W milionie w portfelu podsumowujemy portfele czterech uczestników. Najwyższą stopę zwrotu od początku inwestycji uzyskał Witold Chuść, jest to blisko 20%. Jednak w ostatniej odsłonie najlepiej zaprezentował się portfel Grzegorza Zatryba. O komentarz poprosiliśmy Annę Depko z Analiz Online.
Najważniejszy partner handlowy Polski, największa gospodarka Europy i jeszcze do niedawna największy eksporter na świecie - Niemcy decydują o swojej politycznej przyszłości. Wyborom przyjrzał się Dominik Cierpioł
Narodowy Bank Polski szykuje się do walki na obligacyjnym froncie i w razie turbulencji na rynku chce być gotowy do interwencji. Obawia się bowiem, że po zmianach w OFE zagranica będzie miała za dużo polskiego długu. Michał Dybuła, główny ekonomista BNP Paribas na Europę Środkową i Wschodnią uważa, że to dobry plan, który może pomóc w stabilizacji systemu finansowego. Dodaje, że sama zapowiedź takiej interwencji może złagodzić wstrząsy na rynku.
Zarząd firmy Autosan złożył w sądzie wniosek o upadłość. Jak wyjaśnił w wydanym w czwartek późnym wieczorem oświadczeniu, nie ma możliwości dalszego finansowania działań restrukturyzacyjnych. Firma generowała straty od 2009 r. Autosan jest jedną z najstarszych fabryk w Polsce, a jej początki sięgają 1832 r.
Senat zgłosił w piątek dwie poprawki do nowelizacji budżetu na 2013 r. Dotyczą one zwiększenia o 220 mln zł środków na pożyczki dla samorządu terytorialnego. Senatorowie nie zgłosili natomiast poprawek do nowelizacji ustawy okołobudżetowej.
W razie turbulencji na rynku obligacji NBP mógłby interweniować - potwierdza wiceprezes banku centralnego w rozmowie z TVN CNBC. Nowe przepisy przygotowuje od kilku tygodni minister finansów. Zmiany mogą być konieczne ze względu na przetasowania w Otwartych Funduszach Emerytalny. Po tych zmianach zagraniczni inwestorzy będą mieli przeważającą część polskiego długu, a to może narazić nas na rynkowe wstrząsy.
Nic nie zrobił a pomógł rynkom - FED. Po zapowiedzi kontynuowania programu luzowania ilościowego światowe rynki wpadły w euforię. O szczegółach Dominik Cierpioł
Miesięczne rachunki za energię elektryczną spadły o kilka złotych wraz z początkiem lipca. Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nowe niższe taryfy dla czterech spółek sprzedających prąd, a te nowe stawki obowiązywać będą do końca roku.
"Kłopoty Tuska. Związkowcy poddają premiera presji" - pod takim tytułem "The Economist" zamieszcza tekst poświęcony ostatnim wydarzeniom w Polsce. Opisuje w nim problemy, z jakimi zmaga się lider PO, ale też zauważa, że pojawia się nadzieja na zmianę niekorzystnego trendu.
Sąd Najwyższy stwierdził, że podwyżka ceny za zrealizowane roboty może być wykluczona w kontrakcie. Oznacza to, że przedsiębiorca nie będzie się mógł powołać na tzw. klauzulę rebus sic stantibus w razie wystąpienia okoliczności, które spowodują np. wzrost jego wydatków. Rozmowa z Markiem Jeżewskim , partnerem w kancelarii Kochański, Zięba, Rapala i Partnerzy.
Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł, że nieodpłatne poręczenie to świadczenie podlegające podatkowi. Jak zachować się w sytuacji kiedy takiego podatku nie zapłaciliśmy? W „Blajer mówi: Biznes” wyjaśniamy zagadnienie z Grzegorzem Grochowiną, doradcą podatkowym w KPMG.
Czy możemy zaliczyć dwa samochody jako środki trwałe w swej działalności? Tak, ale fiskus może zażądać udowodnienia że samochód jest niezbędny w naszej firmie. O rozterkach podatkowych w „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Grzegorzem Baranem, doradcą podatkowym w kancelarii KPP Baran & Pluta.
Za niewydanie kupującemu paragonu grozi mandat w wysokości co najmniej 160 zł. O nowych interpretacjach Ministerstwa Finansów dotyczących paragonów fiskalnych w „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Przemysławem Kilimem, doradcą podatkowym w KPMG.
Największy bank w USA JP Morgan musi zapłacić grzywnę w wys. 920 mln USD czterem amerykańskim i brytyjskim regulatorom za niezdrowe praktyki, których efektem były straty na 6,2 mld USD w 2012 r. - donoszą brytyjskie media.
Giełdy we wtorek mocno zyskiwały, po tym jak amerykański bank centralny poinformował o utrzymaniu bez zmian relizowanej dotychczas kryzysowej strategii zasilania gospodarki tanim pieniądzem. Na wartości zyskiwał dziś też złoty.
Niechęć rezerwy federalnej do ograniczenia polityki luzowania ilościowego wynika zarówno z czynników gospodarczych jak i psychologicznych - ocenia główny analityk CDM Pekao SA. Zdaniem Wojciecha Białka, na decyzję FED wpłynęło słabsze od oczekiwań ożywienie gospodarcze a także nadchodząca zmiana na stanowisku szefa FED. Wojciech Białek dodał, że działania amerykańskiej rezerwy federalnej przypominają mu pewne opowiadanie Stanisława Lema.
Rezerwa Federalna zaskoczyła rynki i utrzymała wartość programu skupu aktywów na poziomie 85 miliardów dolarów miesięcznie. Zdaniem Mariusza Staniszewskiego, prezesa Noble Funds Polska, jeśli FED ograniczy skup aktywów, zrobi to nagle i bez zapowiedzi.
Wbrew oczekiwaniom FED nie zaczął wycofywać się ze skupu obligacji. Według Jacka Ksenia, byłego prezesa BZ WBK decyzja FED wynika z niepewnych perspektyw dla rynku nieruchomości a także dla przemysłu motoryzacyjnego w Stanach Zjednoczonych. Były prezes BZ WBK jest zdania, ze Rezerwa Federalna zdecyduje się na ograniczenie QE3 dopiero wtedy, kiedy zobaczy wyraźną poprawę w amerykańskiej gospodarce.
Wbrew oczekiwaniom FED nie zaczął wycofywać się ze skupu obligacji i zdaniem Andrzeja Halesiaka szef rezerwy federalnej nie podejmie już tej decyzji do końca swojej kadencji. Dyrektor w biurze analiz ekonomicznych Pekao SA uważa, że Ben Bernanke zostawi obecny stan rzeczy swojej potencjalnej następczyni Janet Yellen.
Lepsza przyszłość przed Ciechem. Spółka po trudach restrukturyzacji wstaje z kolan, sprzedaje poboczne biznesy i koncentruje się na produkcji sody. Prezes spółki Dariusz Krawczyk mówił na naszej antenie, że Ciech najgorsze ma już za sobą i już z kwartału na kwartał powinien generować dodatnie wyniki finansowe.
Portfel Piotra Greli zyskał od początku inwestycji 12,4%, w ostatniej 0,14%. Najwięcej, bo aż 9,5%, zarobił na akcjach KGHM. Teraz Piotr Grela zamierza kupić akcje Kernela, sprzedać zaś dwóch spółek amerykańskich.
"Przejęcie w sowieckim stylu" - tak o planowanych zmianach w otwartych funduszach emerytalnych mówił na łamach "Forbsa" redaktor naczelny wydawnictwa. Rząd proponuje zmiany w drugim filarze systemu, a zaraz potem w trzecim. O ocenę tych propozycji pytaliśmy Wojciecha Nagela, eksperta ds. ubezpieczeń społecznych BCC.
Postanowienia umowne uznane prawomocnym wyrokiem Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumenta za niedozwolone są wpisywane do rejestru klauzul niedozwolonych, kara za stosowanie takiej klauzuli wynieść może nawet 10% przychodów firmy. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Sylwią Bruckner z kancelarii Krause Legal.
Rezerwa Federalna zaskoczyła rynki i utrzymała wartość programu skupu aktywów na poziomie 85 miliardów dolarów miesięcznie. Część analityków spodziewała się, że amerykański bank centralny zredukuje wartość programu o 10 miliardów dolarów miesięcznie.
Amerykańska gospodarka nie jest jeszcze gotowa aby ograniczyć drukowanie dolarów. Tak zdecydował amerykański FED pozostawiając program skupu aktywów o wartości 85 mld dolarów miesięcznie. O zaskoczeniu rynków Dominik Cierpioł
JEREMIE jest mechanizmem pozadotacyjnego wsparcia mikro, małych i średnich przedsiębiorstw ze środków publicznych, ustanowionym przez Komisję Europejską. Kto może starać się o kredyt, pożyczkę lub poręczenie w ramach inicjatywy? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Adamem Protasiukiem z Towarzystwa Inwestycji Społeczno Ekonomicznych.
FM Bank przystąpił do inicjatywy JEREMIE w lutym 2012 roku i wsparł już ponad 145 przedsiębiorców, poręczając ich zobowiązania na kwotę ponad 6,7 mln złotych. Jakich formalności należy dopełnić by starać się o wsparcie? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Izabelą Serocką, FM Bank PBP.