Najnowsze

Najnowsze

Zaprojektować zyski

Choć brzmi to nieprawdopodobnie to można zaprojektować swoje zyski. Dobrze przemyślany design naszych towarów może poprawić rentowność biznesu. O tym jak współpraca z projektantem przekłada się na zysk producenta w programie "Pieniądze od rana" tłumaczył Krzysztof Bielski z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.

Bielecki zamyka drzwi przed krewnymi i znajomymi Królika

Jedenastka Jana Krzysztofa Bieleckiego przecina pępowinę łączącą polityków z państwowymi spółkami - czytamy w "Pulsie Biznesu". Zmiany, które proponuje Rada Gospodarcza przy premierze mają sprawić, że na czele państwowych firm staną profesjonalni menedżerowie.

Firma 2: podsumowanie serii wiosennej

W ostatnim odcinku wiosennej serii magazynu "Firma 2.0". Przeanalizowaliśmy 33 biznesy: od pomysłu przez koszty uruchomienia aż po sytuację po I kw. 2010 roku. W tym wydaniu pokażemy 3 firmy, które wyglądają szczególnie atrakcyjnie.

Polak więcej metrów kupuje za swoje

Chociaż kredyt hipoteczny to wciąż główne źródło finansowania własnego "M", to Polacy wykładają coraz więcej własnych pieniędzy na jego zakup - wynika z raportu firmy Nowy Adres. Zmiany wymogła głównie polityka kredytowa banków w ostatnim czasie.

Wzrost gospodarczy polski

Produkt Krajowy Brutto wzrósł w I kwartale o 3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. To poziom zgodny z przewidywaniami analityków. Ekonomistów niepokoją jednak mniejsze inwestycje firm, a także spadki w budownictwie. Czy dzisiejsze dane o wzroście gospodarczym były dobre czy złe? A także jaka jest przyszłość naszej gospodarki? O tym w rozmowie z głównym ekonomistą Noble Bank, Radosławem Cholewińskim.

Nasz budżet nadal w damskich rękach

Hanna Majszczyk będzie nowym podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów. Zastąpi odchodzącą z tej funkcji wiceminister Elżbietę Suchocką-Roguską, która zajmowała się budżetem państwa. Nominację Hanny Majszczyk podpisał premier.

Centroprawica na czele Czech

Jakie są pomysły na ożywienie Czeskiej gospodarki i polepszenie stosunków handlowych z sąsiadami czeskiej Centroprawicy? Rafał Morawiec z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych twierdzi, że nowy czeski rząd będzie miał siłę i możliwość wprowadzenia zmian. Dobrym zwiastunem jest umocnienie się korony w stosunku do euro.

Inwestycje RWE

RWE nie jest zainteresowana zakupem akcji ani Enei ani Taurona. W tym ostatnim do inwestorów strategicznych trafią pakiety mniejszościowe. Jak tłumaczy Filip Thon, prezes RWE Polska nie jest to zgodne z założeniami inwestycyjnymi spółki. Jego zdaniem duża przyszłość to inwestycje w elektrownie gazowe.

Rząd rozwiązuje problem podwójnego OC

Pod obrady rządu trafi nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, która zlikwiduje problem podwójnego OC komunikacyjnego - dowiedziała się "Rzeczpospolita". Teraz umowa automatycznie zostaje zawarta na kolejny rok, jeśli posiadacz polisy OC nie wypowie jej najpóźniej na jeden dzień przed upływem okresu poprzedniej umowy.

Nie chcemy zakładać firm

Polacy boją się prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Zniechęcają podatki, biurokracja i problemy z pozyskaniem kapitału. A może coś jeszcze? Odpowiedzi szukaliśmy w rozmowie z dyrektorem generalnym AIP Group, Grzegorzem Święchem.

Gaz w Pakistanie

PGNiG znalazło gaz w pierwszym odwiercie wykonanym na pakistańskim obszarze objętym koncesją. Wciąż jednak nie wiadomo, jak dużo jest tego gazu jest i czy opłaca się to złoże eksploatować? Gdzie jeszcze PGNiG ma koncesje na poszukiwanie gazu i jaka jest szansa znalezienia go? Między innymi o tym w rozmowie z prezesem PGNiG, Michałem Szubskim.

Przyszłość Lotosu

Rząd w czerwcu może dać zielone światło ministrowi skarbu dla dalszej prywatyzacji Lotosu. Kto może być potencjalnym nabywcą i jaki będzie rok 2010 dla spółki? Na te i nie tylko te pytania odpowiadał prezes Lotosu, Paweł Olechnowicz.

Polskie firmy cienko przędą

Polska gospodarka rośnie i wychodzi z kryzysu, ale to wcale nie znaczy, że polskie firmy mają się coraz lepiej. W pierwszym kwartale pogorszyła się rentowność sprzedaży większości branż. Przyczyniły się do tego wahania złotego, surowa zima i niechęć do zmian w spółkach. Firmy ratowały się cięciem marż oraz kosztów.

Czy Mundial rozsadzi budżet RPA?

Oprócz promocji kraju za granicą i żniw dla branży turystycznej, mistrzostwa świata w piłce nożnej mogą mieć mniej pożądane konsekwencje. Przez kraj przetacza się fala żądań płacowych, a związkowcy w razie ich niespełnienia grożą strajkiem generalnym sektora publicznego. A z kolei ich spełnienie może rozsadzić budżet państwa i napędzić wysoką inflację - obawiają się analitycy

Inwestycje Jana Kulczyka

Najbogatszy człowiek w Polsce, inwestor giełdowy, kierujący wieloma firmami - doktor Jan Kulczyk. Jakie są jego najbliższe plany biznesowe? Co sadzi o przemianach w polskiej gospodace? O tym i nie tylko w rozmowie przeprowadzonej podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Nowa strategia e-Card

Spółka eCard chce skoncentrować się na działalności związanej z funkcją agenta rozliczeniowego, wzmocnić pozycję rynkową w segmencie e-commerce i zająć stabilną pozycję w obsłudze pozostałych transakcji bezgotówkowych. Planowane jest zwiększenie dynamiki wzrostu i uzyskanie dodatniego wyniku netto w latach 2010-2013. Co jeszcze spółka planuje zrobić aby osiągnąć swój cel? I jak spółka radzi sobie w tym roku? Rozmowa z prezes spółki e-Card, Ewa Bereśniewicz-Kozłowską.

Rynki Dla Opornych

W poniedziałek wartość portfela RDO wzrosła o 0,11%, podczas gdy indeks największych spółek na warszawskiej giełdzie wzrósł o 0,28%. W portfelu zgromadziliśmy też sporą ilość gotówki. Na co ją wykorzystać? Czekamy na Państwa propozycje.

Rośniemy

Zaczynamy od stanu polskiej gospodarki, która w pierwszym kwartale tego roku urosła o 3 procent. To wynik dobry i zgodny z oczekiwaniami resortu finansów - podkreślał dziś na naszej antenie minister Jacek Rostowski. Taki poziom PKB zapisano też w przekazanym do Brukseli planie konwergencji finansów publicznych. Ekonomistów niepokoją jednak mniejsze inwestycje firm, a także spadki w budownictwie. Materiał Cezarego Królaka.

Więcej kredytów hipotecznych

Boom'u kredytowego nie ma, ale widać wyraźnie, że akcja związana z udzielaniem kredytów hipotecznych przybiera na sile. Banki coraz intensywniej walczą o klientów, konkurując między sobą wysokością marży. Rynek jest trudny, bo od czasu szczytu hossy na rynku kredytowym zmieniło się wiele po stronie wymagań, które spełnić musi kredytobiorca. Materiał Patrycjusza Wyżgi.

Komorowski: chcemy szybko do euro

O przyjęciu euro przez Polskę długo było cicho. Złoty powoli acz systematycznie odrabiał straty z przełomu lat 2008/9. Kiedy jednak w maju, wskutek greckiej paniki zatrząsł się znowu w posadach, sprawa wprowadzenia euro w Polsce powróciła. - Polska chce wejść jak najszybciej do strefy euro - powiedział podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach marszałek sejmu Bronisław Komorowski, pełniący obowiązki prezydenta.

Kłopoty Europy

Coraz więcej europejskich państw ma problemy ze zbyt wysokimi deficytami budżetowymi. Takie kraje jak Grecja, Hiszpania, Włochy czy Portugalia muszą ciąć swoje budżety. O przyszłości Europy i Polski rozmawialiśmy z Janem Krzysztofem Bieleckim, przewodniczącym Rady Gospodarczej przy premierze.

Design

Odpowiedni design może zapewnić rentowność biznesu. Przykładów nie brakuje. Dobrze zaprojektowany fotel-leżak do pracy z przenośnym komputerem może okazać się przepustką do pokaźnych zysków. O tym jak zaprojektować swój zysk - materiał Marka Klapy.

Fundusze Nieruchomości

Fundusze nieruchomości kontratakują – i znów będą zachęcać klientów do przekazywania pieniędzy na biurowce i galerie handlowe. Czym różni się fundusz nieruchomości od funduszu nieruchomości, na co mogą liczyć ci którzy kupowali ich certyfikaty kilka lat temu i ci którzy zrobią to teraz? Rozmowa z Jarosławem Sadowskim z Expandera.

Milion w portfelu

Fundusze zagraniczne w portfelu polskiego klienta… i milion w portfelu złożony w sporej części z globalnych obligacji a tylko w niewielkiej z polskich akcji – dlaczego to ma być dobry pomysł? Autorem dzisiejszej inwestycyjnym układanki jest Aleksander Jawień z Investment Fund Managers.

Pawlak widzi już Belkę

Jeszcze w piątek prezes PSL Waldemar Pawlak wykluczał poparcie jego partii dla kandydatury Marka Belki na prezesa NBP. Kandydaturę tę wysunął w zeszłym tygodniu pełniący obowiązki prezydenta marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Dziś jednak prezes PSL mięknie i nie wyklucza "szerokich rozmów" na ten temat.

Asset management

Zamiast funduszu inwestycyjnego własny portfel – inwestycje pod specjalnym nadzorem w domach maklerskich i firmach zarządzających. Ile trzeba przynieść gotówki by zostać klientem asset managementu, ile kosztuje zarządzanie na zamówienie, dlaczego wyniki są na ogół lepsze niż w funduszu inwestycyjnym? Rozmowa z Krzysztofem Kasińskim, wicedyrektorem DM PKO BP.

GPW - wzrostowa sesja

Czwarta wzrostowa sesja z rzędu na koniec miesiąca. Podsumowanie jej przebiegu przedstawił Błażej Karwowski.

Będzie gospodarczy rząd eurolandu?

Prezydent Francji naciska swoich europejskich partnerów w sprawie stworzenia sekretariatu, który działałby jako rząd gospodarczy eurolandu - pisze francuski dziennik "Le Monde".

Nie pójdziemy w ślady Greków

Ministerstwo Finansów ma już projekt tak zwanej reguły wydatkowej, czyli zbioru zasad, które spowodują, że w przyszłości wydatki publiczne nie będą rosły. Nie ujawnia go jednak jeszcze, bo najpierw musi go poddać konsultacjom społecznym oraz z innymi resortami, co zrobi w tym tygodniu.

Rachunek zysków i strat

Osiąganie zysków to główny cel prowadzenia działalności gospodarczej. Osiągany dochód jest dowodem tego, że przedsiębiorstwo jest dobrze zarządzane i istnieje zainteresowanie wytwarzanymi przez firmę produktami lub usługami. Otwierając firmę zakładamy, że będzie ona przynosiła zyski. Jednak, aby można było się z nich cieszyć, trzeba je najpierw oszacować. Jak opracować rachunek zysków i strat? Gościem programu "Biznes Lunch" była Katarzyna Stefańska - portal StockWatch.pl