Lafarge Cement i PGNiG Termika mogą utworzyć wspólne przedsiębiorstwo - zadecydowała prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dzięki temu powstanie Zakład Separacji Popiołów Siekierki. To jedna z sześciu decyzji wydanych przez UOKiK w sprawie koncentracji.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zdecydował, że Lafarge Cement i PGNiG Termika mogą utworzyć wspólne przedsiębiorstwo. Pierwsza z nich zajmuje się m.in. wydobywaniem skał wapiennych, produkcją cementu i wapna oraz produkcją i dystrybucją ciepła. Natomiast PGNiG Termika jest producentem ciepła i energii.
W ramach współpracy tych firm powstanie wspólny przedsiębiorca - Zakładu Separacji Popiołów Siekierki, który będzie zajmował się separacją popiołów lotnych powstających w procesie spalania węgla. W wyniku tego procesu powstaną tzw. popioły wysokowęglowe HiCarbon, które będą wykorzystane do produkcji energii elektrycznej oraz ciepła, a także tzw. popioły ProAsh, używane przy produkcji cementu, betonu oraz produktów dla drogownictwa. "Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce" - tłumaczy UOKiK.
Więcej decyzji
UOKiK zgodził się również na połączenie Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita oraz Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Sanoku. Przedsiębiorcy prowadzą działalność w zakresie m.in. skupu i przetwórstwa mleka oraz wyrobu produktów mleczarskich. W efekcie powstanie jedna firma - SM Mlekovita. Kolejna UOKiK zgoda dotyczy przejęcia przez Cineworld Group kontroli nad Cinema City Holding. Przedsiębiorcy prowadzą przede wszystkim działalność kinową oraz reklamy kinowej i dystrybucji filmów. Cineworld Group działa na terenie Wysp Brytyjskich oraz Irlandii, natomiast Cinema City Holding w Europie Środkowo-Wschodniej i Izraelu. W Polsce ma 31 kin w 19 miastach.
Przejęcie sieci drogerii
Zielone światło otrzymała również Hygienika, która jest producentem m.in. pieluch marki Bambino i Bambi oraz chusteczek nawilżonych i artykułów higieny osobistej dla kobiet marki Linell. "Będzie ona mogła przejąć Daily Polska, zarządzającą siecią około 160 sklepów drogeryjnych Schlecker. Spółka jest obecnie współkontrolowana przez BB Royal Holding oraz Hygienikę, która w wyniku transakcji stanie się jedynym właścicielem" - informuje UOKiK. Prezes Urzędu zgodziła się na transakcję w ramach, której MB Reflex i wspólnicy kupili część Shell Self Service. "Przejmująca spółka zajmuje się hurtową sprzedażą paliw oraz usługami konsultingowymi dla branży paliwowej. Shell Self Service jest kontrolowana przez Shell Polska i jest właścicielem sieci ponad 100 samoobsługowych stacji benzynowych w Polsce" - podaje urząd.
Transakcja w ubezpieczeniach
Ostatnia decyzja UOKIK to zgoda dla Vienna Insurance Group, która zajmuje się m.in. działalnością ubezpieczeniową. Będzie mogła ona przejąć spółki Skandia Życie oraz IICS/Polska. Pierwsza z nich jest towarzystwem ubezpieczeniowym, działającym w zakresie ubezpieczeń na życie. IICS/Polska to spółka serwisowa, stanowiąca wsparcie administracyjne oraz operacyjne dla Skandia Życie.
Autor: msz/klim/ / Źródło: TVN24 BiS
Źródło zdjęcia głównego: termika.pgnig.pl