Jak okiem sięgnąć - spadki. Inwestorzy mają spory wybór - mogą się martwić o chińską gospodarkę, amerykański Fed, albo Rosjan na Krymie. Niezależnie od tego, który problem jest im bliższy, raczej nie zachęca ich to do kupowania akcji. Warszawska giełda spadła dziś do poziomu najniższego od ponad miesiąca. Złoty jakoś się trzyma. Dzień na rynkach - w relacji Rafała Hirscha, Pameli Bem i Mateusza Walczaka.
Oto podsumowanie dzisiejszej sesji na GPW:
- 67 spółek w górę, 305 w dół
- WIG20 -1,3%, WIG -1,4%, mWIG40 -1,5%, sWIG80 -1,5%
- obroty 1445,3 mln PLN (wczoraj 968,1 mln PLN)
- średnia wartość transakcji 15,5 tys. PLN (wczoraj 14,6 tys. PLN)
- największe obroty: KGHM (-1,5%) - 253 mln PLN
- największe wzrosty (spółki powyżej 100 transakcji, nie groszowe) : Atlantis +5,6%, PWRMedia +4,3%, Netia +4,2%
- największe spadki (spółki powyżej 100 transakcji, nie groszowe): Agroton -10,6%, CD Projekt -10,5%, Coal Energy -8,8%
- JSW jest najtańsze w historii, Kernel jest najtańszy od kwietnia 2009, KGHM jest najtańszy od sierpnia 2010, PGNiG jest najtańszy od listopada 2012, GTC jest najtańsze od września
Giełdy w Europie: Londyn -1,0%, Frankfurt -1,3%, Paryż -1,0%, Mediolan -0,3%, Madryt -0,9% Stambuł +0,3%, Budapeszt -1,7%, Moskwa -2,6%, Kijów -2,4%
W USA S&P 500 spada o 0,2 procent. Największe obroty: Apple (-0,1%), Facebook (+1,7%), Google (+0,4%)
Euro jest po 4,22 PLN, dolar po 3,03 PLN, frank po 3,47 PLN. EUR/USD=1,3909
Rentowność obligacji 10letnich: Polska 4,28%, USA 2,74%, Niemcy 1,60%
Miłego wieczoru!
WIG20 kończy sesję spadkiem o 1,3 procent. W drugiej części sesji rynek powoli odrabiał straty, ale i tak mamy zamknięcie najniższe od ponad miesiąca. Bardzo nieudana sesja.
Na warszawskiej giełdzie wyraźne spadki, ale polskie obligacji kolejny dzień zachowują się bardzo stabilnie. Dziś na rynku Bondspot mieliśmy bardzo niewielkie zmiany
- rentowność obligacji dwuletnich spadła z 2,96 procent do 2,93 procent
- rentowność obligacji pięcioletnich spadła z 3,62 procent do 3,60 procent
- rentowność obligacji dziesięcioletnich spadła z 4,25 procent do 4,24 procent
Jest nieco lepiej w Stanach Zjednoczonych, Nasdaq i Dow Jones na plusach, S&P 500 -0,03%.
Przecena wyhamowała też w Warszawie, Wig20 traci 1,2%, Swig80 i Mwig40 tracą mniej niż 2%, było powyżej.
Koniec sesji na Wschodzie.
- rosyjski Micex spadł o 2,6 procent. Sberbank -5,3%, VTB Bank -5,4%, Gazprom -1,7%, Rosneft -2,4%
- ukraiński UX spadł o 2,4 procent
KERNEL - ukraiński producent olejów jadalnych, dziś kontynuacja przeceny, -8%. To najmocniej tracąca spółka w Wig20.
Druga najmocniej przeceniona spółka - JSW - w dół o 3,4% (44,9 zł za akcję), jeśli na tym poziomie zamkniemy notowania, akcje będą najtańsze w historii.
Kolejny przykład na postępujące załamanie się światowej opinii o Rosji jako ciekawym miejscu do inwestowania:
Sberbank postpones its April Russia Forum until fall. http://t.co/tAVXtZj8kz Guess Russia as an investment is a hard sell nowadays.
— Lukas I. Alpert (@lalpert1) March 12, 2014
Departament Energii USA informuje, że przeprowadzi testową sprzedaż ropy naftowej z państwowych rezerw strategicznych. Chodzi o 5 mln baryłek, czyli niewiele, bo dzienna produkcja ropy w USA to 8 mln baryłek.No ale to tylko test (albo mały, ale sugestywny sygnał w stronę Władimira Putina)
Amerykańska ropa tanieje po tej informacji o 1,6 procent i jest najtańsza od 7 lutego.
Roman Karkosik powiedział agencji ISB, że prawdopodobnie wycofa się ze sponsorowania żużla w Polsce. Karkosik - jeden z najbardziej znanych inwestorów giełdowych - finansuje klub Unibax z Torunia.
Na rynku ubezpieczeń od bankructwa CDS Polska dziś w czołówce najlepszych (CDS w dół, czyli ubezpieczenie tanieje, bo ryzyko spada), a Ukraina i Rosja w czołówce najgorszych (CDS w górę, czyli ubezpieczenie drożeje, bo ryzyko rośnie)
Porsche ma się dobrze. W lutym dostarczyło 11, 061 aut, wzrost w rok do roku o 6%.
Projekty zmian w prawie na rynku nieruchomości w USA uderzają w firmy udzielające państwowego wsparcia dla kredytów na tym rynku. Fannie Mae i Freddie Mac tracą dziś po ok. 8 procent po tym jak wczoraj taniały nawet o 30 procent. Nic dziwnego, bo wg projektu amerykańskich senatorów mają zostać po prostu zlikwidowane.
Giełda w Moskwie spada o 2,6 procent. Giełda w Kijowie spada o 2,5 procent. Te rynki od kilku dni codziennie zachowują się prawie identycznie. Dawno nie było takie pary.
Według danych stanu Nowy Jork przeciętny bonus dla pracownika branży finansowej w Nowym Jorku w 2013 wzrósł o 15 procent do poziomu 164,53 tys. USD. To trzeci najwyższy poziom w historii i jednocześnie najwyższy od 2007. Absolutny rekord - 191,36 tys. USD padł w 2006.
Wg władz stanowych w branży finansowej w Nowym Jorku zatrudnionych jest 165 tysięcy osób. Łącznie na bonusy dla nich za rok 2013 przeznaczono 26,7 mld USD (w rekordowym 2006 to było 34,3 mld USD)
Deutsche Bank pisze, że Rosję powinno się przekwalifikować z grupy "emerging markets" do grupy "frontier markets", czyli jeden szczebel niżej. Deutsche Bank uważa, że w ciągu ostatnich 10 lat nie ma żadnych sygnałów poprawy jeśli chodzi o "corporate governance" w Rosji, co więcej, są sygnały, że rosyjskie standardy są pod tym względem coraz gorsze.
Gdyby rosja opuściła grupę "emerging markets" automatycznie wszystkie fundusze inwestujące na tych rynkach sprzedałyby jej obligacje. Aby tak się stało, do podobnych jak Deutsche Bank wniosków musiałyby dojść również inne duże banki inwestycyjne, takie jak np. JP Morgan, Barclays, Merrill Lynch, czy UBS.
Czołowymi rynkami "frontier" na świecie są np. Wietnam, Nigeria, czy Kazachstan.
Wybuch w Nowym Jorku nastąpił w budynku mieszkalnym. Nie wiadomo czy są ofiary, wiadomo, że są utrudnienia w transporcie publicznym na Manhattanie.
Z punktu widzenia rynków finansowych to wydarzenie raczej bez znaczenia (chyba, że byłby to zamach terrorystyczny, ale nic na to nie wskazuje), ale na spadkowym rynku każda negatywna informacja może spadek pogłębić.
S&P500 traci 0,4 procent, WIG20 spada o 2 procent.
Bundy - 10-letnie obligacje Niemiec zyskują dziś mocno na wartości, rentowność w dół o ponad 3%.
Rynek szuka bezpieczeństwa.
Coś wybuchło w Nowym Jorku, na Manhattanie.
Huge explosion uptown, NYC near metro north train tracks close to 116th..#developing pic.twitter.com/NMCs1KVL8L via: @obiokere @moneyries
— Lance Ulanoff (@LanceUlanoff) March 12, 2014
Kolejne ciekawostki z handlu zagranicznego:
- polski eksport do Szwecji wzrósł o 35 procent
- import z Belgii wzrósł o 16,9 procent
Ciekawe dlaczego.
Mamy ciekawe zmiany w statystyce dotyczącej polskiego eksportu.
W 2013 w pierwszej dziesiątce państw, do których eksportowaliśmy najwięcej na piątym miejscu była Rosja, a na ósmym Ukraina.
W styczniu 2014 Rosja spadła na miejsce siódme, a Ukraina w ogóle wypadła z dziesiątki. W dziesiątce pojawiły się natomiast Węgry, na miejscu dziewiątym.
Pierwsza trójka najwazniejszych dla nas rynków zbytu się nie zmieniła - to Niemcy, Wielka Brytania i Czechy.
Wallstreet wpisuje się w globalny obraz rynku, akcje na otwarciu tanieją. Indeks S&P 500 traci 0,4%.
Podwyżka stóp procentowych w USA w trzecim kwartale 2015 roku. Tak przynajmniej typuje większość analityków badanych przez agencję Reutera.
zdaniem analityków:
- wzrost PKB w USA w 2014 2,7%, w 2015 3,0%
- stopa bezrobocia w USA w 2014 6,4%, w 2015 5,9%
- inflacja w USA w 2014 1,8%, w 2015 2,0%
Mamy książkową reakcję rynku na przebicie ważnego wsparcia, które broniło się dwa dni. Kiedy wreszcie pękło - mamy natychmiastowe zejście indeksu o 1 procent niżej
WIG20 na minimach sesji, tylko Bogdanka i Orlen zyskują na wartości.
Eksporterzy górą! Jak podaje GUS Polska miała w styczniu nadwyżkę handlową na poziomie 176 mln euro. Eksport osiągnął 1,29 mld euro, 5,7% więcej niż rok wcześniej. Import wzrósł o 0,7% do poziomu 1,27 mld euro.
Złoto na maksimach sesji, już 1365 USD za uncję.
Jutro paczka danych z Chin, oczekiwania w rynku w poniższej tabelce:
Wolfgang Schaeuble: możliwy wpływ kryzysu ukraińskiego na gospodarkę (zakładamy, że Niemiec lub strefy euro, Reuters tego nie precyzuje) jest bardzo poważny, ale będzie można dać sobie z nim radę.
Rzut oka na giełdę:
Hrywna nadal stabilna i dość mocna. Wczoraj na rynku międzybankowym kurs średni na koniec dnia był na poziomie 9,235 hrywny za dolara. Teraz mamy kurs 9,305 hrywny za dolara.
PZU jedną z najgorszych spółek w WIGu 20. PAP podał, że wg Komisji Nadzoru Finansowego prawo nie pozwala firmom ubezpieczeniowym na emisję długu podporządkowanego. PZU planowało taką emisję, by podnieść dywidendę, więc ta informacja może stać za spadkiem kursu.
Interwencja państwa na wolnym rynku bywają trudne...
BGK narzeka, że nie może uruchomić Funduszu Mieszkań na Wynajem ze względu na brak ciekawych nieruchomości, spełniających kryteria banku.
OPEC podniósł prognozę wzrostu światowego popytu na ropę naftową do 1,14 mln baryłek dziennie z 1,09 mln. To druga podwyżka prognoz z rzędu, a OPEC uzasadnia ją ożywieniem gospodarczym w Europie i w USA.
Ale notowania ropy na tę podwyżkę prognoz nie reagują.
Boryszew podaje, że GPW zdecydowała zawiesić handel akcjami spółki i kontraktami na te akcje z powodu planów ich scalenia. Terminarz: zawieszenie od 17 marca do 1 kwietnia włącznie. Zlecenia maklerskie na akcje Boryszewa i kontrakty terminowe przekazane na giełdę, a nie zrealizowane do dnia 14 włącznie tracą ważność po zakończeniu sesji giełdowej w tym dniu.
Scalenie akcji nastąpi w stosunku 10:1.
Analitycy Citigroup wskazują, że rynek kontraktów na stopę procentową w Rosji wskazuje na możliwość podwyżki stóp procentowych o kolejne 1,5 punktu procentowego w ciągu najbliższego miesiąca. Piszą też, że rosyjski bank centralny może zacząć skupować z rynku rosyjskie obligacje, aby chronić się przed wzrostem rentowności.
Dziś po sesji wyniki poda PGE. Według ankiety Reutera zysk netto w czwartym kwartale spadł o 91% kdk przez odpisy (o których spółka informowała).
Prognoza: zysk netto w 4. kwartale 110 mln złotych, zysk netto w 2013 3,874 mld złotych.
Reuters dodaje, że wyniki spółki są trudne do porównania w ujęciu rocznym, ponieważ w czwartym kwartale 2012 roku PGE tworzyła rezerwy za około 3 miliardy złotych, co przełożyło się na stratę netto w tym okresie.
PGE dziś w dół, ale od początku roku spółka jest prawie 14% na plusie. To najlepszy wynik w indeksie WIG20 (a drugi jest energetyczny Tauron).
Tureckie obligacje rekordowo tanie - rentowność papierów dziesięcioletnich wzrosła do 11,34 procent.
56 procent Amerykanów chce, żeby USA nie angażowała się zbytnio w spór z Rosją w sprawie Ukrainy - wynika z badań Pew Research Center. 8 procent jest za rozważenie opcji militarnej. Wieksze poparcie dla aktywnej polityki USA wobec Rosji mają zwolennicy Republikanów niż wyborcy Demokratów
W Europie ponuro. DAX we Frankfurcie najniżej od ponad miesiąca.
WIG20 znów jest pod dużym naporem sprzedających. Wczoraj zeszliśmy do 2384 pkt i nastąpił silny kontratak. Parę minut temu zeszliśmy do 2383 pkt. Teraz mamy 2389 pkt, zobaczymy czy dziś kupujących znów stać na kontratak.Sytuacja za granicą nie pomaga, bo giełdy spadają dziś w całej Europie.
Krym przekaże wkrótce prawo własności ukraińskich spółek państwowych działających na terytorium półwyspu władzom Krymu (czyli pośrednio Rosji) - tak mówi wicepremier Krymu, cytuje go Reuters.
Netia dziś ładnie odbija, po tym, jak wczoraj zamknęła się najniżej od 31 lipca 2013. Dziś kurs w górę (najszybszy wzrost w mWIGu 40) przy dużych obrotach. Handel na Netii to teraz 49 mln zł, połowa tego, co na KGHM. Netia jest pod tym względem trzecia na rynku po PZU i KGHM.
Ostatnie wiadomości z Netii - członek zarządu Jon Eastick kupił w w ostatnich dniach ponad 30 tys. akcji spółki z prawie 348 mln zarejestrowanych akcji Netii.
Benoit Coeure z Europejskiego Banku Centralnego mówi, że EBC nie dostrzega na razie ryzyka deflacji w strefie euro, ale deflacja w ogóle jest postrzegana przez bank jako czynnik ryzyka, więc EBC musi być gotów do działania.
Wczoraj główny ekonomista MFW, Olivier Blanchard, powiedział niemieckiemu Handelsblattowi, że ryzyko deflacji w strefie euro jest realne, choć w scenariuszu bazowym Fundusz jej nie zakłada.
Funt szterling słabnie. Do dolara jest najsłabszy od miesiąca, do euro - najsłabszy w tym roku.
Zastępca szefa Banku Anglii, Charlie Bean, powiedział dziś, że w Wlk. Brytanii nie ma gwałtownej potrzeby podnoszenia stóp procentowych. Podwyżki będą wg niego powolnym procesem, a dojdzie do niego "kiedy będzie trzeba".
Na giełdach europejskich cały czas same spadki, ale obligacje radzą sobie dobrze. Rentowność obligacji dziesięcioletnich Irlandii własnie spadła do rekordowo niskiego poziomu 3,019 procent.
Minister finansów Mateusz Szczurek o wchodzeniu Polski do strefy euro:
Cytat przytaczamy za Dominikiem Cierpiołem, który słyszał ministra na własne uszy.
Produkcja przemysłowa w Grecji wzrosła o 1,1 procent rok do roku. To już drugi miesiąc ze wzrostem z rzędu. Jeszcze chwila i będą mieć boom gospodarczy :)
Produkcja przemysłowa w strefie euro w styczniu wzrosła o 2,1 procent rok do roku. Cała Unia Europejska notuje wzrost o 2,8 procent. Lepiej niż w grudniu, ale gorzej niż w listopadzie. Nieco lepiej od oczekiwań, bo oczekiwano wzrostu o 1,9 procent.
Amerykańska ropa WTI tanieje 3. sesję z rzędu - to najdłuższy ciąg spadków od 2 miesięcy. Kurs jest najniżej od 7. lutego. W zeszłym tygodniu skończył się 7-tygodniowy ciąg wzrostów na tym surowcu.
Powody spadków: w USA rosną zapasy ropy (a to jej największy konsument na świecie), poza tym rynek niepokoi się o Rosję/Ukrainę i o to, co pokażą jutrzejsze dane z Chin. Chiny w tym roku, wg prognoz Międzynarodowej Agencji Energii, zużyją 11% światowej konsumpcji ropy, St. Zjednoczone - 21%.
Newsy z PZU, prosto od rzecznika
A. Klesyk: “Do końca września chcemy ogłosić nową, 4-letnią strategię PZU. Za miesiąc decyzja Zarządu dot. rekomendacji dywidendy za 2013 r”
— Michał Witkowski (@witkowskimich) March 12, 2014
Znów robi się nerwowo na rynku tureckim. Rentowność obligacji dwuletnich wzrosła do poziomu najwyższego od lipca 2009 - 11,75 procent.
Wróciło 4,23 zł za jedno euro. Złoty traci do euro 0,13%, forint spada o 0,2%, podobnie jak turecka lira.
Rzut oka na giełdę:
Koniec 2013 był na Ukrainie dośc optymistyczny. W 2014 będzie już znacznie gorzej
PKB Ukrainy wzrósł w IV kw. 2013 o 3,3 proc. rdr - poinformowała komisja statystyczna w Kijowie #Ukraina #gospodarka
— PAP Biznes (@PAPBiznes) March 12, 2014
Moment, w którym WIG20 był na plusie nie trwał długo - może jakieś kilka minut. Teraz znów spadamy o 0,4 procent i znów jesteśmy tuż przy poziomie dołka z ubiegłotygodniowego poniedziałku.
Pogorszyło się PZU. To teraz najgorsza spółka w indeksie WIG20, kurs najniżej od 6 lutego.
Analitycy DM BOŚ rekomendują akumulowanie akcji Elektrotimu, które wyceniają na 12,87 PLN - to o 18,2 procent powyżej ceny rynkowej.
Ukraińskie obligacje zapadające w czerwcu 2014 (za kwartał) są najtańsze w historii.
5-letnie CDS-y na Rosję (instrumenty "ubezpieczające" od bankructwa emitenta długu) urosły o 11 pb. do 248 pb., a to najwyżej od czerwca 2012. Czyli rynek coraz bardziej obawia się, że Moskwa przestanie spłacać obligacje.
Agencja Moody's uznaje, że scenariusz osłabiania się rosyjskiego rubla może być pozytywny dla niektórych rosyjskich firm, a dla pozostałych powinien być neutralny.
Spółka Duon handlująca gazem i energią elektryczną prognozuje, że zarobi w tym roku 12,9 mln PLN, czyli o 20,6 procent więcej niż w 2013.
Taka kwota przełoży się na blisko 13 groszy zysku na każdą akcję. Cena akcji to obecnie 1,46 PLN. Czyli wskaźnik cena do zysku dla Duonu uwzględniając prognozę zysku wynosi 11,6.
Warszawska giełda drugi dzień z rzędu walczy i nie poddaje się spadkom. Właśnie wyszliśmy na plus. WIG20 rośnie teraz o 0,11 procent.
Meksyk ogłosił zamiar sprzedaży nowych obligacji. Są bardzo ciekawe, bo to obligacje stuletnie. Rząd Meksyku ma je wykupić 19 marca 2114. Reuters donosi, że oprocentowanie obligacji będzie w okolicach 6 procent.
Bank centralny w Tajlandii obniżył stopę procentową do 2 procent. W komunikacie bank wskazuje, że obawia się o zły wpływ niepewnej sytuacji politycznej na gosapodarkę kraju.
KGHM traci 4. sesję z rzędu (miedź też dziś znów traci). Tylko w tym tygodniu kurs KGHM spadł o prawie 11%. Dla porównania WIG 20 w tym czasie stracił 1,6%.
Jeśli KGHM spadnie poniżej 101,4 zł za akcję (teraz 104 zł), kurs będzie najniżej od lipca 2010.
Ciekawostka z badania Busometr. To indeks nastrojów w małych i średnich firmach liczony na zlecenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Chyba dość mało popularny.
Ale tym razem warto się nad nim pochylić, ponieważ pierwszy raz od dawna część badania dotycząca sytuacji rynku pracy wskazuje, że przedsiębiorcy zamierzają zwiększać zatrudnienie i bardziej optymistyczni "w zakresie dysponowania funduszem płac".
Indeks ma taką samą konstrukcję jak wskaźniki PMI - odczyty powyżej 50 pkt oznaczają optymizm, a poniżej 50 pkt pesymizm. Badanie jest robione co kwartał. W tym kwartale Busometr wzrósł z 44,1 pkt do 48,1 pkt. Natomiast komponent dotyczący rynku pracy wzrósł z 48,6 pkt do 51,6 pkt.
W Europie w tej chwili same spadki:
Londyn -0,6%, Frankfurt -0,5%, Paryż -0,7%, Mediolan -0,2%, Madryt -0,3%, Stambuł -1,0%, Moskwa -0,5%, Budapeszt -0,1%
Analitycy Dr. Kalliwoda Research rekomendują kupowanie akcji ZWG i wyceniają je na 13 PLN. To aż o 73,3 procent powyżej ceny rynkowej.
Fatalne otwarcie CD Projektu. Spółka przełożyła premierę Wiedźmina 3: Dziki Gon na luty 2015. Prezes Kiciński tłumaczył to tak:
Kurs najniżej od października zeszłego roku, drugie obroty na rynku.
Hiszpania próbuje wyjść z deflacji. W lutym roczna zmiana poziomu cen konsumpcyjnych to 0,1 procent. Miesiąc wcześniej było 0%. Czyli jest jakiś mały postęp.
Złoto drożeje dziś o blisko 1 procent. W tym roku uncja podrożała już o blisko 200 dolarów
WIG20 zaczyna sesję od spadku o 0,5 procent. Jesteśmy na poziomie 2389 pkt, czyli dokładnie na zpiomie dołka z 3 marca. Wczoraj przez chwilę byliśmy niżej i doszliśmy do 2384 pkt. Dziś więc na początku sesji mamy ciąg dalszy tej samej walki, którą rynek toczył przez całą sesję wczoraj.
Kontrakt terminowy na WIG wystartował od spadku o 0,6 procent.
PZU zarobił w czwartym kwartale 528,2 mln PLN - o 27 procent więcej niż rok temu. Ale to jednocześnie wynik gorszy od oczekiwań, które były na poziomie 595 mln PLN.
W całym 2013 zysk PZU spadł o 1,2 procent do poziomu 3,29 mld PLN.
Deficyt budżetu państwa po lutym wyniósł około 9,5 mld PLN - wynika z dokumentu do którego dotarł Reuters. Dochody budżetowe po dwóch miesiącach roku sięgnęły 51 mld PLN, a wydatki 60,5 mld PLN.
Z tych szacunków wynika, że tylko w lutym deficyt sięgnął 6,9 mld PLN, dochody wyniosły 21,8 mld PLN, a wydatki 28,7 mld PLN.
PAP pisze, że dochody z VAT po dwóch miesiącach są na poziomie około 25 mld PLN, PIT przyniósł już 9,4 mld PLN, akcyza też 9,4 mld PLN, a CIT 3,85 mld PLN. Z tego wynikałoby, że tylko w lutym z VAT wpłynęło 8,5 mld PLN, z akcyzy 4,5 mld PLN, z PIT 5,3 mld PLN, z CIT 1,95 mld PLN.
Nastroje przed dzisiejszą sesją w Warszawie są dość przygnębiające
Złe wieści dla posiadaczy akcji. Przecena w Azji może dziś sprowadzić #WIG i #WIG20 poniżej 'krymskiego' dołka z 3 marca.
— Rynki bez tajemnic (@analitycyFX) March 12, 2014
Złoty powoli słabnie. Euro zbliża się do 4,23 PLN i jest teraz najwyżej od 4 lutego. Warto przypomnieć, że na przełomie stycznia i lutego w momencie ucieczki kapitału z rynków wschodzących kurs euro dotarł do poziomu 4,2620 PLN.
Dolar jest po 3,05 PLN, frank szwajcarski po 3,4760 PLN.
Giełda w Moskwie już czynna. Indeks Micex spada o 1,7 procent. Do dołka z 3 marca brakuje jeszcze zejścia o 1,9 procent.
Bank VTB -2,3%, Łukoil -2,0%, Gazprom -1,8%, Rosneft -1,5%, Sbierbank -1,2%
Witamy bardzo serdecznie. Oto pozycja wyjściowa:
Wygląda na to, że sesja w europie rozpocznie się od spadków. Kontrakt terminowy na Daxa we Frankfurcie spada o 0,7 procent. Kontrakt terminowy na ogólnoeuropejski Euro Stoxx 50 spada o 0,8 procent.
Po trzech dniach balansowania bardzo blisko poziomów rekordowych wczoraj w USA S&P 500 spadł już wyraźniej - o 0,5 procent. Nasdaq spadł o 0,6 procent. Kontrakt terminowy na S&P500 po zakończeniu sesji w USA stoi w miejscu.
Chiński bank centralny ustalił kurs juana do dolara na 6,1343 CNY za 1 USD. Czyli juan znów jest nieco słabszy, co zwykle nie pomaga rynkom na świecie.
Złoto podrożało do poziomu 1359 USD za uncję i jest najdroższe od października
Na Krymie sytuacja bez zmian. Teren kontrolują rosyjscy żołnierze, ale też nie dochodzi do militarnej ekskalacji konfliktu.
Giełdy na Dalekim Wschodzie: Japonia -2,6%, Chiny -0,3%, Hong Kong -1,6%, Korea -1,6%, Singapur -0,7%, Indonezja -0,3%, Australia -0,6%, Indie +0,2%.
Euro jest po 4,22, dolar po 3,05, frank po 3,47, funt po 5,07. EUR/USD=1,3859
Wszystko, co się działo we wtorek na rynkach europejskich - TUTAJ
Autor: Rafał Hirsch, Pamela Bem, Mateusz Walczak