Najnowsze

Najnowsze

Amerykanie powiercą w poszukiwaniu ropy

Prezydent USA Barack Obama ogłosił zniesienie zakazu wierceń w poszukiwaniu ropy naftowej i gazu ziemnego w szelfach u wybrzeży Stanów Zjednoczonych. Od lat domagali się tego Republikanie, widząc w tym sposób na zmniejszenie zależności od importu ropy.

Konflikt o zysk z NBP

O konflikcie pomiędzy zarządem Narodowego Banku Polskiego a Radą Polityki Pieniężnej z naszym gościem Piotrem Bielskim, ekonomistą BZ WBK w programie "Bilans" rozmawiał Marcin Kowalski.

"Przeprosiłem premiera w imieniu Zyty Gilowskiej"

Premier Donald Tusk zaapelował do prezesa NBP i członków RPP o zgodę i współdziałanie w najważniejszych kwestiach gospodarczych - podało Centrum Informacyjne Rządu, po spotkaniu szefa rządu z Radą. Prezes NBP Sławomir Skrzypek ocenił zaś, że spotkanie było merytoryczne.

Jutro koniec ultimatum PKP

Przewozy Regionalne mają czas do jutra, żeby opuścić kasy albo uregulować należności wobec PKP SA. - Nie opuścimy kas, jeżeli nie będzie wyroku sądowego - zapowiada rzecznik PR Piotr Olszewski.

Po debiucie...

Z czym wiąże się debiut na warszawskiej Giełdzie? Jakie są obowiązki informacyjne spółki po debiucie na GPW. Na te i inne pytania odpowiadał prezes Biura Informacji Kapitałowych, Piotr Paliło.

Ostry konflikt w NBP

Rada Polityki Pieniężnej nie może porozumieć się z zarządem banku centralnego w sprawie zysku za zeszły rok. Kością niezgodny jest uchwała rady w sprawie liczenia środków. Zarząd uchwałę kwestionuje. Członkowie rady chcą bowiem, aby do ubiegłorocznego zysku obliczanego na nieco ponad 4 miliardy złotych dodać jeszcze tzw. niezrealizowane dodatnie różnice kursowe. Nie wiadomo dokładnie jednak jaka mogłaby to być kwota. Gdyby Rada Polityki Pieniężnej zaakceptowała obecne wyliczenia zarządu to jest pewne, że do budżetu państwa trafiłyby niemal 4 miliardy złotych. Cezary Królak.

Rozliczamy PIT inwestora

Coraz mniej czasu na wypełnienie deklaracji podatkowej za 2009 rok. Na złożenie PIT-ów w urzędach skarbowych podatnicy mają czas tylko do 30 kwietnia. O tym jak rozliczyć podatki od inwestycji giełdowych w programie "Rynki Dnia" Rafał Hirsch rozmawiał z naszym gościem Markiem Gadaczem, doradcą podatkowym PwC.

Spór o miliardy z NBP. Do Tuska bez Gilowskiej

Gorący spór o to, ile pieniędzy z NBP ma trafić do budżetu. Z jednej strony barykady stoją członkowie RPP wybrani przez Sejm i Senat, z drugiej prezes NBP oraz członkowie Rady mianowani przez prezydenta. Po południu Rada spotkała się z premierem Tuskiem. Na spotkaniu nie pojawiła się Zyta Gilowska.

Promet na NewConnect

Udany debiut Prometu na rynku NewConnect. W ciągu pierwszego dnia notowań kurs spółki wzrósł o 80 procent. O szczegółach debiutu i strategii rozwoju Prometu z naszym gościem Rafałem Ziobrowskim, prezesem spółki w programie "Rynki Dnia" rozmawiał Rafał Hirsch.

Amica finalizuje umowę z Samsungiem

W środę spółka Amica podpisała umowę sprzedaży w wyniku której będzie produkowała wyłącznie kuchenki. Samsung przejmie produkcję pralek i lodówek. Kontrakt opiewa na ponad 200 milionów złotych. Do 2011 roku ten światowy gigant będzie wciąż produkował dla Amiki, potem umowa może zostać przedłużona - mówił reporterce TVN CNBC Biznes, prezes spółki Jacek Rutkowski.

Słabe zyski z przedświątecznego handlu

Święta już za pasem, ostatnie chwile na zakupy. Odwiedziliśmy handlujących - nasz reporter Marek Klapa wybrał się z kamerą na rynek hurtowy w podwarszawskich Broniszach. Nastroje wśród detalistów były co najmniej umiarkowane, żeby nie powiedzieć pesymistyczne. Co o zyskach z przedświątecznego handlu mówią hurtownicy...? Sprawdźmy...

Nowi inwestorzy w Rubiconie

O planach inwestycyjnych Rubicon Partners z naszym gościem Grzegorzem Golcem, prezesem spółki w programie "Rynki Dnia" rozmawiał Rafał Hirsch.

Czerwono na GPW

WIG 20 znów poniżej 2,5 tysiąca punktów. Indeks największych spółek notowanych w Warszawie stracił na zamknięciu 0.42 procent. Jak przebiegała sesja? O tym Błażej Karwowski.

Kolejka po BZ WBK

- Jestem zaskoczony tą decyzją - przyznał w rozmowie z reporterem TVN CNBC Biznes Łukaszem Kijkiem, prezes BZ WBK Mateusz Morawiecki. Szef banku zapewniał , że mimo zmiany właściciela - bank nie zamierza zwalniać tempa - i w tym roku otworzy nawet 25 nowych oddziałów. Irlandzki bank AIB do końca tego roku zamierza pozbyć się 70% udziałów w BZ WBK. - Kolejka chętnych już się ustawia - ujawnia Morawiecki.

Plusy i minusy New Connect

Jak wejść na giełdę i jakie są obowiązki i zalety wynikające z obecności na NewConnect? O tym w rozmowie z Krzysztofem Cisielskim, ekspertem BDO.

Niemiecki sposób na banki i ich prezesów

Niemiecki rząd przyjął założenia do ustawy zaostrzającej regulację rynków finansowych. Jej efektem ma być obciążenie banków kosztami walki z kryzysem. Ustawa ma wprowadzić nadzwyczajny podatek od tych onstytucji na stworzenie pozabudżetowego funduszu stabilności.

Niespodziewany euro-wyskok

Europejska waluta w środę po południu zyskała na wartości wobec dolara: za jedno euro trzeba było w pewnej chwili zapłacić nawet 1,352 dolara. Impulsem, który źle wpłynął na amerykańską walutę okazały się słabe dane z rynku pracy USA.

Gigant na sprzedaż. "Nikt nie przejdzie obojętny"

- Polskie banki mogą być zainteresowane zakupem BZ WBK - twierdzi w TVN CNBC Biznes Michał Sobolewski, analityk domu maklerskiego IDM S.A. Analitycy jako potencjalnych nabywców wymieniają Pekao SA i PKO BP. Prezes BZ WBK mówi o długiej liście chętnych, na której nie ma jednak polskich instytucji.

Chiński atak na skrzynki Yahoo!

Kolejny z internetowych gigantów zaatakowany przez chińskich hakerów. Po tym jak w zeszłym roku celem ataku były konta pocztowe Google'a, teraz cyberwłamywacze wzięli na celownik skrzynki w w serwisie Yahoo!, należące do zagranicznych dziennikarzy pracujących w Państwie Środka.

Zakup Agory

Agora podpisała przedwstępną umowę dotyczącą nabycia 84% akcji spółki Centrum Filmowe „Helios”. Czy jest to dobry pomysł i czy Agora ma szansę na tym zarobić? O tym w rozmowie z analitykiem KBC Securities, Leszkiem Iwaszko.

Braknie wnuków dla polskich dziadków

Za ćwierć wieku Polska będzie krajem długo żyjących starców - wynika z prognozy demograficznej przedstawionej przez GUS. Liczba pracujących zmniejszy się o 1/6, a tych w wieku poprodukcyjnym zwiększy o połowę. Wydłuży się średnia długość życia mieszkańców Polski, zwłaszcza kobiet - prognozuje Główny Urząd Statystyczny.

Inwestycje Giza Polish Ventures

Polsko-Izraelski fundusz Giza Polish Ventures zainwestuje 60 milionów euro w polskie firmy na wczesnym etapie rozwoju. Dlaczego akurat w Polsce i w jaki sposób będą wybierane spółki, pytaliśmy prezesa Giza Polish Ventures, Bogdana Wiśniewskiego.

Toyota odżywa w Ameryce

Akcja naprawy milionów sprzedanych samochodów nie zaszkodziła Toyocie na amerykańskim rynku. A przynajmniej kłopoty z tym związane udało się pokonać szeroką akcją promocyjno-rabatową: japoński koncern sprzedał w marcu 2010 roku o 1/3 więcej aut niż rok wcześniej.

Niezmienne polskie stopy

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu nie zmieniła stóp procentowych - poinformował Narodowy Bank Polski. Główna stopa procentowa pozostała więc na poziomie 3,5 procent. Decyzja RPP była zgodna z przewidywaniami rynków i ekonomistów. - Oczywiście nie ma zaskoczenia - ocenił ekonomista BZ WBK Piotr Bielski.

Unibep - plany spółki

Spółka Unibep podpisze kontrakt ze Swissmedem na budowę szpitala w Warszawie. Wartość kontraktu to około trzydzieści milionów złotych. Jakie jeszcze inwestycje ma w planach Unibep? Czy spółka wypłaci swoim akcjonariuszom dywidendę za rok 2009? Na te i inne pytania odpowiadał prezes Unibepu. Jan Mikołuszko.

Znaczenie inwestorów instytucjonalnych

Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych organizuje konferencję pod tytyłem „Znaczenie inwestorów instytucjonalnych dla rozwoju rynku kapitałowego”. O celach tej konferencji rozmawialiśmy z prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych, Beatą Stelmach.

Chiński "Wielki Mur" zablokował Google'a

Google zablokowany przez Chiny - twierdzą przedstawiciele amerykańskiego koncernu. Rzeczniczka Google'a Jill Hazelbaker stwierdziła, że jej firma podejrzewa Chiny o wprowadzenie zapory cenzurującej internet - "Chiński Wielki Firewall". Twierdzi przy tym, że działania Chin to zemsta za zaoferowanie Chińczykom nieocenzurowanej wyszukiwarki działającej na serwerach w Hongkongu.

Niemcy zaczynają pracować

Bezrobocie w Niemczech okazuje się niższe od oczekiwań. W marcu, po wyrównaniu sezonowym, wyniosło ono 8 procent wobec 8,1 proc. w lutym - podał w środę Federalny Urząd Pracy w komunikacie. Niemiecki rynek spodziewał się jednak wzrostu - do 8,2 procent. W całej Unii zaś stopa bezrobocia nieco się podniosła. W Polsce - według Eurostatu - wynosi teraz 9 procent.

Dług nam rośnie. Za bardzo?

W grudniu 2009 roku polski dług publiczny wyniósł 49,9 procent PKB. W tym - może być jeszcze większy. Ale czy aż tak, by mógł zagrozić spełnieniu kryteriów z Maastricht, warunkujących przyjęcie euro? Zdaniem głównego ekonomisty BCC Stanisława Gomułki - raczej nie. - Pod koniec tego roku nie przekroczymy progu 55-procent - twierdzi w rozmowie z TVN CNBC Biznes. Możemy go przekroczyć po koniec 2011 roku.