Najnowsze

Najnowsze

Czerwono na GPW

WIG 20 znów poniżej 2,5 tysiąca punktów. Indeks największych spółek notowanych w Warszawie stracił na zamknięciu 0.42 procent. Jak przebiegała sesja? O tym Błażej Karwowski.

Kolejka po BZ WBK

- Jestem zaskoczony tą decyzją - przyznał w rozmowie z reporterem TVN CNBC Biznes Łukaszem Kijkiem, prezes BZ WBK Mateusz Morawiecki. Szef banku zapewniał , że mimo zmiany właściciela - bank nie zamierza zwalniać tempa - i w tym roku otworzy nawet 25 nowych oddziałów. Irlandzki bank AIB do końca tego roku zamierza pozbyć się 70% udziałów w BZ WBK. - Kolejka chętnych już się ustawia - ujawnia Morawiecki.

Plusy i minusy New Connect

Jak wejść na giełdę i jakie są obowiązki i zalety wynikające z obecności na NewConnect? O tym w rozmowie z Krzysztofem Cisielskim, ekspertem BDO.

Niemiecki sposób na banki i ich prezesów

Niemiecki rząd przyjął założenia do ustawy zaostrzającej regulację rynków finansowych. Jej efektem ma być obciążenie banków kosztami walki z kryzysem. Ustawa ma wprowadzić nadzwyczajny podatek od tych onstytucji na stworzenie pozabudżetowego funduszu stabilności.

Niespodziewany euro-wyskok

Europejska waluta w środę po południu zyskała na wartości wobec dolara: za jedno euro trzeba było w pewnej chwili zapłacić nawet 1,352 dolara. Impulsem, który źle wpłynął na amerykańską walutę okazały się słabe dane z rynku pracy USA.

Gigant na sprzedaż. "Nikt nie przejdzie obojętny"

- Polskie banki mogą być zainteresowane zakupem BZ WBK - twierdzi w TVN CNBC Biznes Michał Sobolewski, analityk domu maklerskiego IDM S.A. Analitycy jako potencjalnych nabywców wymieniają Pekao SA i PKO BP. Prezes BZ WBK mówi o długiej liście chętnych, na której nie ma jednak polskich instytucji.

Chiński atak na skrzynki Yahoo!

Kolejny z internetowych gigantów zaatakowany przez chińskich hakerów. Po tym jak w zeszłym roku celem ataku były konta pocztowe Google'a, teraz cyberwłamywacze wzięli na celownik skrzynki w w serwisie Yahoo!, należące do zagranicznych dziennikarzy pracujących w Państwie Środka.

Zakup Agory

Agora podpisała przedwstępną umowę dotyczącą nabycia 84% akcji spółki Centrum Filmowe „Helios”. Czy jest to dobry pomysł i czy Agora ma szansę na tym zarobić? O tym w rozmowie z analitykiem KBC Securities, Leszkiem Iwaszko.

Braknie wnuków dla polskich dziadków

Za ćwierć wieku Polska będzie krajem długo żyjących starców - wynika z prognozy demograficznej przedstawionej przez GUS. Liczba pracujących zmniejszy się o 1/6, a tych w wieku poprodukcyjnym zwiększy o połowę. Wydłuży się średnia długość życia mieszkańców Polski, zwłaszcza kobiet - prognozuje Główny Urząd Statystyczny.

Inwestycje Giza Polish Ventures

Polsko-Izraelski fundusz Giza Polish Ventures zainwestuje 60 milionów euro w polskie firmy na wczesnym etapie rozwoju. Dlaczego akurat w Polsce i w jaki sposób będą wybierane spółki, pytaliśmy prezesa Giza Polish Ventures, Bogdana Wiśniewskiego.

Toyota odżywa w Ameryce

Akcja naprawy milionów sprzedanych samochodów nie zaszkodziła Toyocie na amerykańskim rynku. A przynajmniej kłopoty z tym związane udało się pokonać szeroką akcją promocyjno-rabatową: japoński koncern sprzedał w marcu 2010 roku o 1/3 więcej aut niż rok wcześniej.

Niezmienne polskie stopy

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu nie zmieniła stóp procentowych - poinformował Narodowy Bank Polski. Główna stopa procentowa pozostała więc na poziomie 3,5 procent. Decyzja RPP była zgodna z przewidywaniami rynków i ekonomistów. - Oczywiście nie ma zaskoczenia - ocenił ekonomista BZ WBK Piotr Bielski.

Unibep - plany spółki

Spółka Unibep podpisze kontrakt ze Swissmedem na budowę szpitala w Warszawie. Wartość kontraktu to około trzydzieści milionów złotych. Jakie jeszcze inwestycje ma w planach Unibep? Czy spółka wypłaci swoim akcjonariuszom dywidendę za rok 2009? Na te i inne pytania odpowiadał prezes Unibepu. Jan Mikołuszko.

Znaczenie inwestorów instytucjonalnych

Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych organizuje konferencję pod tytyłem „Znaczenie inwestorów instytucjonalnych dla rozwoju rynku kapitałowego”. O celach tej konferencji rozmawialiśmy z prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych, Beatą Stelmach.

Chiński "Wielki Mur" zablokował Google'a

Google zablokowany przez Chiny - twierdzą przedstawiciele amerykańskiego koncernu. Rzeczniczka Google'a Jill Hazelbaker stwierdziła, że jej firma podejrzewa Chiny o wprowadzenie zapory cenzurującej internet - "Chiński Wielki Firewall". Twierdzi przy tym, że działania Chin to zemsta za zaoferowanie Chińczykom nieocenzurowanej wyszukiwarki działającej na serwerach w Hongkongu.

Niemcy zaczynają pracować

Bezrobocie w Niemczech okazuje się niższe od oczekiwań. W marcu, po wyrównaniu sezonowym, wyniosło ono 8 procent wobec 8,1 proc. w lutym - podał w środę Federalny Urząd Pracy w komunikacie. Niemiecki rynek spodziewał się jednak wzrostu - do 8,2 procent. W całej Unii zaś stopa bezrobocia nieco się podniosła. W Polsce - według Eurostatu - wynosi teraz 9 procent.

Dług nam rośnie. Za bardzo?

W grudniu 2009 roku polski dług publiczny wyniósł 49,9 procent PKB. W tym - może być jeszcze większy. Ale czy aż tak, by mógł zagrozić spełnieniu kryteriów z Maastricht, warunkujących przyjęcie euro? Zdaniem głównego ekonomisty BCC Stanisława Gomułki - raczej nie. - Pod koniec tego roku nie przekroczymy progu 55-procent - twierdzi w rozmowie z TVN CNBC Biznes. Możemy go przekroczyć po koniec 2011 roku.

Stopy Procentowe

Węgrzy i Rosjanie obniżyli w tym tygodniu stopy procentowe do najniższych poziomów w historii. Za to w Polsce pojawiają się głosy o podwyższaniu stóp. O przyszłych poczynaniach Narodowego Banku Polskiego rozmawialiśmy z Jarosławem Janeckim, głównym ekonomistą Societe Generale.

Wyższy VAT?

Wyższy VAT być może od nowego roku. Za kilka miesięcy przestanie obowiązywać preferencyjna stawka na poszczególne grupy towarów. Czy uda się wywalczyć w Brukseli przedłużenie obowiązywania preferencyjnych stawek? Czy rząd faktycznie będzie chciał utrzymać niższy VAT skoro dramatycznie potrzebuje budżetowych wpływów? Rozmowa z wiceministrem finansów, Maciejem Grabowskim?

Indeks Dostępności Kredytowej

Rośnie Indeks Dostępności Kredytowej. W marcu urósł do najwyższego w tym roku poziomu i przekroczył 104 punkty. Co takiego się wydarzyło i jakie są perspektywy jego dalszego wzrostu? O tym i nie tylko o tym rozmawialiśmy z naszym gościem: analitykiem Open Finance, Robertem Krasoniem.

Od stycznia wyższy VAT?

Wyższy VAT być może od nowego roku. Za kilka miesięcy przestanie obowiązywać preferencyjna stawka na poszczególne grupy towarów. Wyższym VAT-em mogą zostać objęte na przykład ryby, owoce i warzywa, ale także książki i czasopisma specjalistyczne. Możliwości korzystnego rozwiązania dla konsumentów są dwie. Albo uda się wywalczyć w Brukseli przedłużenie obowiązywania preferencyjnych stawek, albo znowelizuje ustawę o podatku VAT wpisując do niej nowe poziomy podatku. Jakie i czy rząd faktycznie będzie chciał utrzymać niższy VAT skoro dramatycznie potrzebuje budżetowych wpływów? O tym Łukasz Kijek.

Agora wchodzi do kina

Agora przejęła trzeciego co do wielkości gracza na rynku kinowym - sieć "Helios". Jak oceniają analitycy, tym samym medialny koncern wreszcie będzie miał od dawna poszukiwane nowe źródło przychodów i mocniejszą pozycję w segmencie rozrywki.

Błędy w zeznaniach

Korekta zeznania - czyli po prostu naprawa błędu w rozliczeniu rocznym z fiskusem. Może to być po prostu brak podpisu, pomyłka przy wpisywaniu NIPu czy korzystanie z nieaktualnego formularza. Jak uchronić się przed błędami i uniknąć korekty zeznania, pytaliśmy eksperta podatkowego KPMG, Grzegorza Grochowinę.

Unia pozwoli nam na tańsze książki i ryby?

Za dziewięć miesięcy kończy się okres przejściowy, na jaki udało się wynegocjować z Brukselą niższy VAT na książki, surowe mięso czy owoce. Wiceminister finansów Maciej Grabowski zdradził w TVN CNBC Biznes strategię rządu, zmierzającą do utrzymania ulg.

Karuzela podatkowa żyłą złota

Fikcyjny obrót żarówkami ksenonowymi, wtryskami do paliwa i telefonami komórkowymi wewnątrz Unii Europejskiej, wyłudzanie zwrotu podatku VAT oraz unikanie zapłaty należnego podatku - oto najpopularniejsze rodzaje przestępstw gospodarczych w Polsce. - Zyski liczone są w dziesiątkach milionów złotych - twierdzi Marek Wełna, wiceszef Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

Zdążyć z A4 na Euro? Mrzonki...

Prace projektowe dotyczące dwóch odcinków autostrady A4 z Krakowa do Korczowej na granicy z Ukrainą opóźniają się - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Zdaniem gazety eksperci nie mają żadnych wątpliwości - termin zakończenia całej trasy jest nierealny. Według optymistycznego scenariusza prace przy opóźnionych fragmentach, łącznie mających 40 km, zaczną się po wakacjach. Na ich dokończenie zostanie więc zaledwie 20 miesięcy.

Stolarnia

W tym odcinku magazynu Firma tniemy, frezujemy, toczymy, kleimy, polerujemy i sprzedajemy, czyli sprawdzamy, czy dziś jest popyt na niestandardowe meble. Liczymy ile kosztuje produkcja np. szafy, by wywnioskować czy warto mieć zakład stolarski ze sklepem.

Ocieplanie budynków

W tym wydaniu magazynu Firma zarabiamy na ocieplaniu, czyli obserwujemy popyt na te usługi, podglądamy jak dobrze zorganizować firmę wykonawczą, badamy jakie są technologie dociepleń i sprawdzamy skąd brać zaopatrzenie do wykonania usług, by na koniec obliczyć ile można na tym zarobić.