Najnowsze

Najnowsze

Rośniemy

Zaczynamy od stanu polskiej gospodarki, która w pierwszym kwartale tego roku urosła o 3 procent. To wynik dobry i zgodny z oczekiwaniami resortu finansów - podkreślał dziś na naszej antenie minister Jacek Rostowski. Taki poziom PKB zapisano też w przekazanym do Brukseli planie konwergencji finansów publicznych. Ekonomistów niepokoją jednak mniejsze inwestycje firm, a także spadki w budownictwie. Materiał Cezarego Królaka.

Więcej kredytów hipotecznych

Boom'u kredytowego nie ma, ale widać wyraźnie, że akcja związana z udzielaniem kredytów hipotecznych przybiera na sile. Banki coraz intensywniej walczą o klientów, konkurując między sobą wysokością marży. Rynek jest trudny, bo od czasu szczytu hossy na rynku kredytowym zmieniło się wiele po stronie wymagań, które spełnić musi kredytobiorca. Materiał Patrycjusza Wyżgi.

Komorowski: chcemy szybko do euro

O przyjęciu euro przez Polskę długo było cicho. Złoty powoli acz systematycznie odrabiał straty z przełomu lat 2008/9. Kiedy jednak w maju, wskutek greckiej paniki zatrząsł się znowu w posadach, sprawa wprowadzenia euro w Polsce powróciła. - Polska chce wejść jak najszybciej do strefy euro - powiedział podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach marszałek sejmu Bronisław Komorowski, pełniący obowiązki prezydenta.

Kłopoty Europy

Coraz więcej europejskich państw ma problemy ze zbyt wysokimi deficytami budżetowymi. Takie kraje jak Grecja, Hiszpania, Włochy czy Portugalia muszą ciąć swoje budżety. O przyszłości Europy i Polski rozmawialiśmy z Janem Krzysztofem Bieleckim, przewodniczącym Rady Gospodarczej przy premierze.

Design

Odpowiedni design może zapewnić rentowność biznesu. Przykładów nie brakuje. Dobrze zaprojektowany fotel-leżak do pracy z przenośnym komputerem może okazać się przepustką do pokaźnych zysków. O tym jak zaprojektować swój zysk - materiał Marka Klapy.

Fundusze Nieruchomości

Fundusze nieruchomości kontratakują – i znów będą zachęcać klientów do przekazywania pieniędzy na biurowce i galerie handlowe. Czym różni się fundusz nieruchomości od funduszu nieruchomości, na co mogą liczyć ci którzy kupowali ich certyfikaty kilka lat temu i ci którzy zrobią to teraz? Rozmowa z Jarosławem Sadowskim z Expandera.

Milion w portfelu

Fundusze zagraniczne w portfelu polskiego klienta… i milion w portfelu złożony w sporej części z globalnych obligacji a tylko w niewielkiej z polskich akcji – dlaczego to ma być dobry pomysł? Autorem dzisiejszej inwestycyjnym układanki jest Aleksander Jawień z Investment Fund Managers.

Pawlak widzi już Belkę

Jeszcze w piątek prezes PSL Waldemar Pawlak wykluczał poparcie jego partii dla kandydatury Marka Belki na prezesa NBP. Kandydaturę tę wysunął w zeszłym tygodniu pełniący obowiązki prezydenta marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Dziś jednak prezes PSL mięknie i nie wyklucza "szerokich rozmów" na ten temat.

Asset management

Zamiast funduszu inwestycyjnego własny portfel – inwestycje pod specjalnym nadzorem w domach maklerskich i firmach zarządzających. Ile trzeba przynieść gotówki by zostać klientem asset managementu, ile kosztuje zarządzanie na zamówienie, dlaczego wyniki są na ogół lepsze niż w funduszu inwestycyjnym? Rozmowa z Krzysztofem Kasińskim, wicedyrektorem DM PKO BP.

GPW - wzrostowa sesja

Czwarta wzrostowa sesja z rzędu na koniec miesiąca. Podsumowanie jej przebiegu przedstawił Błażej Karwowski.

Będzie gospodarczy rząd eurolandu?

Prezydent Francji naciska swoich europejskich partnerów w sprawie stworzenia sekretariatu, który działałby jako rząd gospodarczy eurolandu - pisze francuski dziennik "Le Monde".

Nie pójdziemy w ślady Greków

Ministerstwo Finansów ma już projekt tak zwanej reguły wydatkowej, czyli zbioru zasad, które spowodują, że w przyszłości wydatki publiczne nie będą rosły. Nie ujawnia go jednak jeszcze, bo najpierw musi go poddać konsultacjom społecznym oraz z innymi resortami, co zrobi w tym tygodniu.

Rachunek zysków i strat

Osiąganie zysków to główny cel prowadzenia działalności gospodarczej. Osiągany dochód jest dowodem tego, że przedsiębiorstwo jest dobrze zarządzane i istnieje zainteresowanie wytwarzanymi przez firmę produktami lub usługami. Otwierając firmę zakładamy, że będzie ona przynosiła zyski. Jednak, aby można było się z nich cieszyć, trzeba je najpierw oszacować. Jak opracować rachunek zysków i strat? Gościem programu "Biznes Lunch" była Katarzyna Stefańska - portal StockWatch.pl

PKB zgodnie z oczekiwaniami

Cztery tysiące uczestników, blisko siedmiuset prelegentów, kilkadziesiąt sesji oraz debat panelowych. W Katowicach rozpoczął się Drugi Europejski Kongres Gospodarczy. Na miejscu obecna jest także telewizja TVN CNBC Biznes. Podczas pierwszego dnia kongresu, o prognozach dla polskiej gospodarki Mikołaj Kunica rozmawiał z ministrem finansów, Jackiem Rostowskim.

Czemu nie rośnie młody biznes

Choć 48 proc. młodych Polaków chciałoby założyć własny biznes, to decyduje się na to tylko 2 proc. z nich. Dlaczego tak się dzieje? Bo młodzi boją się skomplikowanych przepisów podatkowych, konkurencji i braku środków - odpowiada na podstawie własnych badań instytut Millward Brown SMG/KRC.

Usuwanie skutków powodzi

400 milionów złotych, tyle rząd przeznaczy na pomoc dla poszkodowanych powodzią Polaków, mówił w TVN CNBC Biznes minister środowiska. Andrzej Kraszewski, który był gościem specjalnego wydania programu "Biznes Lunch" dodał, że objęci pomocą zostaną również przedsiębiorcy.

Większe uprawnienia fiskusa

Zwiększenie skuteczności kontroli skarbowej oraz ograniczenia rozmiarów "szarej strefy", zwłaszcza funkcjonującej za pośrednictwem Internetu – to główne zmiany, jakie wprowadza nowelizacja ustawy o kontroli skarbowej, którą 20 maja przyjął Sejm. Gościem programu "Biznes Lunch" był Tomasz Rolewicz - doradca podatkowy, menedżer w zespole postępowań podatkowych działu prawno-podatkowego PwC.

Współpraca biznesu z nauką

Czym są Parki Naukowo-Technologiczne i jaka jest ich rola w rozbudowie innowacyjnej gospodarki? Gościem programu "Biznes Lunch" był prezes Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum Roman Trzaskalik, który odpowiadał na wszystkie pytania Pawła Blajera dotyczące funkcjonowania parków naukowo-technologicznych w Polsce.

Rumunia strajkuje

Duża część pracowników rumuńskiego sektora publicznego rozpoczęła w poniedziałek bezterminowy strajk. To protest przeciwko zapowiadanej przez rząd obniżce ich zarobków o 1/4.

Tańsze tankowanie

Wreszcie obniżka. Po kilkunastu tygodniach podwyżek cen paliw odnotowaliśmy pierwsze spadki cen na stacjach benzynowych. Średnio za litr benzyny 95 zapłacimy 4 grosze mniej niż przed tygodniem, olej napędowy potaniał o 3 grosze. Czy na wakacyjny urlop pojedziemy taniej? Jak na ceny paliw wpływają notowania ropy na światowych rynkach? Gościem programu "Pieniądze od rana" była Urszula Cieślak z BM Reflex.

Od wtorku droższy gaz

Od wtorku wchodzi w życie nowa taryfa gazowa PGNiG, zatwierdzona w połowie maja przez Urząd Regulacji Energetyki. Ma obowiązywać do 30 listopada. Średnio miesięczne rachunki klientów używających kuchenek gazowych mają wzrosnąć o 3,3 procent.

PKB w 2010 może przekroczyć 3%

Produkt Krajowy Brutto w pierwszym kwartale wyniósł 3 procent - podał główny urząd statystyczny. W I kwartale 2010 r. głównym czynnikiem wzrostu PKB był popyt krajowy - to jemu zawdzięczamy 2,3 pkt. procentowego wzrostu. Gościem programu "Dzień na rynkach" był wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak, który przekonywał że należy inwestować a nie oszczędzać. Waldemar Pawlak tłumaczył, że obecnie należy szukać możliwości rozwoju i wspierać je, a nie skupiać się na cięciach wydatków.

PKB +3%

Produkt Krajowy Brutto wzrósł w I kwartale o 3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. To poziom zgodny z przewidywaniami analityków. Minister Michał Boni - komentując w TVN CNBC Biznes - te dane kilka minut po ich opublikowaniu powiedział, że poprawa stanu polskiej gospodarki powinna motywować przedsiębiorców do jeszcze większego zaangażowania w rozwój firm.

Polegli na wódce. I to jakiej!

Sąd Okręgowy w Szczecinie zdecydował o upadłości likwidacyjnej Szczecińskiej Wytwórni Wódek "Polmos" S.A. Zadłużonemu Polmosowi nie udało się przeprowadzić zamierzonej upadłości z układem z wierzycielami - poinformował w poniedziałek prezes firmy Piotr Winnicki.

O energetyce w Katowicach

Trwa europejski kongres gospodarczy w Katowicach, na którym TVN CNBC Biznes jest obecna. Jednym z tematów poruszanych na tym forum jest problem energetyki - a ta powinna być widziana nie tylko przez pryzmat dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego - mówi Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki. Jak podkreśla trzeba pamiętać, że bezpieczeństwo energetyczne to nie tylko błękitne paliwo.

Były właściciel sądzi się z "Wprost"

Był naczelnym redaktorem i właścicielem tygodnika "Wprost". Potem pismo sprzedał, ale nadal pisywał do niego felietony. Po jednym z nich redakcja - już pod wodzą nowego właściciela i naczelnego - postanowiła się z nim rozstać. W reakcji Marek Król złożył pozew do sądu, żądając uchylenia decyzji - i odszkodowania.

Katowice na mapie biznesu

Cztery tysiące uczestników, blisko 700 prelegentów, kilkadziesiąt sesji i debat panelowych. W Katowicach dzisiaj rozpoczyna się drugi Europejski Kongres Gospodarczy. Jego uczestnicy będą analizować najważniejsze problemy globalnej gospodarki, zastanawiać się o tym jakie wyzwania stoją przed Polską gospodarką. Przez trzy dni będziemy pokazywać Państwu co dzieje się na największej imprezie biznesowej w tej części Europy. Gościem specjalnego wydania programu "Dzień na rynkach" był prezydent Katowic Piotr Uszok.

Innowacyjność w Europie

Europejski Kongres Gospodarczy to juz drugie takie spotkanie w Katowicach. Dlaczego tu jesteśmy i dlaczego warto rozmawiać oraz najważniejsze o czym warto rozmawiać? Na te pytania odpowiadał gość programu "Dzień na rynkach" prezes Polskiego Towarzystwa Wspierania Przedsiębiorczości i inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego Wojciech Kuśpik.

Wyzwania przed Europą

Trzeba przywrócić zaufanie do euro, bo sama kondycja europejskiej gospodarki jest dobra - mówi w TVN CNBC Biznes prof. Jerzy Buzek. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego tłumaczył, że to jest właśnie główne zadanie europejskiego mechanizmu stabilizacyjnego, który ma pomoc zadłużonym krajom. Przypomnijmy że w Katowicach dzisiaj rozpoczyna się Drugi Europejski Kongres gospodarczy. Jego uczestnicy będą analizować najważniejsze problemy globalnej gospodarki. Gościem specjalnego wydania programu "Dzień na rynkach" był przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

Gospodarka urosła nam o 3 procent

Ostra zima nieco spowolniła polską gospodarkę. Główny Urząd Statystyczny podał, że nasz Produkt Krajowy Brutto w I kwartale 2010 roku wzrósł o 3,0 procent. Wynik jest nieco gorszy niż w IV kwartale 2009, kiedy PKB wzrósł o 3,3 proc., jednak analitycy spodziewali się właśnie takiego tempa rozwoju gospodarczego.