Najnowsze

Najnowsze

Podatek na bank

Podatek bankowy w Polsce może się pojawić już w tym roku - mówi minister finansów Jacek Rostowski. Przychody z tego podatku miałyby trafiać na specjalny fundusz i służyć w razie potrzeby na ratowanie banków. O szczegółach w magazynie "90 Minut" z prezesem Rothschild Polska- Jackiem Chwedorukiem oraz wiceprezesem Pekao BP - Bartoszem Drabikowskim, rozmawiał Marek Tejchman.

Który zawód cię szuka?

Praca w 2011 roku czeka na inżynierów budowlanych, ekspertów od reklamy i sprzedaży w internecie, pracowników budowlanych, konstruktorów maszyn, programistów, księgowych i finansistów - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

"Nie traktujmy Polaków jak barany"

- Polaków nie można traktować jak barany - mówił dziennikarzom prof. Leszek Balcerowicz. To komentarz byłego ministra finansów i prezesa NBP do proponowanych przez rząd zmian w systemie emerytalnym. Balcerowicz będzie dziś gościem Konrada Piaseckiego w programie "Piaskiem po oczach" o godz. 20.

"Tranzyt gazu przez Polskę od początku był kłopotliwy"

- Tranzyt gazu przez Polskę od początku był kłopotliwy. Budowa podmorskiego gazociągu to rezultat konsekwentnej polityki Gazpromu - twierdzi szef badań rynku gazu w Oxford Institute for Energy Studies, Jonathan Stern. Konsorcjum budujące Nord Stream poinformowało właśnie, że ułożono już 3/4 gazociągu i prace zakończą się jesienią 2011 roku.

Starbucks zmienia logo

Jak podaje Agencja Reutera, na 40-lecie istnienia kawiarniany potentat - Starbucks - zmienia logo. Ze znaku zniknie nazwa firmy.

Węgry wystraszą inwestorów?

Rząd Węgier wprowadził progresywny podatek od przychodów dla największych firm. Przeciwko zmianom protestuje 13 zagranicznych koncernów, które oskarżają rząd o działania wypaczające konkurencję. Czy z powodu podatku kryzysowego inwestorzy odwrócą się od Węgier i czy działania węgierskiego rządu zaszkodzą inwestycjom w całej Europie Środkowej? Między innymi na te pytania stawiane przez Marka Tejchmana i Jana Niedziałka odpowiadali Sebastian Mikosz, wiceprezydent Pracodawcy RP, Michał Dybuła, główny ekonomista BNP Paribas i prosto z Budapesztu Adam Narczewski, dyrektor węgierskiego oddziału XTB.

Czy w gazie piszczy monopol?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdzi, czy Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo nadużywa swojej pozycji na rynku hurtowej sprzedaży gazu ziemnego. Prezes Urzędu wszczęła postępowanie antymonopolowe w tej sprawie.

Rzymskie wakacje będą droższe

Czteroosobowa rodzina za tygodniowe wakacje w Rzymie zapłaci za same noclegi nawet o 84 euro więcej niż w zeszłym roku. Od 1 stycznia w Rzymie zdrożały hotele, bilety wstępów oraz przejazdy turystycznym autobusem. Powodem są nowe podatki, jakie nałożono na turystów.

Rynki Dla Opornych

Spółki w naszym wirtualnym portfelu dziś nie wyglądają zbyt dobrze. Straciliśmy ponad 330 złotych. Widz proponuje zakup akcji spółki Sadowaya Group. Czy to dobra inwestycja ? O szczegółach Jan Niedziałek i Marek Tejchman.

Kość niezgody

Branży mięsnej grozi paraliż. Stanie się tak, jeśli Inspekcja Weterynaryjna przejmie obowiązki prywatnych lekarzy gdy ci nie zaakceptują niższych stawek za obowiązkowe badania zlecane przez państwo. Zdaniem samorządu lekarzy weterynarii taka postawa Ministerstwa Rolnictwa stanowi zagrożenie dla bezpiecznego handlu mięsem. O konflikcie z ministerstwem rozmawiamy TVN CNBC z Markiem Mastalerkiem, sekretarzem Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.

Zdrożeją kredyty złotowe

Złoty będzie się umacniał, a wraz z nim zdrożeją kredyty złotowe, bo Rada Polityki Pieniężnej będzie podnosić stopy procentowe – uważa Paweł Cymcyk, A-Z Finanse. O rynku walutowym i jego wpływie na kredyty mieszkaniowe w rozmowie z analitykiem A-Z Finanse.

Przygotuj się na nielegalny ubój

Branżę mięsną czeka paraliż. Lekarze weterynarii podtrzymali decyzję o masowym wypowiadaniu umów z powiatowymi inspektorami weterynarii - poinformował TVN CNBC prezes Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej Tadeusz Jakubowski.

Zdrożeją kredyty złotowe

Zdaniem Rafała Beneckiego, ekonomisty ING BSK, zbliżają się podwyżki stóp procentowych. W styczniu CPI sięgnie prawdopodobnie 3,5%. RPP chętnie wykorzystałoby umocnienie złotego do ograniczenia tempa wzrostu cen. Jednym ze skutków obecnej inflacji są wysokie ceny paliw. O tym na co jeszcze wpłyną podwyżki stóp procentowych opowiada Patrycjusz Wyżga, TVN CNBC.

Złoty nabiera mocy

Złoty od trzech dni rośnie w siłę, a analitycy coraz częściej mówią, że będzie się dalej umacniał. Czyja to zasługa? Minister finansów Jacek Rostowski wypina pierś do orderu i mówi, ze jego, bo dzięki zadeklarowanemu przez rząd zabraniu pieniędzy przyszłym emerytom ustabilizują się finanse państwa. Analitycy wskazują jednak na prezesa NBP Marka Belkę, który zasugerował możliwość podwyżek stóp procentowych.

I ty możesz pojeździć gablotą

Taksówką będzie mógł jeździć każdy, kto spełni ustawowe warunki dostępu do zawodu. Rady miast i gmin nie będą mogły już limitować licencji. Posłowie znowelizowali w środę ustawę o transporcie drogowym.

Eurocash z częścią Emperii

Eurocash, dystrybutor artykułów spożywczych, kupił za 926 mln złotych 17. spółek zależnych Emperii, tworzących część hurtową spółki. Z kolei CEDC, zajmujący się dystrybucją alkoholi, ma dużą ekspozycję na rynek rosyjski. Czy w te spółki warto inwestować? O tym w TVN CNBC opowiada Magdalena Komaracka, analityk Ipopema Securities.

RPP w stronę zacieśniania?

W styczniu RPP powinna podnieść stopy procentowe, uważa ekonomista ING BSK, Rafał Benecki. Jego zdaniem złoty powinien się umacniać wobec euro, nawet do 3,85 zł w najbliższym czasie. O prognozach dla złotego w TVN CNBC opowiada ekonomista ING BSK.

Opteam w nowym roku

Opteam połączył się ze spółką Elektra. Opteam jest producentem i integratorem systemów wykorzystujących technologie kart elektronicznych (np. elektroniczne legitymacje studenckie), zajmuje się także budową i wdrażaniem oprogramowania wykorzystującego terminale płatnicze oraz dostarcza i serwisuje urządzenia fiskalne. O planach spółki w TVN CNBC opowiada Andrzej Pelczar, wiceprezes Opatem.

FIZ czy Fiskus?

FIZ czy Fiskus - wybór należy do Ciebie... o ile jesteś milionerem, wtedy możesz skorzystać z większych możliwości od 1 stycznia. Zagraniczne fundusze zostały zwolnione z podatku dochodowego. Rozmowa z Agnieszką Rzepecką, prezes zarządu Opustrust.

Oceny roczne w małej firmie

Jak przygotować się do spotkania z pracownikiem? Czy każda ocena musi być przeprowadzona indywidualnie, czy można to robić w grupach? Jak przekuć wnioski z oceny w system rozwoju pracowników? Krzysztof Gugała, partner w firmie Towers Watson Data Services w Polsce.

Twój Brat VAT

Czy ślusarz od maja będzie musiał zainstalować kasę fiskalną? Czy turnus rehabilitacyjny jest zwolniony z podatku VAT? Jaka jest stawka podatku VAT obowiązuje np. na usługi wulkanizacyjne? Czy na kartofle jest stawka VAT 5%? Jaki VAT obowiązuje na ciastka kruche? Jaka będzie stawka VAT na usługi sekretarskie – teraz jestem zwolniony z podatku? Odpowiadamy na pytania widzów. Rozmowa z Romanem Namysłowskim, dyrektorem w Dziale Podatkowym Ernst&Young.

Euro w Estonii - już są fałszywki

Estonia weszła do strefy wspólnej waluty europejskiej zaledwie kilka dni temu, 1 stycznia 2011 roku. Fałszerze nie czekali długo. Wykorzystując to, że Estończycy są jeszcze mało obeznani z nowym pieniądzem, wprowadzili do obiegu pierwsze fałszywe banknoty euro.

Kto odpowiedzialny za dzisiaj, a kto za przyszłość

206 mld zł długu, który wciąż narasta - temu winne są OFE - mówił w Sejmie minister Michał Boni, przedstawiając rządową informację ws. propozycji nowego podziału składki przekazywanej do OFE. I dodaje, że ten dług jest to efekt reformy emerytalnej z 1999 roku.

Kakaowe safari i masaż czekoladowy na Karaibach

Najpierw brytyjski producent słodkości pozyskał miliony na rozwój biznesu, sprzedając obligacje spłacane... czekoladą. Teraz na Karaibach otwiera Hotel Czekolada. A w nim takie słodkie atrakcje, jak np. czekoladowe masaże.

Brat PIT: rozliczenie za pracownika

W najbliższy poniedziałek mija termin złożenia PIT-12 przez pracowników, którzy chcą, aby z podatku rozliczył ich pracodawca. Do kiedy zakład pracy musi uzupełnić dane i wystawić PIT-40? Co w przypadku, gdy dział finansowo-księgowy pomyli się w obliczeniach – kto składa korektę, pracownik, czy pracodawca? Rozmowa z Markiem Gadaczem, doradcą podatkowym i senior menedżerem w Dziale prawno-podatkowym PwC.

Potencjalny kandydat chce wydłużenia czasu pracy

Gorącą polemikę rozpętała we Francji propozycja jednego z liderów opozycyjnych socjalistów i potencjalnego kandydata na prezydenta w wyborach w 2012 r. - Manuela Vallsa. Chce on skończyć z wciąż formalnie obowiązującym w kraju 35-godzinnym tygodniem pracy. W środę sprzeciwił się tej propozycji minister pracy Xavier Bertrand.

Wolne 6 stycznia

Po raz pierwszy Święto Trzech Króli jest dniem wolnym od pracy. Jakie przepisy prawa pracy obowiązują tego dnia? Ile trzeba zapłacić pracownikowi w ten dzień? Zapytamy także, jakie branże będą pod lupą GIP w tym roku, bo znany jest plan kontroli inspekcji w tym roku. Rozmowa z Haliną Tulwin, dyrektor Departamentu Prawnego w Głównym Inspektoracie Pracy.

Portugalia słono płaci za ryzyko

Portugalia sprzedała obligacje, ale zapłaciła inwestorom wysoką premię za ryzyko. Dzisiejsza aukcja przyniosła Lizbonie 500 mln euro. Rentowność sześciomiesięcznych bonów wyniosła 3,7 proc. Premia dla inwestorów podczas poprzedniej aukcji była dużo niższa - wynosiła 2 proc.

Wizja rozwoju PBG

Jeszcze w styczniu PBG i hiszpański Obrascon Huarte Lain  połączą swoje siły jako akcjonariusze Hydrobudowy Polska i Aprivii. O szczegółach umowy obu spółek a także o planach PBG na rok 2011, rozmawialiśmy z Przemysławem Szkudlarczykiem, wiceprezesem PBG.

Droższa ropa nie da leczyć gospodarek

Wysoka cena ropy naftowej zagraża uzdrawianiu gospodarek krajów rozwiniętych w 2011 r. - ocenia Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA). - Jeśli cena ropy jeszcze wzrośnie, wpłynie to na wszystko, od handlu po budżety gospodarstw domowych - zauważa dyrektor IEA ds. ekonomicznych Fatih Birol.