Najnowsze

Najnowsze

Polak w (euro)cenie

To mit, że Niemcy, Francuzi czy Anglicy nie lubią polskich imigrantów - wynika z międzynarodowego badania zleconego przez "Gazetę Wyborczą". Jest wręcz przeciwnie - przeważa opinia, że Polacy mają dobry wpływ na sytuację w kraju.

Tańsze ubezpieczenie, mniejsze odszkodowanie

Aby przyciągnąć klientów, firmy gotowe są sprzedać polisę autocasco nawet za sumę, którą zaproponuje właściciel samochodu. Płacimy mniej, ale możemy dostać mniejsze odszkodowanie - ostrzega "Rzeczpospolita".

Pawlak uspokaja rolników

- Reforma KRUS będzie korzystna dla rolników - ocenia wicepremier Waldemar Pawlak. Rządowy projekt przewiduje dwustopniową składkę ubezpieczeniową: naliczaną od dochodów oraz od wielkości gospodarstwa.

Związkowcy prywatyzacji szpitali mówią: Nie!

Plan PO zakłada oddłużenie szpitali i zabezpieczenie ich przed "odrastaniem" długów. Ma w tym pomóc przekształcenie ich w spółki. Związkowcy nie chcą szpitali - spółek i straszą "zagrożeniem bezpieczeństwa obywateli" - pisze "Gazeta Wyborcza".

Nadchodzi rewolucja w KRUS

Rolnicy będą płacić dwie składki na KRUS: podstawową, uzależnioną od wielkości gospodarstwa i uzupełniającą, zależną od dochodu - takie zmiany zawiera projekt ustawy, o którym donosi "Rzeczpospolita". Według gazety, projektem ma w przyszłym tygodniu zająć się rząd.

Weekendowe wydatki

Długi weekend to dla wielu z nas świetna okazja, żeby wydać zarobione pieniądze. W naszym materiale o tym, jakie mechanizmy rządzą naszą skłonnością do zakupów i jakie przełożenie ma to na gospodarkę.

Dyskretny optymizm w koniunkturze

Majowy raport Głównego Urzędu Statystycznego o stanie polskiej gospodarki przedstawia się względnie optymistycznie. W handlu i budownictwie - lepiej, w przemyśle zaś niewiele gorzej.

Krauze wycofał 1 miliard z giełdy

W ostatnich miesiącach Ryszard Krauze wycofał z giełdy 1,1 miliarda złotych. Biznesmen zaprzecza, jakoby rezygnował z interesów w Polsce. Jednak nie mówi, po co mu te pieniądze.

Majówki za 13 mld złotych

Jaki wpływ długie majowe weekendy mają na polską gospodarkę? Duży, a co gorsza negatywny - pisze "Gazeta Prawna" i wylicza, że dodatkowe wolne dni w tym miesiącu zmniejszają wartość PKB o 13 miliardów złotych.

ZUS musi płacić Polakom za granicą

Zamieszkałeś zagranicą? Polska renta z ZUS-unadal musi trafiać na twoje konto. Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu zakwestionował polskie przepisy pozwalające ZUS-owi na zawieszanie wypłat niektórych świadczeń Polakom mieszkającym za granicą.

Ropa bije kolejne rekordy

Cena ropy zaczęła galopować. W ciągu ostatniej doby surowiec zdrożał o 4,7 proc. i osiągną rekordowy w historii poziom 135,04 dol. za baryłkę. Coraz częściej słychać głosy niepokoju o skutki paliwowej hossy dla całej światowej gospodarki.

Ultimatum dla TP od UKE

500 miejscowości z internetem w każdym domu. Tyle wsi można by bezprzewodowo podłączyć do sieci za pół miliarda złotych. Takie inwestycje może niedługo zacząć Telekomunikacja Polska. Ale nie z dobrego serca - dostała ultimatum od Urzędu Komunikacji Elektronicznej: albo zapłaci kary na blisko pół miliarda złotych, albo zacznie inwestycje na terenach wiejskich. Trudny wybór...

Nieoczekiwanie duży wzrost produkcji

Produkcja przemysłowa w kwietniu tego roku wzrosła o 14,9 proc. licząc rok do roku, po wzroście o 1 proc. rdr w marcu 2008 roku - poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny. W porównaniu z poprzednim miesiącem wzrost wyniósł o 4,0 proc.

Gorzkie życie producentów słodyczy

Branżą, która najbardziej odczuwa zawirowania na rynkach światowych jest branża cukiernicza. Tutaj liczy się każde ziarno i każda złotówka. Choć w kwietniu produkcja wystrzeliła w górę, producenci słodyczy muszą się mieć na baczności. W ciągu ostatnich trzech miesięcy cała branża poczuła bowiem smak goryczy drożejących na świecie surowców. Jak ta sytuacja przełoży się na stopy procentowe?

Polska produkcja do strefy dolarowej?

Przy słabym dolarze eksport do USA przestaje się opłacać. Dlatego też firmy zajmujące się produkcją w Europie zaczynają zakładać swoje oddziały również w Stanach Zjednoczonych. Nasze firmy podejmują kroki, aby nie tracić na spadku wartości dolara i mocnej pozycji złotego. Czy rezultatem nie będzie jednak zmniejszenie produkcji w Polsce?

Mączna zmowa

Urząd Ochrony Konkurencji bada czy kilku producentów mąki nie zawarło cenowej zmowy. Odbyły się już przeszukania w siedzibach firm. Wśród kontrolowanych zakładów znalazły się miedzy innymi Dolnośląskie Młyny S.A., gdańskie młyny i spichlerze, VK Muehlen z Grodziska Wielkopolskiego, czy pośrednik w handlu zbożem firma Cargill. Czy działania tych spółek wpłynęły na ceny produktów zbożowych?

"KRUS to patologia"

M.in. o KRUS będą w przyszłym tygodniu rozmawiać przedstawiciele kierownictwa PO i PSL z premierem, poinformował w środę Zbigniew Chlebowski (PO). Zdaniem przewodniczącego klubu parlamentarnego rządzącej partii, obecny system ubezpieczeń rolniczych jest patologiczny i należy go zmienić.

Tusk proponuje miedziowy kartel

Stworzenie "miedziowego porozumienia" zaproponował prezydentom Peru i Chile podczas swojej wizyty w Ameryce Południowej Donald Tusk. Jego zdaniem trzy kraje, które są dużymi producentami miedzi, mogłyby wpływać na światowy handel tym surowcem.

Szybko się wyprowadź - dostaniesz premię

Rząd przyjął projekt ustawy dotyczącej inwestycji drogowych. Nowe przepisy mają przyspieszyć budowę przede wszystkim dróg i autostrad. Ochrzczona przez ministra infrastruktury "spec-ustawą drogową" zakłada wydanie jednej decyzji administracyjnej zamiast dwóch - co ma oszczędzić nawet o rok.

Huebner: strefa euro czeka na Polskę

- Polska jest na jak najlepszej drodze do spełniania wszystkich kryteriów wejścia do strefy euro - powiedziała w TVN CNBC Biznes Danuta Hueber, unijna Komisarz ds. Polityki Regionalnej. - Musimy jednak jeszcze usunąć wszystkie zagrożenia stojące na tej drodze - dodała.

Leroy Merlin łączy się z Conforamą

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na przejęcie przez firmę LeroyMerlin Inwestycje kontroli nad Conforamą. Obie firmy prowadzą w Polsce sieci supermarketów z materiałami budowlanymi i artykułami do wyposażenia mieszkań.

Kredyty w złotówkach najdroższe od 3 lat!

Trzymiesięczny WIBOR, czyli oprocentowanie po jakim banki pożyczają sobie nawzajem pieniądze, wzrósł w środę do rekordowego poziomu 6,44 proc. To od tego wskaźnika uzależnione jest oprocentowanie większości kredytów hipotecznych.

Nowy rekord: baryłka ropy kosztuje już 130 dolarów!

Cena ropy przekroczyła w środę po raz pierwszy 130 dolarów za baryłkę. Rynek obawia się, że obecny poziom podaży paliwa nie sprosta popytowi w sezonie letnim - podają maklerzy. Ta drożyzna odbija się też na stacjach paliw w Polsce.

Streżyńska: Inwestycje za zredukowanie kary?

Inwestycje za karę? Urząd Komunikacji Elektronicznej zaproponował Telekomunikacji Polskiej zmniejszenie nałożonej kary do minimum w zamian za inwestycje w infrastrukturę telekomunikacyjną. Chodzi o 100 mln zł, jakie TP SA powinna zapłacić za nie rozdzielenie usługi abonamentowej od Neostrady.

Polski deweloper wybuduje mieszkania w Moskwie

Największy polski deweloper J. W. Construction będzie budował mieszkania dla Rosjan. - Negocjujemy zakup 80-hektarowej działki niedaleko Moskwy - powiedział w rozmowie z TVN CNBC Biznes Jerzy Zdrzałka, prezes spółki.

Na Dreamlinery będziemy musieli poczekać

Mimo ogromnych wysiłków Dreamliner nie będzie gotowy na czas. Amerykański producent największych samolotów na świecie spóźni się z oddaniem nowych maszyn. Skąd brały się kolejne opóźnienia i kiedy się skończą? Na miejscu w zakładach Boeinga w Seattle sprawdzał to Roman Młodkowski.

Najbogatszy człowiek świata wystraszył się kryzysu

Warren Buffett na zakupach w Europie. Najbogatszy człowiek świata przenosi swoje pieniądze za ocean, do Europy, gdzie sytuacja jest stabilniejsza. - Nie podzielam optymizmu analityków, którzy świętują z powodu zażegnania kryzysu gospodarczego w Stanach Zjednoczonych - tłumaczy swoją decyzję.

Drożej w Warszawie niż w Paryżu

Po ubrania, kosmetyki, buty znanych marek, jak Prada czy Hugo Boss lepiej wybrać się zagranicę. W Polsce kosztują nawet dwa razy więcej niż na najdroższych ulicach Europy - pisze "Rzeczpospolita".

Sondaż: Utrzymać zakaz handlu w święta

W czwartek z powodu Bożego Ciała znów nie będzie można zrobić zakupów. Jak wynika jednak z sondażu zrealizowanego na zlecenie "Gazety Prawnej", zakaz handlu w święta odpowiada aż trzem czwartym Polaków.

Dolar skazany

Miliony niedowidzących lub niewidomych Amerykanów są dyskryminowane przez... "zielone". Sąd w Waszyngtonie orzekł we wtorek, że departament skarbu łamie prawa niepełnosprawnych drukując trudne dla nich do odróżnienia banknoty.