Najnowsze

Najnowsze

Niższe rabaty na mieszkania

O ile mniej można dzisiaj zapłacić za mieszkanie i jak bardzo opłaca się targowanie na rynku nieruchomości? Niestety coraz mniej. Firma redNet sprawdziła jak bardzo sprzedawcy są skłonni dzisiaj obniżać ceny swoim klientom na rynku nieruchomości. Co z tych badań wynika? O to pytaliśmy w programie "Pieniądze od rana" Roberta Chojnackiego z redNet Property Group.

Ratowanie świata zacznie się od kolacji

Roboczą kolacją w Phipps Conservatory rozpocznie się o północy naszego czasu szczyt liderów 19 największych gospodarek świata i Unii Europejskiej - czyli grupy G20. Do soboty będą w amerykańskim Pittsburghu debatować nad tym, jak w przyszłości uniknąć kryzysu, z którym świat boryka się od ponad roku.

Powraca optymizm u niemieckich przedsiębiorców

Niemiecki indeks nastroju w biznesie IFO znów w górę - mniej niż się spodziewano, ale i tak na poziom najwyższy od roku. We wrześniu jego wartość wyniosła 91,3 punktu wobec spodziewanych 92 punktów. Przed miesiącem wskaźnik wyniósł 90,5 pkt.

Czekolada mięknie

Szef Cadbury już dostrzega celowość połączenia z amerykańskim Kraft Foods. Prezes tej brytyjskiej firmy produkującej słodycze przyznał, że alians z Kraftem "ma pewien sens strategiczny". Cadbury odrzuciło ostatnio ofertę Kraft Foods, który chciał przejąć tę firmę za prawie 17 miliardów dolarów.

Derdziuk na prezesa ZUS?

W ciągu najbliższych dni zostanie wybrany nowy prezes ZUS. Dotychczasowy - Sylwester R. - został zatrzymany na początku września pod zarzutem korupcji. Według "Rzeczpospolitej", największe szanse ma Zbigniew Derdziuk, b. minister obecnego rządu, który jako jeden z trzech osób znalazł się w finale konkursu. - To bardzo dobry fachowiec - mówił w TVN24 Zbigniew Chlebowski z PO.

Stacjonarny do lamusa

W ciągu ostatnich czterech lat liczba stacjonarnych linii telefonicznych spadła o 3,3 mln, czyli 26,5 proc. - czytamy w "Forsalu", dodatku do "Dziennika Gazety Prawnej", który powołuje się na dane GUS. Linię stacjonarną zostawiają głównie ci, którzy chcą korzystać z internetu oferowanego przez operatorów stacjonarnych.

Głowa od piwa coraz mniej się kiwa

Tak źle w branży piwowarskiej nie było od lat. Z nieoficjalnych informacji uzyskanych przez "Puls Biznesu" ze źródeł w branży piwowarskiej wynika, że w pierwszym półroczu sprzedaż piwa w Polsce spadła o blisko 10 proc. Jest to największy spadek od kilkunastu lat.

Wielka ucieczka z ZUS

Kreatywne kombinatorstwo Polaków nie zna granic. Jak donosi "Gazeta Wyborcza" coraz więcej przedsiębiorców korzysta z usług firm, które umożliwiają im zaoszczędzenie połowy tego, co normalnie płacą na ZUS. Proceder jest legalny, tyle, że kosztował Zakład już 8 mld zł. - Tym powinno zająć się ABW - grzmią jego władze.

Biznes w chmurach

Lotnictwo dyspozycyjne staje się w Polsce coraz bardziej popularne. Co prawda, żeby założyć taki biznes trzeba się liczyć z kosztami co najmniej kilkunastu milionów dolarów, jednak nie odstraszyło to firmy BlueJet. O przyszłość lotnictwa dyspozycyjnego w "Biznes lunchu" pytaliśmy Jakuba Benke, prezesa firmy.

Koniunktura - czy już nadeszła?

Dziś poznaliśmy dane dotyczące koniunktury w budownictwie, handlu i innych sektorach polskiej gospodarki. W TVN CNBC Biznes komentuje je Maria Drozdowicz-Bieć z Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Z rozmowy dowiemy się m.in., czy przed naszą gospodarką lepsze dni i kiedy nastąpi trwała poprawa koniunktury.

Amerykańskie mini-stopy zostają

Rezerwa Federalna USA zdecydowała w środę o pozostawieniu głównej stopy procentowej w przedziale 0-0,25 proc. Inwestorzy za oceanem, którzy spodziewali się takiej decyzji zaraz po niej zaczęli kupować akcje.

Piracka wpadka "Chipa"

Miesięcznik komputerowy "Chip" zaliczył poważną wpadkę. Na dołączanej do pisma płycie DVD z programami znalazł się katalog z muzyką, która zgodnie z prawem jest chroniona prawami autorskimi. A opis katalogu sugeruje, że pochodzi ona z nielegalnego źródła...

Skok na hipotekę w USA

Największy od maja wzrost liczby wniosków o kredyty hipoteczne w Stanach Zjednoczonych. Jak wyliczyło Stowarzyszenie Bankierów Hipotecznych, indeks obrazujący tę liczbę wzrósł w tygodniu zakończonym 18-go września aż o 12,8 procent wobec poprzedniego tygodnia.

Orlen za słaby na Litwę?

- Skoro PKN Orlen mówi o możliwości sprzedaży rafinerii w Orlen Lietuva to świadczy to o tym, że koncern nie jest w stanie utrzymać się na rynku - uważa litewski minister energetyki Arvydas Sekmokas. W jego ocenie Orlen wchodząc na litewski rynek nie przewidział swoich możliwości finansowych.

Konsumenci nie zwalniają

Małe powody do tańca radości mamy. Jak podał GUS mimo trwającego spowolnienia gospodarczego Polacy kupili w sierpniu o pięć i dwie dziesiąte procent towarów więcej niż rok temu...

Co z tą pracą?

Jak dziś wygląda sytuacja na rynku pracy? W programie "Pieniądze od rana" pytaliśmy o rynek pracy tymczasowej, po którego analizie widać od razu, co się dzieje z miejscami pracy w Polsce. Gościem Jolanty Wiśniewskiej była Agnieszka Bulik, prezes Związku Agencji Pracy Tymczasowej.

Bioton i Cersanit

Analitycy wypowiadają się pozytywnie o Biotonie, a rynek czeka na nową strategię rozwoju firmy. Spółka skonsoliduje swoją działalność, pozbędzie się niepotrzebnych aktywów i skupi się na zaawansowanych pracach badawczych oraz na produkcji insuliny, stanowiącej blisko 80% aktywności firmy. Z kolei kwota długu netto Cersanitu jest szacowana na około 1,3 mld złotych. Niewykluczone, że jedyną formą pozyskania kapitału na inwestycje dla spółki będzie emisja nowych akcji. O polskich spółkach i ich kondycji z analityk Ipopema Securities  Magdaleną Komarecką w "Dniu na rynkach" rozmawiał Mikołaj Kunica.

Złoto nadal w górę?

Cena złota przekroczyła wartość 1000 USD za uncję. W TVN CNBC Biznes pytamy więc, czy zmienia się funkcja kursu tego kruszcu z zabezpieczenia wartości na inwestycyjną atrakcję. Zaproszeni do studia goście mają różne zdanie co do przyszłości  złota. Swoje opinie prezentują Piotr Kowalski z DI Investors i Maciej Bittner, analityk Wealth Solutions.

Zostało trzech na ZUS

W walce o fotel prezesa ZUS pozostaje trzech kandydatów. Tylko oni - z 12 chętnych - zdali test merytoryczny w konkursie na to stanowisko - dowiaduje się TVN CNBC Biznes. Do prowadzącej konkurs komisji ministerstwa pracy wpłynęło w sumie 19 podań, siedem z nich zostało od razu odrzuconych z powodów formalnych.

Niemiecki minister kontra anglosascy bankierzy

- Brytyjscy i amerykańscy bankierzy starają się zablokować niezbędną reformę światowego rynku finansowego - mówi na łamach tygodnika "Stern" niemiecki minister finansów Peer Steinbrueck. Na najbliższym szczycie G20 najbogatsze państwa świata mają ustalić formę nadzoru dla globalnego systemu finansowego.

Rosja ożyje w przyszłym roku

Rosyjska gospodarka w przyszłym roku powróci do wzrostów - po najgłębszym od dekady spadku PKB w roku bieżącym. Takie szacunki ogłosił rząd w Moskwie. Według prognoz, rosyjska gospodarka skurczy się w tym roku o 8,5 procent, ale w przyszłym roku odbije już od dna i wzrośnie - o 1,6 procent.

RMF pozwało Radio ZET

RMF FM złożyło w środę pozew w Sądzie Okręgowym w Krakowie przeciwko Radiu Zet. Stacja, chce, aby jego największy konkurent przestał nadawać konkurs dla słuchaczy Wielka Kumulacja. Według RMF jest to kopia jej pomysłu.

Co robi dobrze polskiej gospodarce? Polak i wakacje

- Niezły wzrost sprzedaży detalicznej, spory spadek zamówień w przemyśle i trzymane w ryzach bezrobocie - co tak naprawdę oznaczają sierpniowe dane opublikowane w środę przez GUS? Zdaniem ekspertów to, że nie jest źle. A wszystko za sprawą postawy samych Polaków, którą wspiera wakacyjny trend.

Odbicie w Interferii

Rośnie frekwencja w obiektach Interferii. Obłożenie hoteli w sierpniu wyniosło blisko 80% a przychody w tym czasie wzrosły o prawie 9% i osiągnęła prawie 5 i pół mln złotych. Na koniec roku spółka liczy na 3,5 mln złotych zysku netto, a przy obecnych wskaźnikach taki scenariusz jest bardzo prawdopodobny. O prognozy dla spółki i jej rozwój w przyszłości z prezesem Adamem Milanowskim w "Dniu na rynkach" rozmawiał Mikołaj Kunica.

Kozyra mówi Zet: Nie

Zgodnie z zapowiedziami Robert Kozyra oficjalnie zrezygnował z funkcji prezesa Radia ZET. Nieoczekiwanie zdecydował się też odejść z końcem września z grupy Eurozet. Wcześniej mówiono, że wejdzie do jej zarządu jako członek odpowiedzialny m.in. za rozwój firmy na rynku telewizyjnym i multimediów.

Unia zacieśnia nadzór nad bankami

Bruksela bierze się za zacieśnienie nadzoru finansowego w Unii Europejskiej. Komisarze do spraw ekonomicznych i walutowych oraz do spraw rynku wewnętrznego lada chwila ogłoszą szczegóły planowanego stworzenia paneuropejskiego nadzoru finansowego. Bruksela chce utworzyć osobny organ do spraw wczesnego ostrzegania o ryzyku w systemie finansowym.

Bruksela zgadza się na pomoc dla łódzkiego Della

Komisja Europejska zgodziła się na pomoc publiczną na rozbudowę zakładu komputerowego koncernu Dell w Łodzi. Firma ma otrzymać dofinansowanie w wysokości 54,5 mln euro, będzie także zwolniona z podatków. Spółka zamierza otworzyć nowy zakład produkcyjny, gdzie powstanie 3 tysiące miejsc pracy.

Polacy skarżą się na swoje banki

Co piąty posiadacz walutowego kredytu hiopotecznego ma poczucie, że bank ustala kurs waluty w korzystny tylko dla siebie sposób. Ogółem do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w ubiegłym roku napłynęło ponad 10 tys. skarg na banki - o 1/4 więcej niż w 2007 roku.

Wzrost sprzedazy detalicznej o 5,2%

W sierpniu 2009 roku sprzedaż detaliczna wzrosła o 5,2 procent rok do roku, zaś licząc miesiąc do miesiąca spadła o 4,2 procent. Stopa bezrobocia z kolei utrzymała się na lipcowym poziomie 10,8 procent. Na temat danych GUS-u rozmawiali w programie "Dzień na rynkach " Jacek Wiśniewski, główny ekonomista Raiffeisen Bank Polska, oraz Marcin Mazurek, ekonomista BRE Banku.