Najnowsze

Najnowsze

"Smith" chce Polaka na "kanadyjskiej" emeryturze

W związku z pracami rządu nad nowelizacją reformy emerytalnej kolejne grupy ekspertów przedstawiają swoje propozycje. Teraz Centrum im. Adama Smitha proponuje upodobnienie naszego systemu do systemu kanadyjskiego. Zgodnie z nim, każdy dostawałby emeryturę minimalną, a na resztę odkładał sam.

Banki zapominają o kryzysie

Tam gdzie się zaczął, tam się kończy. Kryzys, przynajmniej w polskich bankach, jak wynika z badań Związku Banków Polskich i Pentoru, wydaje się odchodzić w niepamięć.

Świat ma mniej ropy, niż zakładano

Światowe rezerwy ropy zostały zawyżone i to o ok. jedną trzecią - sądzi naukowiec uniwersytetu w Oksfordzie prof. David King. Jego badania omawia wtorkowy dodatek biznesowy "Daily Telegraph".

Kulczyk powalczy o Lotos

Jan Kulczyk, wraz z libijską spółką Tamoil, chce kupić udziały w spółce paliwowej Lotos Group, która ma zostać częściowo sprywatyzowana w 2010 r. Według wtorkowego "Financial Times", Kulczyk myśli także o inwestycjach w sektorze energii na Ukrainie i Białorusi.

Wyniki za IV kwartał

Spółka PBG zanotowała w IV kwartale 2009-go roku lepsze przychody, zysk operacyjny i zysk netto niż rok wcześniej. W tym roku spółka chce wziąć udział w zamówieniach na 50 mld złotych. Z prezesem PBG Przemysławem Szkudlarczykiem, w programie "Dzień na rynkach", rozmawiał Rafał Hirsch.

Francja sparaliżowana strajkami

Potężne strajki paraliżują Francję. Do pracy nie przyszło wielu pracowników sektora publicznego, m.in. kolejarze i nauczyciele. Strajkując chcą wyrazić swój sprzeciw wobec rosnącego bezrobocia i kosztów życia, spadających płac, a także rządowych planów reform systemu emerytalnego.

Wyniki spółki Drewex

Komentarz do wyników za IV kwartał. Natomiast na podstawie danych za styczeń tego roku, można szacować, że sprzedaż w tym roku może być wyższa niż w 2009. Z prezesem spółki Dreweks Piotrek Polakiem, w programie "Dzień na rynkach", rozmawiał Rafał Hirsch.

Korzystny kredyt przez maila? To oszustwo

Coraz więcej Polaków dostaje maile z propozycją bardzo korzystnego kredytu - wystarczy uiścić jedynie kilka opłat. Dopiero po fakcie okazuje się, że padli ofiarą tzw. nigeryjskiego szwindla, tracąc przy tym wszystkie swoje oszczędności.

Wyniki spółki IZNS Iława

Komentarz do wyników spółki za IV kwartał. Czy na wyniki I kwartału tego roku istotny wpływ będzie miało przekwalifikowanie gruntów, które są własnością spółki? Dodatkowo o planach budowy nowej fabryki z członkiem zarządu spółki IZNS Iława, Maciejem Lubnauerem, w programie "Dzień na rynkach" rozmawiał Rafał Hirsch.

Prognozy spółki Gant Development

W 2010 roku spółka spodziewa się 58 mln zł zysku netto, natomiast w 2011 108 mln zł zysku netto. Przychody mają pochodzić głównie z działalności deweloperskiej. Dodatkowo o wynikach za czwarty kwartał z wiceprezesem Gant Development, Andrzejem Szornakiem, w programie "Dzień na rynkach", rozmawiał Rafał Hirsch.

Chińska wojna o wolność w sieci

Zachodnie media często malują obraz chińskiego internetu jako ponurej, pełnej zakazów i ograniczeń sieci, w pełni kontrolowanej przez komunistyczny reżim. Tymczasem, choć Facebook czy Twitter rzeczywiście są zakazane, dostęp do innych zachodnich serwisów, m.in. stron New York Timesa, czy witryn pornograficznych, nie stanowi problemu - pisze korespondentka agencji Reutera z Pekinu.

"Tygodnik Powszechny" świętuje 65. urodziny

"Tygodnik Powszechny" świętuje 65-lecie narodzin. Świętuje skromnie i prowokacyjnie - specjalnym dodatkiem pt. "Żydownik Powszechny". Właśnie tak gazeta nazywana jest przez jej przeciwników. - I w porządku. Jesteśmy dumni z naszego zaangażowania. Zobaczcie przyjaciele na czym ono polegało - zachęca redaktor naczelny tygodnika ks. Adam Boniecki. I prosi: - Zastanówmy się, dlaczego dzisiaj słowo, które ma w rdzeniu "żyd", jest słowem obraźliwym.

Rekomendacja T

Banki chcą udzielać więcej kredytów lecz na przeszkodzie może stanąć rekomendacja T. Wiosenne nastroje w polskiej bankowości przeanalizował  w magazynie "Pieniądze od Rana" Eugeniusz Śmiłowski prezes Pentora.

Różnorodny Brat Pit

Podatnik posiada dochody z różnych źródeł. W jaki sposób należy je rozliczyć? Co i gdzie wpisać w formularzu? O tym w magazynie "Pieniądze od rana" z Anną Misiak z MDDP, rozmawiał Robert Stankiewicz.

Samochód dla prezesa

Jakie samochody najczęściej wybierają prezesi i kierownicy polskich spółek? O tym w magazynie "Pieniądze od rana" z Ireneuszem Tymińskim z KBC Autolease Polska, rozmawiał Robert Stankiewicz.

Google kończy z cenzurą w Chinach. "To niebezpieczna gra"

Google przestał cenzurować wyniki swojej wyszukiwarki w Chinach. Analitycy nie mają jednak złudzeń, że nie będzie to oznaczać wolnego dostępu do informacji dla chińskich internautów. Zamiast Google'a treści zacznie cenzurować Pekin - oceniają.

Polska walka z wiatrakami

Coraz więcej osób protestuje przeciwko elektrowniom wiatrowym. Przeciwnicy farm wystosowali w tym miesiącu apel do posłów i premiera. Żądają wprowadzenia jasnych przepisów o lokalizacji siłowni wiatrowych, a zwłaszcza zwiększenia ich minimalnej odległości od zabudowań mieszkańców - pisze "Rzeczpospolita".

Polki do sztang!

Amerykańska sieć siłowni tylko dla pań, która ma już na świecie 10 tys. klubów i 4 mln członkiń, wchodzi do Polski. Pierwsze kluby nad Wisłą FitCurves chce otworzyć już jesienią - pisze "Puls Biznesu".

Mieszczuch kupuje w Biedronce

Co drugi mieszkaniec dużego miasta w Polsce robi zakupy w Biedronce - pisze "Rzeczpospolita". Ale Polacy nie są lojalnymi klientami – jedynie co czwarty robi zakupy w jednej sieci.

Twój Brat Pit

Dochody z zagranicy - czyli jak rozliczyć się z fiskusem. Akcji Twój Brat Pit ciąg dalszy. W programie "90 Minut" rozmowa z Wojciechem Piotrkowskim, doradcą podatkowym KPMG.

Stany kontra reforma

Zielone światło dla reformy służby zdrowia w Stanach Zjednoczonych. Izba Reprezentantów większością 7-miu głosów przyjęła ustawę, która przede wszystkim zapewni ubezpieczenie zdrowotne 30-tu milionom Amerykanów, którzy wcześniej go nie mieli. Reforma ma w ciągu 10-ciu lat kosztować 940 miliardów dolarów, ale biuro budżetowe Kongresu szacuje, że zmiany obniżą deficyt budżetowy w tym okresie o prawie 140 miliardów dolarów. Rozmowa z dr Mariuszem Radło z Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Wojna chińsko-amerykańska

Czy Stany Zjednoczone i Chiny wchodzą na gospodarczą ścieżkę wojenną? Chiński rząd nie chce się zgodzić na wyższy kurs juana w stosunku do dolara, a Stany Zjednoczone grożą niekorzystnymi dla państwa środka zmianami w eksporcie. O analizę sytuacji poprosiliśmy Artura Gradziuka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Centralne polskie lotnisko? Pod Berlinem!

Czy jest jeszcze sens myśleć o centralnym porcie lotniczym dla Polski? - zastanawia się "Gazeta Wyborcza". Niemcy już kończą budowę megalotniska pod Berlinem, do którego pasażerów będą dostarczać Poznań, Wrocław i warszawskie Okęcie.

Skąd się biorą cudofixingi?

Zaskakujące zmiany notowań w dniu wygasania kontraktów terminowych to norma na warszawskim parkiecie, ale także w naszym regionie Europy. Czy drobni inwestorzy są skazani na takie sytuacje? Co zrobić, aby takie sytuacje się nie zdarzały? W magazynie "90 minut" z byłym prezesem GPW, Wiesławem Rozłuckim rozmawiał Marek Tejchman.

Po co fixing na GPW?

O tym czy działania inwestora zza granicy podczas piątkowego fixingu mogły być niezgodne z przepisami i dlaczego wielcy gracze mogą znacząco wpływać na notowania głównych indeksów na warszawskiej giełdzie w programie "Bilans" z naszym gościem Marcinem Gomołą, przewodniczącym Rady Ładu Informacyjnego przy GPW rozmawiał Robert Stanilewicz.

To był rok...

... który trwał 17 miesięcy. Przynajmniej dla spółki Action. Wprawdzie wypracowane w nim wyników nie można porównać do przeszłych, jednak prezes spółki, Piotr Bieliński, zapewnia, że były one rekordowe. Więcej szczegółów dotyczących wyników finansowych i planowanych inwestycji, w rozmowie z Piotrem Bielińskim, prezesem spółki Action.

Bruksela klepnęła kryzysowy plan Greków

Komisja Europejska zatwierdziła plan wyjścia Grecji z kryzysu. Kraj zostanie objęty wzmożonym nadzorem i będzie musiał wprowadzić dalsze oszczędności budżetowe, tak by ograniczyć deficyt z 12,7 do 3 proc. PKB do 2012 r. O finansowym wsparciu nie ma mowy - twardo mówi kanclerz Angela Merkel.

O czym marzą Polacy

Najlepiej dwa lub trzy pokoje, koniecznie osobna i widna kuchnia - a wszystko na 50, może 55 metrach kwadratowych. Takie są uśrednione preferencje Polaków, którzy planują zakup mieszkania. Niestety, zazwyczaj marzenia pryskają, gdy skonfrontuje je się z rzeczywistością.

Chaos na Wyspach

Strajk British Airways dobiega końca, ale jego trzeci dzień przyniósł tłok i chaos na brytyjskich lotniskach. M.in. odwołano po dwa rejsy z Londynu do Warszawy i z powrotem. Od wtorku loty mają zostać wznowione, ale zanim sytuacja wróci do normy musi upłynąć trochę czasu. A na sobotę 27 marca zaplanowano rozpoczęcie kolejnego strajku.

PGNiG na zielono

Dobre wyniki Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Spółka w 2009 roku wypracowała zysk netto w wysokości nieco ponad miliarda 200-stu milionów złotych. Analitycy oczekiwali zysku netto na poziomie niewiele ponad 840 milionów. Lepszy od oczekiwań okazał się zysk operacyjny. Spółka poinformowała, że w 2009 roku był on na poziomie 1,3 mld. W 2008 roku zysk operacyjny wyniósł 800 mln. Na szczegółowe pytania dotyczące wyników spółki odpowiadał wiceprezes Sławomir Hinc.