Najnowsze

Najnowsze

PKB zgodnie z oczekiwaniami

Cztery tysiące uczestników, blisko siedmiuset prelegentów, kilkadziesiąt sesji oraz debat panelowych. W Katowicach rozpoczął się Drugi Europejski Kongres Gospodarczy. Na miejscu obecna jest także telewizja TVN CNBC Biznes. Podczas pierwszego dnia kongresu, o prognozach dla polskiej gospodarki Mikołaj Kunica rozmawiał z ministrem finansów, Jackiem Rostowskim.

Czemu nie rośnie młody biznes

Choć 48 proc. młodych Polaków chciałoby założyć własny biznes, to decyduje się na to tylko 2 proc. z nich. Dlaczego tak się dzieje? Bo młodzi boją się skomplikowanych przepisów podatkowych, konkurencji i braku środków - odpowiada na podstawie własnych badań instytut Millward Brown SMG/KRC.

Usuwanie skutków powodzi

400 milionów złotych, tyle rząd przeznaczy na pomoc dla poszkodowanych powodzią Polaków, mówił w TVN CNBC Biznes minister środowiska. Andrzej Kraszewski, który był gościem specjalnego wydania programu "Biznes Lunch" dodał, że objęci pomocą zostaną również przedsiębiorcy.

Większe uprawnienia fiskusa

Zwiększenie skuteczności kontroli skarbowej oraz ograniczenia rozmiarów "szarej strefy", zwłaszcza funkcjonującej za pośrednictwem Internetu – to główne zmiany, jakie wprowadza nowelizacja ustawy o kontroli skarbowej, którą 20 maja przyjął Sejm. Gościem programu "Biznes Lunch" był Tomasz Rolewicz - doradca podatkowy, menedżer w zespole postępowań podatkowych działu prawno-podatkowego PwC.

Współpraca biznesu z nauką

Czym są Parki Naukowo-Technologiczne i jaka jest ich rola w rozbudowie innowacyjnej gospodarki? Gościem programu "Biznes Lunch" był prezes Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum Roman Trzaskalik, który odpowiadał na wszystkie pytania Pawła Blajera dotyczące funkcjonowania parków naukowo-technologicznych w Polsce.

Rumunia strajkuje

Duża część pracowników rumuńskiego sektora publicznego rozpoczęła w poniedziałek bezterminowy strajk. To protest przeciwko zapowiadanej przez rząd obniżce ich zarobków o 1/4.

Tańsze tankowanie

Wreszcie obniżka. Po kilkunastu tygodniach podwyżek cen paliw odnotowaliśmy pierwsze spadki cen na stacjach benzynowych. Średnio za litr benzyny 95 zapłacimy 4 grosze mniej niż przed tygodniem, olej napędowy potaniał o 3 grosze. Czy na wakacyjny urlop pojedziemy taniej? Jak na ceny paliw wpływają notowania ropy na światowych rynkach? Gościem programu "Pieniądze od rana" była Urszula Cieślak z BM Reflex.

Od wtorku droższy gaz

Od wtorku wchodzi w życie nowa taryfa gazowa PGNiG, zatwierdzona w połowie maja przez Urząd Regulacji Energetyki. Ma obowiązywać do 30 listopada. Średnio miesięczne rachunki klientów używających kuchenek gazowych mają wzrosnąć o 3,3 procent.

PKB w 2010 może przekroczyć 3%

Produkt Krajowy Brutto w pierwszym kwartale wyniósł 3 procent - podał główny urząd statystyczny. W I kwartale 2010 r. głównym czynnikiem wzrostu PKB był popyt krajowy - to jemu zawdzięczamy 2,3 pkt. procentowego wzrostu. Gościem programu "Dzień na rynkach" był wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak, który przekonywał że należy inwestować a nie oszczędzać. Waldemar Pawlak tłumaczył, że obecnie należy szukać możliwości rozwoju i wspierać je, a nie skupiać się na cięciach wydatków.

PKB +3%

Produkt Krajowy Brutto wzrósł w I kwartale o 3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. To poziom zgodny z przewidywaniami analityków. Minister Michał Boni - komentując w TVN CNBC Biznes - te dane kilka minut po ich opublikowaniu powiedział, że poprawa stanu polskiej gospodarki powinna motywować przedsiębiorców do jeszcze większego zaangażowania w rozwój firm.

Polegli na wódce. I to jakiej!

Sąd Okręgowy w Szczecinie zdecydował o upadłości likwidacyjnej Szczecińskiej Wytwórni Wódek "Polmos" S.A. Zadłużonemu Polmosowi nie udało się przeprowadzić zamierzonej upadłości z układem z wierzycielami - poinformował w poniedziałek prezes firmy Piotr Winnicki.

O energetyce w Katowicach

Trwa europejski kongres gospodarczy w Katowicach, na którym TVN CNBC Biznes jest obecna. Jednym z tematów poruszanych na tym forum jest problem energetyki - a ta powinna być widziana nie tylko przez pryzmat dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego - mówi Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki. Jak podkreśla trzeba pamiętać, że bezpieczeństwo energetyczne to nie tylko błękitne paliwo.

Były właściciel sądzi się z "Wprost"

Był naczelnym redaktorem i właścicielem tygodnika "Wprost". Potem pismo sprzedał, ale nadal pisywał do niego felietony. Po jednym z nich redakcja - już pod wodzą nowego właściciela i naczelnego - postanowiła się z nim rozstać. W reakcji Marek Król złożył pozew do sądu, żądając uchylenia decyzji - i odszkodowania.

Katowice na mapie biznesu

Cztery tysiące uczestników, blisko 700 prelegentów, kilkadziesiąt sesji i debat panelowych. W Katowicach dzisiaj rozpoczyna się drugi Europejski Kongres Gospodarczy. Jego uczestnicy będą analizować najważniejsze problemy globalnej gospodarki, zastanawiać się o tym jakie wyzwania stoją przed Polską gospodarką. Przez trzy dni będziemy pokazywać Państwu co dzieje się na największej imprezie biznesowej w tej części Europy. Gościem specjalnego wydania programu "Dzień na rynkach" był prezydent Katowic Piotr Uszok.

Innowacyjność w Europie

Europejski Kongres Gospodarczy to juz drugie takie spotkanie w Katowicach. Dlaczego tu jesteśmy i dlaczego warto rozmawiać oraz najważniejsze o czym warto rozmawiać? Na te pytania odpowiadał gość programu "Dzień na rynkach" prezes Polskiego Towarzystwa Wspierania Przedsiębiorczości i inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego Wojciech Kuśpik.

Wyzwania przed Europą

Trzeba przywrócić zaufanie do euro, bo sama kondycja europejskiej gospodarki jest dobra - mówi w TVN CNBC Biznes prof. Jerzy Buzek. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego tłumaczył, że to jest właśnie główne zadanie europejskiego mechanizmu stabilizacyjnego, który ma pomoc zadłużonym krajom. Przypomnijmy że w Katowicach dzisiaj rozpoczyna się Drugi Europejski Kongres gospodarczy. Jego uczestnicy będą analizować najważniejsze problemy globalnej gospodarki. Gościem specjalnego wydania programu "Dzień na rynkach" był przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

Gospodarka urosła nam o 3 procent

Ostra zima nieco spowolniła polską gospodarkę. Główny Urząd Statystyczny podał, że nasz Produkt Krajowy Brutto w I kwartale 2010 roku wzrósł o 3,0 procent. Wynik jest nieco gorszy niż w IV kwartale 2009, kiedy PKB wzrósł o 3,3 proc., jednak analitycy spodziewali się właśnie takiego tempa rozwoju gospodarczego.

Po kredyt na mieszkanie

Planujesz kupno mieszkania lub domu na kredyt? Szukasz kredytu na sfinansowanie inwestycji? W programie "Pieniądze od rana" sprawdzaliśmy czy teraz łatwiej jest dostać pożyczkę na własne „M”. W programie indeks dostępności kredytowej w przygotowywany specjalnie dla TVN CNBC Biznes. Gościem Pawła Blajera był Marcin Krasoń z Open Finance.

Jak wybory wpływają na kurs waluty

Czeska korona od piątku zyskała wobec euro prawie 1,5 procent. Stało się to po tym, jak w wyborach parlamentarnych w Czechach dobry wynik zyskały ugrupowania centroprawicowe. Wprawdzie żadne z ugrupowań nie ma zdecydowanej większości, ale wspólnie mają szansę na parlamentarną większość, jakiej nie miał nikt w ostatnim 20-leciu.

Hiszpanię widzą mniej kolorowo

Druga z wielkich światowych agencji ratingowych obniża swoją ocenę kredytowej wiarygodności Hiszpanii. Agencja Fitch zredukowała wskaźnik z najwyższego możliwego poziomu - czyli AAA - do AA+. Jej analitycy uważają, że hiszpańska gospodarka będzie rosła wolniej, niż oczekiwano wcześniej, bo rząd będzie ciął wydatki.

Wojna na pomidory po polsku

Pomidorową wojnę dotąd można było obejrzeć tylko w hiszpańskim miasteczku Buniol, i to w końcu sierpnia. Teraz w maju La Tomatina rozgorzała w Polsce. Może nie tak dosłowna jak hiszpańska, ale przeciwnicy są poważni: dwa wielkie koncerny spierają się, czyj koncentrat jest bardziej pomidorowy.

iPad prawdę ci powie...

Pomimo gwałtownego osłabienia w ostatnich miesiącach euro i funt wciąż są wobec dolara zbyt silne - wyliczył australijski dom maklerski CommSec. Podstawą tych obliczeń jest... porównanie światowych cen iPadów.

Europa przeciw reformom

Grecja, Francja, Hiszpania czy Włochy - we wszystkich tych krajach przetoczyły się protesty przeciwko cieciom budżetowym. Czy to zablokuje reformy? Co dalej z deficytami tych państw.

Ubezpieczysz internetowe zakupy

Klienci e-sklepów będą bezpieczniejsi. Już niedługo będzie można wykupić ubezpieczenie gwarantujące zwrot pieniędzy, jeśli towar nie dotrze - pisze "Rzeczpospolita".

Dobre wyniki Bumechu

Zysk netto Bumechu w I kwartale 2010 roku wzrósł do 1,96 mln zł. To wynik o ponad 2600% wyższy niż w I kwartale roku 2009. Przychody ze sprzedaży wzrosły w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku o ponad 100%. O wynikach i planach spółki Marcin Kowalski rozmawiał w"Rynkach Dnia" z Zygmuntem Kosmałą - prezesem Bumechu.

Wojna na pomidory

Biznesowa wojna na... pomidory. W kilku polskich dziennikach ukazały się przeprosiny producenta koncentratu pomidorowego "Łowicz" - firmy Agros Nova. Agros przeprasza firmę Heinz, producenta koncentratu pod marką "Pudliszki". Sprawa sięga dwóch lat wstecz. Wtedy Sąd nakazał wtedy Łowiczowi przeprosić Pudliczki co też firma uczyniła. Dziś, po dwóch latach firma, która była przepraszana wykupiła w prasie ogłoszenia przypominające tamte przeprosiny.

Wały pod lupą

Wielka woda powoli opada. W wielu miejscach Polski powódź wyrządziła ogromne szkody bardzo często odbierając dorobek życia całych rodzin. Skutki kataklizmu zmuszają do refleksji na temat odpowiednich zabezpieczeń przeciwpowodziowych. Dzisiaj okazuje się, że doświadczenia roku 1997 zostały szybko zapomniane. Gdyby stało się inaczej rozmiary tegorocznej katastrofy byłyby znacznie mniejsze.

Rynki Dla Opornych

Portfel RDO na plusie jednak dużo mniejszym niż warszawska Giełda. W programie zajęliśmy się propozycją kupna spółki nadesłaną przez jednego z naszych widzów - spółką Betacom.

Kolejny konflikt w RPP

Spór wśród członków Rady Polityki Pieniężnej. Profesor Adam Glapiński skrytykował w TVN CNBC Biznes Andrzeja Bratkowskiego. Glapiński zarzucił koledze brak profesjonalizmu w piastowaniu urzędu członka RPP. Chodzi o bojkot posiedzeń rady, który zastosował Bratkowski. Nie bierze on udziału w spotkaniach gremium do czasu wejścia w życie nowych regulacji prawnych. Profesor Glapiński przypomniał, że jeszcze niedawno Andrzej Bratkowski zapowiadał odejście z Rady oraz podważał kompetencje obecnego wiceprezesa NBP Piotra Wiesiołka. Profesor Elżbieta Chojna-Duch stwierdziła z kolei w TVN CNBC Biznes, że prof. Bratkowski powinien wykonywać obowiązki, za które otrzymuje wynagrodzenie.

Unia rosyjsko-kazachska od lipca

Premier Rosji potwierdził, że już 1 lipca wejdzie w życie unia celna pomiędzy Rosją i Kazachstanem. Uczestnikiem porozumienia, według planów, miała być Białoruś, ale w ostatecznej wersji układu Mińska nie ma.