Najnowsze

Najnowsze

Strategia MCI

MCI podało wyniki za I półrocze, zysk netto ponad 11 milionów złotych, przychody ze sprzedaży blisko 5 milionów. W porównaniu z rokiem poprzednim zysk w I półroczu spadł o prawie 55%. O MCI w Rynkach Dnia rozmawialiśmy z prezesem, Tomaszem Czechowiczem.

Skarbonka

Bankowa lekcja oszczędzania dla ucznia czyli konto bankowe dla najmłodszych. Sprawdziliśmy dziś rynkową ofertę i zbierając informacje dla rodziców, którzy zechcą wyposażyć swoje pociechy w bankowy rachunek. Dla banków zarobek może nie wielki, ale za to spora szansa na wychowanie przyszłych i lojalnych klientów. Czy dzięki temu instytucje finansowe oferują ciekawy produkt?

Auto wielko-lit-rażowe

Kto ma lit może sporo zarobić. Rozpoczynający się właśnie wyścig producentów aut o rynek pojazdów z napędem elektrycznym może sprawić, że zapotrzebowanie na LIT wykorzystywany w budowie baterii znacznie wzrośnie. Tak się stać może, ale nie musi. Można sobie wyobrazić, że sprawdzony już lit zostanie zastąpiony czymś innym, tańszym i bardziej wydajnym. Pytanie tylko czym? Czy poszukiwanie pierwiastków zmieni gospodarczą mapę świata i czy Polska ma szansę na niej zabłysnąć?

Zatankujesz... sokiem z arbuza

Zapomnijmy o oleju rzepakowym, trzcinie cukrowej czy tłuszczu z frytek. Nowoodkryte źródło odnawialnej energii, czyli arbuzy, pozwolą produkować tanie i ekologiczne paliwo - donosi "The Daily Telegraph".

Pół tysiąca ludzi na bruk

537 osób, czyli ponad jedna trzecia załogi, straci pracę w poznańskiej spółce H. Cegielski w wyniku zwolnień grupowych, które mają być przeprowadzone do końca roku - poinformował prezes firmy Jarosław Lazurko. W ciągu 20 dni zarząd chce uzgodnić ze związkami zawodowymi regulamin zwolnień. Związkowcy już teraz krytykują ich skalę.

Ubożsi zapłacą mniej za prąd

Ministerstwo Gospodarki wie już komu i jak ulży w płaceniu rachunków za prąd. 600 tysięcy najuboższych rodzin mogłoby uzyskać prawo do ok. 30-proc. ulgi od normalnej ceny do określonej ilości energii elektrycznej - zakłada projekt resortu. Ilość ta byłaby uzależniona od liczebności rodziny.

"Dziennik" już zwalnia. Więcej niż miał

Nie 33, a 83 osoby mogą stracić pracę w wyniku połączenia "Dziennika" z "Gazetą Prawną" - twierdzą związkowcy z tego pierwszego tytułu. Infor Biznes, który od niedawna wydaje "Dziennik", nie ma na razie propozycji dla 50 osób, które nie mają umów o pracę i pracują na tzw. wierszówkę.

Amerykanie więcej zamawiają

Największy od dwóch lat wzrost zamówień na dobra trwałe w USA. W lipcu poszły one w górę o 4,9 procent - to o 2 punkty procentowe więcej niż oczekiwał rynek. Wzrost był wprawdzie w dużej mierze był spowodowany dopłatami do kupna nowych aut - bo po wyłączeniu transportu zamówienia wyrosły już tylko o 0,8 procent - jednak w górę skorygowane zostały dane za czerwiec z minus 2,2 do minus 1,3 proc.

TV Puls nie chce do "Machiny"

Nieoczekiwany obrót sprawy w rozmowach o przejęciu najmniejszej telewizji komercyjnej w Polsce - TV Puls przez Platformę Mediową Point Group, wydawcę m.in. "Machiny". Dwa dni po komunikacie z którego wynikało, że do zawarcia umowy, mimo pewnych trudności, jest coraz bliżej, spółki zerwały rozmowy. Point Group jednak nie rezygnuje.

Chiny największym eksporterem świata

Chiny są już największym eksporterem na świecie. W pierwszym półroczu 2009 roku Państwo Środka pokonało pod tym względem dotychczasowego lidera - Niemcy - wynika z najnowszego raportu Światowej Organizacji Handlu.

Polacy: Związki się wypaczyły

Polacy coraz gorzej oceniają działalność związków zawodowych - wynika z sierpniowego badania CBOS. Pomimo, że wciąż doceniają ich rolę w wywalczeniu wolności, to ostatnie działania związkowców aprobuje coraz mniej osób.

RPP: Stopy bez zmian.

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała na zakończonym w środę posiedzeniu, że pozostawia stopy procentowe bez zmian, w tym główną stopę, referencyjną, na poziomie 3,5 procent, poinformował Narodowy Bank Polski RPP. W programie"Biznes Lunch" RADOSŁAW CHOLEWIŃSKI główny ekonomista Noble Banku oraz Jarosław Janecki główny ekonomista Societe Generale, komentowali tę decyzję.

"Rząd wybrał najgorzej jak mógł"

- Rząd chcąc pomóc podatnikom wybrał najgorsze możliwe rozwiązanie. Pracodawcy utoną w PIT-ach - tak propozycje zmian w prawie podatkowym przerzucające na pracodawcę obowiązek rozliczenia pracownika komentowali w TVN CNBC Biznes przedstawiciel przedsiębiorców Jeremi Mordasewicz i ekspert podatkowy Andrzej Marczak.

W Niemczech wraca zaufanie

Niemiecki indeks IFO wyżej od oczekiwań. W sierpniu wskaźnik obrazujący zaufanie w niemieckim biznesie wzrósł do 90,5 punktu, podczas gdy rynek oczekiwał 88,9 punktu. W lipcu indeks wyniósł 87,4 punktu. To już piąty z rzędu wzrost tego wskaźnika i najwyższy poziom od października ubiegłego roku.

Stopy stanęły na dobre

Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Główna stopa NBP wynosi nadal nie mniej niż 3,50 proc. - podała RPP w komunikacie. Uzasadnienie tej decyzji Rada przedstawi o godz. 16.

Przedsiębiorcy i podatki

Choć trochę porozmawiamy o podatkach, dlaczego? Bo okazuje się ze po 6 miesiącach tego roku, ponad 201 tysięcy inwestorów, podatników, zgłosiło się do urzędów skarbowych z prośba o zwrot różnicy w podatku VAT. Co ciekawe dostali juz prawie 0,5 mld zł, to nie jest ulga podatkowa, ale to jest przywilej w związku z tym że jesteśmy w UE i 1 maja 2004 r została podniesiona stawka VAT na wiele rzeczy związanych z budownictwem. a wiec jeśli ktoś remontuje lub buduje, może liczyć na zwrot podatku, a przynajmniej tę różnice miedzy 22 a 7 %. co należy zrobić?

Topnieje zysk gazowego giganta

Wyniki Gazpromu mocno w dół - ale nadal lepsze od oczekiwań rynku. W II kwartale rosyjski koncern gazowy zarobił 3,5 miliarda dolarów - to o 60 procent mniej niż rok wcześniej.

"Rząd zawalił problem stoczni"

- Tusk i Grad zawalili totalnie problem polskich stoczni, które są w dramatycznej sytuacji, a rząd unika odpowiedzi - z takimi pretensjami do rządu wystąpili posłowie Lewicy. Wcześniej Sejm odrzucił ich wniosek o informację rządu w sprawie stoczni. Platforma uspokaja i zwołuje na czwartek specjalne posiedzenie komisji skarbu państwa, poświęcone temu tematowi.

Toyota tnie produkcję aut

Po tym, jak japońska prasa doniosła we wtorek, że Toyota ma podnieść produkcję samochodów, sam koncern poinformował, że zamyka fabryki i ograniczy swoje zdolności produkcyjne o 7 procent, czyli 700 tysięcy samochodów rocznie.

Japończycy pod lodowatym prysznicem

Zły lipiec w japońskim eksporcie. W ubiegłym miesiącu sprzedaż towarów z Japonii za granicę skurczyła się po dwóch miesiącach wzrostów o 1,3 procent miesiąc do miesiąca oraz o 36,5 procent rok do roku. Spadek w ujęciu rocznym był o prawie 1 punkt procentowy głębszy niż w czerwcu - ale o 2 punkty płytszy niż oczekiwano.

Coraz drożej na giełdzie w Warszawie

W wyniku ostatniej euforii na GPW, akcje polskich blue chipów są znacznie droższe od spółek z większości rynków wschodzących i rozwiniętych - pisze "Puls Biznesu". Drożej niż na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych jest tylko w Hongkongu, Indiach i Chinach.

Bez obniżki stóp?

Obniżki stóp procentowych nie będzie - twierdzą analitycy. Czy tylko w tym miesiącu, czy też może już do końca roku. O tym czy możemy liczyć na tańsze za kwadrans z Dariuszem Winkem głównym ekonomistą BGŻ.

Trudniej o kredyty dla firm

Mimo stopniowej poprawy koniunktury, banki nie planują na razie złagodzenia polityki kredytowej względem przedsiębiorstw. Jak donosi "Gazeta Prawna", najtrudniej uzyskać kredyt firmom deweloperskim, transportowym, motoryzacyjnym oraz producentom sprzętu AGD i RTV.

Świat dźwiga się z kryzysu

To jeszcze nie przełom, ale zewsząd docierają przesłanki końca recesji. Trzy z największych gospodarek świata zanotowały - choć niewielkie na razie - wzrosty. Natomiast niedawny bankrut - General Motors - znów szuka pracowników, informuje "Rzeczpospolita".

ZUS sprawdzi, czy jesteś chory

Niemal cztery miliony zł udało się odzyskać ZUS-owi dzięki zleconym przez premiera kontrolom osób korzystających ze zwolnień lekarskich - donosi "Gazeta Wyborcza". A to dopiero początek - kontroli mogą spodziewać się zarówno osoby, które często biorą krótkie, kilkudniowe zwolnienia, jak i ci na bardzo długim chorobowym, a nawet kobiety w ciąży. Złapani na oszustwie - utracą chorobowe.

"Sarko" tnie bankierom

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy ogłosił wprowadzenie nowych zasad ograniczających premie dla bankierów. Zapowiedział też sankcje wobec tych banków, które nie przyjmą jego "propozycji".

Ameryka pogrąża się w długach

Amerykański deficyt budżetowy i dług publiczny wzrosną w najbliższych latach na skale niespotykaną od II wojny światowej - wynika z ogłoszonych dzisiaj przez Biuro Budżetowe Kongresu (CBO) i Biały Dom prognoz gospodarczych.

Cukier najdroższy od prawie 30 lat

Cukier kosztuje dziś najwięcej od 28 lat i aż o połowę drożej niż przed rokiem. Co spowodowało jego wysokie ceny? Jakie są limity produkcji cukru w Unii Europejskiej i o ile zmniejszyły one wytwórstwo Polski? Wszystko lub prawie wszystko o sytuacji w cukrownictwie w rozmowie Marcina Kowalskiego z Mariuszem Kaźmierczakiem z Krajowej Spółki Cukrowniczej.

Nowy rok szkolny - nowe ubezpieczenie

Rodzice powinni pamiętać, że warto ubezpieczyć dziecko na czas następnych miesięcy nauki. Szkoły wychodzą na przeciw tym potrzebom i oferują ubezpieczenia. Nie ma jednak obowiązku korzystania z tej usługi w szkole. Bo chociaż często składka jest na atrakcyjnym poziomie, to również oferuje bardzo niskie sumy ubezpieczenia i odszkodowania. Reporter TVN CNBC Biznes dokonał dziś przeglądu rynku pod kątem dostępnych ofert sprawdzając jednocześnie na jakie elementy ubezpieczenia koniecznie trzeba zwrócić uwagę zanim podpiszemy umowę.

Inwestora portret własny

Niektórzy uczestnicy rynku są znani na warszawskim parkiecie. Często nie ukrywają swojego zaangażowania w poszczególnych spółkach. Dzięki ich medialnej aktywności można przynajmniej częściowo wyobrazić sobie kim ów inwestor giełdowy jest. Czy jednak wszyscy są tacy sami? A jeśli nie, to co ich różni? Jak ich udziały wpływają na rynek i czy inwestorzy indywidualni stoją w cieniu inwestorów instytucjonalnych, a może odwrotnie?