Wzmocnienie praw podatnika, ulgi na działalność badawczo-rozwojową oraz poprawa innowacyjności małych i średnich przedsiębiorstw - oto pakiet zmian na rzecz przedsiębiorczości, który proponuje prezydent Bronisław Komorowski. - Polska potrzebuje nowego impulsu reformatorskiego na rzecz dynamicznego rozwoju - przekonywał.
Prezydent ogłosił propozycje na otwarciu konferencji "Gospodarka konkurencyjnej Polski: Rekomendacje reform" poświęconej raportowi OECD. Patronem wydarzenia była stacja TVN24 Biznes i Świat.
Poprawić eksport
- Kluczowy jest wzrost PKB i zwiększenie zdolności eksportowych. Wtedy poprawi się życie Polaków - powiedział Komorowski. - Ważne, żebyśmy nie przespali momentu, w którym trzeba trzeźwo oceniać wyzwania, jakie przed nami stają - tłumaczył. W jego opinii motorem zmian powinny być małe i średnie firmy, w których już teraz pracuje 12 milionów Polaków. Przypomniał przy tym, że 1,7 mln małych firm generuje ponad 50 proc. PKB. - 85 proc. młodych Polaków jest pozytywnie nastawionych do przedsiębiorczości. Trudno im jednak czasem realizować pomysły z powodu barier. Dlatego trzeba stworzyć dobry klimat dla przedsiębiorczości i zdolności do konkurowania - oświadczył przedstawiając "pakiet zmian na rzecz przedsiębiorczości".
Ulgi i lepszy klimat
- Proponuję wprowadzenie przepisów wzmacniających prawa podatnika, np. o rozstrzyganiu wątpliwości na rzecz obywatela - powiedział. Drugim pomysłem jest "zwiększenie innowacyjności małych i średnich firm, poprzez polepszenie zasad komercjalizacji własności intelektualnej". - Konieczne są także zmiany w prawie pracy i ograniczenie szarej strefy - wskazał prezydent. - Polska potrzebuje nowego impulsu reformatorskiego na rzecz dynamicznego rozwoju - ocenił. Jak dodał, to zadanie stojące zarówno przed nim, jaki przed rządem czy opozycją. - To wymaga to dalszej deregulacji rynku pracy, ale także i uczelni - zaznaczył. Zwrócił przy tym uwagę na konieczność wprowadzenia ulgi na działalność badawczo-rozwojową. - Polska jest jednym z ostatnich krajów OECD, które nie promują wytwarzania własnej technologii, tylko jej zakup. To nie proeksportowe działanie - podkreślił.
Gospodarczy pakiet reform skomentował w TVN24 Biznes i Świat Rafał Benecki, główny ekonomista ING. Przyznał, że "państwo musi ułatwić współpracę uczelni z biznesem".
Ukrócić przywileje emerytalne
Podczas konferencji zaprezentowano raport OECD dotyczący konkurencyjności polskiej gospodarki oraz rekomendowanym przez organizację reformom.
Zdaniem ekspertów, rząd powinien zająć się zmianami w systemie ubezpieczeń społecznych rolników, zwiększyć zatrudnienie kobiet i osób starszych. - W przypadku osób starszych w Polsce, odsetek pracujących to tylko 39 proc., najmniej w OECD - zwrócił uwagę sekretarz generalny OECD Angel Gurria. Wskazał, że jedną z przyczyn dzisiejszego stanu jest np. zakaz zwalniania pracowników na 5 lat przed emeryturą, co skutkuje niechęcią pracodawców do zatrudniania takich osób. Potrzeba tu większej elastyczności – mówił. Organizacja zarekomendowała znoszenie wszelkich przywilejów, dających prawo do wcześniejszego przejścia na emeryturę.
Deficyt priorytetem
Należy także zaostrzyć zasady przyznawania rent oraz znieść bariery dla przedsiębiorców. Organizacja rekomenduje, by wszystkie typy umów dawały identyczną ochronę socjalną i były identycznie obciążone składkami. OECD zarekomendowała też ograniczanie czasu obowiązywania umów na czas określony tak, by w Polsce funkcjonowało więcej umów bezterminowych.
Ponadto celem powinno być dalsze ograniczanie deficytu budżetowego. Raport OECD ocenia, że dla dalszego stabilizowania sytuacji polskich finansów publicznych powinno rozważyć się powołanie specjalnego, całkowicie niezależnego ciała, nadzorującego finanse publiczne. - Takie instytucje istnieją bądź są w trakcie tworzenia w wielu krajach - zauważył Gurria.
Sekretarz chwali NBP
Niemniej, mimo braku tych reform, polska gospodarka w ocenie OECD jest w dobrej kondycji. Gurria stwierdził, że dzięki właściwej polityce monetarnej i umiarkowanej polityce fiskalnej wzrost PKB w Polsce powinien już w połowie 2014 r. przekroczyć poziom 3 proc.
Polska należy do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju od prawie 17 lat. W styczniu br. OECD informowało o poprawie koniunktury w Polsce i w najbardziej rozwiniętych gospodarczo krajach. Z kolei połowie lutego OECD w swym raporcie wezwało świat do reform i podkreśliło, że pomimo coraz bardziej widocznych oznak ożywienia gospodarczego na świecie, kraje rozwinięte i wschodzące powinny zreformować swoje gospodarki, by nie utknąć w pułapce niskiego wzrostu.
Autor: rf//bgr/kwoj / Źródło: tvn24bis.pl, PAP