Najnowsze

Najnowsze

Pakiet antykryzysowy? W przyszłym tygodniu!

Wiele wskazuje na to, że polska gospodarka zaczyna się już odbijać od dna, a pakietu antykryzysowego dla rynku pracy jak nie było, tak nie ma. Kiedy wreszcie możemy się go spodziewać? - Za półtora tygodnia specustawa trafi do Sejmu - zapowiedziała w TVN CNBC Biznes minister pracy Jolanta Fedak.

Rosja znów walczy ropą

Premier Rosji podpisał decyzję o podwyżce ceł wywozowych na ropę naftową - donosi agencja ITAR-TASS. W czwartek spotykają się przedstawiciele państw członkowskich kartelu producentów ropy OPEC, jednak eksperci nie spodziewają się decyzji o ograniczeniu wydobycia surowca.

9 na 10 maili to spam

Tylko co dziesiąta wiadomość e-mail nie jest wysyłana w celach reklamowych - wynika z najnowszego raportu firmy Symantec. Reszta to mniej lub bardziej wyrafinowany spam.

Rating miast

Wraz z rosnącym zadłużeniem państw i miast, agencje ratingowe co raz częściej decydują o obniżeniu ich oceny kredytowej. Czym kierują się agencje w ustalaniu ratingów państw i miast tłumaczył na antenie TVN CNBC Piotr Kowalski - prezes Fitch Polska.

Rabobank zakończy spór o PZU?

Szybki koniec konfliktu Eureko ze Skarbem Państwa coraz bardziej prawdopodobny - pisze "Gazeta Wyborcza". Powód? W rozmowy włączył się Rabobank - akcjonariusz Eureko, który ma do ubicia interes z naszym rządem.

Palikotowy bicz na polskie gminy

Gminy nie dostaną od właścicieli nieruchomości ani grosza podatku, póki nie uchwalą planu zagospodarowania przestrzennego - to najnowszy pomysł Janusza Palikota z komisji "Przyjazne Państwo". O sprawie pisze "Gazeta Wyborcza".

Doping dla chińskiego smoka

Rząd Chin przyjął nowy antykryzysowy pakiet bodźców finansowych, mający wesprzeć rodzimych eksporterów - informuje w czwartek dziennik "China Daily". Wartość programu to 84 miliardy dolarów.

Jak uratować 1200 miejsc pracy?

Związkowcy wchodzą w spór zbiorowy z pracodawcą, wciąż trwa pikieta i blokowanie bram zakładu - tak w skrócie wygląda sytuacja w zakładach Sumitomo w Rawiczu, które od września zwolnią 1200 osób i przeniosą produkcję do Rumunii. W pomoc dla firmy postanowił zaangażować się rząd - pisze "Puls Biznesu".

Rada tnie rezerwę

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła wysokości stóp procentowych, ale po raz pierwszy od 2003 roku obniżyła o pół punktu procentowego stopę rezerwy utrzymywanej obowiązkowo przez banki komercyjne w NBP. RPP oczekuje, że po tej decyzji banki zwiększą akcję kredytową. O skutki decyzji Rady w TVN CNBC Biznes pytaliśmy profesora Dariusza Filara, członka Rady Polityki Pieniężnej.

Stopy stoją, rezerwa w dół

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła rezerwę obowiązkową z 3,5 do 3 procent. Stopy procentowe bez zmian, WIBOR ciągle idzie w górę. Prawdopodobnie to jednak nie koniec obniżki stóp procentowych. O decyzji Rady Polityki Pieniężnej i jej możliwych skutkach dla polskiej gospodarki w TVN CNBC Biznes rozmawialiśmy z prof. dr hab. Adamem Nogą z Akademii Leona Koźmińskiego.

Mieszkanie za mieszkanie

Moje mieszkanie na wakacje chętnie odstąpię - w zamian zamieszkam w Twoim - czyli nowy sposób na wakacje. Niewielkim kosztem w ten sposób zwiedzić można niezły kawałek świata. Niezły bałagan można też - niestety - zastać w swoich czterech kątach po powrocie. Czy zatem warto zamieniać się na mieszkanie w Hiszpanem, Niemcem czy Brazylijczykiem? - sprawdzał Marek Klapa.

Lot Czarters na kryzys?

Lot Czarters to nowa marka polskich linii lotniczych - będzie nie tylko wynajmować samoloty agencjom turystycznym, ale też sprzedawać bilety indywidualnym klientom. Docelowo nawet około jednej piątej miejsc przewoźnik przeznaczy dla prywatnych turystów. Szczegóły sprawdzał Patrycjusz Wyżga.

RPP obniża rezerwy

Polskie banki dostały dziś tego, czego chciały. Rada Polityki Pieniężnej obniżyła obowiązkową rezerwę, którą muszą trzymać w NBP. To oznacza, że w bankowych kasach zostanie dodatkowo 3 miliardy złotych. RPP liczy na to, że pieniądze trafią do gospodarki. Ale pierwsze komentarze bankowców wskazują na to, że może się przeliczyć, a to m.in. dlatego że do liczenia wartości polskich banków zabrała się międzynarodowa agencja ratingowa Moody's. Słodko gorzkie informacje o polskim sektorze bankowym zebrał Łukasz Kijek.

Miejskie obligacje

Na wielkie inwestycje wielkich polskich miast trzeba wielkich pieniędzy. Wydawałoby się, że to wielki kłopot ale paradoksalnie może to być tez rozwiązanie problemu. Bo jeżeli coś jest wielkie to może wyemitować obligacje i w ten sposób zdobyć pieniądze. Tak zrobiła Warszawa, tak postąpić mogą tez i inne miasta. Czy będzie to wielkie rozwiązanie i wielka inwestycja - sprawdzał Patrycjusz Wyżga.

Finansowanie przedsiębiorstw

Czy biznes odczuwa utrudniony dostęp do pieniędzy od banków i jak przedsiębiorcy przyjęli dzisiejszą decyzję Rady Polityki Pieniężnej o obniżeniu stopy rezerwy obowiązkowej o 0,5 pkt. proc, z 3,5% do 3%. Gościem Rynków Dnia w TVN CNBC Biznes był inwestor giełdowy Krzysztof Moska.

Rząd musi pożyczyć 48 miliardów euro

Rząd Niemiec uchwalił w środę projekt nowelizacji budżetu, który umożliwi państwu zaciągnięcie w tym roku nowych kredytów w rekordowej wysokości 47,6 mld euro. To o niemal 11 miliardów więcej niż w pierwotnej wersji państwowych wydatków.

RPP ulżyło bankom

Rada Polityki Pieniężnej oczekuje, że po decyzji o obniżce stopy rezerwy obowiązkowej banki zwiększą akcję kredytową. Rada będzie się bacznie przyglądać skutkom zasilenia rynku uwolnioną kwotą około 3 miliardów złotych - deklaruje prezes Narodowego Banku Polskiego. O decyzji RPP w Rynkach Dnia rozmawiał Jacek Wiśniewski, główny ekonomista Raiffeisen Bank Polska.

Komentarz do decyzji RPP

Rada Polityki pozostawiła pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Polskie banki dostały, jednak od RPP zaskakujący prezent. Rezerwa obowiązkowa – czyli pieniądze z depozytów, jakie banki komercyjne zmuszone są zamrażać na rachunku w NBP – została dziś obniżona o pół punktu procentowego do 3%. O decyzji Rady z głównym ekonomistą PKO BP , Łukaszem Tarnawą, w programie "Biznes Lunch", Rozmawiał Rafał Wojda

LOT na celowniku Lufthansy

Po przejęciu linii British Midland oraz Austrian Airlines na celowniku Lufthansy znalazł się kolejny konkurent: polskie linie LOT - donosi niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung". Jak pisze gazeta, rozmowy z szefem Lufthansy potwierdził jej nowy prezes LOT-u Sebastian Mikosz.

Niemcy: Inflacja bez zębów

Poziom cen w Niemczech był w maju taki sam jak rok wcześniej - poinformował w środę Federalny Urząd Statystyczny. Zerowa inflacja nie wystąpiła nigdy po zjednoczeniu Niemiec, po raz ostatni w RFN odnotowano ją w maju 1987 roku.

Fiat wyręcza polski rząd

Fiat Auto Poland uruchomił "Eko-Rabaty". Upusty za zakup nowego samochodu koncernu i zostawienie mu starego, dowolnej marki, sięgają nawet 15 tys. zł. Promocyjna akcja Fiata wyprzedza polski rząd, który od miesięcy planuje wprowadzenie coraz popularniejszej w Europie tzw. premii wrakowej finansowanej przez budżet.

Stasiak: Rada Gabinetowa będzie

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego potwierdza: Lech Kaczyński zwoła Radę Gabinetową poświęconą sprawom gospodarczym. Jednak szef prezydenckiej kancelarii powiedział później, że nie nastąpi to przed eurowyborami.

GM stracił ostatnią szansę na ratunek

To mogą być ostatnie dni General Motors. Żeby nadal otrzymywać rządową pomoc, koncern musi się zrestrukturyzować - a żeby to zrobić, potrzebuje pieniędzy. Koło - a raczej pętla - się zamyka, bo w środę koncern stracił ostatnią szansę na zdobycie pieniędzy z rynku.

Gazoport podpisany

Prezydent podpisał ustawę o budowie terminalu gazu skroplonego (LNG) w Świnoujściu - podała Kancelaria Prezydenta na swojej stronie internetowej. Budowa gazoportu powinna zakończyć się na przełomie 2013 i 14 roku i zwiększyć zróżnicowanie źródeł zaopatrzenia Polski w gazowe paliwo.

Amerykanie kupują tanie domy

Spadek średniej ceny domu w USA poniżej sporo 200 tys. dolarów sprawił, że do akcji wkroczyli poszukiwacze okazji. Z ostatnich danych Federal Housing Finance Agency wynika, że spadek cen w marcu pociągnął za sobą wzrost sprzedaży na rynku wtórnym.

Przyjemna japońska niespodzianka

Pierwszy od dawna pozytywny sygnał z japońskiej gospodarki. Gigantyczny spadek eksportu w kwietniu nieco wyhamował, robiąc "górkę" w bilansie handlowym. Coraz więcej ekonomistów utwierdza się w przekonaniu, że druga gospodarka świata najgorsze ma już za sobą.

Towary nie chcą latać

Światowe lotnictwo w kwietniu przewiozło o ponad 1/5 mniej towarów niż rok wcześniej. Było też mniej pasażerów - ale że spadek wyniósł tylko 3,1 proc., to Zrzeszenia Międzynarodowego Transportu Lotniczego IATA uznało to za sukces.

Na rynek trafią ekstra miliardy

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła w środę decydującą o poziomie płynności banków stopę rezerwy obowiązkowej z 3,5 do trzech proc. Oznacza to, że banki komercyjne będą mogły w sumie zatrzymać ponad trzy miliardy złotych, zamiast wkładać je do "zamrażarki" na rachunku NBP.

Bruksela centralizuje nadzór finansowy

Mimo oporu Wielkiej Brytanii, a także Niemiec, Komisja Europejska zaproponowała ustanowienie europejskiego systemu nadzoru finansowego, który ma ustrzec przed powtórką kryzysu. Tymczasem szef polskiej Komisji Nadzoru Finansowego Stanisław Kluza uważa, że może to być groźne dla bezpieczeństwa lokalnych rynków finansowych.

Z ufnością patrzymy na gospodarkę

W maju drugi miesiąc z kolei wyraźnie poprawiły nastroje polskich konsumentów. Mierzony przez Ipsos Wskaźnik Optymizmu Konsumentów WOK wzrósł aż o 10 pkt. - do poziomu 83,3 pkt.