Najnowsze

Najnowsze

Na czym zarobią budowlańcy?

Kontrakty drogowe niewątpliwie są jednymi z najbardziej atrakcyjnych obecnie dla branży budowlanej. Eksperci ostrzegają, że po Euro 2012 i wykorzystaniu środków unijnych ta sytuacja diametralnie się zmieni. Na czym więc branża będzie zarabiała po kontraktach strukturalnych? Energetyka? A może kolejnictwo? Drugi Europejski Kongres Gospodarczy był odpowiednim miejscem do szukania odpowiedzi na te pytania. Gościem Marka Tejchmana był uczestniczący w Kongresie prezes Budimeksu, Dariusz Blocher.

Jest prospekt Taurona

Cena emisyjna papierów Taurona zostanie ustalona 22 czerwca, a debiut możliwy jest 30 czerwca – poinformowała spółka w opublikowanym prospekcie emisyjnym. Zapisy na akcje inwestorów indywidualnych odbędą się między 9 a 18 czerwca, a instytucjonalnych - w dniach 22-24 czerwca. Tauron może także wejść do indeksu WIG20. Jak przyznał w TVN CNBC Biznes prezes Giełdy Papierów Wartościowych - Ludwik Sobolewski, zmiana w indeksie jest bardzo prawdopodobna.

Oplotą nas nowe rury

Do połowy przyszłego roku Gaz-System planuje zakończyć podpisywanie umów na unijne dofinansowanie budowy gazociągów strategicznych. Dzięki tym gazociągom będzie można przesyłać więcej gazu na Dolnym Śląsku i Pomorzu - poinformowała rzeczniczka spółki Małgorzata Polkowska.

HP zastąpi ludzi maszynami

Informatyczny gigant Hewlett-Packard planuje w najbliższym czasie zwolnić 9 tys. osób na całym świecie. Podwód? Firma stawia na automatyzacją. W najbliższych latach zamierza zainwestować ponad miliard dolarów w utworzenie zautomatyzowanych ośrodków przetwarzania danych i innych przedsięwzięć - pisze "The Wall Street Journal".

Biznes sięga kosmosu

250 miliardów euro, czyli ponad bilion złotych - to kwota dla wielu z nas abstrakcyjna. Ale chyba bardziej pasuje określenie „kosmiczna”, bo właśnie tyle jest wart kosmiczny rynek. Teraz, dzięki polskim przedsiębiorczym naukowcom także nasz kraj ma szanse z tych pieniędzy skorzystać.

Opel jednak jedzie dalej

Opel o krok bliżej restrukturyzacji. Zarząd i związkowcy niemieckiego producenta aut podpisali porozumienie o cięciach kosztów - taką informację podał lider związków zawodowych. Opel ma dzięki temu zaoszczędzić do 2014 roku 265 milionów euro rocznie.

Rynki Dla Opornych

Portfel Rynków Dla Opornych na nieznacznym plusie, jednak na tle warszawskiej giełdy, która zakończyła dzień na ponad 1,5 procentowych minusach, to dobry wynik. W programie zajęliśmy się także propozycją zakupu spółki Mieszko.

Odbicie w Private Equity

Sektor Private Equity odczuwa zdecydowanie lepszy rok od poprzedniego. Krzysztof Kulig, partner w Innova Capital, uważa, że zeszły rok był rokiem straconym dla inwestycji. Wpływ to miała głównie niepewność na rynkach. Ten rok jest już zdecydowanie spokojniejszy. Czy za spokojem na rynkach pójdą inwestycje w Private Equity?

Trzech chce obsłużyć Totalizatora

Trzy podmioty mają szansę na wygranie przetargu na nowego operatora gier Totalizatora Sportowego. Kontrakt z dotychczasowym operatorem, kontrowersyjnym amerykańskim GTech wkrótce wygasa.

Spadki na GPW

Wtorek na warszawskiej giełdzie zakończył się na minusach. Indeks WIG20 poszedł w dół o prawie 1,80 procent a indeks szerokiego rynku WIG na niemal 1.5 procentowym minusie. O szczegółach dzisiejszej sesji Błażej Karwowski.

Nasze pięć minut

Polska obroniła pierwszą pozycję wśród najatrakcyjniejszych inwestycyjnie krajów Europy Środkowo-Wschodniej. „Mamy swoje pięć minut” – mówi prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Według najnowszych danych, w pierwszym  kwartale inwestycje zagraniczne w Polsce wzrosły aż o 250%!  Inwestorów przyciąga do Polski przede wszystkim stabilność gospodarcza, która bez wątpienia błyszczy od roku na tle innych krajów regionu.

Droższy prąd dzięki Unii?

Bruksela chce promować biopaliwa. Jak dowiedziała się agencja Reutera, Unia Europejska chce podnieść podatki od tradycyjnych źródeł energii - takich jak węgiel - i obniżyć podatki od biopaliw. To miałoby sprawić, że odbiorcy prądu chętniej korzystaliby właśnie z zielonej energii.

Złoty na euro- huśtawce

Wtorek był dniem dużych wahań na rynku walutowym. Dzień zaczął się od wyraźnego umocnienia dolara na światowych rynkach i osłabienia euro oraz złotego, a zakończył wyraźnym osłabieniem "zielonego" i umocnieniem walut europejskich.

Przyszłość polskiej branży budowlanej

Zyski budowlanego biznesu zapewnią w najbliższej przyszłości budowa dróg, autostrad, modernizacja linii kolejowych, projekty na rzecz ochrony środowiska i energetyka - mówi Konrad Jaskóła, prezes Polimex-Mostostal.

Ceny za roaming w dół od 1 lipca

Od 1 lipca opłata za minutę połączenia w roamingu, wykonywanego na terenie UE, nie może być wyższa niż 0,39 euro. W 2011 roku będzie jeszcze taniej - nie więcej niż 0,35 euro za minutę połączenia. Operatorów telekomunikacyjnych do obniżek zmusza Komisja Europejska.

Google wprowadził zakaz Windowsa

Google rezygnuje z systemu Windows. Jak pisze "Financial Times", pracownicy internetowego giganta na całym świecie mają zakaz korzystania w pracy z systemu Microsoftu. Chodzi podobno o względy bezpieczeństwa.

Milion w portfelu

Dużo akcji, mało obligacji - czyli portfel inwestycyjny dla osób lubiących ryzyko. Jak najlepiej zainwestować milion złotych zastanawialiśmy się z naszym gościem Błażejem Bogdziewiczem z Caspar Asset Management 

Fundusze zagraniczne

Egzotyka kusi – nielicznych. Zagraniczne fundusze inwestycyjne czyli zaledwie jedna trzydziesta krajowego rynku i cały świat możliwości – co widać przez inwestycyjne okno na świat dla polskiego klienta dopytywał w programie "Godzina dla pieniędzy" Robert Stanilewicz Michała Duńca z Analiz Online.

Ubezpieczenie eksportowe

Bezpieczny handel obejmie prawie cały świat. Gość programu "Biznes Lunch" prezes Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych Zygmunt Kostkiewicz zdradził, że na jutrzejszym posiedzeniu KUKE wprowadzi nową uchwałę, która zwiększy listę krajów objętych ochroną, o między innymi: Albanię czy Bośnię i Hercegowinę. Kostkiewicz dodał, że KUKE nadal do limitów kredytowych dla kontrahentów z Grecji podchodzi z dużą rezerwą, ale nie wyklucza możliwości ubezpieczenia kontrahentów z tego kraju.

Gaz droższy, PGNiG wciąż mało

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przygotowuje kolejny wniosek o zmianę taryfy gazowej. Urząd Regulacji Energetyki nie widzi jednak jak na razie podstaw do takiej zmiany. Ostatnia podwyżka cen gazu weszła w życie raptem dzisiaj i ma obowiązywać do listopada.

Różnicowanie cen?

Stara zasada kupiecka mówi: obniżyć cenę aby zyskać, czyli obniżyć cenę, aby zwiększyć obroty i zyski. Ale może to być tylko jedno z narzędzi polityki cenowej. Nowoczesna firma powinna różnicować ceny, dopasowywać je do struktury rynku, czy też uzależniać ceny od terminów płatności i kanałów dystrybucji. Profesor Robert Kozielski z Uniwersytetu Łódzkiego i firmy Questus tłumaczył, o czym powinni pamiętać przedsiębiorcy ustalając ceny.

Złe prawo gospodarcze

Jak poprawić prawo gospodarcze w Polsce i dlaczego cały czas projekt ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych znajduje się w ustaleniach międzyresortowych? Z tym pytaniem prowadzący program "Biznes Lunch" Paweł Blajer skierował się do prezesa Instytutu Allerhanda Arkadiusza Radwana.

Kredyt ... pod dywidendę?

Duży majątek i całkowity brak zdolności kredytowej? Jak bierze kredyt ktoś, kto żyje z tego co ma i skąd ma zdolność kredytową, skoro nie ma pensji? W Godzinie dla pieniędzy - pożyczanie dużych pieniędzy – jak to się robi w Private Banku? Gościem Roberta Stanilewicza była Arleta Sikora z BRE Banku.

Polityka PKO BP

Kredyty dla mas – w wielkim banku. Czy wciąż jest i będzie coraz szybciej pędząca lokomotywa rynku hipotecznego? Czy wystarczy siły, by nie dać się zatrzymać ograniczeniom nakładanym przez nadzorców rynku i przez coraz niższe marże na kredyty na nieruchomości w polskich bankach?W Godzinie dla Pieniędzy Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego.

Grecja zaraża strefę euro

Inwestorzy w Europie uciekają od ryzyka. Giełdy są na minusach, a koszty ubezpieczenia od niewypłacalności Włoch, Grecji, Hiszpanii i Portugalii, a także Francji poszły w górę. To znaczy, że rynek ma wątpliwości, czy rządy tych państw spłacą swoje zobowiązania. A ich obawy pogłębiają rysujące się trudności w sektorze bankowym Hiszpanii.

Polacy odwracają się od euro

Polacy już nie chcą wspólnej europejskiej waluty. W najnowszym sondażu TNS OBOP aż 37 proc. respondentów stwierdziło, że wejście Polski do strefy euro będzie miało negatywny skutek. Jedynie co czwarty badany (26 proc.) jest odmiennego zdania. 25 proc. uważa natomiast, że efekt przyjęcia euro nie będzie ani pozytywny, ani negatywny.

Pociągi InterRegio wróciły na tory

Od wtorku, po czterotygodniowej przerwie spowodowanej rozliczeniami w grupie PKP, wróciły na tory pociągi InterRegio. PKP Intercity zlikwidowały natomiast we wchodzącym od dziś nowym rozkładzie jazdy 24 pociągi, a w przypadku kolejnych 20 skróciły trasę.

PARP:pieniądze dla przedsiębiorców

Nowe instrumenty wsparcia przedsiębiorców i szerszy krąg potencjalnych odbiorców pomocy udzielanej przez PARP – zakłada projekt zmian w ustawie o Agencji, który przyjęła Rada Ministrów. W projekcie poszerzany jest zakres działań, na które można przeznaczyć pomoc finansową dla przedsiębiorców. Pomoc - poza wspieraniem inwestycji - będzie mogła trafić również na szkolenia i usługi doradcze. Agencja będzie mogła też wspierać przedsiębiorców dotkniętych skutkami klęski żywiołowej. Gościem programu "Biznes Lunch" była Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP.

Energa budzi pożądanie

Jest ośmiu chętnych na kupno pakietu akcji gdańskiej grupy Energa. Oferty złożyli m.in. Polska Grupa Energetyczna, czeski koncern CEZ i Kulczyk Investments. Termin składania ofert minął we wtorek o godz. 11.

Skarb rozmawia o sprzedaży BGŻ

Resort skarbu rozmawia z inwestorami branżowymi, w tym z Rabobankiem, w sprawie sprzedaży akcji Banku Gospodarki Żywnościowej i podtrzymuje, że jeśli nie dojdzie do porozumienia, to akcje banku trafią na GPW w 2011 roku - poinformowała wiceminister skarbu Joanna Schmid.