Najnowsze

Najnowsze

Polskie limity CO2 pod młotek

Polska ponownie sprzedaje prawa do emisji CO2. Tym razem Japonii. Podpisana umowa między krajami opiewa na kwotę 30 mln euro. Zgodnie z prawem umowa musi być zatwierdzona protokołem klimatycznym w Kioto, który umożliwi Polsce sprzedaż nadwyżek praw emisji. Kto następny kupi od nas nadwyżkę CO2? O tym w magazynie "Pieniądze od rana" rozmawialiśmy z ministrem środowiska, Andrzejem Kazimierzem Kraszewski.

Jak uzdrowić greckie finanse?

Niemcy zaproponowały Grekom pomysł poprawy swojej kondycji finansowej. Proponują aby Grecja sprzedała jedną ze swoich wysp, a może nawet Akropol. O tym rozmawialiśmy z Ernestem Pytlarczykiem, głównym analitykiem BRE Banku w magazynie "Pieniądze od rana".

Naprawy Toyoty - bezskuteczne?

Jeszcze nie skończyła się wielka fala wezwanych do serwisów właścicieli toyot, a już podniosły się głosy, że naprawy zacinającego się pedału gazu są bezskuteczne. W USA już 10 właścicieli tych aut zgłosiło władzom, że nawet po naprawie ich samochody nagle przyspieszały w niekontrolowany sposób - informuje "Rzeczpospolita".

Długie długi Polaków

Polak i jego portfel. Ilość złych długów w Polsce rośnie. Większość Polaków ocenia swoją sytuację finansową jako średnią. Na poprawę sytuacji finansowej liczy niecałe 14% z nas. Będzie czas na polskie przeterminowane długi, niestety coraz większe. O kondycji finansowej Polaka w magazynie "90 MINUT" z Andrzejem Topińskim z Biura Informacji Kredytowej, rozmawiał Marek Tejchman.

Nie udawaj Greku

Niemieccy parlamentarzyści wiedzą już, co może być lekiem na greckie kłopoty. Dwóch z nich zaproponowało Grecji... sprzedaż wysp. Niemiecki brukowiec „Bild” poszedł jeszcze dalej i zaproponował Atenom sprzedaż... Akropolu. W programie "90 Minut" o greckiej tragedii Marek Tejchman rozmawiał z prof. Krzysztofem Rybińskim z SGH.

Nie umiemy płacić mniej za prąd

Z miesiąca na miesiąc za prąd płacimy więcej, ale nie potrafimy temu zaradzić. Oszczędzać? Też można, ale łatwiej zmienić dostawcę energii. Chociaż od trzech lat mamy do tego prawo, prawie 90 proc. z nas nie wie, jak to zrobić. Dlatego - nie obawiając się walki o klienta - firmy energetyczne nie mają dla indywidualnych klientów atrakcyjnych ofert. Urząd Regulacji Energetyki chce to zmienić.

Strategia PKO BP

PKO Bank Polski planuje przeprowadzenie emisji euroobligacji o wartości 700-1.000 mln euro z 5-letnim terminem zapadalności. Emisja miałaby dojść do skutku w maju br. W programie "Dzień na Rynkach" rozmowa z p.o. prezesa PKO BP Zbigniewem Jagiełło.

Przedsiębiorcy i dotacje

Przedsiębiorcy czują się oszukani przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Dotacje dostali bowiem Ci, którzy złożyli wnioski w pierwszych dwóch dniach czterodniowego naboru. PARP nas oszukał, bo twierdził, że nie liczy się data a zawartość wniosku - mówią przedsiębiorcy. O zaistniałej sytuacji w programie „90 MINUT” Marek Tejchman rozmawiał z naszym gościem Jerzym Kwiecińskim byłym wiceministrem rozwoju regionalnego.

TVP się wyprzeda?

Część nieruchomości pod młotek, bloki komitetów wyborczych "tak", ale nie w prime time, no i - ewentualnie - radykalne odchudzenie liczby pracowników. To zdaniem "Rzeczpospolitej" główne punkty planu ratunkowego dla TVP, który w połowie marca zarząd telewizji publicznej przedstawi ministrowi skarbu.

Państwo dopłaci do "legalnej" niani

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej chce pomóc zajętym, ale uczciwym rodzicom, którzy potrzebują do swoich dzieci pomocy niań. - Według projektu za każdą opiekunkę zatrudnioną przy dzieciach legalnie gmina opłacałaby składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne od minimalnego wynagrodzenia (1317 zł) - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Nie tylko Kubica "polską marką" w Formule 1

Nazwa polskiej firmy na którymś z bolidów Formuły 1? Dlaczego nie. Wielkie chęci na zobaczenie swojego logo w świecie F1 mają dziś przynajmniej dwie rodzime firmy. - Ruszyła pierwsza marketingowa szarża Polaków w tym najdroższym sporcie świata - donosi "Puls Biznesu".

Podatek na badania leków

Nowy podatek od leków refundowanych, taki pomysł ma wiceminister zdrowia. Na co zostaną przeznaczone środki z tego podatku i czy będziemy płacić więcej za leki o tym rozmawialiśmy z naszym gościem Dariuszem Nowickim dyrektorem Polskiej Izby Przemysłu Farmaceutycznego i Wyrobów Medycznych Polfarmed.

Kto pierwszy ten lepszy

Przedsiębiorcy czują się oszukani przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Właściciele firm, którzy zgodnie z instrukcją agencji zrezygnowali z koczowania w kolejkach społecznych i wysłali swoje wnioski o dotację na e-biznes pocztą, przegrali z tymi którzy jako pierwsi dopchali się do okienek w agencji. Rozmowa z Beatą Tylman starszym menedżerem z zespołu dotacji i ulg inwestycyjnych Deloitte.

EBC stopy bez zmian

Europejski Bank Centralny zgodnie z oczekiwaniami rynku pozostawił główną stopę procentową na rekordowo niskim poziomie 1-go procenta. Stóp nie zmienił też wcześniej Bank Anglii - w Wielkiej Brytanii główna stopa to nadal pół procent. Bank Anglii nie zwiększył też wartego 200 miliardów funtów programu skupu.

Wasko po czwartym kwartale

O wynikach finansowych po czwartym kwartale i perspektywach rozwoju na najbliższe miesiące dla spółki Wasko w programie "Rynki Dnia" Mikołaj Kunica rozmawiał z naszym gościem Tomaszem Kosobuckim, członkiem zarządu Wasko.

Dobry dzień dla portfela RDO

Zmiany w naszym wirtualnym portfelu sprzedaliśmy spółkę Arctic Paper kupiliśmy akcje Ergisu i Anti. Pan Maciej proponuje zakup akcji spółki IDM SA. Nad zakupem spółki zastanawiają się Rafał Wojda i Rafał Hirsch.

PARP oszukał przedsiębiorców?

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości nas oszukała - mówią przedsiębiorcy. Są oburzeni, że w październikowym naborze wniosków obowiązywała zasada "kto pierwszy, ten lepszy" chociaż przedstawiciele Agencji zapewniali, że będzie inaczej. Kryterium wyboru miała być merytoryczność projektu. Wielu przedsiębiorców zrezygnowało wtedy z oczekiwania w kolejkach wysyłając swoje wnioski pocztą. Teraz okazało się, że pieniądze dostaną jednak wyłącznie ci, którzy jako pierwsi złożyli odpowiednie dokumenty. Łukasz Kijek

Polak dziurawa kieszeń

Polak i jego portfel. Oszczędzamy, czy jednak wydajemy i to znacznie więcej niż mamy? Posiadanie pieniędzy na koncie to jeszcze nie wszystko. Dopiero wiedza jak je bezpiecznie pomnażać może dawać prawdziwe zadowolenie z posiadania oszczędności. Marek Klapa.

Wpuszczeni w maliny z aronii

Nie zawsze mamy pewność, że sok malinowy faktycznie zwiera maliny. Ale producent malinowego soku z aronii z pewnością wie ile na nim zarabia, a ile zarabiałby, gdyby faktycznie sprzedawał 100 procentowy sok z malin. Tymczasem na rynku nie brakuje produktów, które tylko tylko częściowo są tym, czym mogłyby być, gdyby ich cena nie musiałaby być przystępna. Producenci odpowiadają na nasze, konsumentów potrzeby bo wiedzą, że wielu z nas chce kupować produktu, na które nie zawsze nas stać. Cezary Królak.

Nowy podatek od leków

Firmy farmaceutyczne być może będą musiały płacić dodatkowy podatek. Ministerstwo Finansów chce, aby producenci płacili 3 procentowy podatek od rocznego przychodu ze sprzedaży leków refundowanych. Pieniądze miałyby trafiać na konto w Agencji Oceny Technologii Medycznych i służyć do finansowania badań nad skutecznością leków, które dopiero miałyby trafić na listę refundowanych medykamentów. Na konto agencji może trafiać około 300 milionów złotych rocznie. Co więcej nie jest wykluczone, że pod lupą znajdą się także leki, które już są na liście. Patrycjusz Wyżga.

LOT pięknieje w oczach inwestorów?

- Zainteresowanie udziałem w prywatyzacji PLL LOT wyrażają zarówno inwestorzy branżowi, jak i finansowi - powiedział wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik. W spółce trwa obecnie restrukturyzacja, która ma usprawnić proces jej sprzedaży.

Kiedy podwyżki stóp procentowych?

Według profesor Anny Zielińskiej - Głębockiej z Rady Polityki Pieniężnej, która była gościem TVN CNBC Biznes, w Radzie Polityki Pieniężnej nie ma istotnej różnicy stanowisk w sprawie kierunku zmian polityki monetarnej, choć z decyzją w tej sprawie należy jeszcze poczekać.

Bruksela inwestuje w polski gaz

- Komisja Europejska pozytywnie oceniła trzy projekty energetyczne polskiego Gaz-Systemu, w tym budowę połączeń gazowych z Niemcami i Czechami - poinformowała rzeczniczka spółki Małgorzata Polkowska. 80 milionów euro przyznano też terminalowi LNG w Świnoujściu.

Wyniki finansowe spółki AB S.A. po czwartym kwartale

O perspektywach dla branży IT na najbliższe miesiące i wynikach finansowych po czwartym kwartale z naszym gościem Zbigniewem Mądrym, członkiem zarządu i dyrektorem ds. handlowych spółki AB S.A. w programie "Rynki Dnia" rozmawiał Mikołaj Kunica.

Zielono na GPW

Mimo dzisiejszych spadków na rynkach azjatyckich kończymy piątą z rzędu wzrostową sesję na warszawskim parkiecie. Indeks WIG20 zyskał dziś 0,17%.

Długi i bałagan, czyli PKP w oczach NIK

Rosnące z roku na rok zadłużenie, złe gospodarowanie majątkiem i nieudolna restrukturyzacja - tak wygląda sytuacja w Grupie PKP, którą badała ostatnio Najwyższa Izba Kontroli.

Tvn24.pl i onet.pl kształtują opinie

W styczniowym rankingu piętnastu najbardziej opiniotwórczych mediów Instytutu Monitorowania Mediów znalazły się aż trzy portale internetowe: onet.pl, tvn24.pl oraz wp.pl. Jest to pierwszy taki przypadek od września 2003 roku, kiedy powstał pierwszy raport.

Oceny okresowe w małych firmach

Czas na ocenę! Na ocenę pracownika ale także pracodawcy w małych firmach. Jak w takim przedsiębiorstwie powinno to się odbywać, jak powinna wyglądać ocena roczna? O tym w programie "Biznes Lunch" Rafał Wojda rozmawiał z Grzegorzem Turniakiem z BNI Polska oraz Mariuszem Skoczem - General Manager HRM.pl.

Polska wygrywa z Brukselą tony dymu

Polski przemysł będzie mógł dymić więcej niż ustaliła Bruksela. - Polska i Bruksela już niedługo osiągną kompromis ws. polskich emisji CO2 na lata 2008-12 - zapowiedział minister środowiska Andrzej Kraszewski. I choć nie dostaniemy tyle, ile byśmy chcieli, to jednak będzie to więcej, niż wcześniejszy przydział.

ZUS ma mniejsze długi w bankach

Zadłużenie Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w bankach komercyjnych wynosi 1,61 mld zł i spadło o 2 mld zł od początku roku - poinformowała w czwartek PAP członek zarządu ZUS do spraw ekonomiczno-finansowych Mirosława Boryczka. Jednak wobec budżetu fundusz zadłużony jest na 5,5 mld zł.