 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu.

Przedłużyć o rok? NIE

W nocy Sejm odrzucił prezydencki projekt przedłużający na 2009 rok wypłaty emerytur pomostowych na dotychczasowych zasadach. Za odrzuceniem projektu, po pierwszym czytaniu, było 233 posłów, przeciw głosowało 184, dwóch wstrzymało się od głosu.

W ocenie prezydenta regulacje przedstawione przez stronę rządową - ustawa o emeryturach pomostowych, mająca zastąpić obecne przepisy - "budzą wiele kontrowersji, które podnoszone były przez stronę związkową". W uzasadnieniu projektu napisano, że podjęcie decyzji o wyborze przyszłych świadczeń emerytalnych "nie powinno następować pod presją czasu oraz w niepewności co do przyszłych rozwiązań ustawowych". Dlatego też - w ocenie prezydenta - przedłużenie wypłaty pomostówek na 2009 rok byłoby "niezbędne".

Większość posłów nie zgodziła się z tą argumentacją.

"NIE" DLA NAUCZYCIELSKICH I KOLEJARSKICH POMOSTÓWEK

Posłowie nie przyjęli poprawek przyznających prawo do emerytur pomostowych wszystkim nauczycielom oraz wszystkim pracownikom kolei.

Minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak argumentowała, że praca nauczycieli musi być doceniona, ale nie można tej grupie zawodowej rekompensować niskich płac wcześniejszym przechodzeniem na emeryturę. Dlatego - jak mówiła - rząd postanowił "usatysfakcjonować tę grupę zawodową znaczącą podwyżką".

SEJM MÓWI "TAK" REKOMPENSATOM

Osoby, które rozpoczęły pracę przed 1 stycznia 1999 r. i co najmniej 15 lat przepracowały w szczególnych warunkach, otrzymają rekompensaty za utratę prawa do wcześniejszej emerytury.

Nowy przepis ma być zadośćuczynieniem za brak możliwości wcześniejszego przejścia na emeryturę przez tych, którzy zaczynając pracę wiele lat temu sądzili (na podstawie obowiązujących przepisów), że taką możliwość będą mieli. Poprawkę, autorstwa Lewicy posłowie przyjęli jednogłośnie.

"NIE" DLA LISTONOSZY

Sejm nie zgodził się na objęcie "pomostówkami" m.in. listonoszy, kierowców ciężarówek, autobusów i tramwajów, zespołów operacyjnych i anestezjologów pracujących w innych warunkach niż ostry dyżur oraz elektromonterów napowietrznych sieci elektroenergetycznych, jeżeli nie wykonują prac pod napięciem.

OGRANICZAĆ, A NIE ZWIĘKSZAĆ

Przy okazji głosowania poprawek, w których proponowano, by "pomostówkami" objąć dodatkowo m.in. dokerów, pracowników obsługujących piece grzewcze, wykonujących prace przy lutowaniu, przędzeniu, montażu konstrukcji na wysokościach czy próbach silników spalinowych, posłowie SDPL-NL i PiS pytali "kto weźmie odpowiedzialność" za osoby pracujące w tak ciężkich warunkach?

Minister pracy odpowiedziała, że w pracach nad tą ustawą brały udział liczne grupy ekspertów. - Ja sama nie wiem, która praca ze względów medycyny pracy kwalifikuje się do zaliczenia jako praca w warunkach szczególnych, bo nie jestem w tym zakresie specjalistą. Dlatego we wszystkich działaniach w tym zakresie kierowaliśmy się wskazówkami ekspertów - podkreśliła.

GÓRNICY I ŚMIECIARZE? TAK

Posłowie przyjęli natomiast poprawki obejmujące "pomostówkami" górników oraz osoby zajmujące się wywozem nieczystości.

Przyjęto też poprawki przyznające prawo do renty rodzinnej oraz dodatku dla sierot zupełnych członkom rodziny zmarłego, który był uprawniony do emerytury pomostowej. Zaakceptowali też łączenie jej z dodatkiem pielęgnacyjnym.

"NIE" DLA TRĘBACZY...

Posłowie odrzucili natomiast poprawkę, by "pomostówkami" objąć muzyków grających na instrumentach dętych.

... I DLA TYCH, KTÓRZY ZACZĘLI PRACOWAĆ PO 1999 R.

Emerytury pomostowe nie zostaną też rozszerzone na wszystkich, którzy rozpoczęli pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze po 1 stycznia 1999 r. Poprawkę zgłosiło PiS. Wiceminister pracy Agnieszka Chłoń-Domińczak argumentowała, że osoby, których miałaby ona objąć mają dziś mniej niż 30 lat i jeśli wykonują obecnie pracę w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze, "mają jeszcze możliwość przekwalifikowania".

Waszym zdaniem

A co emeryturach pomostowych myślą internauci? Zdaniem jednej trzeciej z ponad 5 tys. osób, które wzięły udział w naszej sondzie, lista zawodów, którym przysługują emerytury pomostowe, powinna zostać ograniczona, ale tylko nieznacznie. Co czwarty uczestnik sądzi, że propozycja rządu jest za mało restrykcyjna i chce jeszcze większego zawężenia uprzywilejowanych profesji. 20 proc. głosujących w pełni poparło rządowy projekt.

Gowin: Jeśli się nie uda, zapłacimy za to wszyscy/TVN24
Gowin: Jeśli się nie uda, zapłacimy za to wszyscy/TVN24

Głosowanie po myśli rządu?

- Wolałbym żeby kadencja Sejmu dobiegła końca, niż żebyśmy mieli ustąpić w tej sprawie. Po pierwsze, gdyby rząd spełnił postulaty związkowców, budżet by się załamał. Po drugie, związkowcy domagają się rozwiązań skrajnie niesprawiedliwych... domagają się przywilejów, za które płacić będzie reszta Polaków - mówił jeszcze ostrzej Jarosław Gowin z PO.

"Z tego co widzę głosują przeciw"

"Będzie jak chce rząd"/TVN24
"Będzie jak chce rząd"/TVN24

- Jestem pewien, że wszystkie głosowania pójdą po myśli rządu. Jednak ostateczna przyszłość tej ustawy zależy od prezydenta - zauważył w TVN24 przed głosowaniem wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld.

Kilkanaście minut później z sali obrad na moment wyszedł Wojciech Olejniczak z SLD i potwierdził wcześniejsze przewidywania Szejnfelda: - Z tego co widzę posłowie PO głosują przeciw naszym poprawkom. Koalicja przepchnie ten projekt, ale w takim kształcie spotka się on z wetem prezydenta i nie wejdzie w życie. My staniemy wtedy po stronie pracowników - mówił szef klubu Lewicy w TVN24.

Jak przyszłość czeka rządowe "pomostówki"?/TVN24
Jak przyszłość czeka rządowe "pomostówki"?/TVN24

Zignorowani strajkujący?

Przedstawiciele rządu konsekwentnie odpierają zarzuty, że nie chcieli rozmawiać ze stroną związkową. - Dialog ze związkami zawodowymi, z opozycją był dialogiem niezwykle głębokim. Trwał wiele miesięcy - w tym roku spotkaliśmy się już kilkadziesiąt razy - przekonywał Szejnfeld. Premier podkreślił z kolei, że te rozmowy przyniosły nawet wymierne efekty, m.in. "znaczące" poszerzenie liczby grup uprawnionych w przyszłości do emerytur pomostowych.

Związkowcy na NIE, ekonomiści na TAK

Droga kość niezgody/TVN24
Droga kość niezgody/TVN24

Ale związkowcy obstają przy swoim: - Chcemy aby brane były pod uwagę kryteria medyczne, a nie ekonomiczne. Jeśli rząd zawiesi prace nad tym co jest niekorzystne dla pracowników w tym projekcie, to my siądziemy do stołu. Jeszcze jest czas - mówił w "Magazynie 24 godziny" przewodniczący OPZZ Jan Guz.

Innego zdania był ekonomista Ryszard Petru, który przypomniał, że "jeśli prezydent zawetuje tę ustawę, to w przyszłym roku nie będzie żadnych emerytur pomostowych". - Trzeba o tym pamiętać. A ten projekt to z punktu widzenia ekonomicznego dobre rozwiązanie - ocenił.

Premier nie rozumie prezydenta

A weto prezydenckie jest bardzo realne. Lech Kaczyński już wcześniej zapowiadał, że prawdopodobnie nie zgodzi się na nowe przepisy, choć trzeba przyznać, że jego ostatnie wypowiedzi są dość dwuznaczne. Choćby ta, w której prezydent zauważył, że "w Polsce istnieje poważny problem ludzi, którzy przechodzą na emerytury za wcześnie".

Zobacz listę wszystkich zawodów, które zachowają prawo do wcześniejszej emerytury.

Tusk najwidoczniej nie przekonał Lecha Kaczyńskiego. Szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kowncaki zaznaczył, że prezydent dopiero po zakończeniu parlamentarnych prac nad ustawą podejmie ostateczną decyzję w sprawie weta. - Obecnie mówienie o tym co zrobi prezydent, w sposób odpowiedzialny, jest niemożliwe - podkreślił minister.

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Pozostałe wiadomości

Mieszkanie i każde pomieszczenie między innymi z piecem na węgiel lub piecykiem gazowym od 1 stycznia 2030 roku obowiązkowo będzie musiało mieć czujkę dymu i czadu - zakłada rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które weszło w życie w poniedziałek.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

Ustawa ustanawiająca Wigilię dniem wolnym od pracy w ogóle nie dotyczy tego roku. Jest trochę czasu na ewentualne rozstrzygnięcie wątpliwości - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

Czy Wigilia będzie dniem wolnym od pracy? Prezydent wyjaśnia

Czy Wigilia będzie dniem wolnym od pracy? Prezydent wyjaśnia

Źródło:
PAP

"Jeśli chodzi o oskładkowanie umów-zleceń, jest decyzja premiera, że ta reforma nie będzie realizowana" - wskazała w rozmowie z "Faktem" minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

"Ta reforma nie będzie realizowana"

"Ta reforma nie będzie realizowana"

Źródło:
PAP

Honda i Nissan oficjalnie rozpoczynają rozmowy w sprawie fuzji. Producenci chcą zakończyć negocjacje w okolicach czerwca 2025 roku, a nowa spółka holdingowa ma powstać w sierpniu 2026 roku. W wyniku fuzji może powstać trzecia co do wielkości grupa motoryzacyjna na świecie pod względem sprzedaży pojazdów po Toyocie i Volkswagenie.

Wielka fuzja na horyzoncie. Może powstać motoryzacyjny gigant

Wielka fuzja na horyzoncie. Może powstać motoryzacyjny gigant

Źródło:
Reuters, CNN

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl