Polski Bank DnB Nord na sprzedaż. Właściciel działającego w Polsce banku - norweska grupa DnB NOR - poinformowała, że rozważa sprzedaż swojego polskiego biznesu. Stanowi on prawie 1/4 zagranicznych aktywów norweskiego banku.
Według danych polskiego banku, jego aktywa na koniec ubiegłego roku warte były niemal 10 miliardów złotych. DnB Nord działa w Polsce od 2005 roku.
Dziś znany jest głównie jako posiadacz dość agresywnej cenowo, ale w miarę ostrożnej pod względem wymaganego wkładu własnego oferty kredytów hipotecznych. Wartość portfela kredytowego na koniec I kwartału tego roku wynosiła 2,5 mld zł. Zatrudnia ponad 3 tysiące pracowników w 170 oddziałach i filiach, obsługuje ponad 900 tysięcy klientów.
KLienci mogą być spokojni
Rzecznik banku powiedział TVN CNBC, że informacje z centrali w Norwegii nie są zaskoczeniem dla pracowników w Polsce. Natomiast prezes DnB Nord Polska Bartosz Chytła przekonywał w TVN CNBC, że klienci mogą być spokojni: nic się dla nich nie zmieni, oddziały banku nie znikną z Polski nawet jeżeli właściciele zdecydują o jego sprzedaży.
- Dla polskich klientów nawet ewentualna decyzja o sprzedaży nie przekłada się na jakość obsługi. Jak najbardziej kontynuujemy obsługę i obecny model. Klienci w ogóle nie powinni się martwić o kontynuowanie modelu biznesowego - mówił prezes Chytła.
Dodał też, że obecnie nie ma jednoznacznej decyzji o sprzedaży banku, a jedynie "są rozważane różne opcje". - Jeżeli będzie sprzedaż, to powinna być realizowana w ciągu najbliższego roku - dodał prezes.
Chętni znajdą się bez problemu
Zdaniem dyrektora zarządzającego w KBC TFI Jarosława Antonika, ze sprzedażą polskiego DnB Nord nie powinno być problemu. W jego opinii jednak grupa DnB NOR przegapiła moment, w którym mogła osiągnąć najwyższą cenę za swój polski bank. - Wszystko jest kwestią ceny, rynek bankowy jest atrakcyjny. Wydaje mi się, że będą chętni, ale to nie będą już takie ceny jak wcześniej - mówił Antonik na antenie TVN CNBC.
DnB NOR to największy bank Norwegii, obsługujący ponad połowę mieszkańców tego kraju i wiele tamtejszych firm. Za granicą poza Polską działa też na Litwie, Łotwie i w Estonii. Jak podaje, aktywa całej grupy wynoszą 11 mld euro.
Źródło: TVN CNBC, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC