Najnowsze

Najnowsze

Strefy ekonomiczne będą działać 6 lat dłużej

Rząd chce, by specjalne strefy ekonomiczne mogły funkcjonować do 2026 roku, czyli o sześć lat dłużej, niż planowano. Ma się to przełożyć na nowe inwestycje i miejsca pracy. O wydłużeniu funkcjonowania stref premier Donald Tusk mówił na początku lipca, zaraz przed wyborami w Elblągu. Dziś rząd zmienił rozporządzenie w tej sprawie.

Milion w portfelu

Portfel Jacka Dekarza od początku inwestycji zyskuje ponad 7%. W ostatniej odsłonie również w górę. Zyskuje na wartości 0,36%. Najwięcej dał tym razem zarobić fundusz Schroder Japanese +15,7%. Największa strata w portfelu na funduszu Altus Akcji Parasolowy -2,7%. O zmiany w portfelu pytał zarządzającego Robert Stanilewicz.

Stówa w portfelu

Jak zainwestować swoje oszczędności? Czy zdać się na wiedzę zarządzających np. funduszami inwestycyjnymi, czy też próbować sił w samodzielnym inwestowaniu? Jakie są wady i zalety obu rozwiązań? Pytamy o to Jakuba Tomaszewskiego z Comperia.pl

Polskie oszczędzanie

Zwiększa się grupa ludzi która uważa że zabezpieczenie finansowe jest dla nich ważne, jednakże jak pokazuje badanie Millennium Banku, przeszkodą w oszczędzaniu jest przede wszystkim brak pieniędzy oraz brak konsekwencji w ich oszczędzaniu. Rozmowa z Markiem Ubyszem, ekspertem Banku Millennium.

Ofensywa

Jakie mogą być skutki zmian w systemie emerytalnym dla rynku akcji i rynku obligacji? Jaki wpływ na rynki mogą mieć poszczególne warianty proponowane obecnie przez rząd? Na te tematy rozmawiamy z Marcinem Mrowcem, głównym ekonomistą Pekao SA.

Na co pieniądze z UE?

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego ujawniło projekt umowy partnerskiej. Dokument określa strategię wykorzystania miliardów euro z funduszy europejskich w latach 2014-2020. Czym będą się różniły środki z przyszłej unijnej perspektywy od tej poprzedniej? Jak zmieni się sytuacja dla ubiegających się o środki unijne? Rozmowa z Pawłem Tynelem, ekspertem E&Y.

Bezrobocie nadal spada. W czerwcu 13,2 proc.

Stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 13,2 proc. wobec 13,5 proc. w maju - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Najwyższe bezrobocie było w województwach: warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim.

Amica - rekomendacja "kupuj"

23 procent - tyle można jeszcze zarobić na akcjach Amiki – twierdzą analitycy BGŻ. W najnowszej rekomendacji zalecają kupno akcji producenta AGD i wyznaczają cenę docelową na poziomie 97 złotych. Jakie są ryzyka dla tego scenariusza?

Nowa umowa Małkowski-Martech

Kolejny kontrakt - o wartości 7 mln zł - w portfelu specjalizującej się w zabezpieczeniach przeciwpożarowych spółki Małkowski- Martech. Firma ma odpowiadać za wyposażaenie terminala LNG w Świnoujściu w stolarkę okienną, drzwiową i system biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych. Ile może na tym zarobić i jak wyglądają perspektywy dla rynku budowlanego?

Mieszkania na wynajem - rządowy program

5 miliardów złotych na 20 tysięcy tanich mieszkań czynszowych w ciągu czterech lat. To założenia rządowego programu mieszkań na wynajem. Czy ta interwencja rozkręci czy zaszkodzi biznesowi giełdowych deweloperów? Jaka jest obecnie kondycja rynku, czy niskie stopy procentowe przekładają się na ożywienie?

Deficyt budżetowy będzie rósł

Nowelizacja budżetu w kształcie zaproponowanym przez rząd podważy reputację kraju - uważa główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu. Zdaniem Janusza Jankowiaka mimo tego, że rynki nie zareagowały nerwowo na informację o zwiększeniu deficytu - wycenią to wyższe ryzyko w przyszłym roku, kiedy Polska będzie próbowała sfinansować zwiększone potrzeby pożyczkowe. Według Jankowiaka, w przyszłym roku deficyt całego sektora finansów publicznych wyniesie ponad 5%.

Wartość nad Bosforem

Czy Bank Centralny Turcji zachęci inwestorów do powrotu na półwysep Anatolijski? Czy do dobry czas by znów rozważyć inwestycje w tureckie aktywa? Rozmowa z Piotrem Matysem, analitykiem 4cast Web.

Wartość SSE

Jest ich 14, zatrudniają 250 tysięcy osób, ale w firmach, które są związane z biznesem, który działa na ich terenie prace znalazło milion osób. Specjalne Strefy Ekonomiczne i ich ciągle niepewna przyszłość - termin ważności ulg które przyciągają do nich inwestorów wygasa w 2020 roku. Co potem?

Nowela ustawy o UOKiK

Konfederacja Lewiatan apeluje o nie przyjmowanie na najbliższym posiedzeniu rządu projektu nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Dlaczego? Rozmawiamy o tym z Bartoszem Wyżykowskim z Konfederacji Lewiatan.

Przegląd prasy: Dochody z prostytucji będą częścią PKB?

W przyszłym roku kraje Unii Europejskiej będą wliczały do dochodu narodowego prostytucję, przemyt oraz handel narkotykami - twierdzi "Dziennik Gazeta Prawna". Według gazety, czarna gospodarka podniesie polski produkt krajowy brutto o 16 mld zł.

Ile Wielka Brytania zarobi na dziecku Kate?

Szaleństwo na punkcie narodzin dziecka Kate i Williama to nie tylko dobra zabawa, ale też realna pomoc dla brytyjskiej gospodarki. Eksperci szacują, że może to być nawet 380 milionów dolarów. Gdzie są takie pieniądze?

Umowa partnerska

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego proponuje podział unijnych funduszy w którym skupia się na rozwoju innowacji zwłaszcza w dużych i średnich firmach. W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Beatą Styś, dyrektorem w Eficom SA. oraz Anną Misiołek, prezesem firmy doradczej Abbeys.

Spółka za złotówkę

W kontekście planowanych zmian Kodeksu Spółek Handlowych przez Ministerstwo Sprawiedliwości w "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy o tym, jak założyć spółkę z o.o. obecnie z Przemysławem Walaskiem, kancelaria Taylor Wessing E|N|W|C.

Twój brat PIT

Kiedy musimy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych udzielając albo biorąc pożyczkę ? W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Konradem Turzyńskim, doradcą podatkowym w KNDP.

Problemy podwykonawców

Jak napisać wezwanie o zapłatę w świetle ustawy o podwykonawcach ? W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Bartłomiejem Jankowskim, kancelaria WKB.

Twój brat PIT

Opodatkowanie prywatnego samochodu w Twojej firmie, kontynujemy temat na prośbę widzów. W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Renatą Kabas-Komorniczak, kancelaria Rödl & Partner.

Bezpieczna żywność

Polska na 27 miejscu na świecie pośród krajów które zostały przebadane w Światowym Indeksie Bezpieczeństwa Żywności. Indeks mierzy dostęp ludzi do bezpiecznej, bogatej w składniki odżywcze i przystępnej cenowo żywności. Miejsce Polski z pozoru wygląda nie najgorzej, ale to spadek w porównaniu z poprzednim badaniem- z 24 miejsca. Jakie są tego powody, rozmawialiśmy z Piotrem Gillem, dyrektorem generalnym Dupont Polska.

Milion w portfelu

Przedstawiamy kolejną odsłonę portfela Mariusza Pawlaka. Obserwujemy zmagania gości cyklu i sprawdzamy co dwa miesiące, razem z Analizami Online, jak zmienia się wartość poszczególnych portfeli. W ostatniej odsłonie portfel stracił ponad 2%. Od początku inwestycji jest on na ponad dziewięcioprocentowym plusie.

Zarabianie na debiutach

Statystycznie na debiutach się zarabia, ale każdy przypadek jest inny. Większość udanych debiutów ma miejsce w okresie giełdowej hossy. Jaką strategię dobrać aby zarabiać na debiutach? O tym w rozmowie z prof. Krzysztofem Borowskim z SGH.

Gdzie na studia?

Chcąc łatwiej znaleźć pracę po studiach warto nie ograniczać się jedynie do własnych zainteresowań, ale do perspektywy zatrudnienia w wybranym zawodzie. Najpopularniejsze obecnie kierunki, patrząc po liczbie kandydatów są informatyka, zarządzanie, budownictwo. Na piątym miejscu jest pedagogika. Czy łatwo znaleźć prace po ukończeniu studiów? Jakie kierunki wybierać? Rozmawiamy na ten temat z Barbarą Kudrycką, ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Stówa w portfelu

Ósmy tydzień z rzędu obserwujemy odpływ kapitału z funduszy dłużnych w krajach rozwijających. Czy strumień odpływających środków zatrzyma się? Na jaki zysk możemy obecnie liczyć inwestując w takich funduszach? Rozmowa z Olafem Pietrzakiem, zarządzającym Skarbiec TFI.