Najnowsze

Najnowsze

Firma. Teraz.

Pomysł na franczyzę. Zakładamy placówkę agencji opłat Expert.

Polska bez grosza?

Być może wkrótce już jedno i dwugroszówki przejdą do historii. Od dawna mówiono, że koszty ich wykonania przekracza nominalną wartość. Teraz NBP oficjalnie ogłosił zamiar doprowadzenia do tego, aby najdrobniejsze monety zniknęły z obiegu. Sprzedawcy mogliby w tej sytuacji zaokrąglać ceny. A my sprawdzimy, co ta zmiana może oznaczać dla możliwości robienia promocji w handlu.

Prawosławne Święta

Boże Narodzenie prawosławnych a prawo pracy. Wyznawcy innych niż katolicka religii - jeśli zadeklarują to pracodawcy - mają prawo do dni wolnych w czasie Świąt.

Twój brat PIT

Weszła w życie ustawa, która zmusza do "wyrzucania" z kosztów działalności niezapłaconych faktur i do korekty zeznania podatkowego. Jak w praktyce działa ten mechanizm?

Strategia na 2013

Po dobrym 2012 kolejny rok także ma być dobry dla warszawskiej giełdy – twierdzą analitycy DI BRE. Pytanie dlaczego hossa ma być kontynuowana? Jeśli rzeczywiście to które spółki, branże i sektory mogą zachowywać się lepiej niż cały rynek? Naszym gościem był Michał Marczak – szef analityków DI BRE

Prognozy 2013 - rynek pracy

2013 będzie trudnym rokiem dla rynku pracy. Zdaniem Roberta Patera z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie stopa bezrobocie w Polsce może w kolejnych 12 miesiącach wzrosnąć nawet do 15 procent.

Rynek usług medycznych w 2013

Drożeją akcje małych spółek zajmujących się opieką medyczną. Ostatnie tygodnie to gorączka zakupów akcji Enelmed, SwissMed i najmniejszego pod względem przychodów Polmedu. Zdaniem prezesa SwissMedu Romana Walasińskiego to dopiero początek wzrostów firm z sektora medycznego.

Prezes giełdy: Zawieszenie mnie jest dość haniebną decyzją

- Jestem bardzo niezadowolony z tego, że spotkało się to z reakcją i decyzjami, które uważam za całkowicie nieadekwatne - powiedział o decyzji Rady Giełdy Ludwik Sobolewski, zawieszony w obowiązkach prezes giełdy. Minister skarbu Mikołaj Budzanowski złożył do CBA doniesienie ws. finansowania filmu, w który zaangażowana była partnerka Sobolewskiego.

Milion w portfelu

Portfel Marcina Mierzwy zyskuje już 18%. W ostatniej odsłonie powiększył się on o kolejne 3,5%. To czyni go jednym z liderów obecnej edycji doświadczenia edukacyjnego „Milion w portfelu”.

Prezes GPW odpiera zarzuty

Minister skarbu zawiadomił Centralne Biuro Antykorupcyjne i chce, by jego agenci sprawdzili, czy Prezes GPW nie wykorzystał stanowiska do pozyskania funduszy na rzecz prywatnego przedsięwzięcia.

Indeks dostępności kredytowej

Indeks Dostępności Kredytowej wzrósł w grudniu do 117,08 pktu. Jest to najwyższy od stycznia ub. roku poziom Indeksu. Jak zmieni się obraz rynku kredytów i czy łatwiej będzie uzyskać kredyt, o tym w rozmowie z Marcinem Krasoniem, Open Finance.

Twój brat PIT

Rok 2013 przyniósł liczne zmiany w PIT. Z początkiem roku w życie weszła nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przewiduje ona zmiany w zakresie dwóch ulg - internetowej oraz prorodzinnej, ograniczeniu ulegnie także stosowanie tak zwanych kosztów autorskich. O zmianach w podatkach rozmawiamy z Andrzejem Pośniakiem, partnerem w CMS Cameron McKenna

Wartość Inwestycji Polskich

Ruszył program inwestycje polskie wspierający gospodarkę. Celowa spółka inwestycyjna powinna być gotowa w drugim kwartale 2013. Do spółki i BGK trafią akcje: PGE, PKO BP,PZU, Ciech. Wartość przekazanych akcji to 11 mld PLN. Do 2015 roku spółka ma dysponować kwotą 40 mld PLN. nie ma na razie wykazu inwestycji realizowanych w ramach programu. Rozmawiamy o tym z Jackiem Chwedorukiem, dyrektorem warszawskiego biura Rotschild.

Amerykański krok w tył

Nie ma zwycięzcy w kwestii amerykańskiego klifu fiskalnego. To rozwiązanie jest kompromisem w dobrym amerykańskim stylu ocenia Grzgorz Kostrzewa-Zaorbas, amerykańska z Uczelni Vistula. Jego zdaniem jest to odłożenie rozwiązania problemu w czasie.

Kondycja europejskiego przemysłu

Wskaźnik PMI dla przemysłu w strefie euro wzrósł w grudniu do 46,1pktu. Europejska gospodarka może w tym roku odbić się od dna, uważa Piotr Bujak, główny ekonomista Nordea Bank Polska. Mogą o tym świadczyć stopniowo poprawiające się odczyty PMI w strefie euro i w Azji.

Prognozy 2013

Gospodarka jest w znacznie lepszej kondycji niż się wydaje - zdaniem Grzegorza Zalewskiego do takiego wniosku można dojść obserwując polską giełdę. Ekonomista DM BOŚ uważa, że jesteśmy obecnie w pierwszej fazie hossy w której rosną największe i najbezpieczniejsze spółki.

Plany PC Guard na 2013

PC Guard podniósł prognozę zysku w 2012 roku. Spółka szacuje, że zarobi na czysto ponad 8 milionów złotych, czyli o 50% więcej niż zapisano we wcześniejszej prognozie. Spółka ma też apetyt na zakupy, w zeszłym roku grupa kapitałowa przejęly między innymi spółki Emapa i GPS Konsorcjum. Gościem programu Dzień na Rynkach był prezes PC Guard, Mariusz Bławat.

Jaka płaca 2013?

Małe polskie firmy będą w tym roku będą bardziej skłonne do podwyżek- prognozuje Kazimierz Sedlak. Prezes kancelarii Sedlak & Sedlak argumentuje, że polskie przedsiębiorstwa będą musiały gonić te zagraniczne, które płacą w Polsce więcej.

Ameryka nie spadła z klifu

Stany Zjednoczone zawracają znad fiskalnego urwiska. Izba Reprezentantów przegłosowała ustawę cofającą automatyczne podwyżki podatków dla wszystkich. Decyzja o cięciach budżetowych została odsunięta o dwa miesiące. O komentarz poprosiliśmy Adama Łukojcia, analityka Skarbiec TFI.

RPP w akcji

Rada Polityki Pieniężnej jest w cyklu cięć procentowych tak jak polska gospodarka jest w cyklu spowolnienia - przed pierwszym w tym roku posiedzieniem RPP, które odbędzie się za tydzień, rozmawialiśmy z Aleksandrą Bluj, ekonomistką PKO BP.

Chiny rosną?

Chiński przemysł utrzymuje najlepszą formę od ośmiu miesięcy - tak wynika z rządowego odczytu wskaźnika PMI.

W Polsce emerytury jak w "starej" Unii dopiero za 59 lat

Sytuacja finansowa polskich emerytów jest znacznie lepsza niż ich kolegów z Europy Środkowo-Wschodniej - pisze środowy "Dziennik Gazeta Prawna", po przeanalizowaniu danych Eurostatu. Jednak na takie emerytury jak w krajach "starej" Unii Europejskiej będziemy musieli poczekać aż 59 lat.

"Nie spodziewam się, żeby w 2013 r. nagle było eldorado"

- Nie zgadzam się z tym, że w Europie jest tak źle. Ale nie spodziewam się, żeby w 2013 r. nagle było eldorado - tak na pytanie o to, co czeka w Europę w 2013 r., odpowiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Ryszard Petru. - Byłbym większym pesymistą - ripostował Ryszard Bugaj. Jego zdaniem, np. w Polsce nastąpiło załamanie konsumpcji, popytu i inwestycji infrastrukturalnych. To z kolei nie dziwi Marka Borowskiego, bo - jak podkreślił - inflacja już wcześniej przekroczyła wzrosty płac.

Później na emeryturę

Pierwszego stycznia wchodzi w życie ustawa o wydłużeniu wieku emerytalnego (docelowo 67 lat). Wiek emerytalny będzie podwyższany stopniowo - co 4 miesiące o 1 miesiąc w górę. Z podwyższeniem wieku emerytalnego zmieni się też okres ochronny dla pracownika. Pracownika nie można zwolnić 4 lata przed przejściem na normalną emeryturę. Także osiągniecie wieku emerytalnego nie może być jednym powodem zwolnienia. O emeryturach rozmowa z Piotrem Wojciechowskim, ekspertem rynku pracy.