Najnowsze

Najnowsze

Rury znowu wypełniły się gazem

Gazu tym razem nie zabrakło, choć polscy operatorzy systemów przesyłowych przyznali, że w minionej nocy na granicy z Białorusia jego ciśnienie znacznie spadło. Teraz dostawy gazu ziemnego dla firm i klientów indywidualnych realizowane są zgodnie z zapotrzebowaniem - poinformowały w czwartek Gaz-System i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Sygnity obiecuje zysk w przyszłym roku

Marża operacyjna do 2012 r. ma wynieść między 5%-7%, a przychody w 2012 roku mają sięgnąć nawet 700 mln zł. Norbert Biedrzycki, prezes Sygnity, mówi o prognozach spółki i trzech kluczowych sektorach, na których zamierza oprzeć jej działalność: bankowo-finansowym, utility i publicznym.

Czerwcowe nastroje na GPW

Czwartkowa sesja wyglądała groźnie na indeksie WIG20 jedynie w pierwszych godzinach, później sesja przebiegała spokojnie, ostatecznie kończąc jedynie 0,16% poniżej wczorajszego zamknięcia. WIG20 w przedostatnią sesję tygodnia notuje poziom 2326 punktów. Zdaniem Marka Dymkowskiego z CDM Pekao SA, który był gościem TVN CNBC Biznes, przyszły tydzień upłynie na głównym indeksie na testowaniu wsparcia 2280 – 2310 punktów.

Giełda na giełdzie w listopadzie?

Resort skarbu planuje debiut warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych (GPW) w pierwszej połowie listopada - powiedziała w czwartek PAP wiceminister skarbu Joanna Schmid.

Emisja akcji Konsorcjum Stali

Konsorcjum Stali wyemituje 2,5 miliona akcji w przyszłym roku. Jak mówi Robert Wojdyna, prezes spółki to właśnie papierami wartościowymi planuje zapłacić udziałowcom Bowimu. Parytet wymiany to 0,146 akcji nowej emisji Konsorcjum Stali za 1 akcję Bowimu.

Jest wykonawca Gazoportu

Spółka Polskie LNG SA wybrała generalnego realizatora inwestycji terminalu LNG w Świnoujściu. Będzie nim konsorcjum kilku firm z Włoch, Kanady, Francji i Polski.

Wakacje bezpieczne dla twojego dobytku

Czas wakacji, to czas w którym złodzieje mają ułatwione zadanie. Puste domu pełne cennych dla nas rzeczy nie muszą być łatwą zdobyczą dal przestępców . Co zrobić by nie dać się okraść i jak się ubezpieczyć by w razie gdy do tego dojdzie, strata nie była aż tak bolesna radzi Wojciech Makac z Hestii

Indywidualny inwestor i duże nieruchomości

Komercyjne nieruchomości nie są poza zasięgiem inwestorów indywidualnych. Jak przygotować się do kupna nieruchomości komercyjnej i ile przygotować na to pieniędzy radzi Mikołaj Martynuska, dyrektor w CB Richard Ellis

Milion w portfelu

Jak zainwestować milion złotych? Jarosław Antonik, dyrektor biura analiz KBC TFI proponuje 2 rozwiązania. W pierwszym połowę zainwestować w depozyty bankowe, a resztę w fundusze akcji azjatyckich oraz inwestujących w złoto. Portfel aktywny zakłada aż 80% przeznaczyć na depozyty bankowe.

Karty idą na przemiał

Ubywa kart kredytowych. W I kwartale zlikwidowano 613 tysięcy kart kredytowych, czyli niemal połowę wydanych w całym 2009 roku – podaje Narodowy Bank Polski w najnowszym raporcie o kartach płatniczych.

Cypr. Podatkowy raj

Kolejna rozmowa z Piotrem Kosmędą z Kancelarii LEXDirect Widziewicz, Szepietowski o raju podatkowym, jakim jest Cypr. Tym razem nasz gość opowiada o udogodnienia podatkowe wynikające z Trust-u cypryjskiego. 

Niemcy tłumaczą się z... oszczędności

W artykule na łamach czwartkowego "Financial Times" minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble odrzucił zarzut, iż poskramiając deficyt budżetowy rząd w Berlinie hamuje odnowę własnej gospodarki i szkodzi ożywieniu innych rynków. Niemiecka polityka oszczędności budżetowych nie jest przeszkodą dla wzrostu gospodarczego - wtórowała mu kanclerz Niemiec Angela Merkel w rozmowie z telewizją ARD.

Muzyka przyciąga konsumentów

TNS OBOP na zlecenie ZPAV sprawdził jaki jest wpływ muzyki na konsumentów. Klienci chętniej wybierają lokale, w których odtwarzana jest dobra muzyka. Z Bogusławem Plutą, dyrektorem Związku Producentów Audio Video, w programie "Biznes Lunch", rozmawiał Paweł Blajer.

Wsparcie Venture Capital

HVP FIZ to fundusz inwestycyjny wspierany m.in. przez MCI Management i Krajowy Fundusz. Jak szukać inwestora do małej i średniej firmy? Jak zainteresować fundusz venture capital swoją ofertą i czy tylko firmy hi-tech i biotechnologiczne mają szansę na sukces w tej materii? Z Małgorzatą Walczak partnerem MCI Management SA, zarządzającą funduszem Helix Ventures Partners, w programie "Biznes Lunch", rozmawiał Paweł Blajer.

Rostowski umywa ręce od fuzji

Minister finansów Jacek Rostowski powiedział, że rząd będzie musiał dokładnie przeanalizować sprawę ewentualnej fuzji PKO BP z BZ WBK. Ponad 70 proc. akcji banku BZ WBK chce sprzedać jego właściciel, irlandzki Allied Irish Bank. Do kupna tego pakietu przymierza się częściowo państwowy bank PKO BP.

VAT od samochodu z kratką

Rząd poprosił KE o zgodę na wprowadzenie limitu odliczania VAT od prywatnych aut. 7 czerwca Rada Unii Europejskiej zgodziła się na ograniczenia w odliczaniu VAT od prywatnych aut. Aby w życie weszły ograniczenia w odliczaniu VAT od aut Ministerstwo Finansów musi przygotować zmianę przepisów. Z Katarzyną Czarnecką-Żochowską, partnerem w dziale doradztwa podatkowego PwC, w programie "Biznes Lunch", rozmawiał Paweł Blajer.

Gazprom potwierdza: jest porozumienie

Rosyjski koncern gazowy Gazprom potwierdził ustnie Komisji Europejskiej zawarcie porozumienia z Białorusią kończącego gazowy spór cenowy, który zakłócił część dostaw do UE - powiedziała w czwartek rzeczniczka KE ds. energii Marlene Holzner.

Bon na innowacje

Tylko do 30 czerwca można składać wnioski w ramach bonu na innowacje. Mikro- i małe przedsiębiorstwa mogą dostać 15 tys. zł na wdrożenie lub rozwój produktu lub technologii, świadczonych przez jednostkę naukową. Z dyr. Joanną Podgórską, pełniącą obowiązki dyrektora zespołu innowacji i technologii PARP, w programie "Biznes Lunch", rozmawiał Paweł Blajer.

Miś Uszatek środkiem płatniczym

Tej monety na pewno nikt nie użyje do płacenia. Jeśli już ktoś ją zdobędzie, to zachowa - choćby na prezent dla dziecka. Bohater naszych bajek, Miś Uszatek, trafił na monety dalekiej wyspy Niue. I to w doborowym gronie: na rewersie towarzyszy mu królowa Elżbieta II.

W maju ruszyliśmy na zakupy

Sprzedaż detaliczna w Polsce w maju br. była o 3,1 proc. wyższa niż w kwietniu, oraz o 4,3 proc. wyższa niż przed rokiem - podał Główny Urząd Statystyczny. To wynik zdecydowanie wyższy niż oczekiwali analitycy. Kwietniowa sprzedaż detaliczna była o 1,6 proc. niższa niż rok wcześniej.

LUG na głównym parkiecie?

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy zdecydowało o przeniesieniu spółki z NewConnecy na GPW. Przeniesienie nie będzie związane z emisją akcji. Spółka zapowiada że nie ma problemu z kapitałem obrotowym, gdyż jest on wystarczający. Z prezesem spólki LUG Ryszardem Wtorkowskim w programie "Dzień na rynkach" rozmawiał Mikołaj Kunica.

Sprzedaż na Węgrzech

Ekonomistów najbardziej martwi martwi bardzo słaby popyt wewnętrzny na Węgrzech. Obawiają się oni, że dojdzie do interwencji Banku Centralnego. O sytuacji na Węgrzech z Patrykiem Jabłonowskim zarządzającym Deka Investment, w programie "Dzień na rynkach", rozmawiał Mikołaj Kunica.

Upodobania Polaków oczami spółki giełdowej

Wzrost sprzedaży detalicznej w maju. Kolastyna zanotowała wzrost w segmencie leków i kosmetyków. Co Polacy wydają pieniądze, a na czym oszczędzają z perspektywy Kolastyny. Z prezes spółki Moniką Nowakowską, w programie "Dzień na rynkach" rozmawiał Mikołaj Kunica.

Plany Ciechu

Ciech nie chce sprzedawać PTU za wszelką cenę, nie spieszy się z tym. Prezes ma nadzieję zakończy się ona na początku III kwartału. Natomiast Gdańskimi Fosforami jest zainteresowane kilka spółek w tym międzynarodowe. O dalszych planach spółki z prezesem Ciechu, Ryszardem Kunickim w programie "Dzień na rynkach" rozmawiał Mikołaj Kunica.

Dane o sprzedaży detalicznej

Sprzedaż detaliczna w górę i to lepiej od oczekiwań rynku. W w ujęciu rocznym wzrosła o 4,3 procent. Analitycy oczekiwali wzrostu o 3,2 procent rok do roku. Komentarza do danych udzielił w programie "Dzień na rynkach" Konrad Soszyński, ekonomista BGK.

Rosja odkręciła kurek. Białoruś wciąż grozi

Gazprom wznawia dostawy gazu na Białoruś w pełnym wymiarze - ogłosiła rzeczniczka Kremla. Wcześniej wicepremier Białorusi Uładzimir Siemaszko oświadczył, że jego kraj spłacił długi za gaz. Także Gazprom poinformował o spłacie swoich długów wobec Białorusi, jednak Mińsk nie potwierdził przelewu. Jeśli nie nastąpi to do 13 miejscowego czasu - grozi odcięciem tranzytu.

Szykuj kasę na autostradę

Niemal wszystkie duże miasta, do których dochodzą autostrady, do 2012 r. będą miały autostradowe obwodnice - zapowiada minister infrastruktury Cezary Grabarczyk. Jak dodał, jego resort analizuje możliwość oraz termin wprowadzenia opłat za korzystanie z tych obwodnic. Jedną z możliwości jest obciążenie miast kosztami jazdy ich mieszkańców.

NFZ dostaje więcej pieniędzy

Więcej pieniędzy na leczenie Polaków. Narodowy Fundusz Zdrowia aktualizuje swój budżet, bo lepsza sytuacja makroekonomiczna powoduje lepsze niż oczekiwano wpływy ze składek. - Pozwala to optymistycznie patrzeć na tegoroczny plan wydatków - mówi w TVN CNBC Biznes prezes funduszu Jacek Paszkiewicz.

Polacy zaczynają znajdować pracę

Stopa bezrobocia w maju wyniosła 11,9 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. To wynik lepszy od spodziewanego przez resort pracy, który prognozował równe 12 proc. Jeszcze w kwietniu wskaźnik ten wynosił 12,3 procent.

Inteligentne sieci elektroenergetyczne

Przewidują co stanie się w przyszłości, dostosowują produkcję do potrzeb odbiorców, pozwalają zaoszczędzić dziesiątki milionów. Inteligentne sieci elektroenergetyczne. Kiedy powstaną w Polsce i jakie korzyści przyniosą gospodarce? Z Mariuszem Sworą, prezesem URE w programie "Pieniądze od rana" rozmawiał Robert Stankiewicz.