Najnowsze

Najnowsze

Fundusz z dywidendą

Premia w czasie zwyżek, pocieszenie w czasie kryzysu - giełdowe spółki coraz chętniej i częściej wypłacają wyczekiwane przez inwestorów dywidendy. Stąd coraz większa popularność funduszy dywidendowych, ich liczba na polskim rynku urosła już do dziesięciu. Największe, wynoszące 65 milionów złotych aktywa, ma Fundusz Europejski Dywidendowych Spółek ING. O funduszach dywidendowych rozmawialiśmy z Tomaszem Publicewiczem, prezesem Analiz Online.

Cień recesji

Chiński przemysł w recesyjnych nastrojach. Indeks PMI, który bada sentyment wśród menedżerów do spraw zakupów w tym sektorze, jest najniżej od siedmiu miesięcy. Wstępny odczyt wskaźnika za maj, przygotowany przez bank HSBC wyniósł 49,6 punktu, po raz pierwszy od października spadając poniżej granicy 50-ciu punktów, oddzielającej rozwój branży od recesji. Adam Czerniak z SGH podkreśla, że gospodarcza kondycja Chin wpływa na całą Azję a w poprzednim kryzysie to właśnie Chiny pomogły Europie wyjść z kłopotów.

Śmieciowe zyski?

Banki JPMorgan Chase oraz Barclays podniosły rekomendacje dla amerykańskich korporacyjnych obligacji śmieciowych. Od 2008 roku papiery o podwyższonym ryzyku dały zarobić średnio 21% rocznie.

Cień recesji

Nadal recesyjne nastroje w europejskim przemyśle i usługach. Wstępne odczyty indeksów PMI w maju poniżej poziomu 50 punktów, który oddziela rozwój od spowolnienia.

Bez energii do zysków?

Energetyka pod lupą. Dom Maklerski BPS spodziewa się dobrych wyników Taurona i Enei w drugim kwartale. Głównie za sprawą segmentu sprzedaży.

Cała naprzód

Admiral Boats jest producentem łodzi i laminatów technicznych. Spółka ma ambitne plany wypłynięcia na szerokie wody finansowe.

Blog za miliard

26-letni David Karp pokazał jak stworzyć start-upa wartego miliard dolarów. Jego Tumblra przejął Yahoo. A sam Karp dostał za udziały w tej spółce ponad 250 milionów dolarów.

Prąd stanieje?

Czas na tańszy prąd? Regulator wzywa do obniżek - spółki energetyczne chcą utrzymania taryf. O ile powinien stanieć prąd? Rozmowa z Markiem Woszczykiem, prezesem Urzędu Regulacji Energetyki.

Trzy firmy chcą dostarczyć śmigłowce dla MON

Do udziału w negocjacjach technicznych w przetargu na śmigłowce dla wojska zgłosiły się trzy firmy - poinformowało w środę MON. To kolejny etap procedury, która ma wyłonić dostawcę 70 maszyn.

Polityka i pieniądze

Minister finansów ma przynętę – podatku od łupków nie będzie do 2020 roku. Wydaje się, że branża łupkowa taką deklarację powinna powitać z entuzjazmem – chyba, że jest już zbyt zniechęcona niepewnością w jakiej rozpoczyna swoje inwestycje. Naszym gościem był Michał Wróblewski z działu doradztwa podatkowego Deloitte, który doradza firmom łupkowym w zakresie podatków, a wśród firm, dla których pracuje są też te, które postanowiły wycofać się z polskiego rynku.

Negocjator w biznesie

To kolejna odsłona cyklu "negocjator w biznesie" w "Blajer mówi: Biznes". O tym jak przygotować się do negocjacji rozmawiamy z mec. Markiem Kujawą negocjatorem, ekspertem w BCC I KIG.

Zmiany w macierzyńskim

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt założeń ustawy uniemożliwiającej nadużywanie przepisów ustawy chorobowej. Chodzi o sytuację, gdy matka przed porodem może założyć firmę i opłacić najwyższą dopuszczalną prawem składkę ubezpieczeniową uprawniającą do urlopu macierzyńskiego. W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z mec. Magdaleną Zwolińską.

Milion w portfelu

Portfel Piotra Sawali w ostatniej odsłonie zyskał 1,04%. Największy zysk w V odsłonie na akcjach Wind Mobile, +21,6%. Największa strata wtym okresie na akcjach PZ Cormay, -5,96%. W nowym portfelu są akcje m.in. Action, Paged, Bank Handlowy, Mirbud. O portfelu Piotra Sawali w rozmowie z Łukaszem Rosińskim, dyrektorem zarządzającym Infinity8.

Biznes w sieci

Będziemy mieli w tym roku zmiany które spodobają się konsumentom. Prawodawstwo unijne ma w większym stopniu chronić klientów korzystających z ofert sklepów internetowych. O tym jakie rozwiązania mogą pomóc w zwiększeniu bezpieczeństwa transakcji i przysłużą się wyeliminowaniu nieuczciwych kontrahentów w rozmowie z Grzegorzem Wójcickim prezesem Fundacji Rozwoju Gospodarki Elektronicznej, dyrektorem ds. Korporacyjnych Allegro Group.

Droga do ożywienia

Widać oznaki ożywienia w branży chemicznej. Spółka Chemoservis-Dwory, która świadczy usługi dla przemysłu chemicznego ma pełny portfel zamówień - mówi prezes Wojciech Mazur. Mimo to, spółka ostrożnie podchodzi do zatrudniania nowych pracowników.

Banki centralne w akcji

Dalszego wspierania amerykańskiej gospodarki przez rezerwę federalną - spodziewa się Andrzej Kurnicki. Zdaniem prezesa Euroamerican company środki dostarczane przez FED są jedynym motorem wzrostu PKB Stanów Zjednoczonych. Andrzej Kurnicki podkreśla jednak, że działania FEDu nie przekładają się w pełni na pobudzenie gospodarki.

Kondycja polskiej gospodarki

Końca spowolnienia gospodarczego nie widać, ale część przedsiębiorców odczuwa stabilizację. Prezes firmy spedycyjnej Kupiec Leszek Wróblewski mówił na naszej antenie, że po pół roku niepewności sytuacja w jego segmencie uspokaja się.

VIII Krakowskie Forum Wynagrodzeń

O kwestii wynagrodzeń przez ostatnie trzy dni głośno mówiono w Krakowie podczas VIII Forum Wynagrodzeń, którego patronem medialnym jest TVN CNBC. Jak pracodawcy planują i budują regulaminy wynagradzania pracowników oraz jaki udział w wynagrodzeniu ma premia,między innymi na te pytania odpowiadamy w rozmowie z Renata Kucharską- Kawalec, Sedlak&Sedlak.

Koniunktura gospodarcza

Wskaźnik koniunktury w przemyśle w maju wyniósł wg. danych GUS, -1 pkt. W kwietniu było to -6 punktów. Zdaniem Ignacego Morawskiego, głównego ekonomisty Polskiego Banku Przedsiębiorczości, dane należy odczytywać umiarkowanie pozytywnie.

Azerowie idą na wojnę z Rosją. Kredyty z Europy i gaz na Zachodzie za 4 lata?

Projekt przesyłu azerskiego gazu do Europy, który zakłada stworzenie połączenia bogatych złóż gazu znad Morza Kaspijskiego z Europą Zachodnią nabiera rumieńców. Azerski SOCAR chce pożyczyć z europejskich banków ponad 20 mld dol. i już w tym roku rozpocząć eksport swojego gazu na Zachód, tak by w 2017 r. gaz dotarł do Europy.

Raport walutowy

Frank może stanieć nawet do poziomu poniżej 3 złotych - prognozuje Jarosław Klepacki. Dyrektor działu gospodarki pieniężnej DMK zwraca uwagę, że tracą na wartości wszystkie waluty do niedawna uważane za bezpieczną przystań i frank nie jest pod tym względem wyjątkiem.

Droga do ożywienia

Bank Anglii wciąż podzielony w sprawie dalszego pobudzania gospodarki. Na majowym posiedzeniu sześciu członków komitetu banku było przeciwko uruchomieniu dodatkowego skupu aktywów o wartości 25 miliardów funtów. Ilościowe luzowanie poparło natomiast trzech członków komitetu. Michael Dembinski z Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej komentuje, że sytuacja gospodarcza Wielkiej Brytanii nie jest najlepsza ale i tak jest lepsza niż w przypadku strefy euro.

Maj dla kupujących

0,7% - o tyle miesiąc do miesiąca spadły w kwietniu ceny mieszkań w 12 największych polskich miastach. Potencjalnym kupującym sprzyjają decyzje Rady Polityki Pieniężnej, która obniża stopy procentowe. Czy to właściwy moment na kupno mieszkania? Spytaliśmy Marcina Drogomireckiego z portalu Nieruchomości Domy.pl i Marcina Krasonia, analityka Open Finance.

Made in Japan

Nie widać skutów słabszego jena w danych o japońskim eksporcie. W kwietniu eksport wzrósł, ale wolniej niż oczekiwano. Powód - słaby popyt na japońskie dobra w Europie i Chinach. Japoński eksport rósł w kwietniu w tempie 3,8% rok do roku. Znacznie mocniej niż miesiąc wcześniej - w marcu wzrost wyniósł 1,1%, ale także istotnie poniżej oczekiwań ekonomistów, którzy spodziewali się prawie sześcioprocentowego wzrostu. O komentarz poprosiliśmy Mariusza Dąbrowskiego, eksperta Centrum Studiów Polska-Azja.

Biznes globalny - polski eksport

Nie sztuka wyprodukować, sztuka sprzedać. Jeden dzień roboczy więcej pomógł w uzyskaniu wyniku na plusie, ale co z tego skoro producenci muszą obniżać ceny, bo popyt jest słaby. Ratunku szukają więc na coraz to nowych rynkach. Coraz częściej jak najdalej od Europy – m.in. w Algierii, Arabii Saudyjskiej, Brazylii, Chinach czy Indiach. TVN CNBC patronowało konferencji TOP10 poświęconej najbardziej perspektywicznym rynkom dla polskiego eksportu w latach 2013-2015.

Kaucja za VAT?

Kaucja za VAT – Ministerstwo Finansów pozwoli firmom handlującym stalą, paliwami i złotem uniknąć solidarnej odpowiedzialności w VAT w zamian za kaucję gwarancyjną , która miałaby wynieść ok. 20% należności podatkowej od prognozowanych miesięcznych przychodów - nie mniej jednak niż 100 tys. zł i nie więcej niż 2 miliony złotych.

Rynek obligacji firm

11 nowych emisji na Catalyst – trzy razy więc od nowych ofert na rynku głównym GPW. Niebawem na rynek może trafić kierowana także do inwestorów indywidualnych miliardowa oferta Orlenu i jeszcze większa Tauronu.

Centrum wyników - Inpro

Inpro z wynikiem ponad dwukrotnie lepszym niż przed rokiem. Spółka przekazał klientom ponad dwa razy więcej mieszkań i w efekcie zarobiła na poziomie operacyjnym blisko 10 milionów złotych.

Ustawą w kryzys

Będą dopłaty dla firm, które mimo trudności - nie będą zwalniać pracowników. Rząd przyjął projekt tak zwanej ustawy antykryzysowej na rzecz ochrony pracy. Będą z niej mogły skorzystać przedsiębiorstwa, których sprzedaż na co najmniej pół roku spadła o minimum 15%, ale nie ma przesłanek do ogłoszenia upadłości. Jak mówi w TVN CNBC Jacek Męcina, wiceminister pracy, ustawa wejdzie na stałe, a jej przepisy będzie można uruchamiać wtedy, gdy zajdzie taka konieczność.

Szef Apple'a broni firmy. "Nie stosujemy sztuczek podatkowych"

- Płacimy wszystkie podatki, które musimy, każdego dolara - tak szef Apple'a Timothy Cook bronił w Senacie firmy przed oskarżeniami o niepłacenie miliardów dolarów. Przyznał jednak, że zagraniczne dochody spółki są dwa razy większe niż w kraju.