Najnowsze

Najnowsze

Zarobić na lokacie?

Od miesiąca mamy przerwę w cięciu stóp procentowych w NBP. Wcale nie oznacza to że nic nie zmienia się w bankach komercyjnych, które już i tak mocno obniżyły oprocentowanie lokat. Ile teraz można na nich zyskać i czym banku kuszą klientów? O tym w rozmowie z Jarosławem Sadowskim, głównym analitykiem Expandera.

Plan ratowania Lotu

Plan restrukturyzacji PLL LOT zakłada 3 warianty. Zysk w spółce możliwy będzie do osiągnięcia w 2014 roku. Jak plany ratowania spółki wpłyną na koszty ponoszone przez klientów? Rozmawialiśmy o tym z Markiem Stusem, Pasażer.com.

Kraków na Catalyst

Kraków zadebiutował na rynku Catalyst. Od dziś obligacje Krakowa warte 300 mln zł znajdują się w obrocie. Na rynku pierwotnym cała emisja została objęta przez inwestorów instytucjonalnych. Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa, mówił w TVN CNBC, że finansowanie deficytu przez obligacje okazało się znacznie tańsze, niż kredyt bankowy. Ale miasto ma już dług bliski maksymalnemu pułapowi - więc na razie nie ma planu kolejnych emisji.

Europejski Kongres Gospodarczy 2013

W kryzysie wspieranie kultury jest dla biznesu zadaniem dość trudnym. Koszty związane z dotowaniem przedsięwzięć artystycznych są z reguły "obcinane" w pierwszej kolejności, gdy firmom przychodzi działać w trudniejszych warunkach rynkowych. O związku biznesu ze światem kultury i sztuki rozmawialiśmy z Waldemarem Dąbrowskim, dyrektorem Teatru Wielkiego. Mówi on, że „Stopień w jakim biznes przejmuje odpowiedzialność za sprawy kultury narodowej jest pewną miarą dojrzałości demokracji”. Rozmowa odbywa się w kontekście startującego 13 maja w Katowicach, Europejskiego Kongresu Gospodarczego, którego uczestnikiem będzie również gość programu Wartość!

Kondycja polskiej gospodarki

Indeks IFO w kwietniu wyniósł 104,4 pkt. Wobec 106,7 pkt w marcu. Czy dane z Niemiec oddalają wizję poprawy nastrojów w gospodarce niemieckiej? Jak rzutuje to na możliwość ożywienia w Polsce zapowiadanego przez dużą część analityków na druga połowę roku? Pytamy o to Aleksandrę Bluj, strateg rynku stopy procentowej PKO BP.

Polityka i pieniądze

Profesor Leszek Balcerowicz zaniepokojony dyskusją wokół zmian w systemie emerytalnym. Jego zdaniem w toczących się rozmowach o Otwartych Funduszach Emerytalnych jest zbyt wiele pustych słów, a ich rola jest demonizowana. Z profesorem rozmawiał Dominik Cierpioł.

Wiosenna szkoła Leszka Balcerowicza

"Ograniczenia wolności gospodarczej w Polsce" - czyli problemy, z którymi codziennie walczą polscy przedsiębiorcy. Z tymi problemami zmierzyli się też studenci podczas wiosennej szkoły profesora Leszka Balcerowicza. Zwycięzca otrzymał nagrodę w wysokości dwóch tysięcy złotych a Wiosennej Szkole patronowała TVN CNBC.

Słabość konsumenta

W marcu sprzedaż detaliczna urosła zaledwie o 0,1% rok do roku. Konsumenci dwa razy oglądają tę samą złotówkę. Do tego utrzymuje się wysokie bezrobocie, bez pracy jest ponad 2 miliony 300 tysięcy osób – stopa bezrobocia w marcu wyniosła 14,3%.

Polityka i pieniądze

Karty na stół. OFE kontratakują i przedstawiają swoje wyliczenia dotyczące wpływu funduszy na gospodarkę i rozwój Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Węglowe zyski

Ożywienie gospodarcze w drugiej połowie roku wciąż pod dużym znakiem zapytania. Ostatnie dane z europejskiej gospodarki nie pozostawiają wątpliwości, że nie będzie łatwo.

Po wynikach Apple

Apple z niższym zyskiem niż rok wcześniej, mimo znacznie wyższych przychodów ze sprzedaży.

Co z emeryturami?

Rzetelnych, dobrze uzasadnionych kilku propozycji rozwiązań ws. przyszłości OFE oczekuje prezydent. Jego kancelaria apeluje o przyspieszenie prac nad tymi rozwiązaniami.

LOT tnie koszty: mniej samolotów, mniej rejsów, węższe fotele. Pasażer zapłaci za kocyk i poduszkę?

Mniej lotów, mniej pasażerów, przeniesienie kosztów wielu usług na klientów - taki ma być LOT po wejściu w życie planu restrukturyzacji. Dziennikarze TVN CNBC poznali jego szczegóły. Konkretnych pomysłów na to, jak pomóc przewoźnikowi jest grubo ponad sto. Od oszczędniejszego pilotażu, po walkę z brudem na samolotach, wypożyczanie poduszek i opłat za dodatkowe miejsce na nogi.

Plan ratowania LOT-u

Plan restrukturyzacji, przedstawiony 20 marca przez LOT Ministerstwu Skarbu Państwa, zakłada uzyskanie przez linie pomocy publicznej na łączną kwotę 773 mln zł. 400 milionów LOT już dostał, czy poprosi o dodatkowe 373 miliony? Plan zawiera kilka wariantów wewnętrznej reformy - według najostrzejszego scenariusza, z ponad 2 tysięcy zatrudnionych w firmie miałoby zostać tylko nieco ponad 760 osób, czyli zaledwie ok. 30% załogi. Z planu wynika też, że strata LOT za 2013 rok wyniesie od 262 do 332 milionów złotych, czyli mniej więcej dwa razy tyle co w 2012 roku, gdy wyniosła 157 mln. Wśród pomysłów na oszczędności znalazły się na przykład takie, by personel pokładowy sprzątał samoloty na krótkich trasach, a także pomysł, by zmniejszyć opór powietrza poprzez dokładniejsze mycie samolotów.

Euro kryzys

Niemiecka gospodarka znów się kurczy - tak oceniają menadżerowie ds. zakupów w firmach za zachodnią granicą Polski. W kwietniu mierzący ich nastroje indeks PMI po raz pierwszy od pięciu miesięcy spadł poniżej granicy 50 punktów. Umownie oddziela ona wzrost od recesji w kraju. Rozczarowały zarówno niemiecki przemysł, jak i sektor usług. Jeszcze gorsza sytuacja panuje na peryferiach strefy euro. Kiedy europejska gospodarka wyjdzie na prostą?

Lot po pomoc

Plan LOTu - czystszymi samolotami, na mniejszej liczbie tras i z niższym bagażem kosztów - tym polski przewoźnik chce przekonać Komisję Europejską, że rządowa pomoc, która dostał - ma sens. O planach restrukturyzacji PLL LOT rozmawialiśmy z prezesem Blue Jet, Jakubem Benke i Adamem Hoszmanem z Katedry Transportu SGH.

Kondycja polskiej gospodarki

Wiosna w gospodarce ciągle zwleka z nadejściem... Bezrobocie co prawda lekko spadło w marcu, ale dlatego, że wzrosła liczba miejsc pracy - wspieranych publicznymi pieniędzmi. Umiarkowanie wspierali gospodarkę konsumenci - zwiększając zakupy ledwie o ułamek procenta. Także zwiększenie eksportu polskich firm za granice może być problemem, bo informacje z globalnej gospodarki nie napawają optymizmem. O tym kiedy możemy spodziewać się wiosny – w polskiej gospodarce – rozmawialiśmy z Łukaszem Tarnawą, głównym ekonomistą BOŚ.

Co słychać w KGHM?

Jak spadające ceny miedzi i srebra wpłyną na wyniki spółki? Czy przez nie KGHM będzie musiał zmienić strategię na najbliższe lata? I wreszcie – co z tą dywidendą?

Rentowność sprzedaży

W jaki sposób policzyć rentowność sprzedaży w swojej firmie? Rozmowa z Karolem Markiem Klimczkiem z Akademii Leona Koźmińskiego w programie "Blajer mówi: biznes".

Twój brat PIT

Korzystanie z prywatnego samochodu do celów służbowych może być opodatkowane. Rozmowa z doradcą podatkowym Mirosławą Zugaj w programie "Blajer mówi: biznes".

Negocjator w biznesie

Jakie czynniki mogą wzmocnić naszą pozycję w negocjacjach biznesowych? Kolejna z cyklu rozmów z adwokatem, negocjatorem, ekspertem BCC i KIG Markiem Kujawą w programie "Blajer mówi: biznes".

Twój brat PIT

Kiedy strata przy transakcjach kapitałowych jest stratą podatkową? Rozmowa z doradcą podatkowym Grzegorzem Baranem w programie "Blajer mówi: biznes".

Tworzymy ofertę

Dodatki do sprzedawanych produktów mogą zwiększyć popularność oferowanych towarów. Rozmowa z Ewą Opolską w programie "Blajer mówi: biznes".

Twój brat PIT

Reklamacja przyjęta, ale dowód sprzedaży pozostał w kasie fiskalnej. Jak uniknąć opodatkowania anulowanej transakcji? Rozmowa z doradcą podatkowym Markiem Jarockim w programie "Blajer mówi: biznes".

Wyniki sprzedaży a pracownicy

Jak przekonać pracowników do większego zaangażowania w proces sprzedaży? Rozmowa z Witoldem Anuszem w programie "Blajer mówi: biznes".

Centrum wyników - TPSA

Telekomunikacja Polska w pierwszym kwartale lepiej od oczekiwań, ale i tak znacznie słabiej niż przed rokiem. Spółka w pierwszych trzech miesiącach tego roku zarobiła na czysto 81 milionów złotych wobec 49 milionów oczekiwanych przez analityków. Rok temu zysk sięgnął 242 milionów złotych. Prezes TPSA Maciej Witucki spodziewa się spadku przychodów w kolejnych kwartałach, mimo że w wynikach widać już pewne pozytywne sygnały.

Wiosna w budowlance

Na razie nie widać końca kryzysu w budowlance - mówi prezes Herkulesa, lidera krajowego rynku usług dźwigowych. Grzegorz Żółcik dostrzega jednak wzrost zamówień, w porównaniu do zeszłego roku spadają natomiast marże.

Centrum wyników - Grupa Kęty

Wynik gorszy od wcześniejszych szacunków. Grupa Kęty cierpi przez spadające zamówienia z rynku polskiego, niekorzystne różnice kursowe i spadek cen aluminium. Największy spadek sprzedaży w pierwszym kwartale firma odczuła w segmencie budowlanym. O 9 proc. spadła sprzedaż wyrobów wyciskanych. Najlepiej grupa radziła sobie segmencie aluminiowych opakować, gdzie wyraźnie wzrosła sprzedaż na eksport. Rozmowa z prezesem Grupy Kęty Dariuszem Mańko.

Polityka pieniądze

Powstanie rządowy zespół do prac nad energetyką – zapowiada premier - my pytamy jak dymisja ministra skarbu wpłynie na rozwój sektora energetyczno-gazowego. Czy możemy oczekiwać trzęsienia ziemi na szczytach władz PGNiG-u? Czy ruszą inwestycje w nowe moce w energetyce konwencjonalnej i co z projektami wymagającymi nowych przepisów o dopłatach dla odnawialnych źródeł energii? Naszym gościem był Błażej Poboży z Instytutu Nauk Politycznych UW.