Jak łatwo przeprowadzić rozdzielność majątkową? Z jakimi kosztami to się wiąże? Czy rozdzielność majątkową można wprowadzić, gdy małżeństwo już trwa? Na te pytania odpowiada Paweł Blajer.
Adwokat Eliza Kuna z Kancelarii Adwokackiej twierdzi, że osoby, które chcą wprowadzić rozdzielność majątkową maja dwie drogi.
Jak to zrobić?
- Pierwsza to droga sądowa, ale ona jest dłuższa i zwykle bardziej kosztowna - twierdzi Eliza Kuna i dodaje, że łatwiej jest, gdy całą sprawę załatwimy z pomocą notariusza
- Prostszą możliwością jest forma aktu notarialnego. Małżonkowie muszą udać się do notariusza i ustanowić rozdzielność majątkową. Cały proces kosztuje około 400 złotych - tłumaczy Kuna i dodaje, że rozdzielność można ustanowić zarówno przed zawarciem związku małżeńskiego, jak i w jego trakcie.
- Rozdzielność majątkowa obowiązuje zwykle od momentu podpisania aktu notarialnego na przyszłość. Można, ale już na drodze postępowania sądowego zażądać ustanowienia rozdzielności majątkowej na wstecz np. na czas wcześniejszej separacji małżonków - wyjaśnia Eliza Kuna.
Mecenas Eliza Kuna tłumaczy, że od chwili podpisania aktu notarialnego małżonków każda ze stron ma już osobisty majątek. - Przyszłe przychody np. z umowy o pracę będą zasilały już odrębne majątki osobiste od chwili ustalenia rozdzielności - twierdzi Kuna.
Co ze wspólnym majątkiem?
Gdy małżonkowie zdecydują się na wprowadzenie rozdzielności majątkowej mają prawo do połowy wartości ich wspólnych dóbr, czyli np. samochodu, czy mieszkania.
- Dopóki sąd albo oni nie ustalą inaczej, to każde z nich ma po jednej drugiej wartości majątku, który nabyli do dnia dnia powstania rozdzielności - tłumaczy.
Program "Biznes dla Ludzi" Pawła Blajera do obejrzenia na antenie TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 20.00.
Autor: msz/ / Źródło: TVN24 BiS