Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych zwróciło się Ministerstwa Finansów z wnioskiem o pomoc inwestorom, którzy kupili akcje CEDC i Nova KBM. Papiery tych firm zostały anulowane, a tym samym inwestorzy znaleźli się w pułapce - zgodnie z prawem nie mogą rozliczyć się z fiskusem z poniesionych strat. "W ocenie SII, w sytuacji w jakiej znaleźli się akcjonariusze (...) stosownym rozwiązaniem byłoby umożliwienie im zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków jakie ponieśli na nabycie rzeczonych akcji, pomimo że nie doszło do ich odpłatnego zbycia" - ocenia Stowarzyszenie.
Jak pisaliśmy, warte ponad 2 mln zł akcje słoweńskiego banku Nova KBM zostały zawieszone 3 grudnia, a na początku stycznia zniknęły z kont inwestorów indywidualnych grających na warszawskim parkiecie. Polscy inwestorzy stracili 2,9 mln akcji. Decyzja została podjęta przez Bank Słowenii, zgodnie ze znowelizowanym prawem bankowym.
Także zgodnie z prawem, znajdująca się w trudnej sytuacji finansowej Nova KBM zbankrutowała, ale została dokapitalizowana przez Słoweński Bank Narodowy. W grudniu 2013 r. bank centralny obniżył kapitał Novy do zera i następnie dokapitalizował go kwotą 150 mln euro. Tym samym dotychczasowe akcje zostały anulowane i zostały wycofane z obrotu na giełdzie m.in. w Polsce.
Nie tylko Nova KBM
W połowie 2013 roku podobną operację restrukturyzacji spółki i anulowaniu akcji giełdowych przeprowadzono w przypadku producenta alkoholi CEDC, zarejestrowanego w amerykańskim stanie Daleware. Właściciel marek Żubrówka i Absolwent złożył w amerykańskim sądzie wniosek o upadłość. Stare akcje zostały anulowane, a nowe zostały wypuszczone na giełdę przez nowego właściciela firmy - rosyjskiego oligarchę Rustama Tarika. Spowodowało to, że dotychczasowi akcjonariusze zostali z niczym.
Pozwolić rozliczyć straty
W obronie akcjonariuszy wystąpiło Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Zgodnie z prawem inwestor może rozliczyć pieniądze przeznaczone na zakup akcji jako koszt uzyskania przychodu jedynie w przypadku odpłatnej sprzedaży tych akcji. Papiery jednak zostały anulowane, nie mogą więc stać się kosztem uzyskania przychodu. SII apeluje do ministerstwa o szybką zmianę tych przepisów.
"Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (...) zwróciło się do Ministra Finansów z wnioskiem o wprowadzenie zmian w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie w jakim ogranicza ona możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na objęcie lub nabycie papierów wartościowych jedynie do sytuacji, gdy nastąpiło odpłatne zbycie tych papierów wartościowych" - czytamy w oświadczeniu SII.
Stowarzyszenie dodaje, że w jego ocenie "w sytuacji w jakiej znaleźli się akcjonariusze CEDC i Nova KBM, stosownym rozwiązaniem byłoby umożliwienie im zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków jakie ponieśli na nabycie rzeczonych akcji, pomimo że nie doszło do ich odpłatnego zbycia".
SII przywołuje sytuację upadłość polskiej spółki, kiedy to akcjonariusze mogą sami zdecydować co chcą zrobić z akcjami. "Możliwości takiego wyboru pozbawieni zostali akcjonariusze CEDC i Nova KBM" - pisze SII.
Jednocześnie Stowarzyszenie, "mając na uwadze krótki okres czasu jaki został do złożenia zeznania podatkowego za rok 2013", zwróciło się z wnioskiem do ministerstwa "o rozważenie możliwości wydania przez Ministra Finansów interpretacji (...) wyjaśniającej, iż anulowanie akcji, mimo braku cechy odpłatnego zbycia, nie wyklucza możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu".
Autor: mn//gry / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: nkbm.si