Najnowsze

Najnowsze

Złoty złapał oddech

Środa okazuje się dniem oddechu dla złotego i euro. Optymizm wzbudziły wypowiedzi węgierskich polityków, potem - komunikat Europejskiego Banku Centralnego. Euro odrobinę umocniło się do franka, a złoty na koniec środowych notowań zyskał i do euro i do szwajcarskiej waluty jeden grosz. Mimo, że w ciągu dnia wahania kursów były spore.

Inwestycje Rubiconu

O szczegółach inwestycji giełdowego funduszu Rubicon Partners a także o jego perspektywach na nadchodzące miesiące, w magazynie "Rynki Dnia", z członkiem zarządu Rubicon Partners NFI, Grzegorzem Golcem, rozmawiał Marcin Kowalski.

Debiut Tauronu

Sukces obywatelskiej prywatyzacji dzisiaj jakby trochę mniejszy. Inwestorzy indywidualni mogą czuć się nieco rozczarowani debiutem energetycznego Tauronu. Szczególnie jeśli ktoś liczył na powtórkę z debiutu PZU. Pierwszy dzień notowań przyniósł spadki. Stracili wszyscy Ci, którzy postanowili dzisiaj akcje sprzedać. Co do długoterminowych inwestycji to zdania wśród analityków są podzielone. Widać było wyraźnie, że popytu ze strony dużych graczy nie było. Najbardziej zadowolonym wydawał się dziś minister skarbu Aleksander Grad. Relacja Cezarego Królaka.

Benzyna coraz droższa

Pięć złotych za jeden litr benzyny i to nie koniec. Drożyzna na stacjach benzynowych może oznaczać już za chwilę drożyznę w sklepach. Jej przyczyna to w dużym stopniu slaby polski zloty który sprawie ze rosną nie tylko raty kredytów we franku ale i ceny wszystkich sprowadzanych zza granicy towarów. Patrycjusz Wyżga

Hyper Hygienics w drodze na GPW

Spółka Harper Hygienics, producent wyrobów kosmetyczno - higienicznych do oczyszczania skóry, planuje zadebiutować na warszawskiej giełdzie ok. 22 lipca. Publiczna oferta akcji, towarzysząca wejściu na giełdę, dotyczy nie więcej niż 20 mln 468 tys. akcji serii A, czyli 40 proc. kapitału sprzedawanych przez jedynego akcjonariusza spółki, którym jest Central European Cotton Holdings Ltd. O szczegółach w magazynie "Rynki Dnia" z prezesem spółki Hyper Hygienics, Robertem Neymannem, rozmawiał Marcin Kowalski.

Rząd da podwyżki pielęgniarkom

Rząd obiecuje kolejne podwyżki. Tym razem pielęgniarki i położne mogą liczyć na wzrost wynagrodzeń. Siostry mają mieć też zagwarantowane limity liczby pacjentów, którymi będą opiekować się na dyżurze. Tak wynika z porozumienia podpisanego w środę przez minister zdrowia i szefową związku zawodowego OZZPiP.

Milion w portfelu

Jak zainwestować milion złotych, aby zyskać a nie stracić? Swoje propozycje w magazynie "Godzina Dla Pieniędzy" przedstawił wiceprezes Caspar Asset Management, Piotr Przedwojski.

Ekstremalne ubezpieczenie

W magazynie "Godzina Dla Pieniędzy sprawdziliśmy czy ekstremalne sporty wymagają ekstremalnych ubezpieczeń. O szczegółach z Marzeną Kozdrowicz, dyrektor Departamentu Zarządzania TU Ryzykiem SIGNAL IDUNA, rozmawiał Marek Tejchman.

Inwestowanie w Afryce

Zielona strona czarnego kontynentu - które spółki warto kupować w Afryce. O tym w magazynie "Godzina Dla Pieniędzy" z Mariuszem Staniszewskim, prezesem Noble Funds TFI, rozmawiał Marek Tejchman.

42 proc. Polaków boi się euro

42 proc. Polaków negatywnie postrzega wejście Polski do strefy euro - wynika z sondażu TNS OBOP. W opinii 23 proc. badanych przyjęcie wspólnej waluty europejskiej byłoby czymś dobrym. Większość uważa, że euro może wpłynąć na... naszą tożsamość narodową.

Tauron nie dał zarobić

Na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych zadebiutowały akcje spółki Tauron Polska Energia. Kurs na otwarciu wyniósł 5,13 zł - tyle, po ile kupowano je w ofercie publicznej. W pierwszych minutach notowań jednak wyraźnie zniżkował, a na koniec sesji spadł o 1,6 proc. do 5,05 zł.

Niektóre obwodnice za darmo

Rząd wstępnie zatwierdził propozycję ministerstwa infrastruktury, by samochody do 3,5 t i motocykle były zwolnione z opłat za przejazd odcinkami autostrad, które są obwodnicami miast - poinformował w środę PAP rzecznik resortu Mikołaj Karpiński.

Nawet na emeryturze zarabia miliony

Prezydentura Billa Clintona zakończyła się 20 stycznia 2001 roku, ale Amerykanin, choć mógł przejść na emeryturę, postanowił nadal pracować i zarabiać prawdziwe pieniądze. Od 2001 roku za wszystkie publiczne wystąpienia zainkasował 65 milionów dolarów - podaje CNN.

Zarządzanie małą firmą

Piknik z pracownikami, czy wspólny wypad za miasto. Nic tak nie motywuje do pracy jak dobre relacje wewnątrz firmy. Anna Tkaczyk, dyrektor ds. personalnych Oriflame Poland Sp. z o. o. przekonuje, że to równie ważne co wypłacenie pensji na czas i przestrzeganie prawa pracy.

Działanie 1.5. Ruszyło składanie wniosków

Dotacje tylko dla "młodych" firm. Przedsiębiorcy z woj. mazowieckiego rozpoczęli dziś składanie wniosków o dotacje w ramach działania 1.5 Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych tłumaczy się ze zmiany kryteriów tuż przed rozpoczęciem naboru w ostatniej chwili. Piotr Chaberski i Lidia Krawczyk z MJWPU tłumaczą, kto może ubiegać się o dotację.

Spore nadzieje i słaby debiut Tauronu

Dywidenda na poziomie 30 proc. wypłacana przez najbliższe 3 lata. To plany zarządu Tauronu, który dziś zadebiutował na GPW słabiej niż się spodziewano. Zdaniem analityka DM AmerBrokers Renaty Miś, ze względu na planowane duże inwestycje, spółka może mieć problemy z pozyskaniem kapitału.

Zbędny wspólnik w spółce z o. o.

Jak pozbyć się niechcianego wspólnika ze spółki z o. o.? O jego wyłączeniu musi orzec sąd. Jak jednak mówi dr hab. Katarzyna Bilewska, żeby złożyć taki pozew, trzeba spełnić kilka warunków. M.in. musimy uzyskać zgodę pozostałych wspólników i ważny powód, który przemawia za wyłączeniem. Może to być np. głęboki konflikt między wspólnikami, który utrudnia lub uniemożliwia prowadzenie spółki.

Stopy nie drgnęły

Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym w środę posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, główna stopa NBP wynosi nadal nie mniej niż 3,50 proc. - podała RPP w środę w komunikacie

E-deklaracje bardziej przejrzyste

34% podatników uważa, że system składania deklaracji przez internet jest przejrzysty. Wynika to ze wspólnego raportu Ministerstwa Finansów i PwC. Jak mówi Katarzyna Czarnecka-Żochowska, partner w dziale doradztwa podatkowego PwC, badanie preferencji podatkowych wykazało, że wypełnienie e-deklaracji zajmuje średnio 10-20 minut. MF chce, by już w przyszłym roku wszystkie deklaracje można było składać drogą elektroniczną.

Grzesznicy za karę rolnikom zapłacą sami

Komisja Europejska proponuje, by nawet odbierać część dopłat rolniczych tym krajom, które łamią unijne reguły budżetowe i nie przestrzegają dyscypliny finansowej. Propozycję w tej sprawie zaakceptowali komisarze na cotygodniowym posiedzeniu.

Stalowa kara Brukseli

Umawiali się w sprawie cen stali - teraz karze ich Bruksela. Komisja Europejska nałożyła 518 milionów euro grzywny na 17 producentów stali za zmowę cenową. Największą karę - prawie 276 milionów euro - zapłaci Arcelor Mittal.

Debiut na czerwono

Tauron niestety negatywnie zaskoczył inwestorów, którzy liczyli na dobry debiut spółki na GPW. Jacek Socha, były minister skarbu twierdzi, że prezesa Turonu czeka sporo pracy, bo będzie musiał przekonać inwestorów, że jego spółka na dłuższą metę to dobra inwestycja.

Tauron już na GPW

Tauron zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych. Kurs akcji wyniósł na otwarciu 5 złotych i 13 groszy, ale chwilę później znalazł się już pod kreską. Chwilę po debiucie gościem TVN CNBC Biznes był prezes spółki Tauron, Dariusz Lubera.

Tauron już notowany, czas na GPW

NYSE Euronext będzie biznesowym partnerem prywatyzowanej Giełdy Papierów Wartościowych. O współpracy poinformował w TVN CNBC Biznes minister skarbu Aleksander Grad. Minister był gościem programu "Dzień na rynkach" kilka minut po tym jak na parkiecie zadebiutowała spółka Tauron. Choć energetyczny debiut rozpoczął się od spadku kursu, według ministra Grada "w przyszłości spółka da inwestorom zarobić".

GPW będzie mieć nowy system

Amerykańska NYSE Euronext dostarczy nowy system transakcyjny dla Giełdy Papierów Wartościowych - zapowiedział na antenie TVN CNBC Biznes minister skarbu Aleksander Grad. Według jego słów współpraca obu giełd ma charakter biznesowy.

Ważą się losy BZ WBK

Minął termin składania wstępnych ofert na 70 procent akcji BZ WBK - należących do grupy AIB. Do walki o zakup na kontrolny pakiet akcji wystapił też PKO BP. W piątek rada nadzorcza tego banku zgodziła się, by taka oferta została przygotowana. Ile trzeba będzie za BZ WBK zapłacić i jak zmieniłby się rynek, gdyby jego nowym właścicielem został jeden z największych banków detalicznych w Polsce? O tym Łukasz Kijek.

Oszczędności finansowe = strata miejsc pracy

Nawet 1,3 mln miejsc pracy może zniknąć w Wielkiej Brytanii do 2015 roku na skutek posunięć oszczędnościowych zapowiedzianych przez rząd Davida Camerona - pisze dziennik "Guardian", powołując się na dane ministerstwa finansów.

Łatwiej o kredyt

Kredyty są bardziej dostępne, bo oferty banków są coraz bardziej korzystne dla klientów. Marcin Krasoń z Open Finance analizuje indeks dostępności kredytowej. Banki obniżając marzę podwyższają naszą zdolność kredytową, a na tym korzysta m.in. rynek kredytów hipotecznych.

Stopy procentowe bez zmian?

Ekonomiści raczej nie przewidują podwyżki stóp procentowych na dzisiejszym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Ta obraduje drugi dzień pod przewodnictwem nowego szefa NBP prof. Marka Belki i dziś popołudniu poznamy jej komunikat. Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Millennium Bank czeka na projekcję inflacyjną i projekcję PKB, które pokażą jakie są oczekiwania co do inflacji w perspektywie najbliższych kilku kwartałów.

Ile zarobimy na debiucie Tauronu?

Dobry debiut Tauronu na GPW stoi pod znakiem zapytania w obliczu wczorajszych spadków na światowych giełdach. Maciej Kossowski, prezes Wealth Solutions przewiduje, że na akcjach spółki energetycznej będzie można zarobić 5-7 proc.