Najnowsze

Najnowsze

Minister zlikwiduje nadzór bankowy?

Rewolucja w brytyjskim systemie nadzoru finansowego. Nowy kanclerz skarbu uważa, że dotychczasowy urząd nadzorczy FSA przegapił symptomy kryzysu finansowego i w ten sposób zupełnie się skompromitował - i dlatego chce go zlikwidować. Najważniejsze kompetencje FSA miałby przejąć Bank Anglii.

Szwajcarskie stópki nie rosną

Na czwartkowym posiedzeniu rada bank centralny Szwajcarii zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Decyzja jest zgodna z prognozami analityków. Główna stopa benchmarkowa nada wynosić będzie 0,25 pro.

Koniec tajemnicy szwajcarskich banków?

Szwajcarski parlament ostatecznie przyjął umowę ws. przekazania Stanom Zjednoczonym danych osób, które w banku UBS złożyły depozyty ze źródeł niezadeklarowanych urzędom podatkowym. Obie izby parlamentu uzgodniły, że tekst umowy nie zostanie poddany pod referendum.

Pensje w przedsiębiorstwach

Dziś dowiemy się jak była średnia płaca w przedsiębiorstwach w maju. Jak się okazuje z miesiąca na miesiąc przedsiębiorstwa płacą coraz mniej. Jeśli sprawdzą się prognozy ekonomistów zakładające wzrost płac rok do roku o około 4% maj będzie drugim z rzędu miesiącem spadku płac w sektorze przedsiębiorstw mówi Marcin Mrowiec, główny ekonomista Pekao SA.

600 tysięcy zamówień na iPhona. W jeden dzień

Apple odtrąbiło kolejny sukces: pierwszego dnia najnowszą, czwartą wersję iPhona zamówiło ponad 600 tys. klientów. Firma przeprasza, bo chętnych było więcej, ale nie wszystkim się udało. "Mamy nadzieję, że nasi klienci będą próbować ponownie dokonać zamówienia przez internet lub odwiedzą nasze sklepy" - pisze Apple.

Internetowy przełom na rynku nieruchomości

Dostęp do ksiąg wieczystych za pomocą sieci staje się faktem. Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada, że z czasem za pośrednictwem Internetu będzie można dokonać wpisu do księgi. - To przełom - mówi w Bilansie podekscytowany Adam Polanowski z firmy Polanowscy Nieruchomości.

Dłuższa sesja - mniejsza płynność?

Nie wszyscy zadowoleni z pomysłu przedłużenia sesji na GPW do 17:30. - Domy maklerskie rozumieją intencję rozszerzenia wpływu wydarzeń na parkietach USA i Europy Zachodniej na polskie notowania, ale tak długa sesja może zagrozić płynności rynku - ocenia w programie "90 minut" prezes Izby Domów Maklerskich Maria Dobrowolska.

Kolektory słoneczne dla wszystkich

Darmowa słoneczna energia, wcale nie za darmo. Wystarczy bankowy kredyt. Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej mówi o współpracy z sześcioma bankami z którymi ogłosił ogólnopolski program dofinansowania kolektorów słonecznych dla osób fizycznych, rodzin i wspólnot mieszkaniowych.

ZUS dla Ciebie?

Kolejne roczniki – nie tylko ’49 i ’50 – będą mogły prosić ZUS o ponowne przeliczenie emerytur. Dotyczy to osób, które przeszły na wcześniejszą emeryturę, a w kolejnych latach będą osiągać wiek emerytalny. Czy ZUS na to stać? O tym co ZUS może zrobić dla Ciebie - jeśli na pewnej grupy emerytów i o to się upomnisz. Stawką jest wyższa emerytura - a upomnieć się trzeba bo ZUS nie ma obowiązku przypominać swoim klientom o tym, że mogą dostać więcej niż dostają. W magazynie "90 Minut" z Wiktorem Wojciechowski z Forum Obywatelskiego Rozwoju, rozmawiał Marek Tejchman.

Szczyt o dużych pieniądzach

Premier Donald Tusk leci do Brukseli na szczyt Unii Europejskiej. Spotkanie poświęcone będzie walce ze skutkami kryzysu oraz planom wzmocnienia zarządzania gospodarczego w państwach wspólnoty. Tymczasem Słowacja wyłamuje się z uzgodnionego już pakietu stabilizującego wspólną walutę euro.

TVP: Co piąty pracownik straci pracę

Zarząd Telewizji Polskiej podjął kolejną uchwałę w sprawie zwolnień grupowych. Z nieoficjalnych informacji "Presserwisu" wynika, że pracę straci 800-900 osób.

BP zapłaci za wyciek

BP było lekkomyślne i musi zapłacić za wyciek ropy w Zatoce Meksykańskiej - tak mówi Barack Obama. Podczas spotkania z prezydentem USA paliwowy koncern zgodził się zapłacić 20 mld USD na pokrycie strat związanych z wyciekiem ropy w Zatoce Meksykańskiej. Szerzej o efektach spotkania prezydenta USA z BP Marek Klapa.

Banki nie potrzebują twoich pieniędzy

Banki nie cierpią na brak gotówki, nie potrzebują naszych depozytów - i systematycznie obniżają ich oprocentowanie. Zamiast przyciągać nas wysokością odsetek, co oznacza dla nich koszty, wolą kusić nietypowymi promocjami - pisze "Rzeczpospolita".

Lewandowski: Unia z nadzieją patrzy na Polskę

W Unii Europejskiej Polska zyskuje opinię kraju solidnego - mówi w wywiadzie dla dziennika "Polska" komisarz UE do spraw budżetu Janusz Lewandowski. Nawiązując do obecnego kryzysu finansowego w niektórych krajach Wspólnoty, przypomina, jak silne po rozszerzeniu Unii Europejskiej były uprzedzenia wobec wschodniej Europy.

"BP wystarczająco silne, by współpracować"

Koncern BP jest finansowo wystarczająco silny, by móc nadal funkcjonować i zapłacić odszkodowania za zniszczenia wywołane wyciekiem ropy w Zatoce Meksykańskiej - tak brzmi środowe oświadczenie Białego Domu. BP zadeklarowało przeznaczenie 20 miliardów dolarów na odszkodowania związane z katastrofą.

Dobieramy się do łupków

W miejscowości Łebień w gminie Nowa Wieś Lęborska (Pomorskie) rozpoczęły się prace wiertnicze przy pierwszym odwiercie poszukiwawczym gazu łupkowego. Odwiert powinien osiągnąć zakładaną głębokość w czasie od 6 do 8 tygodni, poinformował wykonawca.

RDO: Kupimy Ropczyce?

Niewielkie spadki na warszawskiej giełdzie, niewielkie spadki w wirtualnym portfelu RDO. W programie zajęliśmy się także propozycją, zakupu spółki Ropczyce, którą nadesłał jeden z naszych widzów.

Zarobić na reklamie

O tym jak szybko będzie rósł rynek rozrywki i mediów Marek Tejchman w programie "90 Minut" rozmawiał z Januszem Pliszką, z PricewaterhouseCoopers.

Uwaga na prawa autorskie!

Głośny stał się przypadek naruszenia praw autorskich blogerki z USA, której fotografię właściciel m.in. marki Reserved miał wykorzystać na koszulkach. W "Bilansie" zajmowaliśmy się sprawą ochrony praw autorskich zarówno w Polsce, jak i w Stanach Zjednoczonych. -Często zbyt pochopnie stosujemy nawiązania do wizerunków, może to być niezgodne z prawem - ostrzegał nasz gość dr Bogdan Fischer, partner w kancelarii Chałas i Wspólnicy.

Leszek Czarnecki z nowym bankiem

Rozwoju biznesu Leszka Czarneckiego ciąg dalszy. Nadzór finansowy po pół roku analizowania dał zgodę na połączenie Getin Noble Banku z GMAC Bankiem, specjalizującym się w kredytach samochodowych.

Wyższa emerytura utajniona

Jeśli należysz do pewnej grupy emerytów i upomnisz się o to, co Ci się należy od ZUS, będziesz otrzymywać wyższą emeryturę. Upomnieć się trzeba, bo ZUS nie ma obowiązku przypominać swoim klientom o tym, że mogą dostać więcej niż dostają 

VAT za kratkami

Nabywcy aut chcą za kratki - fiskus chce wyroku na podatkowe odliczenia.  Kupowanie samochodu na firmę juz niedługo może okazać się droższe, a ulga przy tankowaniu paliwa może wyparować zupełnie. Dlaczego i dlaczego niekoniecznie na zawsze? O tym Łukasz Kijek.

W jakie sektory warto inwestować

Polacy nadal wciąż więcej wpłacają do funduszy inwestycyjnych niż z nich wypłacają. Gość "Rynków Dnia" Piotr Góralewski z PZU TFI wskazuje, że 90% wpłat w tym roku kierowano do funduszy pieniężnych i dłużnych, a to oznacza, że inwestorzy wciąż są bardzo ostrożni. - Tymczasem energia, medycyna i ekologia to sektory, które przyniosą ponadprzeciętną stopę zwrotu - przekonuje prezes Towarzystwa.

Wielka Brytania na pół etatu

Rekordowa liczba 7,8 milionów mieszkańców Wielkiej Brytanii pracuje na niepełnym etacie. Recesja coraz bardziej dotyka mieszkańców Wysp.

MFW: decyzja ws. FCL dla Polski za 2-3 tygodnie

Kilka dni po przejęciu fotela prezesa NBP przez prof. Marka Belkę bank centralny dogadał się z ministrem finansów i złożył wniosek o przedłużenie elastycznej linii kredytowej z MFW. Przedstawicielka Polski w MFW zapowiada w TVN CNBC Biznes, że decyzja ws. odnowienia dostępu do linii zapadnie w ciągu 2-3 tygodni. Informuje też o wskazaniach Funduszu wobec polityki fiskalnej Niemiec.

Remisowa sesja na GPW

Indeksy na warszawskiej giełdzie zakończyły dzień bardzo blisko wyników wczorajszego zamknięcia . WIG20 stracił 0.05 procent zaś indeks szerokiego rynki WIG zakończył dzień 0.06 procent na plusie.

BZ WBK pokaże, ile warte banki w regionie

Według polskiego prawa nowy właściciel BZ WBK byłby zobowiązany do ogłoszenia wezwania na wszystkie akcje banku po nabyciu 66% jego akcji. - Jest szansa, że dzięki luce w przepisach nowy właściciel nie będzie musiał ogłaszać wezwania - twierdzi Andrzej Powierża z DM Banku Handlowego. Według analityka dla rynków najważniejsza jest jednak wycena BZ WBK, która pokaże, ile dziś warte są dobre banki regionu.

LPP się tłumaczy

Właściciel marki m.in. Reserved tłumaczy się z oskarżeń o kradzież i wykorzystanie zdjęcia amerykańskiej nastolatki. Zdjęcie Rocky Nolan pojawiło się na t-shirt'ach Reserved bez zgody autorki. W Rynkach Dnia wiceprezes LPP Dariusz Pachla tłumaczy, że sprawa zostanie rozwiązana, a Ricky Nolan otrzyma stosowne odszkodowanie.

Srebro w portfelu

Ostatnie miesiące pokazały, że w czasie zawirowań na rynkach inwestorzy przenoszą zainteresowanie z giełd na złoto. W jego cieniu pozostaje inny szlachetny metal - srebro. O tym, jakie są jego zalety i w jakich sytuacjach warto w nie inwestować w Godzinie dla Pieniędzy opowiadał Maciej Bitner z Wealth Solutions.

Inwestycje w obligacje korporacyjne

Obligacje korporacyjne to korzystna forma finansowania przedsiębiorstw w sytuacji ograniczeń kredytowania ze strony banków,  a także w miarę bezpieczny sposób inwestowania wolnych środków. O tym jak wybrać spółkę, której pożyczy się pieniądze bez narażania ich na duże ryzyko i o rynku obligacji Catalyst w Godzinie dla Pieniędzy mówił partner w Azimutus, Jacek Bryt.