Najnowsze

Najnowsze

Pakiet klimatyczny niekoniecznie w grudniu

- Negocjacje w sprawie pakietu klimatycznego określającego między innymi zasady emisji CO2 (dwutlenku węgla) od 2013 roku wcale nie muszą zostać zakończone w grudniu - stwierdził na antenie TVN CNBC Biznes minister środowiska Maciej Nowicki.

Nawet diamenty się nie sprzedają

Akcje są tanie, jak nigdy dotąd, ceny mieszkań spadają w zawrotnym tempie. Okazuje się, że w czasach kryzysu nawet diamenty gorzej się sprzedają. Wyniki ostatniej licytacji diamentów w domu aukcyjnym Sotheby's dowodzą, że tym razem globalne załamanie finansowe nie oszczędziło rynku dóbr luksusowych.

Kolejka po rządowe wsparcie

Prezesi koncernów motoryzacyjnych ustawiają się w kolejkę po rządowe pieniądze. Czy państwo powinno ratować upadające firmy? Także w Polsce? W programie "Fakty Ludzie Pieniądze" rozmawialiśmy z Marcinem Piasecki, redaktorem naczelnym "The Wall Street Journal Polska", Mateuszem Machajem, ekonomistą oraz Andrzejem Malinowskim z Konfederacji Pracodawców Polskich.

Droższy prąd? Tak, ale stopniowo

Podwyżki cen energii są zasadne ze względu na potrzeby inwestycyjne producentów energii, jednak powinny one być rozłożone w czasie - stwierdziła wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska. Dostawcy prądu zapowiadają nawet 60-procentowe podwyżki w 2009 roku.

Unia reformuje politykę rolną

Ministrowie rolnictwa państw UE porozumieli się w czwartek rano, po całonocnym maratonie negocjacyjnym, w sprawie modernizacji Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), która ma dostosować ją do nowych wyzwań: rosnących cen, zmian klimatycznych i globalizacji.

Gomułka: PKB w 2009 r. wzrośnie o 2,5-3 proc.

- Założony w budżecie wzrost PKB w 2009 roku na poziomie 4,8 proc. jest kompletnie nierealny - stwierdził w TVN24 były wiceminister finansów Stanisław Gomułka. - Ja jestem skłonny założyć, że to będzie 2,5 proc., może 3 proc. - dodał.

Dinozaury motoryzacji wołają o ratunek

Przedstawiciele wielkiej trójki koncernów samochodowych z Detroit, czyli General Motors, Chrysler i Ford domagają się od Kongresu łącznie 25 miliardów dolarów, co uratowałoby dinozaury motoryzacji przed upadkiem.

Rząd szuka lekarstwa na kryzys

Czy dzisiejsze kłopoty rodzin z uzyskaniem kredytu na mieszkanie przejdą do historii? "Rzeczpospolita" dotarła do dokumentu pod nazwą "Działania Polski wobec kryzysu finansowego", w którym znajdują się między innymi rekomendacje jak rząd powinien zapobiegać osłabieniu gospodarki, w tym zmian w ustawie o finansowym wsparciu rodzin.

"To koniec świata, jaki znaliśmy dotąd"

Ceny akcji na giełdach w Azji spadają na łeb na szyję, a główne indeksy osiągają najniższe wartości od sierpnia 2003 roku. Powodem są dane o spadku japońskiego eksportu, najgorsze od 7 lat. Tokijski indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 6,89 proc. i wyniósł 7.703,04 pkt.

Islandia uratowana?

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) przyznał w środę Islandii pożyczkę w wysokości 2,1 mld dolarów na walkę ze skutkami globalnego kryzysu finansowego i stabilizację rozregulowanej gospodarki. Z kolei rząd Irlandii próbuje nakłonić międzynarodowe grupy prywatnych inwestorów, by wpompowali pieniądze w irlandzki system bankowy.

Ostatni dzwonek na tanie auto z zagranicy

Kupowanie używanych 10-letnich aut za granicą już niedługo przestanie się opłacać - donosi dziennik "Polska". Dziennikarze tej gazety dowiedzieli się, że już w przyszłym roku dzisiejszą akcyzę zastąpi stały podatek wynoszący aż 500 euro.

"Najgorszy krach w życiu większości ludzi"

Nowojorska giełda w środę zamknęła się na najniższym od pięciu i pół roku poziomie. Traciły wszystkie główne indeksy. - To najgorszy krach w życiu większości ludzi - uważa amerykański strateg inwestycyjny David Bianco.

Najazdu na Niemcy nie będzie

Nie grożą nam masowe wyjazdy Polaków do pracy w Niemczech - uważają eksperci, którzy uczestniczyli w środowej konferencji na temat perspektyw współpracy polsko-niemieckiej. Za największy problem w biznesowych relacjach Polska-Niemcy uznali silne stereotypy i uprzedzenia.

Listonosze z e-commerce

Nowe umowy, rosnące zyski, malejące straty w spółkach zależnych, coraz bliżej strategicznego poziomu rentowności, i... zupełnie nowe przedsięwzięcie z sektora e-commerce: prezes spółki Integrer SA ma powody do zadowolenia. Z Rafałem Brzóską, prezesem Integrer, rozmawialiśmy w programie "Dzień na Rynkach".

Być albo nie być dla pomostówek

Gorący dzień dla przyszłych emerytów - zwłaszcza dla tych, którzy walczą o pozostawienie im prawa do korzystania z tzw. emerytur pomostowych. Analitycy są zaskoczeni formą, w jakiej upublicznia się kolejne rządowe zmiany. W programie "Fakty Ludzie Pieniądze" sejmowe utarczki podsumowaliśmy z Januszem Śniadkiem, przewodniczącym NSZZ Solidarność i Ryszardem Petru, ekonomistą.

Zmiany w zarządzie Gino Rossi

Głębokie zmiany w zarządzie Gino Rossi są konsekwencja działań prowadzonych od dawna: zakup Simple Products, rozwój nowej odzieżowej marki męskiej Cosimo Martinelli, konsolidacja marki - uniemozliwiły - zdaniem naszego gościa, nowego prezesa Gino Rossi, prace w dotychczasowym składzie. O wszystkich zmianach w firmie mówi prezes Gino Rossi, Paweł Kapłon.

eksport kryzysowy

Główni partnerzy handlowi Polski - jak np. Niemcy czy Rosja - borykają się z kryzysem - co już szkodzi naszym eksporterom. Może więc warto śladami premiera Donalda Tuska - który podąża z misją gospodarczą do Kuwejtu i Kataru zainteresować się partnerami, którym kryzys nie straszny? Jak szukać partnerów handlowych nad Zatoką Perską i jakim firmom się to może opłacić? Na te i inne pytania odpowiadali nasi goście którymi byli:Marek Kubicki-portal Arabia.pl oraz Zdzisiław Ingielewicz-biznesmen.

Taniej na wiosnę?

Idą dobre czasy dla kupujących mieszkania - twierdzą eksperci mimo, że developerzy zapewniają, że większych obniżek już nie mogą zaoferować. Czy warto czekać z decyzją o zakupie?

Włosi kupią Alitalię

Po tygodniach niepewności już wiadomo, kto może stać się właścicielem upadających linii Alitalia. Włoski minister rozwoju gospodarczego Claudio Scajola upoważnił w środę rządowego komisarza Alitalii Augusto Fantozziego do wszczęcia procedury sprzedaży tych linii grupie inwestorów z Włoskiego Towarzystwa Lotniczego CAI.

Taniej nie będzie

Ze względu na podatek podnieśli - po zniesieniu podatku nie obniżą - a jeżeli nawet, to minimalnie. Firmy ubezpieczeniowe - i polisy OC. Dziś w sejmie drugie czytanie nowelizacji prawa o świadczeniach zdrowotnych, która m.in znosi tzw. podatek Religi. Ale nawet jeżeli posłowie przegłosują zmiany to wcale nie oznacza, ze kierowcy będą płacić mniej. Dlaczego?

Impexmetal eksportuje i modernizuje

Działalność Impexmetalu opiera się głównie na eksporcie do krajów zachodniej części Unii Europejskiej. W gospodarkach, których dotyka recesja, widać pewne problemy z realizacją płatności. O działaniach spółki i modernizacji w ramach grupy mówi w "Dniu na Rynkach" Arkadiusz Krężel, przewodniczący rady nadzorczej Impexmetalu.

Przejściowe emerytury dla nauczycieli? Raczej nie...

Polska nie może mieć najniższego w Europie udziału ludności pracującej - oświadczył minister finansów pytany, czy zgadza się z propozycją przedłużenia specjalnych praw emerytalnych dla nauczycieli. Może jakiś świadczenia przedemerytalne? - zastanawiał się Jacek Rostowski w "Kropce nad i" zastrzegając jednak, że nie zna wtorkowej propozycji minister pracy.

Ameryka osłabnie, Azja i Rosja urosną w siłę?

Wywiad amerykański przewiduje osłabienie, w najbliższych latach, pozycji Stanów Zjednoczonych w świecie. Mimo to USA pozostaną dominującą gospodarką świata. Chiny za kilkanaście lat staną się drugą na świecie potęgą ekonomiczną, wzrośnie rola Indii, które będą z kolei najludniejszym krajem globu. Rosja ma szansę stać się piątą gospodarką świata.

130 miliardów euro dla europejskiej gospodarki

Komisja Europejska przygotowuje pakiet działań wspierających koniunkturę gospodarczą, który opiewać ma na 130 mld euro. Każde z państw członkowskich Unii Europejskiej ma przeznaczyć na ten cel 1 procent swojego PKB.

Koniec tanich wczasów w ciepłych krajach?

Podwyżka cen w biurach turystycznych. Nawet o 10 procent zdrożeją zagraniczne wczasy i wycieczki. Podwyżkę cen powoduje coraz słabsza złotówka. Mimo to chętnych na wyjazdy nie brakuje - zapewniają biura podóży.

Kolejarze zapowiadają kolejne protesty

Kolejowi związkowcy zapowiedzieli na 9. grudnia kolejne protesty w obronie dotychczasowego systemu emerytalnego kolejarzy. W środę blokowali tory na Dworcu Głównym w Krakowie. Protestowali też w Białogardzie (Zachodniopomorskie).

Lekarstwo na kryzys? Dziennikarze do prokuratora

Do walki z kryzysem finansowym włączyła się Prokuratura Generalna Rosji - informuje w środę dziennik "Kommiersant". W jaki sposób? Ściga dziennikarzy za informacje o problemach finansowych, które nie podobają się głównie rosyjskim bankom.

Wszystko dobre, co dobrze się kończy...

Raz nad kreską, raz pod kreską - tak w skrócie można opisać środowy wykres WIG20. Indeks dużych spółek gwałtownie zyskiwał na wartości by później równie wyraźnie tracić. Środa podzieliła akcjonariuszy na warszawskiej giełdzie. Cieszyć się mogli posiadacze papierów 117 spółek. Powodów do zmartwień dostarczyło 170 spółek notowanych na giełdzie.

Mocni w eksporcie

Spółka Apator wciąż odrabia pierwszy kwartał. W "Dniu na Rynek" jej prezes, Janusz Niedźwiecki opowiada o wynikach finansowych spółki, planach zakupu 51 proc. udziałów w jednej z rumuńskich spółek, a także o planach eksportowych w Afryce i Ameryce Południowej.

Prezydenckie "tak" dla gwarancji bankowych depozytów... ale

Prezydent Lech Kaczyński mówi "tak" w sprawie ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Nowelizacja ustawy przewiduje wzrost gwarancji dla depozytów bankowych do 50 tys. euro. Przed podpisaniem dokumentu prezydent złoży jednak wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności ustawy z konstytucją. To może odwlec decyzję o kolejne miesiące.