Najnowsze

Najnowsze

Mamy szansę na spadek bezrobocia

Jeżeli wzrost gospodarczy w 2011 roku przekroczy 3,5 proc., jest szansa na spadek bezrobocia do 9,9 proc. na koniec roku - uważa minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak.

Niemcy urosły najszybciej od zjednoczenia

Produkt Krajowy Brutto Niemiec wzrósł w 2010 roku o 3,6 proc. - poinformował w środę Federalny Urząd Statystyczny. To największy wzrost od momentu zjednoczenia Niemiec w 1990 roku. W roku 2009 PKB Niemiec skurczył się o 4,7 proc.

MSSF w praktyce

Nowy rok i nowe zasady dotyczące standardów rachunkowości dotyczące raportów spółek. Kluczowe aspekty zamknięcia roku oraz konsekwencje zmian w MSSF dla spółek omawiano we środę w siedzibie GPW przy okazji konferencji "MSSF w praktyce". Telewizja TVN CNBC patronowała konferencji. Gościem programu "Dzień na rynkach" tuż przed jej rozpoczęciem była prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych, Beata Stelmach.

Cypr kolejny na liście?

Problemy gospodarcze niewielkiego Cypru mogą być kolejnym poważnym wstrząsem dla całej strefy euro. Cypr coraz częściej pojawia się na ustach ekonomistów zajmujących się strefą euro. I to nie bez powodu. Problemem Cypru są bowiem silne powiązania z gospodarką Grecji. Zobowiązania cypryjskich banków już siedmiokrotnie przekraczają cypryjski PKB. Scenariusz dla Cypru rysował w porannym programie TVN CNBC, Adam Balcer z Instytutu DemosEUROPA

Hossa na TFI

2011 rok może być trzecim z rzędu udanym rokiem dla Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych. Tak ocenia prezes Analizy Online – firmy, która wylicza aktywa funduszy. W grudniu dynamika środków zgromadzony w TFI wzrosła o 3%. Wzrostowi sprzyjała dobra koniunktura giełdowa oraz kolejny miesiąc przewagi wpłat na wypłatami środków przez klientów. Na koniec roku fundusze zgromadziły więc 115 i pół miliarda złotych. Prezes Analiz Online, Tomasz Publicewicz był gościem Roberta Stankiewicza.

Jak rośnie handel w sieci

W polskiej sieci działa ok. 7 tysięcy mniejszych i większych sklepów internetowych – dwa razy więcej niż jeszcze trzy lata temu. W ciągu tego roku liczba e-sklepów prawdopodobnie przekroczy magiczny próg 10 tysięcy. 2011 rok ma być przełomowy także pod względem całkiem nowych technik ułatwiających zakupy w sieci - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Auta jadą na wojnę cenową

Koniec odliczania VAT za auta z kratką może oznaczać początek wojny cenowej producentów aut na polskim rynku. - Sprzedawcy aut będą musieli w tym roku obniżyć ceny - prognozuje w TVN CNBC Wojciech Drzewiecki, prezes Instytutu Samar.

Czym OFE mają wypchane portfele

Fundusze emerytalne w drugiej połowie minionego roku zwiększyły zaangażowanie w akcje. Wykorzystywały jednak wzrost kursów akcji największych spółek notowanych na warszawskiej giełdzie i lekko zmniejszały zaangażowanie w te firmy - wynika z ustaleń "Parkietu".

Zagraniczni łowią prezesów

Prawie 6800 ogłoszeń skierowanych do dyrektorów i prezesów opublikowano w zeszłym roku na czołowym portalu rekrutacyjnym Pracuj.pl. To aż 60-procentowy wzrost w porównaniu z 2009 rokiem - zauważa "Rzeczpospolita".

VAT hamuje notariuszy?

Paraliż notarialny po zmianie stawek VAT. Notariusze nie chcą podpisywać umów na początku roku ponieważ nie mają interpretacji prawnej i podatkowej urzędu skarbowego. Na taką interpretację trzeba czekać trzy miesiące. Czy zmiana stawek VAT rzeczywiście sparaliżowała prace notariuszy? Na nasze pytania odpowiadał prezes Krajowej Rady Notarialnej, Lech Borzemski.

Walka "Tigerów" na sądowe zakazy

Jak tak dalej pójdzie, to "Tiger" zniknie ze sklepów. Firma FoodCare powołując się na decyzję sądu okręgowego w Gdańsku ogłasza, że jest jedynym producentem napoju. Dariusz Michalczewski kontratakuje decyzją sądu okręgowego w Krakowie, który... zakazał produkcji FoodCare.

Goldmanowi spodobał się nasz złoty

Polski złoty będzie się umacniał w najbliższym czasie, dlatego jest atrakcyjną inwestycją - taką rekomendację przedstawił swoim klientom bank Goldmach Sachs. Jego ekonomiści spodziewają się, że złoty ma pole do umocnienia aż o 9 proc. w stosunku do euro.

Ostre cięcie w MySpace

Przeżywający problemy portal społecznościowy MySpace zwalnia na całym świecie pięciuset swoich pracowników. Redukcja zatrudnienia jest radykalna: 47 procent.

Rynki Dla Opornych

Nowość w wirtualnym portfelu RDO. Kupiliśmy 50 akcji banku PKO BP. W Programie zajęliśmy się także propozycją zakupu spółki Orzeł-opony.

DSS w trakcie przejęcia

Dolnośląskie Surowe Skalne, jeden z największych polskich producentów kruszyw, jest w trakcie finalizowania przejęcia Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych oraz  Kopalni Surowców Skalnych ze Złotoryi. Głównymi odbiorcami DSS są takie spółki budowlane jak: Skanska, Strabag, Mostostal Warszawa, Budimex oraz J&P Avax. DSS jest jednym z głównych dostawców kruszywa dla budowy autostrad A1, A2, a także Autostradowej Obwodnicy Wrocławia. O planach spółki w TVN CNBC opowiada Jan Łuczak, prezes DSS.

Szwajcarski frank nadal znacznie powyżej 3 zł

Dla Polaków taki kurs oznacza wysokie raty kredytów, a dla Szwajcarów oznacza mniejszą opłacalność eksportu, stanowiącą ważny składnik PKB. Czy frank się osłabi w najbliższym czasie? O tym reporter TVN CNBC Łukasz Kijek

Portugalia w kleszczach długu

Według doniesień agencyjnych m.in. Niemcy i Francja naciskają na Portugalię, by poprosiła o pomoc finansową UE i MFW. Z kolei minister finansów Portugalii nie widzi potrzeby takiej pomocy i nie boi się o powodzenie środowej aukcji długu państwowego. O sytuacji finansowej Portugalii na żywo z Frankfurtu opowiada Klaudiusz Sobczyk, zarządzający Veritas Investment Trust.

Plany Alterco

Alterco, integrator rynku nieruchomości i inwestor w branży deweloperskiej, przejął kontrolę nad giełdowym Trionem, który zmieni profil i zajmie się budową domów jednorodzinnych. Alterco chce także zostać głównym akcjonariuszem Reinhold Polska, dewelopera o szwedzkich korzeniach, który ma skupić się na budowie galerii handlowych. O planach Alterco opowiada w TVN CNBC Zbigniew Zuzelski, prezes Alterco.

64 poprawki do ustawy budżetowej

Podczas wtorkowej debaty senatorowie złożyli 64 poprawki do ustawy budżetowej na 2011 r. Zaproponowali m.in. przeznaczenie dodatkowych 300 milionów złotych na inwestycje w linie kolejowe, czy 15 mln zł na program "Szklanka mleka". Głosowanie poprawek zaplanowano na środę. PiS zapowiada, że ustawy budżetowej nie poprze.

Żabka jednak nie na giełdę?

Penta, właściciel Żabki, do niedawna rozważała wyjścia z inwestycji przez wprowadzenie spółki na giełdę. Obecnie wśród chętnych do przejęcia Żabki są Carrefour i Tesco oraz fundusze inwestycyjne MidEuropa i Bain Capital. O losach Żabki i planach Penta Investments w TVBN CNBC opowiada Rafał Sosna, dyrektor inwestycyjny Penta Investments.

Prezydent zmienia zdanie ws. emerytów

W prezydenckim projekcie zmian w ustawie o finansach publicznych nie znajdzie się zapis przywracający możliwość pobierania emerytury i pensji bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy - wynika z informacji z Kancelarii Prezydenta.

Koronami napalą w piecu

Od Nowego Roku Estończycy posługują się już wspólna europejską walutą euro. Jeszcze tylko do piątku w sklepach można płacić koronami, a co potem? Niepotrzebne już banknoty ogrzeją stolicę.

Raj podatkowy zagrożony

Polska chce przekonać Cypr do zmiany umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Czy polski minister finansów może zamknąć drogę pieniądzom polskich przedsiębiorców do jednego z europejskich rajów podatkowych? Mówi Józef Banach z Kancelarii Incorpore Banach Iniewski i Partnerzy.

Wiedza Powszechna na sprzedaż

W czasach PRL-u po wydawany przez nie "Słownik wyrazów obcych" Kopalińskiego ustawiały się kolejki. Na jego "Rozmówkach" opierały się handlowe wojaże zagraniczne tysięcy rodaków. Teraz wydawnictwo Wiedza Powszechna samo jest do kupienia.

Nadzór czy kontrola?

Deleguję zadania, ale nie mogę powstrzymać od zwracania uwagi pracownikom przy wykonywaniu ich pracy – pisze widz. Podział zadań w firmie łatwo można napisać, trudniej go wprowadzić. Problemem często jest sam właściciel, który chce brać udział we wszystkich pracach. Jak pozbyć się takiego nawyku? Gdzie jest granica między nadzorowaniem lub kontrolowaniem mówi Marcin Józefowicz, specjalista ds. komunikacji i wiceprezes Freemen EDU.

Inwestujesz w obligacje – zarobisz mniej niż przed rokiem

Ministerstwo Finansów kolejny miesiąc z rzędu sprzedaje obligacje skarbowe nie zmieniając ich oprocentowania. Rośnie za to inflacja, która skutecznie „zjada” część zarobionych pieniędzy. Jednak ten rok za sprawą państw strefy euro mających kłopoty ze swoim długiem, może być dla rynku obligacji bardzo trudny. Coraz wyższe rentowności obligacji kuszą inwestorów lecz sprawiają, że inwestycje te stają się coraz bardziej ryzykowne. O sytuacji na rynku długu mówi Dariusz Lasek z Union Investment TFI.

Nowe pytania o VAT

Na jaką stawkę VAT miały przejść piekarnie? Jakie jest podatek na turnus rehabilitacyjny? Czy jak się prowadzi sprzedaż głównie dla osób prawnych to nie ma obowiązku używania kasy fiskalnej? Jaka stawka podatku VAT obowiązuje na leki z ceną urzędową? Jaka jest stawka na drewno opałowe? Odpowiadamy na pytania widzów. Pomaga nam Marta Szafarowska, doradca podatkowy MDDP.

Sposób na franka

Frank szwajcarski umacnia się. Co i czy może coś z tym zrobić rząd Szwajcarii? Co to oznacza dla światowej i polskiej gospodarki mówi analityk DM BOŚ Marek Rogalski.

Deficyt wyniósł 8,2%?

Mamy Nowy Rok i... nowe spekulacje na temat deficytu publicznego. Czy w 2010 roku wyniósł on ponad 8 procent? Naszym gościem jest Arkadiusz Krześniak, główny ekonomista Deutsche Bank Polska.