W programie "Biznes dla ludzi" Paweł Blajer wyjaśnił, na jakie dofinasowanie mogą liczyć osoby korzystające z kredytów w ramach programu "Mieszkanie Dla Młodych". Kto może z tego kredytu skorzystać i jakiej wielkości mieszkanie lub dom wybudować. A także to czy nieformalna para w ramach MDM może liczyć na podwójne dofinansowanie?
Od 2014 roku młodzi ludzie z pomocą państwa mogą zaciągać kredyty na zakup pierwszego mieszkania lub domu z rynku pierwotnego. Jeżeli banki przyznają kredyt na zakup lokalu, to po spełnieniu warunków określonych przez program "Mieszkanie dla Młodych" (MdM), BGK przydziela dofinansowanie do takiego kredytu.
Rodzina bezdzietna i singiel dostaną od państwa 10 proc. ceny mieszkania. Jeśli rodzina lub osoba samotna ma potomstwo, dofinansowanie wyniesie 15 proc. Jeżeli w ciągu pięciu lat od zakupu lokalu urodzi się trzecie bądź kolejne dziecko - można będzie liczyć na dodatkowe 5 proc.
- W przypadku małżeństwa brana jest pod uwagę zarówno małżonka, jak i małżonek. Z ustawy wynika, że nabywcą są małżonkowie. Małżonkowie są jednym podmiotem. Jeden z nich nie może na własną rękę składać wniosku o dofinansowanie - powiedziała Małgorzata Świeca z kancelarii Świeca i Wspólnicy.
Dopłatą ma być objęte maksymalnie 50 m kw. mieszkania lub domu o powierzchni odpowiednio do: 75 m kw. i 100 m kw. Ponadto rodzina z trójką dzieci będzie mogła kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym o powierzchni większej o 10 m kw. niż przewiduje MdM. Dofinansowanie państwa dotyczy 50 m kw. lokalu.
Program "Biznes dla Ludzi" Pawła Blajera do obejrzenia na antenie TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 20.00.
Autor: mn/klim/ / Źródło: TVN24 Biznes i Świat
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat