Najnowsze

Najnowsze

KE: młodzi nie mogą być emerytami

Choć decyzja o wieku emerytalnym należy do kompetencji każdego z państw, Komisja Europejska opowiada się za przesunięciem wieku odchodzenia na emeryturę w UE, alarmując, że obecne systemy są "nie do utrzymania".

Bezrobocie dalej w dół

Ministerstwo pracy prognozuje, że stopa bezrobocia w czerwcu spadła do 11,6 proc. z 11,9 proc. odnotowanych w maju - poinformowała PAP Czesława Ostrowska, wiceminister pracy i polityki społecznej.

OFE napakowały portfele akcjami

Tak wiele i tak wielkich transakcji jak w tym roku jeszcze na warszawskiej giełdzie nie było. Wszystko za sprawą Skarbu Państwa, który wprowadził na rynek największego polskiego ubezpieczyciela PZU czy spółkę energetyczną Tauron. Ale też za sprawą OFE, które największymi nabywcami walorów oferowanych przez Skarb Państwa - pisze "Rzeczpospolita".

Umowa na wyjazd

Niedokładny opis miejsca pobytu i usług to najczęstszy haczyk biur podróży. Jak powiedziała Małgorzata Furmańska - prawnik Europejskiego Centrum Konsumenckiego, umowa musi określać wszystkie warunki wakacyjnego wyjazdu. Foldery i broszurki biur podróży są także dla nich wiążące. Czym jest umowa o świadczenie usług turystycznych? Jakie najczęściej haczyki stosują organizatorzy wyjazdów? Co zrobić, gdy podróż naszych marzeń na miejscu okaże się koszmarem? O tym na co zwracać uwagę czytając regulamin i jakie warunki umowy podlegają reklamacji w programie "Pieniądze od rana"

Biznes liczy na reformy

Bronisław Komorowski nie stanie się "maszyną" rządu do podpisywania ustaw - uważa prof. Witold Orłowski główny doradca PricewaterhouseCoopers. Jego zdaniem w 2010 r. dojdzie najprawdopodobniej tylko do reform przygotowawczych. Od wygranej, do reform, czyli jakie skutki dla naszej gospodarki będzie miała wygrana Bronisława Komorowskiego. Przypomnijmy - Państwowa Komisja Wyborcza potwierdziła zwycięstwo kandydata Platformy Obywatelskiej. W programie "Pieniądze od rana" sprawdzaliśmy czy może to mieć wpływ na przyszłoroczny budżet, nad którym pracuje Ministerstwo Finansów. Od obietnic do deficytu? Czy w przyszłym roku deficyt będzie niższy, a może wręcz przeciwnie - spełnienie wyborczych obietnic pogłębi jeszcze zadłużenie państwa?

Gadające jabłko podrożeje?

Kończą się czasy taniej elektroniki - twierdzi "The New York Times". Apple zmaga się z rosnącymi kosztami produkcji iPhona, a podobne problemy mogą mieć inni producenci komórek, komputerów, odtwarzaczy i innych gadżetów.

Karta za granicą

Ze względów bezpieczeństwa na wakacje powinniśmy zabrać kartę. Jak powiedział Mateusz Ostrowski, ekspert Open Finance, spread i prowizja za wypłatę z bankomatów to główne koszty korzystania z karty za granicą. O plusach i minusach karty, a także gotówki na wakacjach w programie "Pieniądze od rana". Tym z Państwa, którzy już pakują się na wakacyjne wojaże za granicą, podpowiemy ile kosztuje korzystanie z kart i bankomatów w innych krajach.

Wyzwania dla PO

Na jakie reformy i jakie założenia czekają rynki finansowe? Na jakie reformy może skusić się rząd Donalda Tuska po wyborach wygranych przez Bronisława Komorowskiego. W programie "90 MINUT" Marcin Kowalski rozmawiał z Ryszardem Petru, głównym ekonomistą BRE Banku.

Biznes czeka na reformy

Biznes wciąż ufa rządzącej partii mimo tego, że wiele ważnych i obiecywanych rozwiązań nie zostało wprowadzonych. Na jakie reformy czekają przedsiębiorcy? Co w pierwszej kolejności powinien załatwić rząd aby uwolnić przedsiębiorczość? Rozmowa z wiceprezydent Pracodawcy RP, Grażyną Oliwą-Piotrowską.

Gdzie euro traci, tam frank zyskuje

Szwajcarski frank zyskuje do euro już niemal od roku. Zdaniem analityków główną przyczyną tego zjawiska jest globalne osłabienie euro. Zdaniem Andrzeja Stefaniaka, dealera walutowego DMK, frank będzie umacniał się tak długo jak długo będą trwały kłopoty całej strefy euro

Obietnice warte ponad 30 mld zł

Ponad 33 mld zł mogłoby kosztować budżet spełnienie obietnic wyborczych Bronisława Komorowskiego - szacuje "Rzeczpospolita". Gazeta podliczyła, ile wyniosłyby dodatkowe wydatki z kasy państwa i ile pieniędzy by do niej nie trafiło, gdyby zwycięzca wyborów prezydenckich i jego rywal spełnili wszystkie swoje obietnice.

"FT": Polsko zaciśnij pasa!

"Prezydent i premier z jednej i tej samej partii, to najlepszy wynik dla Polski. Obecnie Donald Tusk, mimo kalendarza wyborczego, powinien przystąpić do redukcji deficytu" - pisze w komentarzu redakcyjnym wtorkowy "Financial Times".

Powyborcze reakcje rynków  

Nieznaczne umocnienie polskiej waluty, co nie dziwi po serii ostatnich spadków, udana aukcja bonów skarbowych to pierwszy powyborczy poniedziałek na rynkach finansowych. O tym jak rynki wyceniają przewidywalność w polityce w której nic do końca przewidzieć się nie da Cezary Królak.

Koniec wymówek

Do tej pory rząd mógł tłumaczyć brak reform trudną komunikacją z pałacem prezydenckim. Po niedzielnych wyborach pojawił się zupełnie nowy układ polityczny, który rozwiązuje ręce rządzącej partii. Niedokończona reforma emerytalna, służby mundurowe, reforma KRUS-u - to tylko niektóre problemy i na razie wyłącznie w formie haseł. Przed rządem wiele niepopularnych, ale koniecznych z punktu widzenia państwowej kasy decyzji. Od niedzieli polityczne narzędzia są. Czy będzie polityczna odwaga? Czy groźba greckiego scenariusza jest wystarczającą mobilizacją?

Biznes czeka na reformy

W skali całego kraju wygrana Bronisława Komorowskiego nad Jarosławem Kaczyńskim to kilka punktów procentowych. Ale gdyby głos mieli wyłącznie przedsiębiorcy, przewaga kandydata PO byłaby miażdżąca - tak przynajmniej wynika z powyborczego sondażu SMG/KRC. Biznes wciąż ufa rządzącej partii mimo, że jak sami przedsiębiorcy przyznają - wiele ważnych i obiecywanych rozwiązań nie zostało wprowadzonych. Czego oczekują po nowym układzie politycznym?

Przedsiębiorcy wybrali Komorowskiego

65,5 proc. przedsiębiorców zagłosowało na Bronisława Komorowskiego wg sondażowych danych SMG KRC. Jeremi Mordasewicz ekspert PKPP Lewiatan uważa, że przedsiębiorcy oczekują poprawy klimatu dla biznesu i szybkiej modernizacji gospodarki. Kandydata PO poparło też 72 proc. Polonii w Wielkiej Brytanii. Zdaniem Aleksandry Kaniewskiej dziennikarki Polish Express był to wybór spokojnej polityki w Polsce. Jak dodaje, Polonia oczekuje również stworzenia konkretnego programu powrotu dla emigrantów.

Rynki Dla Opornych

Spadki i stagnacja na giełdzie, a my zarabiamy. Po dzisiejszej sesji przybyło w naszym portfelu 215 złotych, a nasz widz, pan Marek proponuje zakup akcji spółki Synthos.

Centralny zabłyszczy?

PKP podpisały w poniedziałek z PORR Polska umowę na remont warszawskiego dworca centralnego. Odnowiony dworzec ma być gotowy przed Euro 2012. Remont będzie kosztował ok. 47 mln zł.

Sektor spożywczy wychłodzony

Ostatnie wzrosty sprzedaży detalicznej ominęły właścicieli biznesów franczyzowych. Od początku roku widać bardzo duże spowolnienie w branży dystrybucji żywności, mówi Sylwia Jaśkiewicz analityk DM IDMSA. Jej zdaniem, ta sytuacja może się utrzymać nawet w III kwartale 2010 roku.

Chemoservis-Dwory patrzy na południe

Chemoservis-Dwory planuje przejęcie pakietu akcji spółki K-Protos w czeskich Kralupach. Wojciech Mazur, prezes Chemoservis-Dwory zamierza wykorzystać do tego 14 mln złotych pozyskanych z tegorocznej emisji. Spółka podpisała właśnie list intencyjny dający wyłączność w prowadzeniu negocjacji na temat kupna pakietu akcji K-Protos do 3 października 2010 roku.

Black Hawk przeleciał nad Florydą

W centrum firmy Sikorsky - Development Flight Center w West Palm Beach na Florydzie w USA odbył się 1 lipca pierwszy lot helikoptera Black Hawk, wyprodukowanego w PZL Mielec (Podkarpackie) - poinformował w poniedziałek prezes PZL Mielec Janusz Zakręcki

Grupa ADV SA obiecuje skok przychodów

Wzrost przychodów na poziomie ok. 150 procent w II kwartale 2010 r. obiecuje Konrad Pankiewicz, wiceprezes Grupy ADV SA. Optymistyczne nastroje to wynik sprzedaży systemów GIS, służących do zarządzania i kontroli flot samochodowych. Pozwalają one na ustalanie pozycji samochodu, aktualnej prędkości pojazdu, czy monitoring tachometru w czasie rzeczywistym. Jednak system GIS jest kupowany przez firmy, głównie ze względu na możliwość kontroli zużycia paliwa.

"Ministrowie są rozrzutni, w resorcie finansów Bizancjum"

Trzeba ograniczyć wydatki publiczne - uznają zgodnie posłowie koalicyjnego PSL i opozycja. Ale stawiają warunki dla poparcia propozycji wprowadzenia reguły wydatkowej, którą proponuje premier Tusk. Domagają się m.in. mniejszej rozrzutności od ministrów.

Spadki na GPW

Pierwszy dzień nowego tygodnia rynki rozpoczęły od całkowitego marazmu i stagnacji, a wszystko za sprawą przedłużonego weekendu w USA. Szczegóły w relacji Agaty Biały.

Mieszkania dalej tanieją

Indeks cen mieszkań obliczany przez Home Brokers i Open Finance spadł w czerwcu o 1,9 proc. w porównaniu z majem. Autorzy raportu spodziewają się, że w miesiącach letnich liczba transakcji będzie spadać.

Oczekiwania biznesu po wyborach

Po wygranych wyborach prezydenckich przez kandydata PO, biznes spodziewa się inicjatyw ustawodawczych dla zwiększenia konkurencyjności Polski i poprawy warunków prowadzenia biznesu. Jak mówi Konrad Henrik prezes Armatury Kraków, wybrany na prezydenta RP Bronisław Komorowski powinien zapewnić poczucie stabilizacji. Tym bardziej w obecnych czasach, kiedy decyzje polityczne potrafią mocno wpływać na rynek.

TelForceOne rezygnuje z emisji

Dobra kondycja finansowa TelForceOne pozwala na zwiększenie produkcji bez kolejnej emisji akcji, mówi Wiesław Żywicki, wiceprezes spółki. Rosnący popyt na produkty TelForceOne zostanie zaspokojony ze środków z ostatniej emisji. Spółka zapowiada podpisanie umów z dystrybutorami elektroniki użytkowej i sprzętu komputerowego.

Czy energetyka może być seksy?

Polska jest jedynym krajem w Europie, który przeprowadza obecnie duży proces prywatyzacji sektora energetycznego - twierdzi agencja Fitch Ratings. Jej zdaniem może okazać się, że polską energetyką zainteresują się firmy zagraniczne.

Milion w portfelu

Bardzo zdywersyfikowany portfel proponuje Krzysztof Stępień z AgioFunds. Gdyby to on dysponował milionem z naszego portfela rozdzieliłby go mniej więcej po równo pomiędzy m.in. złoto, żywność, tanie akcje mniejszych spółek czy depozyty.

ZUS zapłaci mieszkającym za granicą

ZUS nie może traktować inaczej osób, które mieszkają w Polsce i tych, które obecnie mieszkają poza nią przy ustalaniu ich prawa doświadczeń - wynika z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o wliczanie do stażu pracy okresu przepracowanego poza Polską.