Derficyt budżetowy mamy jednak za duży - uważa Bruksela i 13 maja Komisja Europejska rozpocznie kroki dyscyplinarne wobec Polski, Rumunii, Litwy i Malty w związku z nadmiernym deficytem - poinformował w piątek agencję Reuters urzędnik Komisji.
- W środę Komisja dokona pierwszego kroku w ramach procedury nadmiernego deficytu w stosunku do wielu krajów - powiedział agencji urzędnik KE.
Teoretycznie KE może sięgnąć po kary finansowe wobec państw, których deficyt finansów publicznych uporczywie utrzymywany jest powyżej ustalonego przez Unię Europejską pułapu 3 procent Produktu Krajowego Brutto (PKB). Innym krokiem dyscyplinującym mogłoby być zamrożenie pomocy finansowej.
Póki jest kryzys, to nie będzie bolało
Jednak Komisja dała jasno do zrozumienia, że będzie unikać jakichkolwiek drastycznych posunięć, dopóki trwa kryzys gospodarczy. - W przyszłym miesiącu KE ma przedstawić państwom objętym procedurą terminy, w których będą one musiały sprowadzić deficyt poniżej 3 procent PKB - dodał urzędnik Komisji.
Według prognoz KE, deficyt finansów publicznych Polski wzrośnie z 3,9 procent w ubiegłym do 6,6 procent w 2009 i 7,3 procent w 2010 roku, co utrudni spełnienie kryteriów niezbędnych, by Polska mogła wejść do strefy euro w 2012 roku.
Komisja podjęła już wcześniej kroki dyscyplinarne wobec Francji, Hiszpanii, Grecji, Irlandii i Łotwy. Francja i Hiszpania mają sprowadzić swój deficyt poniżej 3 procent PKB do 2012 roku, Irlandia do 2013 roku, a Grecja do końca przyszłego roku.
Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: TVN24