Młodzież ma coraz więcej wątpliwości, czy wybór liceum ogólnokształcącego i studiów wyższych jest właściwy i pozwoli na osiągnięcie stabilności zawodowej oraz finansowej. Dlatego trzeba odbudować szkolnictwo zawodowe. Mamy teraz odpowiedni czas, aby to zrobić - powiedziała minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska.
Rok szkolny 2013/2014 był drugim rokiem reformy edukacji w szkołach ponadgimnazjalnych, w tym także reformy szkolnictwa zawodowego.
Najistotniejszą zmianą w szkolnictwie zawodowym jest odejście od kształcenia w konkretnym zawodzie na rzecz takiego nauczania, by w jego wyniku uczeń zdobywał kwalifikacje konieczne do wykonywania danego zawodu (jedna, dwie lub trzy - ich liczba jest zależna od złożoności zawodu).
Zdobycie każdej kwalifikacji zostanie potwierdzone egzaminem i w rezultacie złoży się na konkretne uprawnienia zawodowe. Po zdobyciu wszystkich kwalifikacji, wymaganych w danym zawodzie, uczeń dostanie dyplom to potwierdzający.
Szkolnictwo dualne
Jak podkreśliła minister, potrzebny jest też sprawnie funkcjonujący system szkolnictwa dualnego, opartego na równoległym kształceniu w szkole zawodowej i kształceniu praktycznym w zakładzie pracy.
Taka formuła nauki pozwala lepiej dostosować przekazywaną wiedzę do oczekiwań i potrzeb pracodawców.
Minister edukacji mówiła też o prowadzonych pracach nad bezpłatnym podręcznikiem.
Słuszny projekt
- Im dłużej pracuję nad tym projektem, tym mniej mam wątpliwości, że ten projekt jest słuszny. Trzeba nie tylko przełamać rynek wydawców, ale również odciążyć finansowo rodziców. Ta zmiana dla nauczycieli, którzy nie widzieli potrzeby zmian, może okazać się kłopotliwa, ale dla pozostałych to na pewno wyzwolenie - powiedziała.
Dodała, że do 2017 roku bezpłatne podręczniki będą obowiązywały na wszystkich poziomach edukacji w szkołach podstawowych i gimnazjach.
- Plan docelowy jest taki, że będą to wieloletnie podręczniki, których właścicielem będą szkoły. W pierwszym roku darmowe podręczniki wprowadzimy w pierwszej klasie szkoły podstawowej, w kolejnym będzie to klasa druga i czwarta oraz pierwsza klasa gimnazjum - zapowiedziała Kluzik-Rostkowska.
Uczniowie pierwszych klas szkół podstawowych mają otrzymać bezpłatny podręcznik we wrześniu tego roku.
Autor: ToL//gry/kwoj / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Zespół Szkół nr 14 we Wrocławiu