Prezydent ogłasza pakiet dla przedsiębiorczości. "Nie możemy dać się prześcignąć innym krajom"

Aktualizacja:
Prezydent ogłasza "pakiet na rzecz przedsiębiorczości"
Prezydent ogłasza "pakiet na rzecz przedsiębiorczości"
TVN24 BiS
Prezydent ogłasza "pakiet na rzecz przedsiębiorczości"TVN24 BiS

Wzmocnienie praw podatnika, ulgi na działalność badawczo-rozwojową oraz poprawa innowacyjności małych i średnich przedsiębiorstw - oto pakiet zmian na rzecz przedsiębiorczości, który proponuje prezydent Bronisław Komorowski. - Polska potrzebuje nowego impulsu reformatorskiego na rzecz dynamicznego rozwoju - przekonywał.

Prezydent ogłosił propozycje na otwarciu konferencji "Gospodarka konkurencyjnej Polski: Rekomendacje reform" poświęconej raportowi OECD. Patronem wydarzenia była stacja TVN24 Biznes i Świat.

Poprawić eksport

- Kluczowy jest wzrost PKB i zwiększenie zdolności eksportowych. Wtedy poprawi się życie Polaków - powiedział Komorowski. - Ważne, żebyśmy nie przespali momentu, w którym trzeba trzeźwo oceniać wyzwania, jakie przed nami stają - tłumaczył. W jego opinii motorem zmian powinny być małe i średnie firmy, w których już teraz pracuje 12 milionów Polaków. Przypomniał przy tym, że 1,7 mln małych firm generuje ponad 50 proc. PKB. - 85 proc. młodych Polaków jest pozytywnie nastawionych do przedsiębiorczości. Trudno im jednak czasem realizować pomysły z powodu barier. Dlatego trzeba stworzyć dobry klimat dla przedsiębiorczości i zdolności do konkurowania - oświadczył przedstawiając "pakiet zmian na rzecz przedsiębiorczości".

Ulgi i lepszy klimat

- Proponuję wprowadzenie przepisów wzmacniających prawa podatnika, np. o rozstrzyganiu wątpliwości na rzecz obywatela - powiedział. Drugim pomysłem jest "zwiększenie innowacyjności małych i średnich firm, poprzez polepszenie zasad komercjalizacji własności intelektualnej". - Konieczne są także zmiany w prawie pracy i ograniczenie szarej strefy - wskazał prezydent. - Polska potrzebuje nowego impulsu reformatorskiego na rzecz dynamicznego rozwoju - ocenił. Jak dodał, to zadanie stojące zarówno przed nim, jaki przed rządem czy opozycją. - To wymaga to dalszej deregulacji rynku pracy, ale także i uczelni - zaznaczył. Zwrócił przy tym uwagę na konieczność wprowadzenia ulgi na działalność badawczo-rozwojową. - Polska jest jednym z ostatnich krajów OECD, które nie promują wytwarzania własnej technologii, tylko jej zakup. To nie proeksportowe działanie - podkreślił.

Gospodarczy pakiet reform skomentował w TVN24 Biznes i Świat Rafał Benecki, główny ekonomista ING. Przyznał, że "państwo musi ułatwić współpracę uczelni z biznesem".

"Państwo musi ułatwić współpracę uczelni z biznesem"
"Państwo musi ułatwić współpracę uczelni z biznesem"TVN24 BiS

Ukrócić przywileje emerytalne

Podczas konferencji zaprezentowano raport OECD dotyczący konkurencyjności polskiej gospodarki oraz rekomendowanym przez organizację reformom.

Zdaniem ekspertów, rząd powinien zająć się zmianami w systemie ubezpieczeń społecznych rolników, zwiększyć zatrudnienie kobiet i osób starszych. - W przypadku osób starszych w Polsce, odsetek pracujących to tylko 39 proc., najmniej w OECD - zwrócił uwagę sekretarz generalny OECD Angel Gurria. Wskazał, że jedną z przyczyn dzisiejszego stanu jest np. zakaz zwalniania pracowników na 5 lat przed emeryturą, co skutkuje niechęcią pracodawców do zatrudniania takich osób. Potrzeba tu większej elastyczności – mówił. Organizacja zarekomendowała znoszenie wszelkich przywilejów, dających prawo do wcześniejszego przejścia na emeryturę.

Deficyt priorytetem

Należy także zaostrzyć zasady przyznawania rent oraz znieść bariery dla przedsiębiorców. Organizacja rekomenduje, by wszystkie typy umów dawały identyczną ochronę socjalną i były identycznie obciążone składkami. OECD zarekomendowała też ograniczanie czasu obowiązywania umów na czas określony tak, by w Polsce funkcjonowało więcej umów bezterminowych.

Ponadto celem powinno być dalsze ograniczanie deficytu budżetowego. Raport OECD ocenia, że dla dalszego stabilizowania sytuacji polskich finansów publicznych powinno rozważyć się powołanie specjalnego, całkowicie niezależnego ciała, nadzorującego finanse publiczne. - Takie instytucje istnieją bądź są w trakcie tworzenia w wielu krajach - zauważył Gurria.

Sekretarz chwali NBP

Niemniej, mimo braku tych reform, polska gospodarka w ocenie OECD jest w dobrej kondycji. Gurria stwierdził, że dzięki właściwej polityce monetarnej i umiarkowanej polityce fiskalnej wzrost PKB w Polsce powinien już w połowie 2014 r. przekroczyć poziom 3 proc.

Polska należy do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju od prawie 17 lat. W styczniu br. OECD informowało o poprawie koniunktury w Polsce i w najbardziej rozwiniętych gospodarczo krajach. Z kolei połowie lutego OECD w swym raporcie wezwało świat do reform i podkreśliło, że pomimo coraz bardziej widocznych oznak ożywienia gospodarczego na świecie, kraje rozwinięte i wschodzące powinny zreformować swoje gospodarki, by nie utknąć w pułapce niskiego wzrostu.

Pakiet reform prezydenta
Pakiet reform prezydentaTVN24 Biznes i Świat

Autor: rf//bgr/kwoj / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Pozostałe wiadomości

Administracja Donalda Trumpa chce zawrzeć w ciągu 90 dni 90 umów handlowych - podał Reuters. Zdaniem ekspertów nie będzie to łatwe zadanie, a według niektórych "nie ma szans", by się powiodło.

"Szef będzie głównym negocjatorem"

"Szef będzie głównym negocjatorem"

Źródło:
Reuters

Producenci oliwy z oliwek z Hiszpanii przyspieszają eksport towarów do USA przed wejściem w życie ceł prezydenta Donalda Trumpa - podał Reuters.

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Źródło:
PAP

Ani USA, ani Chiny nie chcą zaoferować czegoś trwałego w zamian za tymczasowe ustępstwa - stwierdził Qiheng Chen, ekspert instytutu Asia Society (AS). Dodał, że możliwe jest "miniporozumienie", ale "wielki pakt pozostaje nieuchwytny".

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

Źródło:
PAP

Coraz więcej domów w Hiszpanii kupują Polacy - podał dziennik gospodarczy "Expansion", przy czym powołał się na dane Stowarzyszenia Rejestratorów. Zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości widać także wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Źródło:
PAP

Na Balearach kryzys mieszkaniowy odwrócił procesy migracyjne. Mieszkańcy hiszpańskich wysp przeprowadzają się na kontynent - alarmuje dziennik "La Vanguardia". Podkreśla, że populacja na archipelagu rośnie tylko dzięki obcokrajowcom.

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Źródło:
PAP

Zakaz kupowania nieruchomości przez podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa - to wynika z ustawy, którą przyjął fiński parlament. W praktyce zakaz ma dotyczyć Rosjan i rosyjskich firm.

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Źródło:
PAP

Urzędnicy USA i Ukrainy spotkali się w piątek w sprawie umowy dotyczącej zasobów mineralnych. Perspektywy przełomu w negocjacjach są jednak nikłe - podał Reuters. Podkreślił przy tym "antagonistyczną" atmosferę spotkania.

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Źródło:
PAP

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie. To Piąta Aleja - wynika z najnowszego badania firmy doradczej Savills.

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl

Setki lotów w Pekinie odwołano z powodu silnych wiatrów. Zamknięto również liczne atrakcje turystyczne. Media przestrzegają, że osoby o wadze poniżej 50 kg mogą "zostać zdmuchnięte".

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Źródło:
PAP

Kandydatki i kandydaci na prezydenta RP podczas piątkowej debaty w Końskich byli pytani między innymi, czy zgodziliby się na podwyżkę podatków w sytuacji narastającego zagrożenia bezpieczeństwa oraz czy podpisaliby ustawę o obniżce składki zdrowotnej. Trzecie pytanie dotyczyło zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw.

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 230 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 kwietnia 2025 roku.

Wyniki losowania Eurojackpot

Wyniki losowania Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Irlandzka Komisja do spraw Ochrony Danych (DPC) wszczęła dochodzenie w sprawie wykorzystania danych osobowych użytkowników z Unii Europejskiej do trenowania modelu sztucznej inteligencji (AI) na kontrolowanej przez Elona Muska platformie X - ogłoszono w piątek w komunikacie.

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Źródło:
PAP

- Jeśli zapadnie decyzja o unijnym zakazie eksportu polskiego drobiu z niektórych obszarów naszego kraju, to mówimy o gigantycznych stratach dla sektora drobiarskiego - ocenił przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Źródło:
PAP

Niektóre obszary w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim zostaną objęte "środkami nadzwyczajnymi" w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. Komisja Europejska zdecyduje o tym w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova.

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Źródło:
PAP

Świąteczne wyjazdy mogą być tańsze - prognozują analitycy Refleksu. W przyszłym tygodniu średnie ceny litra benzyny 95 powinny się kształtować na poziomie 5,88-5,93 złotego, oleju napędowego 5,96-6,01 złotego, a autogazu - 3,07-3,10 złotego.

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Regulacja zakłada reformę urzędów pracy, między innymi podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP

Beko Europe ogłosiło w piątek finalizację umowy sprzedaży łódzkiej fabryki Verpol, produkującej komponenty plastikowe. W maju zakład trafi w ręce tureckiej Grupy Mefa. Dzięki transakcji 250 pracowników fabryki zachowa pracę na niezmienionych warunkach.

Fabryka w Łodzi sprzedana. Wiadomo, co z pracownikami

Fabryka w Łodzi sprzedana. Wiadomo, co z pracownikami

Źródło:
PAP

Telefony, laptopy, tablety, smartwatche mogą wkrótce stać się znacznie droższe w USA. Wszystko przez amerykańskie cła nałożone na towary importowane z Chin. W przypadku najnowszego iPhone'a podwyżka może sięgnąć nawet 67 procent, co oznacza wzrost urządzenia o 800 dolarów.

Cena może skoczyć o ponad 60 procent

Cena może skoczyć o ponad 60 procent

Źródło:
CNN, BBC

Trzynastą emeryturę, jeszcze przed Wielkanocą, otrzyma blisko siedem milionów emerytów. Łączna wartość świadczeń przyznanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekroczyła już 13 miliardów złotych brutto.

Dodatkowe pieniądze jeszcze przed świętami. Terminy

Dodatkowe pieniądze jeszcze przed świętami. Terminy

Źródło:
PAP