Wczoraj ponad półtora, jutro mniej niż zero

 
Kiedy światową gospodarka targaja huragany nie sposób trafnie prognozowaćTVN24

Polska gospodarka urośnie w tym roku o 3,7 proc. - założył rząd w budżecie. Dziś już nikt w to nie wierzy, ale pytanie, czy gospodarka w tym roku urośnie, czy też się skurczy - jest najważniejsze dla nas wszystkich. Budzi gorące spory ekonomistów i polityków. Czy prognozom można więc wierzyć, czy jest to jedynie wróżenie z fusów?

Gdy sytuacja jest stabilna nie trudno prognozować. Można się pomylić o ułamek punktu procentowego. Gdy jednak na świecie zaczynają wiać huragany, a zwłaszcza wtedy, gdy w gospodarce zmieniają się trendy, okazuje się, że... wszyscy wciąż się mylą. Prognozy szacownych i wiarygodnych ekonomistów różnią się od siebie jak dzień od nocy, a na dodatek oni sami z dnia na dzień zmieniają swoje prognozy.

Margines błędu... ponad 300 proc.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje teraz spadek PKB Polski w 2009 roku o 0,7 proc., a w 2010 roku wzrost o 1,3 proc. Tydzień temu Komisja Europejska oceniła, że Polskę czeka w 2009 roku spadek PKB o 1,4 proc. a w 2010 wzrost gospodarczy wyniesie 0,8 proc. Z kolei Instytut Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk, prognozuje, że PKB w 2009 roku wzrośnie o ok. 0,8 proc.

Jak taki, ponad trzykrotny rozrzut - nie biorąc pod uwagę założeń rządowych, o których wiadomo, że będą zmienione - wytłumaczyć?

- W przypadku normalnej sytuacji w gospodarce, uwzględnia się dane za dłuższy okres. Jednak czasach kryzysu ważniejsze są najświeższe informacje. I tu jest problem. Ponieważ te dane są często słabszej jakości - tłumaczy różnice w prognozach prof. Stanisław Gomułka. - Różnice między prognozami KE a MFW to jest błąd dopuszczalny, a mogą być jeszcze większe – dodaje.

- Zwykle cykliczne dane można przewidzieć. Kiedy nadchodzi załamanie trendu, następuje załamanie modelu prognoz – komentuje Ryszard Petru, były główny ekonomista BPH.

Krok po kroku

Najczęściej w mediach pojawiają się prognozy międzynarodowych instytucji finansowych: Komisji Europejskiej czy Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Jednak oprócz tego każdy bank i większa instytucja finansowa ma swoje własne działy analityków, które zajmują się opracowaniem prognoz gospodarczych.

Zanim powstanie prognoza, zbierane są dziesiątki danych. – Jest to główna część pracy przy opracowaniu prognoz – opowiada Ryszard Petru, były główny ekonomista BPH. Analitycy pozyskują informacje z przeważnie oficjalnych źródeł m.in. Głównego Urzędu Statystycznego, Narodowego Banku Polskiego czy Ministerstwa Finansów.

Jednak nie tylko. – Kiedy pracowałem przy tworzeniu prognoz korzystaliśmy dla przykładu z danych o produkcji samochodów z Instytutu Samar. Nie było innych dostępnych źródeł – wspomina Petru. Na przykład przy tworzeniu prognoz na temat PKB są to m.in. dane o zatrudnieniu, konsumpcji czy sprzedaży detalicznej.

Następnie przenosi się informacje do przygotowanego modelu ekonometrycznego, w którym wylicza się szukaną prognozę.

– Najważniejsze jest, co się do tego modelu wrzuca. Każdy ma swoją ocenę rzeczywistości. Dla jednego analityka brak zdolności kredytowej firm spowoduje mniejsze inwestycje. I do tego przywiązuje większą wagę, niż do innych czynników. Trzeba umieć ocenić i każdy to inaczej ocenia, np. jak mocne będzie przełożenie ograniczenia akcji kredytowej na działalność inwestycyjną przedsiębiorstw – tłumaczy różnice Petru.

– Problem polega na tym, że w ogólnym schemacie prognozy są bardzo podobne. Jednak różnią się w szczegółach. Na przykład w jednej prognozie przy obliczeniu PKB określane tendencje na rynku pracy, a w innym inne – tłumaczy dr Robert Ślepaczuk z Uniwersytetu Warszawskiego. Nie istnieje jeden schemat przygotowania prognozy. Dlaczego? – Każda z instytucji myśli, że ma racje.

Czy słuchać prognoz?

Czy skoro prognozy tak sięmiędzy sobą różnią, a na dodatek większość z nich jest po prostu mylna, to czy ich mamy słuchać? Niestety, nie mamy innego wyboru.

- Wszyscy musimy mieć jakąś ocenę. Początkowo mówiło się o możliwości kryzysu na miarę lat 30. Mówiło się o spadku PKB o 20-30 proc. A w takiej sytuacji mamy przynajmniej świadomość, że nie jest jeszcze tak źle. Modele, z którymi mamy do czynienia dają nam odpowiedź na pytanie czy będzie to duża recesja – tłumaczy prof. Gomułka.

Czy mogą się mylić? - Zawsze mogą, tylko jest bardzo małe prawdopodobieństwo, żeby się myliły, aż tyle - ocenia Gomułka. A to na podstawie takich prognoz oceniana jest kondycja poszczególnych państw, a nawet regionów. – Ogólnie prognozy mają służyć przewidywaniu zjawisk. Na przykład, na ich podstawie wiele firm podejmuje decyzje dotyczące potencjalnych inwestycji. – tłumaczy Ślepaczuk.

Kto prognozuje, kto manipuluje?

Czy możliwe jest, żeby instytucje finansowe manipulowały prognozami dla osiągnięcia korzyści. Takie zarzuty padały ostatnio, gdy prognozy niektórych banków skazywały złotego na klęskę. Jednak to jest mało prawdopodobne - mówią ekonomiści. Częściej zdarza się to rządom - dodają.

- W przypadku takich instytucji jak MFW czy KE, to są raczej techniczne rzeczy, więc trudno mówić o manipulacji. Jednak dla rządu taka prognoza jest decyzją polityczną. Byłem doradcą wielu ministrów i zawsze decyzja o wyborze prognozy po części jest decyzją polityczną. Dlatego w przypadku rządów bardziej można mówić o manipulacji – tłumaczy Gomułka.

Czy zatem można obronić się przed manipulacją w prognozach? – Jedynym źródłem kontroli jest rynek. Jeśli by taka sytuacja powtarzała się permanentnie, to wówczas instytuacja straciłaby zaufanie – podkreślą ekonomiści. - Prognozy w czasie kryzysu są obarczone znacznie większym ryzykiem – uważa dr Robert Ślepaczuk z UW.

Pytanie, czy powinniśmy przywiązywać wagę do prognoz ? - Nie wolno przywiązywać się do tylko do jednej prognozy. Należy raczej brać pod uwagę dwie - trzy prognozy. A przede wszystkim mieć własną ocenę sytuacji – mówi Ryszard Petru.

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Gazprom poinformował, że w 2023 roku odnotował pierwszą roczną stratę od ponad 20 lat - na poziomie 6,9 miliarda dolarów. Gazowy gigant odczuł gwałtowny spadek sprzedaży do Europy, która mocno ograniczyła import surowca w następstwie napaści Rosji na Ukrainę. 

Kłopoty rosyjskiego giganta. "Ogromne tąpnięcie"

Kłopoty rosyjskiego giganta. "Ogromne tąpnięcie"

Źródło:
CNN

Prezydent podpisał ustawę o wakacjach kredytowych w 2024 roku - podała Kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Jest decyzja prezydenta w sprawie wakacji kredytowych

Jest decyzja prezydenta w sprawie wakacji kredytowych

Źródło:
PAP

W 2025 roku czeka nas najprawdopodobniej jedna podwyżka płacy minimalnej - wynika ze wstępnych wyliczeń Łukasza Kozłowskiego, głównego ekonomisty Federacji Przedsiębiorców Polskich. Najniższa krajowa wzrośnie o co najmniej 200 złotych brutto. Jest jednak możliwość, że podwyżka będzie większa.

Płaca minimalna w górę. Dwie kwoty na stole

Płaca minimalna w górę. Dwie kwoty na stole

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Były prezes Orlenu i kandydat w wyborach europejskich Daniel Obajtek opublikował w mediach społecznościowych nagranie wideo z Bachorza w gminie Dynów. - To nie jest Budapeszt - mówił, nawiązując do doniesień o swoim pobycie na Węgrzech.

Daniel Obajtek odnaleziony. "To nie jest Budapeszt"

Daniel Obajtek odnaleziony. "To nie jest Budapeszt"

Źródło:
tvn24.pl

Kilka spółek Skarbu Państwa przygotowuje zawiadomienia do prokuratury dotyczące na przykład nietrafionych transakcji - poinformował Robert Kropiwnicki, wiceminister aktywów państwowych.

Spółki będą skarżyć się na byłe zarządy. "Kilka zawiadomień"

Spółki będą skarżyć się na byłe zarządy. "Kilka zawiadomień"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Infrastruktury rozpoczęło prace nad możliwością wdrożenia Ogólnopolskiego Biletu Zintegrowanego, czyli systemu łączącego różne rodzaje transportu publicznego. Nowe rozwiązanie ma ułatwić podróże pociągiem, tramwajami, a także autobusami miejskimi.

Jeden bilet na kolej, tramwaje i autobusy. Badają, czy to się uda

Jeden bilet na kolej, tramwaje i autobusy. Badają, czy to się uda

Źródło:
PAP

Jednym z najważniejszych wydarzeń gospodarczych tego tygodnia będzie ogłoszenie decyzji w sprawie stóp procentowych w Polsce, ale też między innymi w Wielkiej Brytanii. W tym tygodniu możemy spodziewać się również rekonstrukcji rządu, a także nowych informacji dotyczących ratingu Polski. Oto kalendarz najbardziej istotnych wydarzeń najbliższych dni.

Stopy w Polsce i na świecie, rekonstrukcja rządu i ratingi. Tym będzie żyła gospodarka

Stopy w Polsce i na świecie, rekonstrukcja rządu i ratingi. Tym będzie żyła gospodarka

Źródło:
PAP

Podczas spotkania z prezydentem Chin Xi Jinpingiem w Paryżu będę żądać "uczciwej" konkurencji z Chinami - napisała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w oświadczeniu opublikowanym w nocy z niedzieli na poniedziałek. Podkreśliła, że obecnie obserwowana jest "nadpodaż dotowanych chińskich produktów, takich jak pojazdy elektryczne i stal".

Szefowa KE przed rozmową z Xi Jinpingiem. "Europa nie może zaakceptować takich praktyk"

Szefowa KE przed rozmową z Xi Jinpingiem. "Europa nie może zaakceptować takich praktyk"

Źródło:
PAP

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Węgrzy tłumnie jeżdżą do sklepów spożywczych na południu Słowacji - podał węgierski portal gospodarczy G7.hu. Dodał, że coraz częściej na zakupy u północnego sąsiada decydują się też osoby, którzy mieszkają daleko od granicy, nawet w odległości ponad 100 kilometrów.

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

Najpopularniejsze kierunki wakacyjne to Egipt, Tunezja, Chorwacja, Hiszpania, Włochy - stwierdziła w TVN24 Katarzyna Turosieńska z Polskiej Izby Turystyki. Podkreśliła, że "coraz częściej nasi rodacy lubują się w zwiedzaniu" i "nie chcą już tylko biernie leżeć na plaży".

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Źródło:
tvn24.pl

Większość taksówkarzy z zagranicy, aby uzyskać polskie prawo jazdy, będzie musiała zdać tylko egzamin teoretyczny - wyjaśnił Rafał Grodzicki z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD) w Warszawie. W czerwcu wchodzi wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez wszystkich kierowców przewozu osób.

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Źródło:
PAP

Specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie w takich obszarach, jak ochrona niektórych zwierząt czy kwestie etyczne - przekazał wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała. Dodał, że pierwszą kwestią jest wyjęcie z polowań części ptaków łownych.

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto nie padła główna wygrana. W najbliższym losowaniu będzie można wygrać cztery miliony złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 4 maja 2024 roku.

Wyniki Lotto z 4 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 4 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Polska wyraża pełną solidarność z Niemcami i z Czechami w związku z cyberatakami grupy powiązanej z rosyjskim wywiadem wojskowym - przekazało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ).

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Źródło:
PAP

Rosja do końca sierpnia wstrzymała eksport cukru. "Ma to na celu zwiększenie stabilności na krajowym rynku żywności" - przekazał rosyjski rząd.

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Źródło:
PAP, "Kommersant"

Resort klimatu i środowiska opublikował najnowszą wersję projektu ustawy o bonie energetycznym - podano na stronie RCL. Bon ma być wypłacany jednorazowo gospodarstwom domowym w drugiej połowie 2024 roku i ma mieć wartość od 300 do 1200 złotych.

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Źródło:
PAP

Droga Transfogaraska - kultowa trasa przecinająca leżące w Rumunii Góry Fogaraskie - prawdopodobnie zostanie w tym roku otwarta wcześniej - podał portal Digi24. Wyjaśnił, że zmiana to efekt sprzyjających warunków pogodowym i mniejszej niż zwykle ilości śniegu. Na ogół droga otwierana jest 1 lipca.

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Źródło:
PAP

Sobota to 10 dzień obowiązywania nowego systemu rezerwacji i opłat za wstęp do Wenecji. Zgodnie z wprowadzonymi zasadami w wyznaczonych dniach konieczna jest rejestracja wizyty w historycznym centrum i opłata w wysokości pięciu euro w przypadku pobytu bez noclegu.

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Źródło:
PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Jeśli właściciele stacji paliw zwiększą marże na benzynie choć minimalnie, to od poniedziałku pojawią się nowe cenniki - informują eksperci e-petrol. Jednak to zakończenie majówkowych promocji będzie najbardziej odczuwalne dla kierowców.

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Źródło:
PAP

W kwietniu w Turcji średnioroczny wskaźnik inflacji wzrósł do 69,8 procent - poinformował w piątek turecki urząd statystyczny. W ujęciu miesięcznym najbardziej zdrożały wyroby tytoniowe i alkohol - o prawie 10 procent.

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl