Co przysługuje pracownikowi, który się szkoli lub studiuje? Co może zyskać i na co musi uważać? Na te pytania odpowiada Paweł Blajer gospodarz programu "Biznes dla ludzi".
Adwokat Krzysztof Gąsior z Kancelarii K&L Gates twierdzi, że to od pracodawcy zależy jak będzie traktował pracownika, który w swoim wolnym czasie studiuje lub dodatkowo rozwija się na kursach.
Jak to zrobić?
- Aby pracownik mógł liczyć na korzyści szkolenia muszą odbywać się za inicjatywą albo za zgodą pracodawcy - twierdzi Krzysztof Gąsior. - To interesie pracownika jest, aby uzyskać tę zgodę od pracodawcy na piśmie. Najlepiej, aby była to umowa. Określamy w niej nasze wzajemne prawa i obowiązki. Wtedy możemy korzystać z przywilejów - tłumaczy adwokat. Ambitny pracownik, który dodatkowo uczy się na kursach może wykorzystać np. sześć dni urlopu szkoleniowego. - Chodzi o szkolenia, która kończą się egzaminem eksternistycznym, czyli takie, które kończą się uzyskaniem nowych kwalifikacji zawodowych - mówi mecenas.
Więcej wolnego na studiach
Uczący się na np. studiach magisterskich pracownik może skorzystać z 21 dni urlopu szkoleniowego na ostatnim roku studiów. - Te dni wolne od pracy trzeba wykorzystać na przygotowanie się do egzaminu końcowego i pisanie pracy dyplomowej - tłumaczy Gąsior. Dodatkowo pracodawca jest zobowiązany zwolnić nas z pracy o tyle wcześniej abyśmy bez problemu dotarli na zajęcia, czy egzamin. - Jeżeli np. pracujemy w Śródmieściu w Warszawie, a zajęcia mamy na drugim końcu miasta, to potrzebujemy tego czasu więcej - twierdzi mecenas.
Program "Biznes dla Ludzi" Pawła Blajera do obejrzenia na antenie TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 20.00.
Autor: msz/ / Źródło: TVN24 BiS
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu